Yurt dışına yerleşmeyi düşünmek

M i h r a

Güçlüyüm ama kalbim hassas.
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2019
2.001
4.347
Arkadaşlar merhaba
Eşimle son zamanlarda yurt dışına yerleşme fikri var aklımızda. Ulke olarak almanya birinci onceligimiz cunku esimin dedesinin erkek kardesleride orda yasiyor suan onlardan bilgi vs alabiliriz diye dusunduk yonlendirebilirler bizi. Ancak onlara acmadik bu fikrimizi kimseye acmadik daha dogrusu henuz. Ingilitreye yesmesmek icinde ankara anlasmasi var. Suan onubarastiriyorum bir yandan. Ama cok karisik maddeler, internete cok fazla bilgi kirliligi cikiyor karsima. Sizden tavsiyem yurt disinda yasayan, yada bilgisi olan yerlesme ile ilgli, nasıl bir yol izlemeliyz, ne gibi sartlar var ne gibi zorluklari var ilk adim ne olmali? Fikirlerinizi benimle paylasirmisiniz. :KK56:

Ben Almanya'da yaşıyorum eşimin üzerinden vize alip geldim ve sonra burda bana oturum verildi obur türlü bilmiyorm sadece Almanya seçerseniz pişman olmazsınız demeye geldim. Yaşanılacak ülkelerden biri ama iyice araştırıp kafaniza uyarsa seçin dil seçeneği de önemli tabi.

Ben Almanya'da yaşıyorum eşimin üzerinden vize alip geldim ve sonra burda bana oturum verildi obur türlü bilmiyorm sadece Almanya seçerseniz pişman olmazsınız demeye geldim. Yaşanılacak ülkelerden biri ama iyice araştırıp kafaniza uyarsa seçin dil seçeneği de önemli tabi.
Almanca bilmek şart mı bizde sadece işimiz gereyi ingilizce var iyi seviyede ama

ha bide schengen vize ile geldim ben şartları icin konsolosluk ile görüşebilirsiniz Ankara dakini arayip yada gidip yuz yuze görüşerek

Mesleğiniz nedir? Diplomanızın yurtdışı denkliği var mı? Hangi yabancı dilleri biliyorsunuz? İlk aşamada kendinizi en az 3 ay geçindirecek maddi birikiminiz var mı? Çocuklarınız var mı?
Düşünülmesi gereken birçok parametre var.
Ben de yurtdışındayım ama ben doktora yapmak için geldim, iş buldum ve evlenip kaldım.

Ilk surec nedir sartlar nelerdir acaba 🙂

Oncelikle ne is yapacaginiza karar vermeniz lazim , basvuran kisi taahhut ettigi isi yapmasi lazim mesela web tasarimcisi oldugunuzu varsayalim , bununla ilgili ilgili orada sirket kuracaginizi vs söylüyorsunuz ve bunun disanda baska bir is yapamiyor basvuran kisi , esi dependant oluyor o istedigi iste calisma hakkina sahip oluyor
Basvuru icin toparlamaniz gerkeen evraklar , bunun haricinde business plan hazirlaman iz lazim , bir danismanla calisabilir ya da kendiniz hazirlayabilirsiniz hepsini ve en onemlisi bankada sermayeniz olmasi lazim

Mesleğiniz nedir? Diplomanızın yurtdışı denkliği var mı? Hangi yabancı dilleri biliyorsunuz? İlk aşamada kendinizi en az 3 ay geçindirecek maddi birikiminiz var mı? Çocuklarınız var mı?
Düşünülmesi gereken birçok parametre var.
Ben de yurtdışındayım ama ben doktora yapmak için geldim, iş buldum ve evlenip kaldım.
Eşim Gümrük memuru Ben kabin memuruyum. Ama şu anda çalışmıyorum , çocuğumuz yok yabancı dil olarak İngilizce biliyoruz. Bir miktar paramız var kenarda ev almak icin birikim yapmistik

Oncelikle ne is yapacaginiza karar vermeniz lazim , basvuran kisi taahhut ettigi isi yapmasi lazim mesela web tasarimcisi oldugunuzu varsayalim , bununla ilgili ilgili orada sirket kuracaginizi vs söylüyorsunuz ve bunun disanda baska bir is yapamiyor basvuran kisi , esi dependant oluyor o istedigi iste calisma hakkina sahip oluyor
Basvuru icin toparlamaniz gerkeen evraklar , bunun haricinde business plan hazirlaman iz lazim , bir danismanla calisabilir ya da kendiniz hazirlayabilirsiniz hepsini ve en onemlisi bankada sermayeniz olmasi lazim
Yani kısaca yapacağımız işi belirtmek ve bunun için gerekli bir sermaye olması gerekiyor değil mi ardından da toplanması gereken evrakları ve süreçleri bir danışmanla sureci ilerletmek🙂

bende yurtdisinda yasiyorum, yasadigim ulkede arastirma gorevlisi olarak calisiyorum. Bir miktar paranizin olmasini bende tavsiye ederim. Ingilizcenizi belgeleyeceginiz uluslararasi sinavlar (IELTS, TOEFL gibi) size cok faydali olacaktir. Bu sinavlari almanizi tavsiye ederim. Herkesin yapisi baska ama ben dunyanin bir ucuna tek basima tasindim, tanidik olan bir yer olsun diye kendinizi sinirlamayin bence. Iyi sanslar dilerim

