Yorum yapın lütfen...

Evet kızım tek çocuk olsa yada bu kadar küçük kardeşi olmasa benim için ve onun için hiç biri sorun olmayacaktı. Ama şimdi küçük çocuk sürekli ilgi oyun istiyor . Büyük odasından çıkmak istemiyor . Mesela ben istiyorum ki ben temizlik yapayım o da kardeşini parka götürsün . Çok ısrar edince götürüyor ama sonra kardeşime ben bakıyorum diye söyleniyor
İşte tek çocuk olsaydı diyoruz ama ikinciyi yaparken kızınıza sordunuz mu belki istemeyecekti. Yani ben size tamamen haksızsınız demiyorum. Ama biraz daha güzellikle anlatmaya çalışın. Benim annem şunu çok yaptı: Babamdan göremediği sevgiyi desteği tamamen benden ve kardeşlerimden bekledi. Hiç yapmamayı da doğru bulmuyorum. Ama dediğim gibi eşinizin ilgisizliği ve sizin yorgunluğunuz kızınıza yönelmenize neden oluyor.
Eğer sitemle veya kızarak diyorsanız hoşuna gitmeyecektir ve bulunduğu dönem nedeniyle tam tersi etki edecek size hiç yardım etmeyecektir. Sizi ilk önce eşiniz anlayacak. Mutsuz anne ister istemez çocuklarına da mutsuzluk yansıtır. O dediklerini kızınız harfiyen bugünden itibaren yapsa da sizin içiniz huzurlu olmayacaktır. Evet bir miktar dinlenirsiniz. Ama eşinizin sorumsuzluğu devam edecek

Evet o ergen ama benim yardıma ihtiyacım var eşim yok kızım ergen . Haftada bir yardımcı yetmiyor . Yatılı birine yada hergün gelecek birine bütçem yok eşimde desteklemiyor çünkü ona göre bunlar benim görevim, kızımdan ev süpürsün silsin banyo wc temizlesin diye beklemiyorum azıcık halimden anlasın ve dağıtmamaya kirletmemeye özen göstersin . Elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışsın . Yani bu kadar yük üstümde olmasa belki bu beklentiye de girmem ama tek başıma iki çocukla eşim olmadan sorumluluk alıyorum . Ergen de olsa biraz vicdanlı olmalı. Ben temizlik için yardımcı aldığımda kızım bana ohh senden rahatı yok valla diye laf vuruyor sen annesin yapacaksın tabi diye defaten duydum
Beklemiyorum demissin hic birsey. Ama ben " yaptiginiz banaysa ogrendiginiz kendinize" dedim. Cunku ben oyle yetistirildim. Niye yapmasin ayni mekanı paylaşıyoruz...

15 yaşında hem büyük hem ergen bana normal geldi tavırları ama ben anneme ne biçim annesin sen desem elinin tersiyle ağzıma çok guzel yapıstırırdı ah ah nerde o eski anneler 🤣 hala anlam veremiyorum belkide yaşlıyım bu cocuklar nasıl böyle cümleler kurabiliyorlar çok duyuyorum sen ne biçim annesin muhabbetleri sanki sabahlara kadar boklu donlarını baskası temizledi

15 yaşında hem büyük hem ergen bana normal geldi tavırları ama ben anneme ne biçim annesin sen desem elinin tersiyle ağzıma çok guzel yapıstırırdı ah ah nerde o eski anneler 🤣 hala anlam veremiyorum belkide yaşlıyım bu cocuklar nasıl böyle cümleler kurabiliyorlar çok duyuyorum sen ne biçim annesin muhabbetleri sanki sabahlara kadar boklu donlarını baskası temizledi
Çok üzücü oluyor böyle demesi .. sen ne yapıyorsun ki diyor. Hatta sadece çamaşır yıkıyormuşum bu yüzden kendi kirlilerini kendi makşnaya atmaya başladı . Dün 2 saatlik programda sadece 3 parça çamaşır vardı. Yani bana ben kendi işimi kendim yaparım sende benden yardım istemezsin demek istiyor.

Evet o ergen ama benim yardıma ihtiyacım var eşim yok kızım ergen . Haftada bir yardımcı yetmiyor . Yatılı birine yada hergün gelecek birine bütçem yok eşimde desteklemiyor çünkü ona göre bunlar benim görevim, kızımdan ev süpürsün silsin banyo wc temizlesin diye beklemiyorum azıcık halimden anlasın ve dağıtmamaya kirletmemeye özen göstersin . Elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışsın . Yani bu kadar yük üstümde olmasa belki bu beklentiye de girmem ama tek başıma iki çocukla eşim olmadan sorumluluk alıyorum . Ergen de olsa biraz vicdanlı olmalı. Ben temizlik için yardımcı aldığımda kızım bana ohh senden rahatı yok valla diye laf vuruyor sen annesin yapacaksın tabi diye defaten duydum
En başta da söylediğim gibi kızınız sizinle çatışıyor, size tepki gösteriyor. İçinde yaşayıp dışa vuramadıklarını bu davranışlarla bu sözlerle yansıtıyor size. Siz yardım yardım yetişemiyorum dedikçe daha çok artacak çatışmanız. Biraz daha büyüyünce ben mi dedim sana evlen, ben mi dedim çocuk yap, senin çocuğun kendin bak sözlerini de duymanız olası. Bu çatışmaları bu dönemde çözemezseniz ilk gençlikten itibaren sizden iyice uzaklaşacak. Tamamen yetişkin olup ayakları üzerinde durduğunda da kopuk bir anne kız ilişkinizin olması olası. Ev işinden önce çocuğunuza, çocuğunuzun ruh sağlığına odaklanın lütfen.

