Çorbalar Yuvalama Çorbası (Gaziantep Yöresi)-Duru Nohut Sponsorluğunda

Nevreste

Bir garip yolcu
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.063
595.835
42
Merhaba Yemek Bölümü Takipçileri:KK3:
Kategorimiz ''Yöresel Çorbalar'' yöresel kategoriler benim en sevdiğim kategorilerden biri ve mutlaka dahil olmak istediğim bir kategoridir.:sampiyon:
10 yıl Gaziantep'te yaşadım. Gaziantep'te dillere destan olan ,manevi özelliği olan bir çorba olan Yuvalama Çorbasının tarifini vereceğim.
Ben elimden geldiği kadar yörenin çorbası gibi yapmaya çalıştım.Umarım eksik ve hatalarım yoktur , varsa affedersiniz:)

Yuvarlama da denilen Gaziantep yöresine özgü çok lezzetli bir yemektir. En çok zaman alan ve uğraştırıcı kısmı ise kıyma, pirinç ve irmikle hazırlanan minik köftelerin yuvarlanmasıdır. Çorba kategorisinde yer alsa da aslında yörede çorbadan ziyade yemek olarak, şehriyeli pilav ile servis yapılır.
Mutfağımda Antep yemeklerinin yeri bir başkadır. Yuvalamanın yeri ise bambaşka. Çok zahmetli bir yemek olduğu için sık sık yapılması neredeyse imkansız.
Yuvalama Antep’de ramazan bayramı için hazırlanır. Hatta bayram sabahları ikram edilir.Şimdilerde hala aynı gelenek devam ediyor…

Özellikle Ramazan Bayramlarının kati suretle olmazsa olmazı yuvalama, büyük bir işçilik ve emek harikasıdır. Günler öncesinden hazırlığına başlanan yuvalama ailenin bütün üyeleriyle imece usulü yapılır. Et ve pirinç unu ile yoğurulmuş taneler kuş gözü küçüklüğünde yuvarlanır, yardımlaşmanın verdiği birlik beraberlik ve hoş sohbetle saatler içinde yuvarlanarak bitirilir.

Ramazan Bayramında bayram namazının ardından bir araya gelen aile üyeleri kahvaltıda bu yuvalamayı yer, her kaşığa yaklaşık 40 yuvalama tanesinin sığmış olması (benim o kadar küçük olmayabilir)yemeğin başarısını gösterir.

Yuvalama Çorbası

Yuvalama Çorbası Malzemeleri
1yuvalama.jpg

Köfte hamur malzemeleri-
*1 kase pirinç(1 su bardağı kadar)
*3 yemek kaşığı irmik
*300 gr çok az yağlı kıyma

-Diğer malzemeler-
*1 kase nohut
*400 gr kuşbaşı et
*8 su bardağı su
*Et suyu
*5 su bardağı yoğurt
*5 kaşık un
*3 yemek kaşığı tereyağı
*1 yemek kaşığı tuz
1/2 çay bardağı sıvı yağ
*3 yemek kaşığı kuru nane

Yuvalama Çorbası Yapılışı

-Çorbamıza öncelikle bir düdüklü tencereye kuşbaşı eti , bir gün önceden ıslattığınız nohutu ve 8 bardak suyu koyup yaklaşık 35-40 dakika pişirin.
Ben ıslatmadım nohutlarım etle aynı pişiyor önceden ıslatınca fazla pişiyor.İsterseniz haşlanmış nohut ekleyebilirsiniz:)
2yuvalama.jpg
3yuvalama.jpg

17yuvalama.jpg

– Pirinçlerimizi yıkayıp yarım saat kadar soğuk suda bekleterek başlayalım.
4yuvalama.jpg

-Yarım saat suda bekleyen pirinçlerimizi süzgece alıp süzülmesini bekleyelim..
5yuvalama.jpg

-Pirinçlerimiz ne ıslak ne de tam kuru kalacak nemli olmasına özen gösterelim.
-Kuruyan pirinçleri mutfak robotunda çekin.
6yuvalama.jpg

7yuvalama.jpg

-Pirinçlerin üzerine kıymayı,irmiği, tuzu ekleyip yoğurun.

8yuvalama.jpg
9yuvalama.jpg

-Yoğururken az az su ekleyin ama eklediğiniz su yarım su bardağını geçmesin.
-Kıymayı ve pirinci güzelce yoğurun.

10 yuvalama.jpg

-Yoğurduğunuz kıymadan parçalar alıp elinizde sıkın yapın.

11yuvalama.jpg

-Sıktığımız bu hamurları nohut büyüklüğünde köfteler yapın.

