Yorum yapın lütfen...

Ben mesela kızımdan şunları bekliyorum
Odasını mümkün mertebe temiz tutsun
Kirlilerini sepete atsın
Wc çöpünü değiştirsin
Kendi kullandığı wc yi iyi kötüde olsa arada temizlesin
Sabunluğunu doldursun
El havlusunu değiştirsin
Çöpü mutfakta tam olarak çöpün içine atsın
Tabağının çöpünü sıyırıp makinaya koysun çöpüyle değil
Evin her köşesinde bardak bırakmasın
Makinada çamaşır bekliyorsa ve ben başka işle uğraşıyorsam asıversin
Banyo yapınca yerdeki saçı toplasın
Oturduğu yeri düzeltip kalksın
Günde yada iki günde kardeşine yarım saat zaman ayırsın
Yemek yapıyorum diye mutfağı mahvedip bırakmasın
Ben ev temizlerken o da tozları alsın
Buzdolabında su şişelerini bomboş bırakmasın
Bunlar çok mu?
Çok mu bilmiyorum ama ben 15 yaşındayken bunları yapmayı bırakın farkında bile değildim.😂

E tamam az sonra yapsın. Siz hemen yapmayın unutursa hatırlatın.
Ben kendimi hatırlıyorum 17 yaşlarında falan annem şurayı temizleyelim dedi mesela seninle aynı anda iş yapma isteğim doğmuyor belki derdim🙈
Benim oğlumda 15 yaşında yani belki yıllardır söylüyorum yemekten sonra tabağını kaldır diye söylemeden 1 kaldırıyorsa 5 ini hatırlatıyorum. Okullar kapanıp evde olduğumuzdan beri yani yaklaşık 2 senedir bulaşık mak boşaltma işi onda bunu biliyor ama daha bir kere kendilğinden bulaşıklar yıkanmış kaldırayım demedi. Her seferinde hatırlatıyorum evet büyüdüler ama kafa hala çocuk.
Bakın çok haklısınız ama ben iş küçğk çocuk evde olmayan eş bütün ev sorumluluğu arasında büyük kızımdan sadece ufak işlerde beni üzmemesini istiyorum. Evet az sonra kaldırsın ama kalmıyor işte az sonra kedisi var zavallı kedinin maması bitiyor tabağında az sonra diye diye kedi 1 tam gün boş tabakla bile kalıyor.. ya bana ters bu tembellik ve acımasızlık biz böyle yetişmedik . Annem çalışıyordu ve bizim evde rutin iş bölümümüz vardı ve herkes ne yapacağını bilirdi annem sadece yemek yapardı.
aksi de olamazdı zaten düşünemiyorum ben tv izleyeceğim annem kanter içinde temizlik yapacak bide ben bardağımı ortada bırakacağım mümkün değil vicdanım el vermez . Ergenlik bizim zamanımızda yokmuydu?

Çok mu bilmiyorum ama ben 15 yaşındayken bunları yapmayı bırakın farkında bile değildim.😂
Neden farkında değildiniz. Kalabalık bir aileniz mi var hani genelde büyük ailelerde zaten bunları birileri yapar çocuklar bilmez bile . Yada anneniz çalışmıyor muydu? Merak ettim

Neden farkında değildiniz. Kalabalık bir aileniz mi var hani genelde büyük ailelerde zaten bunları birileri yapar çocuklar bilmez bile . Yada anneniz çalışmıyor muydu? Merak ettim
Annem ev hanımıydı. Ben daha çok derslerimle ilgilenirdim. Harici ufak tefek yemek ve çay servisi o kadar.

kızın ergenlik döneminde belli. ama hani durumun varsa temizlik için haftada 1 bayan alsan en azından bu kadar yormazsın kendni

Gece geç gelme takıntınız konusunda biraz gevşemelisiniz. bunu yaşayan bir çok insan var. hatta bende çok uzun süre mecburi sebeplerle ayrı kaldım eşimle hemde çocuğum daha 1 yaşındayken, ve hamileykende..
muhabbetinizin azalması sizi rahatsız ediyor olabilir, ama bunun uzak kalmak ile yada geç gelmesi ile doğrudan ilişkili olduğunu düşünmüyorum.