Yardım isteyeceğiniz insan kızınız değil ama. Bunu anlayarak işe başlarsanız kız da mutlu olur siz de mutlu olursunuz. Yardım edecek kişi evde sizin dışınızdaki tek yetişkin olan eşiniz. O da olmuyorsa paraya kıyıp yardımcı.
15 yaşında birisi yetişkindir. Ama elbetteki bütün sorumluluğu alamaz . Ancak sorumsuz olacak kadarda tembellik yapamaz. Üç yaşındaki nasıl oyuncaklarını toplamayı bilmeliyse 15 yaşındaki de masayı , odasını toplamayı bilmeli.

Çok üzücü oluyor böyle demesi .. sen ne yapıyorsun ki diyor. Hatta sadece çamaşır yıkıyormuşum bu yüzden kendi kirlilerini kendi makşnaya atmaya başladı . Dün 2 saatlik programda sadece 3 parça çamaşır vardı. Yani bana ben kendi işimi kendim yaparım sende benden yardım istemezsin demek istiyor.
Konu sahibi siz haklısınız ama kızınızın sizi tam anlamıyla beklemesini düşünmek çok ütopik. Bazı çocuklar daha erken olgunlaşır ama açıkçası ben ta 28 yaşımda anne oldum da anladım annemin pis bir kadın olmadığını sadece çocuklarına ve pasaklı eşine yetişemediğini.

15 yaşında birisi yetişkindir. Ama elbetteki bütün sorumluluğu alamaz . Ancak sorumsuz olacak kadarda tembellik yapamaz. Üç yaşındaki nasıl oyuncaklarını toplamayı bilmeliyse 15 yaşındaki de masayı , odasını toplamayı bilmeli.
Ne hukukta, ne çocuk gelişiminde 15 yaşındaki bireye yetişkin demeyiz. Siz onu yetişkin görüyor olabilirsiniz ama değil. Sizin tavrınızı yanlış buldum ben açıkçası. Bir çok kez de yazdım. Kızınızın davranışların sebebi sizin davranışlarınız. Size tepki veriyor.

En başta da söylediğim gibi kızınız sizinle çatışıyor, size tepki gösteriyor. İçinde yaşayıp dışa vuramadıklarını bu davranışlarla bu sözlerle yansıtıyor size. Siz yardım yardım yetişemiyorum dedikçe daha çok artacak çatışmanız. Biraz daha büyüyünce ben mi dedim sana evlen, ben mi dedim çocuk yap, senin çocuğun kendin bak sözlerini de duymanız olası. Bu çatışmaları bu dönemde çözemezseniz ilk gençlikten itibaren sizden iyice uzaklaşacak. Tamamen yetişkin olup ayakları üzerinde durduğunda da kopuk bir anne kız ilişkinizin olması olası. Ev işinden önce çocuğunuza, çocuğunuzun ruh sağlığına odaklanın lütfen.
Benimle çatıştığı kesin zaten .

Ben sizin konunuz üzerinden sormak istiyorum kusura bakmayın.

15 yaş yani ergenlik yaşlarında bu muameleyi hepimiz yaşayacak miyiz? Kaçınılmaz mi bu?

"Ben mi anneyim, doğurmasaydın, benim yaşıtlarım odasından çıkmıyor." Duyduğumda ya da okuduğumda ciddi anlamda beni üzen cümleler..

Bin bir sıkıntıyla büyüttüğümüz can, bize karşı merhametini hep korusun isterim..

Kendinizi hatalı gördüğünüz nokta var mı? Varsa paylaşır mısınız?

Örneğin "Fazla şımarttık, sorumluluk vermedim, hep bencildi ve izin verdim." Gibi bir durum söz konusu mu?

Yoksa ne yaparsan yap, nasıl büyütürsen büyüt kontrol dışı bunlar mi dersiniz? :110:
Size şöyle diyim yeni nesil gerçekten bencil merhametsiz ve boşlar açık söylüyorum boşlar bırakın sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oyun oynasınlar. Biliyorum zira çevrem liseli ve alt yaş grubu ile çevrili mesleğim gereğide zaten lise yaş grubuylayım. Derslere bile katılmıyorlar. Arkadaşım 3 kişiyle derse giriyor biri 5 kişiyle giriyor. Sonra hocam sınavlar olmaz dimi diyorlar. Bu konularda sadece ailenin verdiği terbiye ve yetiştirme şekli söz konusu olmuyor. Akran çevresinden ne görüyorsa ailesinden çok onlarınkini örnek alıyorlar.

