Yorum yapın lütfen...

Istemedi diye birsey yok seve seve bakacak.. eve gelince ver eline bebegi yalniz birakip gidecek hali yok.. al bak benim su isim var dersin bakmazsa bu cocugu beraber yaptik.. inatlasiyorsa da ne baba olur ondan ne koca.. es dedigin senin yukunu alir iyi kotu zamanlarini paylasir.. yapmiyorsa neden var.. esinin yanlisi kizindan daha buyuk ne demek kendi oz cocuguna bakmamak ne saniyor kendini
Bir kere denedik ben bakamam dedi ona da diğer kızımla başbaşa vakit geçirip küçüğü dışlamak istiyoruz gibi geliyor

Yani o ince bir çizgi aslında.
Anlaşmazlıklar, kırgınlıklar insan iletişiminin bir parçası. Elbette annesi ile ters düştüğü yerler olur. Ama en kötü durumda bile içindeki merhamet duygusu ağzimizdan cikana, davranislarimiza yön verir, vermeli..
Ben de böyle düşünüyorum.

Çocuk dünyaya getirme kararının ise iyi kötü her şeye eyvallah gerektirdiği görüşünü şiddetle reddediyorum.

Ebeveyn ebeveynlik sorumluluğunu bilecek, evlat da evlatlığını..
Yemişim kuşağını.
Siz kuşağı yiyebilirsiniz ama bilimsel makaleler öyle demiyo çocuğunuzu hep merhametli diye sevecekseniz anneliğin ne anlamı var o zaman iyisek herkes seviyor zaten annelerimiz değil midir her zor zamanımıza katlanan en dayanılmaz zamanlarımızda bile gurur yapmayıp sakinleştiren canı yansada bi saate unutan yani layıkıyla anne olan her kadın sevgi saygıyı merhameti hakediyor zaten ona laf yok ama çocuğumuzu maalesef artısıyla eksisi ile kabul edemiyorsak ortada derin bi sorun var demektir

İşte tamda bu !
konumu birkez daha okuyun lütfen sebep sonuç ilişkisi orda var . Ben eşimin haftada kaçgün evde olmadığı ve eve gece yarısı gelmekte ısrarcı olduğu , ikinci evliliğim ve ergen bir tane küçük bir tane çocuğum olduğunu yıllardır yönetici olarak çalıştığımı yani bu iş hayatında da fazladan sorumluluk demek , evde ise çoğunlukla kızlarımla başbaşa kaldığım için tek yardım isteyebileceğim kişinin büyük kızım olduğunu ancak onunda ergenlik nedeni ile sorumluluk almaktan kaçtığını ve herşeyin ortaısnda kaldığımı bu durumda ne yapabileceğimi yazdım . Ama önce eşinin geç gelmesinde ne varki sonrada kızına yükleniyorsun tü kaka ne biçim annesin yorumlarına maruz kaldım. Anladığım o ki ne eş ne anne olmayı beceremiyorum

Size "Asıl sorun -yetişkin- olan eşiniz" denilmiş ve siz "Evde çocuk görev alamaz mı?" diyerek devam etmişsiniz.
Kızınıza yükleniyorsunuz evet, ona en başında yetişkin sıfatını bile yüklemişsiniz. Şimdi, bu kadar yorumun ardından "Ergen" oldu.

Farkında olun, görün diye yapılıyor bu yorumlar; onarın ilişkilerinizi, kaybetmeyin birbirinizi diye. İnsan bazen fark edemeyebilir içinde olunca olayların. Annem de böyle davrandı vaktinde, tamir etmemiz 32 yaşımı buldu, siz yapmayın aynı yanlışı.

İşte tamda bu !
konumu birkez daha okuyun lütfen sebep sonuç ilişkisi orda var . Ben eşimin haftada kaçgün evde olmadığı ve eve gece yarısı gelmekte ısrarcı olduğu , ikinci evliliğim ve ergen bir tane küçük bir tane çocuğum olduğunu yıllardır yönetici olarak çalıştığımı yani bu iş hayatında da fazladan sorumluluk demek , evde ise çoğunlukla kızlarımla başbaşa kaldığım için tek yardım isteyebileceğim kişinin büyük kızım olduğunu ancak onunda ergenlik nedeni ile sorumluluk almaktan kaçtığını ve herşeyin ortaısnda kaldığımı bu durumda ne yapabileceğimi yazdım . Ama önce eşinin geç gelmesinde ne varki sonrada kızına yükleniyorsun tü kaka ne biçim annesin yorumlarına maruz kaldım. Anladığım o ki ne eş ne anne olmayı beceremiyorum
Sorun eşinizin iş yoğunluğu bakın şimdi duygusal bakmaya gerek yok duygusal bakınca hiç bir olay çözülmüyor
Kızınızla iletişim için bir uzmandan yardım alabilirsiniz

ama önce bu karışıklığı çözün eve kadın gelsin bir kere size ne biçin kadınsın diyen kim eş mi?

