YSK, CHP'nin Ankara itirazını reddetti

uppahalds

Long time, no see...
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2008
1.974
222
44
Yüksek Seçim Kurulu, CHP'nin Ankara seçimleri ile ilgili yaptığı itirazı reddetti.Karar oybirliğiyle alındı.

CHP, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından İl Seçim Kuruluna oyların yeniden sayılması, iptal edilen oyların yeniden değerlendirilmesi ve birleştirme tutanaklarına ilişkin itirazda bulunmuş, itirazlar, İl Seçim Kurulunca reddedilmişti.

Bunun üzerine CHP, itirazları YSK'ya taşıdı. CHP ayrıca, seçimin "tam kanunsuzluk" nedeniyle iptal edilmesini istedi.

YSK, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin itirazlarını yerinde bulmayarak oybirliğiyle reddetti.

Yeniden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek, hafta sonu mazbatasını almıştı.


Yüksek Seçim Kurulu, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin tüm itirazlarını reddetti.

YAVAŞ, ''ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDERİM..." DEMİŞTİ
CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, YSK'nın seçimlerin yenilenmesi başvurusuna olumsuz yanıt vermesi halinde, hukuksal mücadelesini sürdüreceğini açıklamıştı.

Anayasa Mahkemesi, oradan da beklediği yanıtı alamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğini açıklayan Yavaş, "Her bir oyun peşindeyiz, YSK'nın talebimizi reddetmesi halinde Anayasa Mahkemesi ve İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceğiz" ifadesini kullanmıştı.

YSK KARARLARI ANAYASA MAHKEMESİ'NE GÖTÜRÜLEBİLİR Mİ?
Yavaş'ın "Gerekirse Anayasa Mahkemesi'ne giderim" açıklaması yeni bir hukuksal tartışmayı da başlattı.

CHP'li hukukçular, YSK kararları konusunda Anayasa Mahkemesi'ne "bireysel başvuru hakkının mümkün olabileceğini" savunurken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, böyle bir sürecin hukuksal olarak mümkün olmadığını söyledi.
Bozdağ, "YSK kararlarına karşı Anayasa Mahkemesi'ne gidilemez. AYM'nin bu konuda takdir hakkı yoktur. Yasa açık kapı bırakmıyor" dedi.


http://www.hurriyet.com.tr/gundem/26188123.asp
 

uppahalds

Long time, no see...
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2008
1.974
222
44
Temiz siyaset, şeffaf seçim için iptal olmasa bile oyların yeniden sayılması gerektiğine inanıyordum. Bakalım bundan sonraki hukuki süreç ne olacak?
 

NeverOne

Guru
Pro Üye
18 Ekim 2013
16.275
32.608
30
Çifte standart iliklerimize işledi yemin ediyorum. Ya valla akpsinde chpsinden değilim bi 5 sene daha Melih Gökçek :KK37: Ankara inşallah bir gün hak ettiği gibi bir başkent olacak ama o gün bugün değil.
 

Chelzy

İkiz oğlan anası
Pro Üye
20 Ocak 2008
13.912
28.141
Şaşırdık mı ?
Hayır.
Beklenen cevap yani.
Bekir Bozbag ysk'dan dönen cevap Anayasa Mah. basvuramaz demiş bu demek oluyor ki başvurabılır :)
 

Saraylim

Vazgec gonul.. Vazgec sesini duyan yok
Pro Üye
21 Ocak 2012
7.064
19.695
Ne demistik? Devir Adalet, hukuk devri degil. Devir Erdogan devri. Tapeler ortaya cikti, binlerce emniyet mensubu iki ayda yerlerinden edildi, suruldu, yolsuzluk iddialarinin ustu ortuldu, ustune de secimlere aklama vazifesi ustletildi. YSK da kimmis? Bu olan biteni Anayasa mahkemesi gormedi mi simdiye kadar? Ne yapti? Ne gibi bir islevde bulundu? Bu durumda, AYM kimmis de deriz bir iki ay icinde, gorursunuz.. Devir Erdogan devri... Hukuksuzluk, yolsuzluk devri... O devir kapandiginda ancak YSK, AYM filan kendi gercek islevine donebilir. Yoksa bugun hepsi erdoganin iki dudagi arasinda... 30-40 bin oy farkina erdogan kaptiri mi hic Ankarayi? Halletti bitti. Arada yuzbinlerce oy farki olsaydi biraz basi agrirdi sadece.. GEne de vermezdi. Yarin daha da kuvvetlendiginde 1 milyon oy farkina da vermeyecek... O koltukta onu bu millet 5-6 sene daha birakirsa yine gelir yazariz buraya "Ne demistik" diye.. (Tabi yazacak bir yer kalmissa)