Yüksek analitik zeka ve asperger sendromu

yalnizkus_

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2014
565
471
Merhabalar, uzman bir psikiyatriye çekingenlik durumum ve normal insanlardan farklı tepkilerim için görüşmeye gittiğimde yüksek analitik zekamdan ötürü asperger sendromu belirtileri taşıdığımı söyledi. Mesela iş yerinde başarılı biriyim oldukça iyi bilgisayar programları kullanırım, çok iyi kriz yönetirim vs ama işimde olan başarım iş arkadaşlarıma karşı asla yok. Patronlarımla iletişimim yetersiz, esprileri anlamakta güçlük çektiğim ve esprilerimin anlaşılmadığı zamanlar oluyor. Yani kabaca dışarıdan görenler bu kız bu işi nasıl yapıyor, o programları nasıl kullanıyor falan der ama iletişim konusunda güçlük çekiyorum. Sosyal hayatımda, iş hayatımda olduğu kadar kötü değil ama yinede istediğim seviyede değil. Doktorum özel bir ilacı olmadığı için düşük doz antidepresan tedavisi başlattı ve kendi azmimle sosyalleşerek geliştirebileceğimi söyledi. Daha önce yaşayan ya da özel bir önerisi olan var mı?

Sosyal beceriler gelişebilir diye düşünüyorum
Asperger ya da baska bir teşhisten ziyade genel dusunerek yazıyorum
Bizim de is yerinde bir arkadas var ilk geldiginden beri mukemmel is cikartir çalışkandir ama sosyal becerileri düşük. Bunu ilk geldiginde de anlamistim bir cok kisi ondan şikayetçiydi. Zaman icinde açıldı, ortama uyum.sagladi hala biraz sosyal becerisi düşük olsa da daha iyi. Sebebi de benim gozlemim sadece okul dersle gecmis hayati sonra ataninca afalladi. Sosyal ortamlara girerek, biraz da uyum saglamaya calisarak, cevrenizi gozlemleyerek yol alabilirsiniz

Bana da teşhis doğruymuş gibi geldi, doktor ne tavsiye ederse uymak en doğrusu. İlaç öcü değil, doktorla aranızda güven sorunu olmadıysa eğer uzman görüşüne Saygı duyun, kafanızı da burada karıştırmayın. Bir sınıf arkadaşım da böyleydi üniversitedeyken, gayet yüksek puanla girmiştik yani ilk 4 bindeydik diyeyim, baksan gerçekten büyük zeka ve başarı gerektirir. Ama dışarıda gören birisini asla ikna edemezdiniz o kızın zeki olduğunu. Sosyal becerileri sıfırdı. Şimdi Amerika'da çalışıyor, gönül işlerini hiç rayına sokamadi ama kendine göre bir çevre edindi idare ediyor.

Bana teşhis mantıksız geldi. Asperger, orta veya yüksek zekalı insanlarda görülen otizm manasına gelir. Yüksek zekalısınız diye niye otizmli olasınız? Alanında uzman başka doktorlara da gidin.Yukarıda denildiği gibi çocukken yeterince sosyalleşmediyseniz bununla ilgilidir o sosyal problemler.