siz yatın uyuyun isterseniz oda gelsin yatsın. çok takılmayın.
kızınız tam ergenlik döneminde şuanda özgür olmak istemesi, istediklerinin önüne gelmiş olmasını istemesi normal sanırım ama tabiki bunlar yapılmamalı.

birşeyler yaptırmaya çalışırken daha yapıcı olmanızı tavsiye ederim. yukarıda yapmasını istiyorum çok mu dediğiniz liste kesinlikle çok. kendi ergenlik dönemimi hatırladığında bunların hepsini asla yapmaz, yapmak istemezdim. mutfağı dağıttığı için söylenmek yerine yemek yaptığı için sevinin mesela. veya sen bu yemeği güzel yapıyorsun yapsanda yesek deyin. teşvik edin.
çocuklara bazı şeyler çok erken aşılanmalı. hala geç kalmış sayılmazsınız.

Sıradan 15 yaşındaki çocuklar bunların farkında olmazlar çünkü. Ben de bilmezdim lavabodaki sabun ne zaman biter kim doldurur, çöpü kim değiştirir. Okula giderken elime çöp poşeti verirlerse atmayı bilirdim sadece. İlk banyomu üniversitede yalnız yaşamaya başlayınca temizledim. Çok şey bekliyorsunuz çocuktan.

Ama doğru biz annelik değil işte. Yukarda başka yorumda yazdım. Kızınız da bir miktar sorumluluk almalı ama tamamen de değil. Ve eşinizle olan sorunların gerginliğinj ona yansıtmamaya çalışın. Umarım eşiniz çözüm için anlayışlı olur.
Evet kızım tek çocuk olsa yada bu kadar küçük kardeşi olmasa benim için ve onun için hiç biri sorun olmayacaktı. Ama şimdi küçük çocuk sürekli ilgi oyun istiyor . Büyük odasından çıkmak istemiyor . Mesela ben istiyorum ki ben temizlik yapayım o da kardeşini parka götürsün . Çok ısrar edince götürüyor ama sonra kardeşime ben bakıyorum diye söyleniyor

Biz 4 kişilik küçük çocuklu bi aileydik ben kızınızın yaşındayken
Saydıklarınızın büyük bi kısmının ben de farkında değildim
Çöp değiştirme, tuvalet temizleme gibi

Odamı düzenli tutardım, bardağımı makineye koyardım
Geri kalan zamanlarda ders çalışırdım
Hiç çamaşır asmadım mesela makinede duruyor diye
Onların daha çok üniversite zamanı farkına vardım

Bakın çok haklısınız ama ben iş küçğk çocuk evde olmayan eş bütün ev sorumluluğu arasında büyük kızımdan sadece ufak işlerde beni üzmemesini istiyorum. Evet az sonra kaldırsın ama kalmıyor işte az sonra kedisi var zavallı kedinin maması bitiyor tabağında az sonra diye diye kedi 1 tam gün boş tabakla bile kalıyor.. ya bana ters bu tembellik ve acımasızlık biz böyle yetişmedik . Annem çalışıyordu ve bizim evde rutin iş bölümümüz vardı ve herkes ne yapacağını bilirdi annem sadece yemek yapardı.
aksi de olamazdı zaten düşünemiyorum ben tv izleyeceğim annem kanter içinde temizlik yapacak bide ben bardağımı ortada bırakacağım mümkün değil vicdanım el vermez . Ergenlik bizim zamanımızda yokmuydu?

Kendimizle kıyaslamamız yanlış olur. Evet bizim zamanımızda ergenlik vardı ama ev içi uğraşımız kitap okumak ve walkmanle müzik dinlemekten ibaretti. İnternet yoktu bilgisayar yoktu cep telefonu yoktu sosyal medyadaki binlerce şey yoktu. Şimdiki gençlerin uyaranlarının hiç biri yoktu kısaca. Eğitim sistemi içindeki yarışta yoktu hatta. Ha onaylarsınız onaylamazsınız bunlarla vakit geçirmesini ama içinde olmak istedikleri dünya bu arkadaşlarıyla iletişim şekilleri bile değişti twich bilmem ne. 15 yaşındaki çocuğun hepsine yetişmesini beklemeyin bence

