yenidoğan sünneti yorumlarınız

GNC

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2008
117
2
Kızlar internetten okuduğum kadarıyla ve gittiğim gebe kursunda edindiğim bilgiyle yenidoğan sünneti oldukça sağlıklı bir işlemmiş. Bir yandan bebeğim minicikken olsun bitsin istiyorum diğer yandan daha çok minink olacak diyede üzülüyorum. Siz yaptırmayı düşünüyormusunuz, yada istanbulda yaptıracak olanlar kime yaptıacaksınız yada hangi hastanede? deneyimli erkek anneleri sizlerdende fikir istiyorum

bende senin gibi düşünüyorum hastaneden cıkmadan genel cerrah uzmanı haleder sanırım.dogumdan sonra bebeklerin en hızlı gelişim dönemi 40 gün içinde olurmuş.hem sünnet olma psikolojisi yasayıp bi ömür travma olarak kalmaz diye düşünüyorum

ya bende araştırdım dogumdan 15 gün sonra iyimiş ama bir yerdede yeni dogdugu için yanlışlık yani kesmedemi fazla ya terimi farklı yeni dogan bebede bişey oluyormuş o gider gibi bişeyler yazıyordu korktum ya

a.s.bende daha sağlıklı diye duymuştum ben ilk doğduğu zaman yaptıramadım şuan 4 aylık:emir_bebek: ama eylülün başında allah nasip ederse yaptırmayı düşünüyorum hastane araştırmasındayım canım hem daha çabuk iyileşiyormuş doktor söylemişti......:nazar:

aşağıdaki yazılardan faydalınılabilir arkadaşlar. tabi tecrübe edenlerde yazarsa memnun oluruz.

"Sünnet hangi yaşlarda ve nasıl yapılmalıdır? Sünnet sonrası bakımı nasıl yapacağım?

Hekim olarak en sık karşılaştığımız soru sünnetin gerekli olup olmadığından ziyade, eninde sonunda sebebi ne olursa olsun sünnet yaptırılacağı durumda karar verilemeyen noktanın zamanlama meselesi olmasıdır. Hastane deneyimlerimiz ve literatürler ışığında yaptığımız değerlendirmede, yenidoğan döneminde (doğumdan ilk bir aya kadar geçen süre), çok yüksek oranda yenidoğan sünneti yönünden memnuniyet belirtilmiş ve bu deneyimi yaşayanlar işlem sonrasını çok rahat geçirdikleri için tüm ailelere önermişlerdir. Yenidoğan döneminde sünnet işlemden 45 dakika kadar önce sürülen anestezik bir kremden (EMLA) sonra, halk arasında "çan" adı verilen (Gomco Clamp) bir alet yardımıyla yapılmaktadır. Sünnet derisinin iki metal parça arasında sıkıştırılması sonucunda bu işlem yapıldığı için sıklıkla ek dikiş konulmasına gerek kalmamaktadır."

"Sünnet Ne zaman Yapılmalıdır?

Sünnet genellikle ergenlik çağı öncesi yapılmaktadır. Son zamanlarda yeni doğan (ilk 2 haftalık ) bebeklerde cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyleşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir.

Her yaşta sünnet yapılabilmekle beraber 2- 4 yaş arası çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça sünnet yapılmamalıdır."

"Yenidoğan Sünneti

Sünnet penis başını çevreleyen derinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Yenidoğan sünneti "çan yöntemi" ile dikişsiz olarak, güvenle yapılabilmektedir.

Sünnetin faydaları, yapılan araştırmalarda tıbben zorunlu bir işlem olmamakla beraber gösterilmiştir. Sünnet ilk bir yaşta daha sık görülen idrar yolları enfeksiyonunu 10 kat azaltmaktadır. Hijyen daha kolay sağlanır ve penis ön derisinin yapışıklıkları önlenmiş olur. Penis kanseri ve AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların da riski azalmaktadır.

Sünnetin komplikasyonları enderdir. Yara yerinde kanama, enfeksiyon, derinin az kesilmesi ve hatalı iyileşme gibi sorunlar görülebilir.

