Ygs başvurularında kafalara takılan sorular ve cevapları

vuslat5

Guru
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2010
400
14
Başvurular 3 Ocak’ta başlayacak. Bu tarihi şimdiden bir köşeye kaydedin ve sakın unutmayın. Çünkü başvuru süresi 10 günle sınırlı ve muhtemelen uzatılmayacak!

SORU: TC numaramı tamam biliyorum ama şifremi nasıl alacağım?
EGİTİMAJANSİ.COM: TC vatandaşlık numaranızı ve şifrenizi bugünden itibaren ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi adresinden alabilirsiniz.

SORU: 2012 Üniversite Sınav Maratonu ne zaman başlayacak?
EGİTİMAJANSİ.COM: 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 3-13 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek

SORU: Kimler başvurabilecek?
EGİTİMAJANSİ.COM: Liseden mezun olma durumunda olan ya da mezun durumda bulunup da yasal sorunu olmayan herkes başvurabilecek

SORU: Halen bir yükseköğrenim kurumuna kayıtlı ya da mezun durumda olanlar da başvurmak zorunda mı?
EGİTİMAJANSİ.COM: Evet bu yıl sınava girmek isteyen herkes başvuracak. Yoksa sınavlara giremez

SORU: peki sınavsız geçiş yapmak isteyenle de başvuru yapmak zorunda mı?
EGİTİMAJANSİ.COM: Sınava girmeyecek olsalar bile yerleştirme için başvuruda bulunmak zorundalar

SORU: Hangi koşullarda puanlar düşüyor?
EGİTİMAJANSİ.COM: Sadece bu öğretim yılında üniversiteye yerleştirilenlerin orta öğretim başarı puanları yarı yarıya düşüyor. Önceki yıllarda giren ve açık öğretimin kontenjansız bölümlerine kayıt yaptıranların puanlarında bir düşme olmuyor

SORU: Başvuru Kılavuzları nereden alınacak?
EĞİTİMAJANSİ.COM: Kılavuz satışı olmayacak. Adaylar, 2012-ÖSYS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna ÖSYM'nin ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi internet adresinden ulaşabilirler. Ayrıca kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

SORU: Peki basılı kılavuzu görebileceğimiz bir yer yok mu?
EĞİTİMAJANSİ.COM: Adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da, başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebileceklerdir. Ayrıca internetten de indirebilirler

SORU: Sınav yöneticilikleri nerelerde? Liselere de başvuruda bulunabilir miyiz?
EGİTİMAJANSİ.COM: Lise Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYS’de başvuru merkezi olarak görev yapacaklardır.

SORU: Herkes istediği liseye başvurabilecek mi?
EGİTİMAJANSİ.COM: Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar, başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapacaklardır.
Mezun durumdaki adaylardan 2010 ve 2011-ÖSYS’nin her ikisine de başvurmamış olanlar ile 2010 veya 2011-ÖSYS’ye başvurmuş olanlardan öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabileceklerdir.
Mezun durumdaki adaylardan 2010 veya 2011 ÖSYS’den birine başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayanlar başvurularını; isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak yapabileceklerdir.

SORU: Van'da öğrenim gören ya da deprem nedeniyle başka kentlere giden öğrencilerin durumu ne olacak?
EGİTİMAJANSİ.COM: Van ilimizde yaşanan deprem nedeniyle bu ilimizde yer alan okullarda öğrenim gören, ancak deprem nedeniyle öğretime devam edilemediği için diğer ortaöğretim kurumlarına nakledilerek burada öğrenimine devam eden ve 2012-ÖSYS’ye başvurmak isteyen son sınıf öğrencileri, öğrenime devam ettikleri ortaöğretim kurumunda başvurularını yapacaklardır. Öğrenime devam ettikleri okul Başvuru Merkezi değilse Okul Müdürlükleri tarafından diğer öğrenciler gibi en yakın Başvuru Merkezine yönlendirileceklerdir. Bu konuda Okul Müdürlükleri adaylara her türlü kolaylığı göstereceklerdir.