Sıradan 15 yaşındaki çocuklar bunların farkında olmazlar çünkü. Ben de bilmezdim lavabodaki sabun ne zaman biter kim doldurur, çöpü kim değiştirir. Okula giderken elime çöp poşeti verirlerse atmayı bilirdim sadece. İlk banyomu üniversitede yalnız yaşamaya başlayınca temizledim. Çok şey bekliyorsunuz çocuktan.
Bu sabunu ondan başka kullanan yok ama , evde iki wc banyo var biri onun biri eşimle benim kullandığım. Kendinizden başkasının kullanmadığı bir sabunlukta sabun bitse banyoda saç birikse görmezmiydiniz havlu nemlenmrkten koksa değiştirmez miydiniz ped dolu çöpünüzü değiştirmezmiysinçz

Yahu tabii ki haftada bir yetmez. Ama siz haftada bir yaptığınız o genel temizliği yapmazsınız, üzerinizden büyük bir yük kalkar. Sadece günlük ortalığı toplar yemek yaparsınız. Bu bile sizi rahatlatacaktır. Bu saate kadar alışmamışlar, bundan sonra da değişmez. Siz kendinizi düşünün, hayatınızı nasıl kolaylaştırabilirsiniz ona bakın. Bir de eşiniz neden erken çıkıp gelmiyor, sebep belirtiyor mu?
Daha çok çalışması lazımmış . İş koliklik aileye değer vermeme . Aileyle birlikte geçireceği vakti daha fazla işle geçirmeyi tercih ediyor

Bu sabunu ondan başka kullanan yok ama , evde iki wc banyo var biri onun biri eşimle benim kullandığım. Kendinizden başkasının kullanmadığı bir sabunlukta sabun bitse banyoda saç birikse görmezmiydiniz havlu nemlenmrkten koksa değiştirmez miydiniz ped dolu çöpünüzü değiştirmezmiysinçz
Vallahi değiştirmezdim 😂 yapacak daha eğlenceli şeyler varken bunları yapmak aklımın ucundan geçmezdi. Odama kapanıp bangır bangır teoman falan dinliyordum, günlük yazıyordum anca... Saçlarımı küvetten toplamayı 16-17 yaşımda kuzenimin evinde misafir olduğumda öğrenmiştim😂

Vallahi değiştirmezdim 😂 yapacak daha eğlenceli şeyler varken bunları yapmak aklımın ucundan geçmezdi. Odama kapanıp bangır bangır teoman falan dinliyordum, günlük yazıyordum anca... Saçlarımı küvetten toplamayı 16-17 yaşımda kuzenimin evinde misafir olduğumda öğrenmiştim😂
İşte tam benim kızımın da istediği yaşam tarzı . Ama ben hepsine yetişmeye çalışmaktan yoruldum. Yardım istiyorum .

Ben mesela kızımdan şunları bekliyorum
Odasını mümkün mertebe temiz tutsun
Kirlilerini sepete atsın
Wc çöpünü değiştirsin
Kendi kullandığı wc yi iyi kötüde olsa arada temizlesin
Sabunluğunu doldursun
El havlusunu değiştirsin
Çöpü mutfakta tam olarak çöpün içine atsın
Tabağının çöpünü sıyırıp makinaya koysun çöpüyle değil
Evin her köşesinde bardak bırakmasın
Makinada çamaşır bekliyorsa ve ben başka işle uğraşıyorsam asıversin
Banyo yapınca yerdeki saçı toplasın
Oturduğu yeri düzeltip kalksın
Günde yada iki günde kardeşine yarım saat zaman ayırsın
Yemek yapıyorum diye mutfağı mahvedip bırakmasın
Ben ev temizlerken o da tozları alsın
Buzdolabında su şişelerini bomboş bırakmasın
Bunlar çok mu?
Bence çok değil. Yani çöp atma ve sabun doldurma dediğimiz şey haftada 1 veya 2 defa yapılır. Ki toplasak 5 dk sürer. Diğerleri de küçük şeyler cidden. Ama sanırım onun da içinde başka dertleri var ki şu anda tepkisiz ve hiçbir şey yapmıyor. O yüzden bir yardım lazım psikolog veya güzelce konuşmak bir kez daha.