15 yaşındaki biri yetişkin değildir hatta burada çok gördük 20 22 yaşında ergen gibi olan çok üye var su anda ergenliğin göbeğinde ki evlenip cocuk yapmanızın sorumlusuda kızınız değil

Ne hukukta, ne çocuk gelişiminde 15 yaşındaki bireye yetişkin demeyiz. Siz onu yetişkin görüyor olabilirsiniz ama değil. Sizin tavrınızı yanlış buldum ben açıkçası. Bir çok kez de yazdım. Kızınızın davranışların sebebi sizin davranışlarınız. Size tepki veriyor.
Peki bu konuda önerinizi alabilir miyim? Hergün gelecek bir yardımcı dışında. 4+1 bir evde oturuyoruz 2 banyo 2 mutfak 2 wc var. Küçük kızım sürekli oynamak istiyor bana yapışık çünkü benden başka kimse onunla oynamıyor. Eşim zaten ortada yok.
ben ne yapayım?

Ben sizi çok iyi anlıyorum. Benim de bebeğim var. Yetişmek çok zor. Fakat hani nane kurutacaksınızdır hava sıcak olmalı ya belli bir sıcaklık lazım, nem olmaması lazım. İstediğiniz iş yeterliliği için şu anki koşullar yetersiz. Bir günde çatışmayı bırakmayacak muhtemelen kızınız. Daha kötüye gitmemesi için birşeylerin değişmesi lazım gibi. Yoksa çok haklısınız iş yükü çok ama bu yükün büyük kısmı da eşiniz sebepli. Eşiniz ile farklı sorunlar var. Bunlar da ergen kızınıza tahammülünüzü azaltmış gibi geldi bana. Tabi yorumum kusurlu olabilir. Maalesef o yaştaki kıza anlayış ve sevgi göstererek birşeyler yoluna koyulabilir gibi. Belki de koyulamaz mizaçta mühim olabilir. Ama bu şekilde daha da zor görünüyor.

15 yaşındaki biri yetişkin değildir hatta burada çok gördük 20 22 yaşında ergen gibi olan çok üye var su anda ergenliğin göbeğinde ki evlenip cocuk yapmanızın sorumlusuda kızınız değil
Elbetteki çocuk yapmamın sorumlusu o değil , bende onun tuvaletindeki kurtlanmış pedlerin sorumlusu değilşm dimi? Ben sorumluluktan bahsetmiyorum ki zaten burda göz göre göre umursamamazlıktan bahsediyorım. Ona bakarsanız ben de 18 yaşından sonra ondan sorumlu değilim mi? İ

15 yaşındaki kızınızla birebir (sadece ikiniz) vakit geçiriyor musunuz?
Ne zaman geçirebiliriz ki ? Eşim evde yokken mi? Küçük çocuk varken mi? O uyuyunca yorgunluktan bitmiş haldeyken gel bereber kahve içelim diyebiliyorum sohbet edebiliyoruz sadece . Dışarı tek başımıza çıkmamız için küçüğe bakacak kimse yok.

Peki bu konuda önerinizi alabilir miyim? Hergün gelecek bir yardımcı dışında. 4+1 bir evde oturuyoruz 2 banyo 2 mutfak 2 wc var. Küçük kızım sürekli oynamak istiyor bana yapışık çünkü benden başka kimse onunla oynamıyor. Eşim zaten ortada yok.
ben ne yapayım?
Muhatabınız eşiniz. Bu sorunları eşinizle çözeceksiniz. Üç yaşındaki ufaklığı yapmadan önce eşiniz sürekli evde olan yardım eden bir adamdı da bebekten sonra mı eve uğramaz oldu mesela? Ne düşünerek tekrar anne olmaya karar verdiniz çalışan ve ağır sorumlulukları olan bir kadın olarak? İşler sarpa sardıktan sonra çözüm arıyorsunuz da karşınızda bu çözümleri uygulayabileceğiniz bir insan var mı?

Yönetici olarak çalışıyorum diyorsunuz, yönetici geliri tek başına bile eve her gün yardımcı almayı sağlayabilecek düzeyde bildiğim kadarıyla. Siz bu şıkkı tamamen eliyorsunuz çünkü eşiniz onay vermiyor. Yardımcı istemiyor, kendi yardım etmiyor, ne bekliyor peki hiç sordunuz mu?

Benim yardımcı ve kızınız için profesyonel destek almaktan başka bir önerim yok maalesef şu durumda. Ha bir de ufaklığın kreş çağı gelmiş.

X