14yuvalama.jpg

14yuvalamaköftesi.jpg

13yuvalama.jpg

Köfteleri yuvarlayıp un serpiştirdiğimiz tepsiye koyuyoruz.Un yapışmasını engelliyor:)
12yuvalam.jpg

14yuvalamaköfte.jpg

-Et ve nohut pişince içine kemik suyu ekledim bu size kalmış isterseniz koymaya bilirsiniz.
15yuvalama.jpg
16yuvalama.jpg

Ben ara ara kemik alıp kaynatıp buzluğa poşetlerle koyuyorum.Çorba ve bazı yemeklere kullanıyorum.
Bu tencereye hazırladığınız köfteleri de ekleyip pirinçler şişene kadar pişirmeye devam edin.Kaynadıktan sonra kısık ateşte 15 dk yeterli oluyor.
17yuvalamapişiyor.jpg

18yuvalamapişti.jpg

-Çorbanın terbiyesi için yoğurt ve 3 kaşık unu bir kapta güzelce çırpın.

18yuvalama.jpg
19yuvalamayoğurdu.jpg

-Daha sonra çorbanın kesilmemesi için çorbadan bir kaç kaşık alıp bu karışıma ekleyin.

-Çorbanızı karıştırarak hazırlamış olduğunuz terbiyeyi çorbaya ilave edin.
-Yoğurtlu karışımı kattıktan sonra bir taşım kaynatıp çorbanın altını kapatın.
19yuvalamayoğurdupişiyor.jpg

19yuvalamaköftesi.jpg

-Bir tava da tereyağ eritip ,yarım çay bardağı sıvı yağ ekleyin ve naneyi yağda kızartın.

20yuvalama.jpg

21yuvalama.jpg
22yuvalama.jpg

– Çorbanın üzerine naneli sosu gezdirin. Çorbanız hazır.

23yuvalama.jpg

Tuzu ekliyoruz ve çorbamız hazır:)

AFİYET OLSUN ....

nevreste.jpg

antepyuvalamanasılyapılır.jpg
Antepyuvalaması.jpg
çorba.jpg
çorbalar.jpg

çorbanasılpişirilir.jpg

ekmek tarifi.jpg
gaziantepyöreselçorbaları.jpg

yoğurtlunohutluçorba.jpg

yöreselçorba.jpg

yöreselçorbalar.jpg
yuvalamanasılyapılır.jpg

yuvalamatarifi.jpg
yuvalamatarifleri.jpg

yoğurtluçorba.jpg

çorbatarifi.jpg

çorbanasılyapılır.jpg

Son düzenleme:
Merhaba Yemek Bölümü Takipçileri:KK3:
Kategorimiz ''Yöresel Çorbalar'' yöresel kategoriler benim en sevdiğim kategorilerden biri ve mutlaka dahil olmak istediğim bir kategoridir.:sampiyon:
10 yıl Gaziantep'te yaşadım. Gaziantep'te dillere destan olan ,manevi özelliği olan bir çorba olan Yuvalama Çorbasının tarifini vereceğim.
Ben elimden geldiği kadar yörenin çorbası gibi yapmaya çalıştım.Umarım eksik ve hatalarım yoktur , varsa affedersiniz:)

Yuvarlama da denilen Gaziantep yöresine özgü çok lezzetli bir yemektir. En çok zaman alan ve uğraştırıcı kısmı ise kıyma, pirinç ve irmikle hazırlanan minik köftelerin yuvarlanmasıdır. Çorba kategorisinde yer alsa da aslında yörede çorbadan ziyade yemek olarak, şehriyeli pilav ile servis yapılır.
Mutfağımda Antep yemeklerinin yeri bir başkadır. Yuvalamanın yeri ise bambaşka. Çok zahmetli bir yemek olduğu için sık sık yapılması neredeyse imkansız.
Yuvalama Antep’de ramazan bayramı için hazırlanır. Hatta bayram sabahları ikram edilir.Şimdilerde hala aynı gelenek devam ediyor…

Özellikle Ramazan Bayramlarının kati suretle olmazsa olmazı yuvalama, büyük bir işçilik ve emek harikasıdır. Günler öncesinden hazırlığına başlanan yuvalama ailenin bütün üyeleriyle imece usulü yapılır. Et ve pirinç unu ile yoğurulmuş taneler kuş gözü küçüklüğünde yuvarlanır, yardımlaşmanın verdiği birlik beraberlik ve hoş sohbetle saatler içinde yuvarlanarak bitirilir.

Ramazan Bayramında bayram namazının ardından bir araya gelen aile üyeleri kahvaltıda bu yuvalamayı yer, her kaşığa yaklaşık 40 yuvalama tanesinin sığmış olması (benim o kadar küçük olmayabilir)yemeğin başarısını gösterir.