SORU: Sınavsız geçiş hakkından yararlanacaklar da başvuruda bulunacak mı?
EGİTİMAJANSİ.COM: 2012-2013 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve ön lisans (sınavsız geçiş dahil) programlarında öğrenim görmek isteyen adaylar 2012-ÖSYS’ye başvurmak zorundadır

SORU: Sınavsız geçiş kurallarında bir değişiklik oldu mu?
EGİTİMAJANSİ.COM: Sınavsız Geçiş de dahil ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler 2011-ÖSYS Kılavuzunda yer alıyor. Şu an için bir değişiklik söz konusu değil ama yargı kararıyla olabilir

SORU: Başvuru ücretleri ne kadar ve nereye yatırılacak?
EGİTİMAJANSİ.COM: YGS-2012 sınav ücreti 35 Tl. Sadece sınavsız geçişten yararlanacaklar ise 10 TL ödeyecekler. Ücret, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Akbank tüm şubelerinden ve internetten, Garanti Bankası’ndan ise internetten yatırılabilecek. 5 ayrı oturumda gerçekleşecek LYS'lerin her birine girmek için de ayrıca 20'şer lira ödenecek.

SORU: Sınavsız geçiş kurallarında bir değişiklik oldu mu?
EGİTİMAJANSİ.COM: Sınavsız Geçiş de dahil ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler 2011-ÖSYS Kılavuzunda yer alıyor. Şu an için bir değişiklik söz konusu değil ama yargı kararıyla olabilir.

SORU: Başvuru ücretleri ne kadar ve nereye yatırılacak?
EGİTİMAJANSİ.COM: YGS-2012 sınav ücreti 35 Tl. Sadece sınavsız geçişten yararlanacaklar ise 10 TL ödeyecekler. Ücret, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Akbank tüm şubelerinden ve internetten, Garanti Bankası’ndan ise internetten yatırılabilecek. 5 ayrı oturumda gerçekleşecek LYS'lerin her birine girmek için de ayrıca 20'şer lira ödenecek.

SORU: Başvurular, önceki yıllarda olduğu gibi yine randevulu mu olacak?
EGİTİMAJANSİ.COM: Evet. Lise son sınıfta okuyan adaylar, sınav ücretini yatırmış, başvuru formunu doldurmuş olarak randevu saatlerinde okullarında başvurularını yapacaklar.

SORU: Mezun durumundaki adaylar ne yapacak?
EGİTİMAJANSİ.COM: Mezun olan adaylardan bilgilerinde değişiklik olmayanlar, adaylar sınav ücretini yatırmış, Başvuru Formunu doldurmuş olarak randevu saatlerinde BMY’lerde başvurularını yapacaklar. Bu adaylardan 2008 ya da 2009’da ÖSS’ye başvurmuş olanlar dilerlerse başvurularını ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi den bireysel olarak da yapabilecekler.

SORU: Peki mezun ve bilgilerinde değişiklik olan adaylar nasıl hareket edecekler?
EGİTİMAJANSİ.COM: Mezun olan adaylardan bilgilerinde değişiklik olan adaylar sınav ücretini yatırmış, Başvuru Formunu doldurmuş olarak ve değişikliklerle ilgili belgelerini bir zarfa koymuş olarak randevu saatlerinde BMY’lerde başvurularını yapacaklar.

SORU: Herkes istediği yerde sınava girebilecek mi?
EGİTİMAJANSİ.COM: YGS-2012 Sınav Merkezi seçiminde iki tercih ayrı merkezler olacak. Sadece İstanbul’da sınava girişte bazı kısıtlamalar var:
- Adres ve okul ili İstanbul olanlar her iki tercihi de İstanbul’dan,
- Adres ve okul ilinden sadece biri İstanbul olanlar sadece bir tercihini İstanbul’dan yapabilecekler

SORU: Başvuru sırasında fotoğraflar için bir şart var mı?
EGİTİMAJANSİ.COM: Başvuru sırasında adayların fotoğrafları da çekilerek dijital ortama aktarılacak. Fotoğrafların adayın tanınmasını sağlayacak biçimde cepheden olması ve özellikle de sınav anında da aynı özelliklere (saç uzunluğu-bıyık vb.) sahip olabilecek biçimde çekilmesi gerekmektedir.

