Yunanistan'da büyük yangın: Bilanço ağırlaşıyor

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.815
60
Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında meydana gelen yangınlarda en az 76 kişi yaşamını yitirdi.

Atina'nın yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusundaki Penteli ve Rafina bölgelerinde başlayan ve kısa sürede ormanlık araziden meskun mahallelere sıçrayan yangınlar, Yunanistan tarihinin en büyük yangın felaketlerinden birine yol açtı.

Şiddetli ve yön değiştiren rüzgarlarla kısa sürede farklı kollardan geniş bir bölgeye yayılan alevler sebebiyle ev ve araçlarında mahsur kalan onlarca kişi can verdi.

Öte yandan alevlerden kaçarak denize girdikten sonra boğulan en az 5 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı. Alevlerden kaçarak sahile ulaşan 700'den fazla kişi ise Sahil Güvenlik ekipleri ve özel tekneler tarafından güvenli bölgelere taşındı.

76 ölü

Yunan İtfaiye Teşkilatı Sözcüsü Stavroula Malliri, yangınlarda 76 kişinin hayatını kaybettiğini, 23'ü çocuk 164 kişinin yaralandığını açıkladı. Bölgede arama çalışmaları devam ederken, 100'den fazla kişinin ise kayıp olduğu tahmin ediliyor.

Rafina Belediye Başkanı Evangelos Bournous da SKAI televizyonuna yaptığı açıklamada, itfaiye birimlerinin kontrol edemediği birçok mesken bulunduğuna işaret ederek, ölü sayısının 100'e ulaşmasından endişe duyulduğunu söyledi.

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, yangınlar için soruşturma açılması emri verirken, ölenlerin kimlik tespit çalışmalarına da başlandı. Polonya Dışişleri Bakanlığı iki Polonyalı turistin yangında hayatını kaybettiğini açıkladı.

5b56d515ae78492bdc000c19

Bir belde haritadan silindi

Rafina yakınlarındaki Mati beldesi ise yangının en çok etkisini gösterdiği bölge oldu. Yazlık beldede binden fazla evin kül olduğu, yüzlerce aracın ise yanarak kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

Civardaki Kallitehnipolis bölgesinde ise yangın söndürme ve soğutma çalışmaları ise aradan geçen 24 saatin ardından devam ediyor.

Can kaybının yüksek olmasının, farklı bölgelerde neredeyse aynı saatlerde başlayan yangınları söndürmek için itfaiye ekiplerinin yetersiz kalması ve yaklaşık 80 kilometre hızla esen rüzgarın aniden yön değiştirmesi ile alevlerin meskun bölgelerde hızla yayılmasından kaynaklandığı ifade ediliyor.

İtfaiye Teşkilatından yapılan açıklamada, son 24 saat içinde ülkede 47 yangın çıktığı, bunlardan 15'inin ise Atina çevresinde olduğu bilgisi paylaşıldı. Atina'nın 50 kilometre batısındaki Kineta bölgesinde ormanlık alanda başlayan ve başkenti duman altında bırakan yangın ise halen tam olarak kontrol altına alınamadı.

Yangınlar dolayısıyla Atina'nın da içinde olduğu Attiki bölgesinin bazı kesimlerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti.

Ülkede 3 günlük yas

Bu arada ülkede üç günlük yas ilan edilmişti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras halka hitabında, hayatını kaybedenler anısına 3 günlük milli yas ilan edildiğini açıklamıştı.

Yunanistan Meclisi Başkanı Nikos Voutsis'in kararıyla yangın felaketi sebebiyle mecliste bayraklar yarıya indirilmişti.

5b56d56aae78492bdc000c43

Türkiye'den başsağlığı mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı arayarak, Yunan halkına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileğinde bulunmuştu. Erdoğan, Yunanistan'ın acılarını paylaştığını ifade etmişti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na yangın felaketi için verdiği başsağlığı mesajı dolayısıyla teşekkür etmişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na ve Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM) Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov'a Attiki'deki yangında söndürme uçaklarını göndermeyi teklif ederek verdikleri acil tepkiden dolayı samimi teşekkürlerimizi iletiyoruz." ifadelerine yer verilmişti.

https://www.cnnturk.com/dunya/yunanistanda-buyuk-yangin-bilanco-agirlasiyor

Rabbim yar ve yardımcıları olsun bu tür felaketleri bizden uzak tutsun buna sevinecek insanları şimdiden kınıyorum ( gerçi kimsenin sevileceğini sanmıyorum da )
Maalesef "oh olsun" "ateşleri bol olsun" "hahaaahaa" gibi iğrenç ve insanlık dışı Tweetler atılmış kendini insan sanan mahluklar tarafından..

Allah rahmet eylesin. Kalanlara sabır versin yarabbim.:dua: Bize düşen insan olarak dua etmektir. Bu duruma sevinenlerin Allah sevgisini bırak Allah korkusu olmadığı kanaatindeyim.

Maalesef "oh olsun" "ateşleri bol olsun" "hahaaahaa" gibi iğrenç ve insanlık dışı Tweetler atılmış kendini insan sanan mahluklar tarafından..