Yuvalama Çorbası

Yuvalama Çorbası Malzemeleri
Eki Görüntüle 2620237
Köfte hamur malzemeleri-
*1 kase pirinç(1 su bardağı kadar)
*3 yemek kaşığı irmik
*300 gr çok az yağlı kıyma

-Diğer malzemeler-
*1 kase nohut
*400 gr kuşbaşı et
*8 su bardağı su
*Et suyu
*5 su bardağı yoğurt
*5 kaşık un
*3 yemek kaşığı tereyağı
*1 yemek kaşığı tuz
1/2 çay bardağı sıvı yağ
*3 yemek kaşığı kuru nane

Yuvalama Çorbası Yapılışı

-Çorbamıza öncelikle bir düdüklü tencereye kuşbaşı eti , bir gün önceden ıslattığınız nohutu ve 8 bardak suyu koyup yaklaşık 35-40 dakika pişirin.
Ben ıslatmadım nohutlarım etle aynı pişiyor önceden ıslatınca fazla pişiyor.İsterseniz haşlanmış nohut ekleyebilirsiniz:)
Eki Görüntüle 2620238 Eki Görüntüle 2620239

Eki Görüntüle 2620257
– Pirinçlerimizi yıkayıp yarım saat kadar soğuk suda bekleterek başlayalım.
Eki Görüntüle 2620240
-Yarım saat suda bekleyen pirinçlerimizi süzgece alıp süzülmesini bekleyelim..
Eki Görüntüle 2620242

-Pirinçlerimiz ne ıslak ne de tam kuru kalacak nemli olmasına özen gösterelim.
-Kuruyan pirinçleri mutfak robotunda çekin.
Eki Görüntüle 2620243
Eki Görüntüle 2620244
-Pirinçlerin üzerine kıymayı,irmiği, tuzu ekleyip yoğurun.

Eki Görüntüle 2620245 Eki Görüntüle 2620246
-Yoğururken az az su ekleyin ama eklediğiniz su yarım su bardağını geçmesin.
-Kıymayı ve pirinci güzelce yoğurun.

Eki Görüntüle 2620247

-Yoğurduğunuz kıymadan parçalar alıp elinizde sıkın yapın.

Eki Görüntüle 2620248
-Sıktığımız bu hamurları nohut büyüklüğünde köfteler yapın.

Eki Görüntüle 2620250
Eki Görüntüle 2620251

Eki Görüntüle 2620252

Köfteleri yuvarlayıp un serpiştirdiğimiz tepsiye koyuyoruz.Un yapışmasını engelliyor:)
Eki Görüntüle 2620253

Eki Görüntüle 2620254

-Et ve nohut pişince içine kemik suyu ekledim bu size kalmış isterseniz koymaya bilirsiniz.
Eki Görüntüle 2620255 Eki Görüntüle 2620256
Ben ara ara kemik alıp kaynatıp buzluğa poşetlerle koyuyorum.Çorba ve bazı yemeklere kullanıyorum.
Bu tencereye hazırladığınız köfteleri de ekleyip pirinçler şişene kadar pişirmeye devam edin.Kaynadıktan sonra kısık ateşte 15 dk yeterli oluyor.
Eki Görüntüle 2620258

Eki Görüntüle 2620259
-Çorbanın terbiyesi için yoğurt ve 3 kaşık unu bir kapta güzelce çırpın.

Eki Görüntüle 2620260 Eki Görüntüle 2620262

-Daha sonra çorbanın kesilmemesi için çorbadan bir kaç kaşık alıp bu karışıma ekleyin.

-Çorbanızı karıştırarak hazırlamış olduğunuz terbiyeyi çorbaya ilave edin.
-Yoğurtlu karışımı kattıktan sonra bir taşım kaynatıp çorbanın altını kapatın.
Eki Görüntüle 2620263
Eki Görüntüle 2620264

-Bir tava da tereyağ eritip ,yarım çay bardağı sıvı yağ ekleyin ve naneyi yağda kızartın.

Eki Görüntüle 2620265

Eki Görüntüle 2620266 Eki Görüntüle 2620267

– Çorbanın üzerine naneli sosu gezdirin. Çorbanız hazır.

Eki Görüntüle 2620268

Tuzu ekliyoruz ve çorbamız hazır:)

AFİYET OLSUN ....

Eki Görüntüle 2620285

Eki Görüntüle 2620269 Eki Görüntüle 2620270 Eki Görüntüle 2620271 Eki Görüntüle 2620272
Eki Görüntüle 2620273
Eki Görüntüle 2620276 Eki Görüntüle 2620277
Eki Görüntüle 2620279
Eki Görüntüle 2620280
Eki Görüntüle 2620281 Eki Görüntüle 2620282
Eki Görüntüle 2620283 Eki Görüntüle 2620284

Eki Görüntüle 2620278
Eki Görüntüle 2620275
Eki Görüntüle 2620274
Ellerine saglik cok zahmetli bi corbaya benziyor görüntüsü super tadida icindeki malzemerden belli zaten :KK36: :KK36: :KK36: :KK36:

X