Sünnet ağrılı bir işlemdir. Bu nedenle sünnetten yaklaşık bir saat önce penis başına EMLA denilen ağrı kesici bir krem sürülür.

Sünnet sonrası bakımı oldukça kolaydır. Sünnet işleminden iki üç saat sonra evinize gidebilirsiniz. Sünnet sonrasında antibiyotikli bir krem günde üç kez penis etrafına sürülür ve gazlı bezle kapatılır. Yara 1 hafta içinde iyileşir. Penis başında sarımsı bir akıntı ya da tabaka görülmesi normaldir, ancak bir haftadan uzun sürmemelidir.

Sünnet kararı alırsanız, çocuk doktorunuza haber veriniz. Bebeğin kanama yönünden riski olmadığını kanıtlamak için kan örneği alınacaktır. Eğer yapılacaksa, ilk bir ay içinde sünnet yapılmalıdır.

Lütfen bu durumlarda doktorunuza haber verin :

- İşlem sonrası 8 saat içinde idrar yapamama veya damla damla yapma,

- Penis başının mor veya siyahımsı renk alması,

- Devam eden kanama,

- Ateşlenme veya halsizlik."

Ben de yaptırıcam hastaneden çıkmadan...doğum medical park'ta olacak....sünneti de oranın genel cerrahı yapar..daha dr.umla konuşmadım ama kesinlikle hastaneden çıkmadan istiyorum...

medical parkta hangi doktora gidiyorsunuz bide nerdeki medikal park bilgi verirseniz sevinirim. doğumu nasıl düşünüyorsunuz. bende epiduralle ilgili bilgi toplamaya çalışıyorumda o yüzden. şimdiden tesekkürler

Ben de yaptırıcam hastaneden çıkmadan...doğum medical park'ta olacak....sünneti de oranın genel cerrahı yapar..daha dr.umla konuşmadım ama kesinlikle hastaneden çıkmadan istiyorum...

sadece kendi kadın doğum doktorumuzun bu konuda verdiği bilgiler yeterli olurmu acaba ? yani ne biliyim ben bilmemne beye yaptırdım çok iyiydi, yada yeni doğanda şunları yaşadım gibi cevaplar bizler için daha tatmin edici olmazmı?? deneyimlerini paylaşacak anneleride bekliyoruz

Medical park bahçelievlere gidiyorum.dr.um suat süphan erşahin..doğumu epidural anestezi ile normal istiyorum.Ama henüz dr.um bu konuda bişey söylemedi...sanırım son ana kadar da bişey söylemek istemiyorlar.Eskiden berberler bile sünnet yaparken herhangi bir genel cerraha güvenebilirim sanıyorum.Henüz sünnet için dr. araştırmadım,kendi dr.umla da bu konuda konuşmadım açıkcası.

Medical park bahçelievlere gidiyorum.dr.um suat süphan erşahin..doğumu epidural anestezi ile normal istiyorum.Ama henüz dr.um bu konuda bişey söylemedi...sanırım son ana kadar da bişey söylemek istemiyorlar.Eskiden berberler bile sünnet yaparken herhangi bir genel cerraha güvenebilirim sanıyorum.Henüz sünnet için dr. araştırmadım,kendi dr.umla da bu konuda konuşmadım açıkcası.

bende epidural anestezi ile normal doğum istiyorum o yüzdende bu konuda iyi bir hastane arıyorum. benim doktorumda sordum ama daha çok erken konusmak için dedi ve bilgi vermedi. avrasya hastanesine gidiyorum şimdilik. bende öyle merakta kendi kendime bilgi edinmeye çalışıyorum. fiyatlar nasıldır tavsiye ederlermi daha önceden referansları varmı güvenilirmi.. neyse bunları öğrenmek için bekleyeceğiz mecbur sanırım. bilgi alırsam mutlaka buraya yazarım, sizde bilgi aldıgınızda paylaşırsanız çok memnun olurum. hepimize hayırlı doğumlar coksekeriremsu

medical parkta normal doğum fiyatı 1000 ytl..epidural için de +460 ytl ödeniyo..ama sanırım bu hafta fiyatlar değişmiş..yeni fiyatları öğrenemedim..

X