onun sesini keseceksiniz bitti çalışan bir kadınsınız nokta
Eve bir kadın çağırın gerekirse sadece küçük bebekle ilgilensin

siz kendinize zaman ayırın ve büyükle iletişim sorununu çözün
Kızınız yetişkin değil ileride bundan pişman olursunuz

fakat bu adamla evlenmek ve bebek yapmak sizin seçiminizdi
Adamın birden işi yoğun olmamışsa bu durum sizin bildiğiniz bir durumdu

Bir kere denedik ben bakamam dedi ona da diğer kızımla başbaşa vakit geçirip küçüğü dışlamak istiyoruz gibi geliyor
Nasil anlarsa anlasin bakmayan sen dislayan ben mi oluyorum diyeceksin.. ben olmasam bebek senin yaninda ne duaer kimbilur.. buyugun de ilgiye ihtiyaci var o da benim cocugum ikisinin birbirinden farki yok ki.. ikisininde hem enne hem baba ilgisine sevgisine ihtiyaci var.. gercekten uveyi gwc oz kizina babalik yapmayan adam var ortada.. adam var ama yok.. eski kocanin babaligindan farkli degil adamin babaligi

Sorun eşinizin iş yoğunluğu bakın şimdi duygusal bakmaya gerek yok duygusal bakınca hiç bir olay çözülmüyor
Kızınızla iletişim için bir uzmandan yardım alabilirsiniz

ama önce bu karışıklığı çözün eve kadın gelsin bir kere size ne biçin kadınsın diyen kim eş mi?

onun sesini keseceksiniz bitti çalışan bir kadınsınız nokta
Eve bir kadın çağırın gerekirse sadece küçük bebekle ilgilensin

siz kendinize zaman ayırın ve büyükle iletişim sorununu çözün
Kızınız yetişkin değil ileride bundan pişman olursunuz

fakat bu adamla evlenmek ve bebek yapmak sizin seçiminizdi
Adamın birden işi yoğun olmamışsa bu durum sizin bildiğiniz bir durumdu

. küçük olduğundan beri büyük kızımla başbaşa bir yere çıkamadık çünkü eşim hiç bakmak istemedi

mesela bu sorunların temeli bu

koca 3 yıl

ergen yaşta bir kız için uzunca bir süre

eşinizin bakmak isteyip istememesi gibi bir durum yok ki

yani biz X ile sinemaya gideceğiz sen de Y yi parka götür

zira yaş farkı çok büyük aynı ortamda isteseniz de olmaz

oğlumun ilkokul arkadaşları dahi annelerine kardeşimi bırakalım da gidelim diyorlardı bir yere giderken

herkesin annesi sadece o sınıftaki çocuğu ile ilgilenirken onun annesinin kardeşi ile ilgilenmesini yahut ona kardeşine sahip çık demesini, kardeşi ağlıyor diye annesinin kardeşini oyun alanına getirip başlarında durmasını istemiyordu

bunlar 8-9 yaşlarında dahi yaşanırken 15 yaşındaki bir kızın peşinde bebek kardeş istememesi olağan

hele bir de bu bebek kardeşin babası farklı ise

biz yetişkiniz bize göre bu durumda hiç bir gariplik yok

ama arkadaşları kardeşin neden bu kadar küçük dendiğinde çünkü o annemin ikinci eşinden çocuğu demek dahi ona sor geliyor olabilir

babaya küçüğü paslamakta geç bile kalmışsınız ana kız zamanlarını artırın küçük ile de baba arasında zorunlu ilişki kurun

yani şimdi pandemi var ama biterse X gün işini ayarla çocuğa bakacaksın diyeceksiniz, istersen işe götür, istersen bakıcı tut diye biraz da üst perdeden gireceksiniz çocuğu ile ilgili sorumluluk almalı

bu evde yapacağı temizlikten, alacağı iki torba sebze meyveden çok daha önemli

Siz kuşağı yiyebilirsiniz ama bilimsel makaleler öyle demiyo çocuğunuzu hep merhametli diye sevecekseniz anneliğin ne anlamı var o zaman iyisek herkes seviyor zaten annelerimiz değil midir her zor zamanımıza katlanan en dayanılmaz zamanlarımızda bile gurur yapmayıp sakinleştiren canı yansada bi saate unutan yani layıkıyla anne olan her kadın sevgi saygıyı merhameti hakediyor zaten ona laf yok ama çocuğumuzu maalesef artısıyla eksisi ile kabul edemiyorsak ortada derin bi sorun var demektir

Yalniz kabul etmem.
Sevmem demedim.
Olan olmuş neyse o zaten O saatten sonra..