Başka bir ülkede tek başınıza ayaklarınızın üzerinde duruyorsunuz,bu çok güzel bir şey tebrik ederim sizi👏🏼💪🏼 ,önerileriniz için de çok teşekkür ederim 🤗

Ankara anlasmasi ile ilgili istediklerinizi sorabilirsiniz , ben de yurtdisindayim
Bende ankara anlaşmasına başvuru yapmayı düşünüyorum da siz o şekilde mi gittiniz. En kısa zamanda bir danışmanlık şirketi ile de görüşmeyi düşünüyorum ama biraz bilgi verirseniz çok iyi olur

Eşim Gümrük memuru Ben kabin memuruyum. Ama şu anda çalışmıyorum , çocuğumuz yok yabancı dil olarak İngilizce biliyoruz. Bir miktar paramız var kenarda ev almak icin birikim yapmistik

Ben bu konuda kendimi garanti altına almayı tercih ediyorum açıkçası iş bulmadan gitmenizi tavsiye etmem. Global olarak yürütebilecek meslekleriniz olsaydı (yazılım, temel bilim gibi) daha kolay ilerlerdi süreç sizin için. Özellikle pandemi sebebiyle şu anki global ekonomi oldukça sallantıda hangi ülke olursa olsun, iş kurmaya çalışmak çok büyük bir risk, elinizdeki bütün birikiminizden olabilirsiniz. Zaten çoğu ülke oturum vermeyi oldukça zorlaştırdı, pandemi sebebiyle kendi vatandaşlarının işsizlik oranı arttığı için yabancı çalışan almak çok tavsiye edilen bir durum değil. Benim yaşadığım ülkede yabancı çalışanlara ödenecek minimum maaş miktarı arttı ve benim ve eşimin şirketleri dahil yabancı çalışan sayısı çok fazla olan şirketlere uyarı geldi, neden yerel halktan çalışanlarınız daha az diye insan kaynakları harıl harıl araştırma yürütüyor şu an.
Dediğim gibi biraz gerçekçi bakmak lazım, normal şartlarda da geçerli bir iş teklifiniz yoksa bir ülkeye yerleşmek çok zorken şu anki ekonomik durumda zorluk çok daha fazla olacaktır.

Yani kısaca yapacağımız işi belirtmek ve bunun için gerekli bir sermaye olması gerekiyor değil mi ardından da toplanması gereken evrakları ve süreçleri bir danışmanla sureci ilerletmek🙂
Evet , oncelikle ne is yapacaginiza karar verin, sonra bir danismanla gorusursunuz

İngiltere için alaturkalondra diye bir site var. Ankara antlaşmasıyla gidenler süreç hakkında bilgi vermiş, belgelerinizin aksizsiz olması lazım ve düzgün bir iş planı. Bununla ilgili danışmanlar var, onlara basvurabilirsiniz yada internetten bilgileri bulup, kendinizde başvurabilirsiniz. Süreç biraz uzun sürüyor. Ama düzgün iş planıyla kabul alabilirsiniz.
Almanya yada İngiltere farketmez ne iş yapacağınıza karar verin ve ona göre planınızı oluşturun.
Almanya da mavikart denilen bir sistem vardı. Yanlış hatırlamıyorsam mesleği olanlar gidip iş arayabiliyorlardı, değişmişte olabilir sistem ama interrnetten bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

Bende ankara anlaşmasına başvuru yapmayı düşünüyorum da siz o şekilde mi gittiniz. En kısa zamanda bir danışmanlık şirketi ile de görüşmeyi düşünüyorum ama biraz bilgi verirseniz çok iyi olur

Nasil bir bilgi istiyorsunuz? Siz sorun ben cevap veriyim , yukarida kisaca bahsettim

Nasil bir bilgi istiyorsunuz? Siz sorun ben cevap veriyim , yukarida kisaca bahsettim
Benim işim bilgisayarla alakalı eşim mimar ben kendi adıma başvuru yapmayı düşünüyorum. Ama orda yapacağımızı söylediğimiz işi yapamazsak başka bir işte çalışmak yasak sanırım öyle bir durumda ne yapacağız. Sonuçta oraya yatırımcı olarak gideceğiz ama yatırım tutmazsa ne oluyor

X