Yoğun vajinal akıntıya botox tedavisi nedir?

OpDr

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2020
58
22
38
Vajinal akıntı genellikle her kadında görülen normal ve düzenli bir durumdur. Bununla birlikte, enfeksiyona bağlı götürebilen bazı akıntı tipleri vardır. Anormal akıntının rengi sarı veya yeşil olabilir. Akıntı bazı enfeksiyonlarda koyu kıvamda ya da kötü kokulu olabilir. Maya kaynaklı veya bakteriyel enfeksiyonlar genellikle anormal akıntıya neden olur.

Vajinal akıntı tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi vajinal akıntıya neden olan faktörlere göre değişiklik gösterir. Örneğin, akıntı maya enfeksiyonlarına bağlı ise genellikle krem veya jel formunda vajinaya uygulanan antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Bakteriyel vajinozis tedavisinde ağızdan antibiyotik verilir veya antibiyotikli kremlerle kullanılır. Trichomoniasis ise genellikle metronidazol (Flagil) veya tinidazol (Tindamax) isimli ilaçların ağızdan alımı yoluyla tedavi edilir. Anormal akıntıya yol açabilecek vajinal enfeksiyonların önlenmesi için bazı ipuçları:

  • Vajina düzenli olarak yumuşak bir sabun ve ılık suyla yıkanmalıdır.
  • Asla kokulu sabunlar, parfüm kullanılmamalıdır.
  • Vajinal duş veya köpüklü banyolardan kaçınılmalıdır.
  • Bakterilerin vajinaya girmesini ve bir enfeksiyona neden olmasını önlemek için tuvalet sonrası temizlik daima önden arkaya doğru olmalıdır.
  • %100 pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli ve aşırı sıkı kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

AKINTIDA BOTOX NASIL YAPILIR?


Uygulanan ilk tedaviden sonra geçmeyen kokulu ve uzamış mantar tedavilerin de botox dediğimiz ve hatta vücudumuzun bir çok yerinde estetik olarak ve hastalıklarda tedaviye ek olarak kullanılan yöntemdir.

Botulinum toksin enjeksiyonu lokal anestezi eşliğinde veya hafif sedasyonla rahatlıkla yapılabilir. Öncelikle kuru toz halindeki botulinum toksin serum fizyolojik ile sulandırılır. Daha sonra uzun iğnelerle vajinanın alt kısımlarına ve beraberinde vajinanın tahribat yarattığı alanlarda dahil olmak üzere tüm vajina içine enjekte edilir. İşlem yaklaşık olarak 10 dakika sürer ve 1 saat sonra hastalar yürüyerek işlerine veya evlerine gidebilir. Botoks tedavisinin etkisi yaklaşık olarak 4 ay sürer.

Bu uygulama ile o bölgede hücre düzenlemesi ile ve ek tedavi sonucunda sağlıklı ve hızlı bir iyileşme sağlanmış olur.