Çok üzücü üzülürüm dedim.. :)
Hayal kırıklığı da yaşarım.
Dünyaya getirirken de, büyütürken de beklentilerim oluyor. Iyi olsun her şey diyerek çıkıyorum o yola şahsen ben ve kendi üzerime düşeni yapmaya gayret ediyorsam evlat da gayret edecek. Kuşak arkasına da sığınmayacak.
Raziyim her haline madem doğurdum diyemem.

Neyse bu konular derin. Allah hayırlı evlatlar nasip etsin herkese..

15 yaşındaki çocuğun babası değil ondan mu rahat?
Bu durumda asıl siz 15 yaşındaki sizden başka kimsesi olmayan çocuğu korumalıydınjz

bakın yapmayın etmeyin parmaklarmdaki eklem sıvısı bitecek ya

Sen çok titizsin kızın çok tembel orta yolu bulsanız iyi olur çok direktif verdiğin için onları bunaltmış olabilirsin

mesela bu sorunların temeli bu

koca 3 yıl

ergen yaşta bir kız için uzunca bir süre

eşinizin bakmak isteyip istememesi gibi bir durum yok ki

yani biz X ile sinemaya gideceğiz sen de Y yi parka götür

zira yaş farkı çok büyük aynı ortamda isteseniz de olmaz

oğlumun ilkokul arkadaşları dahi annelerine kardeşimi bırakalım da gidelim diyorlardı bir yere giderken

herkesin annesi sadece o sınıftaki çocuğu ile ilgilenirken onun annesinin kardeşi ile ilgilenmesini yahut ona kardeşine sahip çık demesini, kardeşi ağlıyor diye annesinin kardeşini oyun alanına getirip başlarında durmasını istemiyordu

bunlar 8-9 yaşlarında dahi yaşanırken 15 yaşındaki bir kızın peşinde bebek kardeş istememesi olağan

hele bir de bu bebek kardeşin babası farklı ise

biz yetişkiniz bize göre bu durumda hiç bir gariplik yok

ama arkadaşları kardeşin neden bu kadar küçük dendiğinde çünkü o annemin ikinci eşinden çocuğu demek dahi ona sor geliyor olabilir

babaya küçüğü paslamakta geç bile kalmışsınız ana kız zamanlarını artırın küçük ile de baba arasında zorunlu ilişki kurun

yani şimdi pandemi var ama biterse X gün işini ayarla çocuğa bakacaksın diyeceksiniz, istersen işe götür, istersen bakıcı tut diye biraz da üst perdeden gireceksiniz çocuğu ile ilgili sorumluluk almalı

bu evde yapacağı temizlikten, alacağı iki torba sebze meyveden çok daha önemli
Eşim istiyorki ev ve tüm çocukların sorumluluğu bende olsun , yani çıkacaksak iki çocukla çıkalım kendi evde bilgisayarı açıp çalışsın . Kızım istiyorki küçük kardeşi ve eşim olmasın eskisi gibi sadece onunla ilgileneyim. Ben istiyorum ki bütün sorumluluk üstüme yıkılmasın önce kendim sonra çocuklarım için mutlu olayım . Olmuyor olmuyor bu üçgende olmuyor. Eşim gece kızım sabah suratını asıyor. Yeter!!

Kızınız 15 yaşında ergenlik yaşında, eşiniz sürekli şehir dışında evine gelince dinlenmek, keyif yapmak isteyecek, siz çalışıyorsunuz bir de küçük çocuk var. Haftalık gelecek bir yardımcı size çok büyük bir kolaylık olurdu, şuanda pandemiden dolayı çağırmak istemeyebilirsiniz ama kendinizi ve aile üyelerini ev işleri konusunda bu kadar üzmenize gerek yok, haftada değil ayda bir çağırın. Robot süpürgelerden herkes çok memnun ben de model araştırıyorum. Bir tane alırsanız en azından günlük temizlik yapar. Eşinize ve çocuklarınıza kendi sorumluluklarını verin, tabağını kaldırmak, yatağını düzeltmek, odasını toplamak gibi.

Yalniz kabul etmem.
Sevmem demedim.
Olan olmuş neyse o zaten O saatten sonra..