Bunlardan kaçı var sizde? belki de asosyalsiniz
Benim çocuğumda çok zeki konuşma öğretmen bazen anlayamıyormuş esprilerini anlamıyorlar(bana göre çok zekice kelime oyunu yapıyor) el becerileri yok çok çatışıyoruz. Ama yoğun değil özellikler
  • Göz teması kuramamak
  • Sosyal ilişkilerde beceriksizlik (koşula uygun davranışlarda bulunmama, konuşmaya uygun cevap verememe vb.)
  • Yüz ifadesi, beden dili gibi sosyal mesajları anlayamamak (kaşları çatılmış, kolları bağlı bir kişinin kızdığını fark edememek gibi)
  • Olağandışı konuşma kalıpları kullanma ve ironiyi, mizahı ve alaycılığı ya da normal konuşma için önemli olan jestleri ve sosyal ipuçlarını anlamakta zorlanma
  • Daha az duygulanım göstermek (mutlu olduğunda, keyifli olduğunda daha az gülümseme gibi, konuşmalarında vurgu ve tonlamaları duygudan yoksun, düz ve mekanik olabilir)
  • Daha çok yalnız vakit geçirmek istemek,
  • Tek bir konuya aşırı ve yoğun ilgi gösterme (arabalarla ilgilenen Asperger sendromlu bir çocuğun arabalarla ilgili her türlü bilgiye hakim olması gibi...)
  • İlgi duyduğu konuya tekrar tekrar dönmek,
  • Aynı hareketleri tekrar tekrar yapmak
  • Değişikliğe uyum sağlamada güçlük çekmek (kahvaltıda hep aynı yemeği isteme, hep aynı kıyafetleri giyinmek isteme gibi)

Bence kesinleşmiş bir tanı almanız gerekiyor. Dr net bir şey dememiş. Evet Asperger'liler üstün zekalı olabiliyor ve sosyal açıdan da çekingen olabiliyorlar ama dediğim gibi kesin tanı almanız gerek. Aşamayacağınız bir durum değil sosyallik açısından.

Celal sengor de asperger , anlattiklariniz aspergere benziyor ama bunu en doğru şekilde işin uzmani koyar tanisini , başka bir uzmana daha gidin

Bunlardan kaçı var sizde? belki de asosyalsiniz
Benim çocuğumda çok zeki konuşma öğretmen bazen anlayamıyormuş esprilerini anlamıyorlar(bana göre çok zekice kelime oyunu yapıyor) el becerileri yok çok çatışıyoruz. Ama yoğun değil özellikler
  • Göz teması kuramamak
  • Sosyal ilişkilerde beceriksizlik (koşula uygun davranışlarda bulunmama, konuşmaya uygun cevap verememe vb.)
  • Yüz ifadesi, beden dili gibi sosyal mesajları anlayamamak (kaşları çatılmış, kolları bağlı bir kişinin kızdığını fark edememek gibi)
  • Olağandışı konuşma kalıpları kullanma ve ironiyi, mizahı ve alaycılığı ya da normal konuşma için önemli olan jestleri ve sosyal ipuçlarını anlamakta zorlanma
  • Daha az duygulanım göstermek (mutlu olduğunda, keyifli olduğunda daha az gülümseme gibi, konuşmalarında vurgu ve tonlamaları duygudan yoksun, düz ve mekanik olabilir)
  • Tek bir konuya aşırı ve yoğun ilgi gösterme (arabalarla ilgilenen Asperger sendromlu bir çocuğun arabalarla ilgili her türlü bilgiye hakim olması gibi...)
  • İlgi duyduğu konuya tekrar tekrar dönmek,
  • Aynı hareketleri tekrar tekrar yapmak
  • Değişikliğe uyum sağlamada güçlük çekmek (kahvaltıda hep aynı yemeği isteme, hep aynı kıyafetleri giyinmek isteme gibi)
Bu özelliklerden birkaçı stres, heyecan yaptığım durumlarda oluyor ama sosyal hayatımda yok.

Merhabalar, ben bir öğrencimin hareketlerinden araştırıp asperger e benzer özellikleri olduğunu düşünmüştüm ama uzman değilim aileyi yönlendirdim ortaokulda kız öğrencim göz teması kolay kolay kuramaz, nasılsın derim iyiyim diyip bana siz nasılsınız demezdi, uzun konuşmalar yapmazdı, ve ilgi alanı ağaçlrdı aürekli ağaçları anlatır olağanüstü ağaç ismi ve resim bilgisi vardı , sadece benimle iletişime geçerdi ilgi alanına girdiği şeyleri sürekli anltırdı yavrum dinlendiğini hissedince mutlu olurdu yıllar öncede kaldı , arkadaş çevresi yoktu umarım iyi yerlere gelmiştir kendisi , sizde de bu tip davranışlar var mıydı ?

X