SORU: Bu yıl yine adaylara şifre verilecek mi?
EGİTİMAJANSİ.COM: Evet verilecek. Başvuru sırasında verilecek bu şifreler, daha sonraki tüm internet işlemlerinde gerekeceğinde, adayların bu şifreleri saklamaları ve kimse ile paylaşmamaları gerekmektedir.

SORU:Yükseköğretime Giriş Sınavı YGS ne zaman gerçekleşecek?
EGİTİMAJANSİ.COM: 1 Nisan 2012'de yapılacak ve 160 dakika sürecek

SORU: Lisans Yerleştirme Sınavı LYS’ler ne zaman yapılacak? Yine haziran ayında mı?
EGİTİMAJANSİ.COM: Hayır, bu yıl nisan ayında yapılacak. 24-30 nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

SORU: Katsayılar bu yıl tümüyle kaldırıldı mı?
EGİTİMAJANSİ.COM: Evet tüm adaylar eşit koşullarda yarışacaklar ama kendi alının seçen lise ve meslek lisesi mezunlarına yine artı puan verilecek.

SORU: YGS'nin içeriği nasıl olacak hangi testlerden sorular yer alacak?
EGİTİMAJANSİ.COM: YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe, temel Matematik, Fen ve Sosyal bilimler testleri yer alacak.

SORU: Geçen yıl üniversiteyi kazanan ama liseden mezun olamadığı için kayıt yaptıramayan öğrencilerin puanı da düşecek mi?
EGİTİMAJANSİ.COM: Hayır düşmeyecek. Ama bu durumlarını bir dilekçe ile ÖSYM'ye bildirmeleri gerekiyor.

SORU: Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar bu yıl için de geçerli olacak mı?
EGİTİMAJANSİ.COM: Evet olacak ama sınava girmeleri gerekiyor

SORU: Geçen yıl sınava girdim ama istediğim yer olmadığı için hiç bir yere girmedim. Puanım düşer mi?
EGİTİMAJANSİ.COM: Hayır, kesinlikle puan kaysına uğramazsınız.

SORU: Bu tercih sayısında bir değişiklik olacak mı?
EGİTİMAJANSİ.COM: Hayır, yine 30 tercih olacak. Ama hepsini yapmak zorunda değilsiniz.

ay ygs başvuruları başladı mı yaaa????:KK52: ay iyiki bakmışım konuya çok sağol canım konuyu açtığın için

merhaba kızlar ben unuversıteden mezun olalı yıllar oldu ama bu yıl yıne unuversıteye gıtmek ıstıyorum.ama hıc bır bılgım yok sınav sıstemı tamamne degımıs hıcbırsey anlaamdım.bu knuda bana yardımcı olurmusunuz

sosyal bılımler mezunuym ben oncelıkle hangı sınava gırecegım lgs lys nedır hıcbırını bılmıyorum

sınav basvuruları basladımı? formu nerden alacagım?

akdenız unuversıtesı moda tasarım bolumune gırebılırmıyım ıstersem? ben meslek lısesı mezunu degılım ama ıstersem tercıhımde bunu yapabılıyormuyum kızlar?

lutfen yardımcı olun

lütfen biri bana yardımcı olsun..bi kaç sorum var..ben açık lisede okuyorum ygs başvuru formunu nerden alabilirim? başvuru formu alırken ücret ödeyecekmiyim ? bankaya 35 tl yatırılacakmış bunu formu almadan öncemi yatırmalıyım .bilen arkadaşlar ne yapmam gerektiğini anlatırsa sevinrim...

X