Yurtdışında burs imkânları ve olabilirlik?

kakaokafa

battı fishing, yan going. ♐
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2014
1.234
1.727
Merhaba arkadaşlar,

Yurtdışı eğitimini burslu almış olan, veya bunu yapmış bir tanıdığı olan var mıdır?
Bazı Avrupa ülkelerinin devlet burslarını araştırdığım zaman Türkiye'nin "burs başvurusuna uygun ülkeler" listesinden çıkarıldığını gördüm (eskiden İsveç-Türk dostluğu bursu varmış mesela, şimdi yok). Bu burslara başvuru için 3.11 ortalama denemeye değer mi? Bu sorulara vereceğiniz cevapları merak ediyorum.
Araştırma alanlarım: İngiliz ve Amerikan çalışmaları, Eğitim, Kültürel Çalışmalar. Birinde karar kılacağım.

Son düzenleme:
Burs kategorisine asistanligi da ekliyorsaniz ben varim. Doktorami Amerika'da yaptim, doktora suresince asistan maasi aldim, okula da para odemedim. Asistanlik disinda direk burs (scholarship) alan arkadaslarim da oldu, fakat bunlar genelde 1 ya da 2 senelik oluyor. Sonrasinda kendinize bir arastirma grubu bulup kendinizi o sekilde finanse etmeniz bekleniyor. Amerika'da doktora icin burs ya da asistanlik bulmak oldukca yaygin kisacasi. Master diyorsaniz o konuda bi yorum yapmam zor - genelde master bursu pek yaygin degil.

Burs kategorisine asistanligi da ekliyorsaniz ben varim. Doktorami Amerika'da yaptim, doktora suresince asistan maasi aldim, okula da para odemedim. Asistanlik disinda direk burs (scholarship) alan arkadaslarim da oldu, fakat bunlar genelde 1 ya da 2 senelik oluyor. Sonrasinda kendinize bir arastirma grubu bulup kendinizi o sekilde finanse etmeniz bekleniyor. Amerika'da doktora icin burs ya da asistanlik bulmak oldukca yaygin kisacasi. Master diyorsaniz o konuda bi yorum yapmam zor - genelde master bursu pek yaygin degil.
Aslında Fulbright'a bağlı bir asistanlık programı var. Ama direkt okula asistanlık başvurusu mümkünse, onu da araştırabilirim.

X