İşte tam benim kızımın da istediği yaşam tarzı . Ama ben hepsine yetişmeye çalışmaktan yoruldum. Yardım istiyorum .
Yardım isteyeceğiniz insan kızınız değil ama. Bunu anlayarak işe başlarsanız kız da mutlu olur siz de mutlu olursunuz. Yardım edecek kişi evde sizin dışınızdaki tek yetişkin olan eşiniz. O da olmuyorsa paraya kıyıp yardımcı.

Eşim kendi işini yapıyor çok cevapta yazdım ama daha detaylı yazayım anlaşılması için .
örneğin eşim salı sabah çıkıyor 2-3 şehirde işi var hallediyor diyelim cuma öğlen bitiriyor işini. Dönüş yolunda şurayada uğrayım bunu da göreyim diye hep işle ilgili bir şekilde yine geç geliyor. Ondan sadece imkanlar dahilinde işi biter bitmez dönmesini rica ettim en azından bir kaç defa yapsaydı böyle düşünmeyecektim. O eve geliş saatini gece yarısı olarak belirlemiş yani uyumaya sabah işe gitmeye . Sadece haftada 1-2 bizimle diyebilirim o zamanda sürekli tv izler . E ben neyleyim böyle evliliği? Bu çocuğu ben tek başıma mı yaptım ki bütün sorumluluğu tek başıma alıyorum.
Eş konusunda sizi anladım kendimden değil arkadaşımdan biliyorum. Evde çocuk gürültüsü olduğu için beyfendi gecenin köründe geliyor eve. Kadın sabahtan geceye kadar uğraşsın dursun ölüyor yorgunluktan.

Rabbim merhametli evlatlar versin hepimize.
Amin. Ya buna alıntı yaptım konu sahibi size bişey sorucam. Ben de ergenken anneme karşı acımasızdım. Ama açıkçası ondan da merhamet görmezdim bu beni hırçınlaştırır delirtirdi. Çok cool soğuk kanlı bir kadındı ben mesela çocukluğumdan beri sinirlendiğimde sinirlen derdi. Ağladığımda ağla derdi. Yemicem dediğimde yeme derdi. Sizde böyle şeyler var mı?

Ergen bu çocuk. Evet yapabilir ama isterse yapar. Bu onun sorumluluğu olmamalı. Çocuk anneye tepki veriyor zaten. Anneyle çatışma içinde ki yaşadığı döneme göre çok normal. Anne bu çatışmayı hafifletmek yerine eşine yükleyemediği sorumluluğu kızına yüklemeye çalışıyor.
Evet o ergen ama benim yardıma ihtiyacım var eşim yok kızım ergen . Haftada bir yardımcı yetmiyor . Yatılı birine yada hergün gelecek birine bütçem yok eşimde desteklemiyor çünkü ona göre bunlar benim görevim, kızımdan ev süpürsün silsin banyo wc temizlesin diye beklemiyorum azıcık halimden anlasın ve dağıtmamaya kirletmemeye özen göstersin . Elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışsın . Yani bu kadar yük üstümde olmasa belki bu beklentiye de girmem ama tek başıma iki çocukla eşim olmadan sorumluluk alıyorum . Ergen de olsa biraz vicdanlı olmalı. Ben temizlik için yardımcı aldığımda kızım bana ohh senden rahatı yok valla diye laf vuruyor sen annesin yapacaksın tabi diye defaten duydum

Amin. Ya buna alıntı yaptım konu sahibi size bişey sorucam. Ben de ergenken anneme karşı acımasızdım. Ama açıkçası ondan da merhamet görmezdim bu beni hırçınlaştırır delirtirdi. Çok cool soğuk kanlı bir kadındı ben mesela çocukluğumdan beri sinirlendiğimde sinirlen derdi. Ağladığımda ağla derdi. Yemicem dediğimde yeme derdi. Sizde böyle şeyler var mı?
Kısmen bende soğuk kanlıyım ama önce konuşmaya çalışırım sorun neyse çözmek için dil dökerim ama onun inadı tutunca dinlemez bile bende kendin bilirsin yaşanve gör muamelesi yaparım .

X