yolcu vapuruna imi verilen şehitlerimiz

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.651
19
50
Şehir hatları vapurlarına binmeyenimiz yoktur.Bir fincan sahlepinde üst katta tadına doyulmaz.Gün olur KARAOĞLANOĞLU ile Kadıköy'e geçer,zaman gelir ADEM YAVUZ'a yetişemez,Karaköy iskelesinde ŞEHİT NECATİ GÜRKAYA'nın yanaşmasını bekleriz.Peki kimlerdi bu isimleri yaşatılanlar.İşte onlardan birkaçı.
KARAOĞLANOĞLU (ŞEHİT PİYADE ALBAY)
P.Albay İbrahim KARAOĞLANOĞLU,50. Piyade Alay Komutanıdır.1974 Kıbrıs Barış harekatında Kıbrıs'a ilk çıkan Alayın komutanı idi.Alayı ile birlikte Piladini Plajına (Sonradan KARAOĞLANOĞLU PLAJI olmuştur.)çıkan Albay KARAOĞLANOĞLU Harekatın 2.gününde ateş hattında Mehmetçik ile yan yana olduğu bir sırada Rum mevzilerinden atılan bir havan mermisi ile ağır yaralanmış ve şehit olmuştur.T.C Devleti Albay KARAOĞLANOĞLU'nu unutmadı,ismi Kıbrıs ve Türkiye'de birçok yer verildi ve o sıralarda İstinye tersanesinde inşa edilen .
ADEM YAVUZ (ŞEHİT TÜRK GAZETECİMİZ)
Kıbrıs harekatını takip eden Türk gazetecimiz ADEM YAVUZ'un 14 Ağustos 1974 günü gazeteci arkadaşı Ergin Konuksever ile birlikte Rum kesiminde kılavuz şöförlerinin yanlış yola girmesi nedeni ile araçlarının önü RUM tehdiş örgütü EOKA militanları tarafından kesilerek makineli tüfeklerle taranmış ve Ergin Konuksever omuzundan yaralanmıştır.Olayın heyecanı ile ADEM YAVUZ Rum militanlara silahsız ve üstelikde gazeteci olduklarını anlatmaya çalışmış ve zaman zaman da onlarla tartışmış ve yaralı arkadaşı Ergin'i hastaneye yetiştirmiştir.Bundan sonrasını Yaralı Ergin Konuksever anlatıyor.
"Rum hastanesine bizi getirdiklerinde yarı baygındım.ADEM'i sordum dışarda kapıda beklediğini söylediler.Aradan çok az bir zaman geçti.ADEMİ sedye ile kanlar içinde benim bulunduğum yere getirdiler.Ben ilk önce benim durumuma üzüldüğünden bayıldığını sandım.Daha sonra bizim yolumuzu kesen Rum milislerin bizim peşimizden hastaneye gelip,ADEM'i de vurduklarını öğrendim.Çok yakın mesafeden ateş ettiklerinden ADEM'in bağırsakları parçalanmıştı.Ayağa kalkabildikten sonra bukez ben ADEM'in başucundan ayrılmadım.ADEM her gün,her saat su istiyordu ama veremedik.Doktorlar su verirseniz hiç yaşamaz diyorlardı.Bağırsaklarındaki yara müthiş bir susuzluk hissi veriyordu.ADEM 15 gün dayanabildi sonra onu kaybettik.Bana hep Abi kaçalım buradan diyordu.Sarılıp ağlaşıyorduk.Son günlerinde mezarının sulak bir yer kenarında olmasını hatta yanı başından sular akmasını istemişti."
T.C Devleti ADEM YAVUZ'u unutmadı,ismi Kıbrıs ve Türkiye'de bir çok yere ve o sıralarda İstinye Tersanesinde inşa edilmekte olan Yolcu Vapuruna verildi.Çok isteyip kana kana içemediği su üzerinde ismi yaşatılıyor.
ŞEHİT NECATİ GÜRKAYA (ŞEHİT MUHABERE SUBAYIMIZ)
Hiç şüphesiz Kıbrıs Barış Harekatının bizim açımızdan en acı olayı,KOCATEPE savaş gemimizin kendi uçaklarımız tarafından yanlışlıkla batırılması idi.NECATİ GÜRKAYA'da o gemide muhabere Subayı olarak bulunuyordu.Kocatepe batıyordu,gemi komutanı Güven Erkaya daha önce tatbik ettirilen şekli ile gemiyi terk emrini verdi.Bazı subaylar ki NECATİ GÜRKAYA'da onlardan biri idi,Ordunun malına zarar gelmemesi için kendi hayatlarını riske atmışlar ve bunun sonucunda da mağlup çıkmışlardır.NECATİ GÜRKAYA şartları içinde çok kıymetli ve üzerine devletinin zimmetlediği yaklaşık 15- 20 kg.lik seyyar telsiz cihazını bir naylon torbaya sarıp boynuna bağlar.Tek amacı vardır kendinden önce ilk kurtarılacak ordu malını selametle gemiden çıkarmaktır.NECATİ GÜRKAYA boynundaki zimmeti ile terk yerine gelir.Denize atlamayan kendisi ve komutanı kalmıştır.Bu arada Komutanı can yeleğini şişirmediğini fark eder ve kendisini uyararak hemen yeleğini şişirmesini söyler. NECATİ GÜRKAYA "Komutanım ancak zimmetimi hazırladım,içerde çok patlamalar var,yeleğimin ipini suda çekeceğim,merak etmeyin komutanım zaten bunun usulü böyledir"der ve kendini boynuna bağladığı zimmeti ile denize atar.NECATİ GÜRKAYA denize düşünce can yeleğinin ipini çekip şişirmeye çalıştıysada,yeleğin içindeki karbonmonoksit gazı boşaldığından başarılı olamaz ve yeleği şişmez.NECATİ GÜRKAYA Akdenizde boynundaki telsizle kaybolmuştur.Kocatepe mürettebatı bir İsrail gemisi tarafından kurtarılır ancak saatler süren aramalar sonucu NECATİ GÜRKAYA'ya ulaşılamaz.Akdeniz, ne NECATİ GÜRKAYA'yı nede boynundaki zimmetini inatla su yüzüne bırakmadı.NECATi GÜRKAYA bir an olsun boynundaki ağırlıktan kurtulmayı düşünmedi.Belki de yanında ordu malı zimmeti olmadan canını kurtarmak ona boynundakinden daha ağır gelecekti.
T.C Devleti NECATİ GÜRKAYA'yı unutmadı.İsmini Kıbrıs ve Türkiye'de bir çok yere ve o sıralarda İstinye tersanesinde inşa edilmekte olan Yolcu vapuruna vererek,mezarı olan denizler üzerinde anısını yaşatmaktadır.

ruhları şad olsun :KK43:
bunları bilmiyordum tatlım özellikle şehid necati gürkaya'nın hikayesini çok duygulandım teşekkürler paylaşımın için

bunları bilmiyordum senede bir istanbula gidip vapura binersek şimdi vapurlara başka bir gözle bakıp bindiğimde aklıma yazıda belirttiğin ruhları şad olsun şehitler gelecek.paylaşımın için sağol.

X