Sabah sabah tepem attı yine.. Olmaz olsunlar bunlar. Bunlara insan denen yerde bana insan denmesin...!

bu gün komşuda ağaç yandı... kuşlar, yılanlar, böcekler, köstebekler, kediler, köpekler, nice hayvanat yandı... bu gün komşuda evler, arabalar, iş yerleri yandı... bu gün komşuda kadınlar, erkekler, çocuklar, bebekler yandı.... alev alev yanarak belki... belki duman içinde boğularak...

alev alev...! hani senin çok korktuğun cehennemdeki alevler gibi... çok korktuğun ama 38 günlük bebeğe tecavüz edilen bir memlekette bunun hesabını ben burada sormazsam ahirette bana "bunun için ne yaptın...?" dediklerinde yüzünün kararacağına inandığın inancın seni atacağı cehennem alevi... cayır cayır hani... hani derilerinin dökülüp yeniden deri verileceğine ve yeniden tekrar tekrar sonsuz bir azapla yanacağına inandığın cehennem...

Benim evvela ahlakını sonra tebliğini sevdiğim ama senin neden sevdiğini bile bilmediğin peygamberimin helâya hangi ayakla girdiğini, kaç kadın aldığını, nasıl bevlettiğini vs vs .. bilirsin ve sünnet diye uygularsın da aynı peygamberin bir yahudinin cenazesinde ayağa kalktığında kendisini yahudi diye uyaranlara "olsun... insandır...!" sünnetini niye uygulamazsın...?

kendi iradesini, vicdanını ipotek etmiş bu güruh zamanında aynı toprak üzerinde yaşadığı kendi ülkesinin batısında deprem olduğunda açık saçık olduklarından, doğusunda afat olduğunda kürt olduklarından musibete uğradıklarını düşünüp sevinmedi mi ?

adamsan düşmanını ( Geçmişin düşmanlığı ) kendi gücünle yenmeyi bileceksin. yanıyorlar ohhhhh diye göbek atarken değil. güç ve yenmek deyince aklına silahtan, katliamdan, bedduadan önce; okumak, bilinçlenmek, inanmak, teknolojiyi takip etmek, üretmek, paylaşmak, ama ille ve ille de ahlaklı, merhametli, nitelikli, fikri hür vicdanı hür bir birey olmak gelecek...

benim soyuma zulmedenlerle hesabımı aynı şekilde görmeyi istemek beni canavar yapar... düşmanı yeneceksem ondan bir adım önde olmam ise insan....

Sabah sabah tepem attı yine.. Olmaz olsunlar bunlar. Bunlara insan denen yerde bana insan denmesin...!

bu gün komşuda ağaç yandı... kuşlar, yılanlar, böcekler, köstebekler, kediler, köpekler, nice hayvanat yandı... bu gün komşuda evler, arabalar, iş yerleri yandı... bu gün komşuda kadınlar, erkekler, çocuklar, bebekler yandı.... alev alev yanarak belki... belki duman içinde boğularak...

alev alev...! hani senin çok korktuğun cehennemdeki alevler gibi... çok korktuğun ama 38 günlük bebeğe tecavüz edilen bir memlekette bunun hesabını ben burada sormazsam ahirette bana "bunun için ne yaptın...?" dediklerinde yüzünün kararacağına inandığın inancın seni atacağı cehennem alevi... cayır cayır hani... hani derilerinin dökülüp yeniden deri verileceğine ve yeniden tekrar tekrar sonsuz bir azapla yanacağına inandığın cehennem...

Benim evvela ahlakını sonra tebliğini sevdiğim ama senin neden sevdiğini bile bilmediğin peygamberimin helâya hangi ayakla girdiğini, kaç kadın aldığını, nasıl bevlettiğini vs vs .. bilirsin ve sünnet diye uygularsın da aynı peygamberin bir yahudinin cenazesinde ayağa kalktığında kendisini yahudi diye uyaranlara "olsun... insandır...!" sünnetini niye uygulamazsın...?

kendi iradesini, vicdanını ipotek etmiş bu güruh zamanında aynı toprak üzerinde yaşadığı kendi ülkesinin batısında deprem olduğunda açık saçık olduklarından, doğusunda afat olduğunda kürt olduklarından musibete uğradıklarını düşünüp sevinmedi mi ?

adamsan düşmanını ( Geçmişin düşmanlığı ) kendi gücünle yenmeyi bileceksin. yanıyorlar ohhhhh diye göbek atarken değil. güç ve yenmek deyince aklına silahtan, katliamdan, bedduadan önce; okumak, bilinçlenmek, inanmak, teknolojiyi takip etmek, üretmek, paylaşmak, ama ille ve ille de ahlaklı, merhametli, nitelikli, fikri hür vicdanı hür bir birey olmak gelecek...

benim soyuma zulmedenlerle hesabımı aynı şekilde görmeyi istemek beni canavar yapar... düşmanı yeneceksem ondan bir adım önde olmam ise insan....
+1000
:KK9::KK9::KK9:

Üstüne söyleyecek söz yok...
Can her yerde candır, acının dili aynıdır

X