Çok üzücü üzülürüm dedim.. :)
Hayal kırıklığı da yaşarım.
Dünyaya getirirken de, büyütürken de beklentilerim oluyor. Iyi olsun her şey diyerek çıkıyorum o yola şahsen ben ve kendi üzerime düşeni yapmaya gayret ediyorsam evlat da gayret edecek. Kuşak arkasına da sığınmayacak.
Raziyim her haline madem doğurdum diyemem.

Neyse bu konular derin. Allah hayırlı evlatlar nasip etsin herkese..
Aynen öyle Allah hayırlı evlatlar nasip etsin ben mesela hiç bişey hakkında büyük beklentiye girmemeye çalışırım sonradan daha büyük yıkım olmasın diye bana doğurdum binbir emekle büyüttüm beklentilerim olacak tabi bakış açısı pek uygun gelmiyor çünkü o çocuk kendi isteği ile gelmiyor bu dünyaya Allah korusun engelli olarak da zihinsel problemli olarak da gelebilir o zaman hiç bi beklentilerimizi yerine getiremeyebilir annesi içinde çok zor evet ama annesi de sahip çıkmazsa ne olur peki kuşak diye arkasına saklanmayacak düşüncenizi de çok tuhaf buldukm çünkü dünya değişiyor insan hal ve hareketleri elbetteki çevresine göre şekilleniyor artık anne babalar da bence eski anne babalar givi değil eski ebeveynler bence çok deha fedakardı şu an bi tık daha bencil anne babalar yetişiyor bence ki ben buna mesela böyle bişeyin arkasına gizlenmesinler diyemem çünkü insan çevresiyle iletişim halinde değişip gelişen bi varlık

Eşim istiyorki ev ve tüm çocukların sorumluluğu bende olsun , yani çıkacaksak iki çocukla çıkalım kendi evde bilgisayarı açıp çalışsın . Kızım istiyorki küçük kardeşi ve eşim olmasın eskisi gibi sadece onunla ilgileneyim. Ben istiyorum ki bütün sorumluluk üstüme yıkılmasın önce kendim sonra çocuklarım için mutlu olayım . Olmuyor olmuyor bu üçgende olmuyor. Eşim gece kızım sabah suratını asıyor. Yeter!!

işte oturup eşinle konuşacaksın

kızının isteği önemli

yani eşin kızının babası olsaydı da onun kızı büyüdüğünde de sadece anne ile takılmak isteyeceği zamanlar olacak

aralarında daha az yaş farkı olan çocuklar da sinemaya ayrı ayrı gitmek istiyor

15 yaşındaki da annesi gelsin onunla filmin kritiğini yapayım istiyor

9 yaşındaki de

ama aynı filme gidilemiyor

örneğin baba büyükle kahve içerken annesi küçükle sinemaya gidiyor

anne büyükle takılırken baba küçükle parka gidiyor

tüm aile takılınacak zaman ayrı

annenin çocuklar ile çıkacağı babanın evde kafa dinleyeceği, babanın çocukları eğleyeceği, annenin kafa dinleyeceği zaman ayrı

lakin eşiniz kızınızı bilerek evlendi

onun bu klasik anne kız zamanları dışında özel zaman istemesi çok daha makul, bu nedenlerle de eşiniz buna imkan tanımak zorunda

Çamaşır asmak onun sorumluluğu olsun demiyorum ki yazımda ihtiyaç varsa yardım etme isteği olsun diyorum
Ayrıca ben süpüreyim o silsinde yazmadım. Toz alabilir ama .
Mesela salonu dağıtmayalım diyorum oturma odamız var . Saçları çok fazla dökülüyor . Bakıyorum salonda yatıyor odasını bırakıp:KK43:
Ben örnek vermiştim
Siz de bir esin yapabilecegi seyleri kizinizdan bekliyorsunuz diyorum yine
Yani yikanan camasiri kiziniz asmayi akil edemeyebilir
Bir de yukarıda yazmissiniz kızınız arkadasi kendi isini yapmayinca bundan rahatsiz ama aynisini size yapiyor diye
Aslinda onun yaptığı size tepki göstermek değil, onu duyun istiyor görün istiyor
Sizin belki de yasadiginiz zorlugun farkında ama onun bakis açısı da şu: "annem beni ev islerinde hizmetci yerine koyuyor
Baska adamla evlendi ustune cocuk yapti o çocukla ilgileniyor benimle ilgilenmiyor dersime bile yardimci olmuyor ama benden ev isi bekliyor bana ne o beni görmüyorsa ben neden ona yardim.edeyim?"

Bir de boşanmayı dusunmez misiniz? Çünkü bu adamla evli olmanizin size bir katkisi yok en azindan 2 çocuklu bekar bir kadınım der yolunuzu ona gore cizerdiniz simdi evlisiniz ama ortada koca yok bu da sizi hayal kırıklığına uğratıyor

Eşim istiyorki ev ve tüm çocukların sorumluluğu bende olsun , yani çıkacaksak iki çocukla çıkalım kendi evde bilgisayarı açıp çalışsın .

yani şimdi eğri oturup doğru konuşalım, bunu hepimiz isteriz

siz de istersiniz ben de isterim

hele sizinki gibi küçük çocuğu olan tüm kadınlar ister

ama hayata geçirmemiz en fazla sınırlı saatlerdedir zira evliliği de çocuk yapmayı da bu sorumluluğu bilerek yaptık

eşiniz henüz bu sorumlulukları hissedemiyorsa hissettirin

20li yaşlarının başında değil ki olgun değil diyelim

evin sorumluluğunun bir kısmını maddi olarak çözüp yardımcı alıp çocukların sorumluluğunu ki özellikle eşinizin kızınınkini eşinizle paylaşmalısınız

birlikte oyun oynamayı bilmeliler mesela zaman geçirmeyi

yani ben düşünüyorum eşimi, oğlumu bir de kedimizi yazlıkta bırakıp ben bir eğitime katılmıştım hiç gözüm arkada kalmadı valla

eğitim çıkışı akşam sinemaya vs gidip gayet de eğlenceli takılmıştım

yani eşiniz ve çocuğunuz birlikte yalnız zaman geçirmeyi öğrenmeli

3 sene sonra abla üniversiteye gidecek siz de onunla gider kalırsınız belki 3-5 gün

o esnada eşiniz ve kızınız evde kalabilmeli, eşiniz yeme içme okula götürüp getirme gibi fiili ve özellikle duygusal bakımını sağlayabilmeli

yani şimdi eğri oturup doğru konuşalım, bunu hepimiz isteriz

siz de istersiniz ben de isterim

hele sizinki gibi küçük çocuğu olan tüm kadınlar ister

ama hayata geçirmemiz en fazla sınırlı saatlerdedir zira evliliği de çocuk yapmayı da bu sorumluluğu bilerek yaptık

eşiniz henüz bu sorumlulukları hissedemiyorsa hissettirin

20li yaşlarının başında değil ki olgun değil diyelim

evin sorumluluğunun bir kısmını maddi olarak çözüp yardımcı alıp çocukların sorumluluğunu ki özellikle eşinizin kızınınkini eşinizle paylaşmalısınız

birlikte oyun oynamayı bilmeliler mesela zaman geçirmeyi

yani ben düşünüyorum eşimi, oğlumu bir de kedimizi yazlıkta bırakıp ben bir eğitime katılmıştım hiç gözüm arkada kalmadı valla

eğitim çıkışı akşam sinemaya vs gidip gayet de eğlenceli takılmıştım

yani eşiniz ve çocuğunuz birlikte yalnız zaman geçirmeyi öğrenmeli

3 sene sonra abla üniversiteye gidecek siz de onunla gider kalırsınız belki 3-5 gün

o esnada eşiniz ve kızınız evde kalabilmeli, eşiniz yeme içme okula götürüp getirme gibi fiili ve özellikle duygusal bakımını sağlayabilmeli
Çok haklısınız ama benim eşim haftada 5 gün yok gece yarısı dönüyor 6. Gün işe gidiyor akşam geliyor sonra ondan bişey isteyince çocukla ilgilenmesi vs 10 dk yapıyor ya uyumuş ya tv tlf dalmış çocuk bana koşa koşa geliyro. İnanın geçenlerde yıllar sonra kızımla bir dizi izleyebildik. Güç bela önüne türlü abur cuburlar koyup eşimede tavır yaptım öyle baktı çocuğa.
kızımın ilgi beklediğini ve bunun en doğal hakkı olduğunu biliyorum ama ekstra zaman yaratamadığım için mutfak toplarken balkon yıkarken çamaşır asarken kahvaltı hazırlarken odasındaysa hep yanıma çağırıyorum. Ve hatta o kadar çağırıyorum ki odasına kapanmasını tehlikeli buluyorum çünkü kopabilir aileden . Akşam küçük uyuyunca kahve içelim diyorum sohbet ediyoruz inanın kafam çatlıyorken bile onun heyecenla anlattıklarını dinlemeye çalışıyorum. Yani postaneye hastaneye giderken bile onu yanıma alıyorum hava alsın ve birlikte olalaım diye.bende böyle vakit geçirmeye çalışıyorum işte biliyorum çok anlamsız gelebilir ama başka vaktim yok.

X