Zaman zaman esir alan anormal ürkeklik

muallimekiz

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2023
180
-182
Toplum içinde, bir insanla karşılaştığımda çok ürkek ve stabil olmayan davranışlarda bulunuyorum. Aniden hareketlenmek, yön değiştirmek gibi. Bu da beni tekinsiz ve şüpheli biri gibi gösteriyor. Genellikle alışkın olmadigim yerde oluyor.
Yeni bir siteye taşınalı bir ay oldu. Ama hava almaya çıktığım bahçede ürkek gezdiğim güvenlik gelip nerede oturduğumu sordu. Merdivende kedi seviyordum. Sahibi geldi sanki kusur işlemişim gibi aniden kalkıp asansöre yöneldim. bir şey mi baktınız diye tedirgin oldu kadın.
Mağazada yine çok tedirgin durduğum için personelin dikkatini cekiyorum. Beni izlemeye başlıyorlar bu kez daha beter geriliyorum. Sebebi nedir?

Yürüyüş yapıyorum parkta birden nasıl tedirginsem ebeveynler göz hapsine alıyor. Yada restoranda rahat yemek yiyemiyorum.
Ama bu geçici. Bildim bileli içine kapanık biriydim bazen alevlenip bazen sönüyor. Bunun sebebi ne olabilir? Çünkü irdelemek için yanıma gelen olunca tartışıyorum ben de gerilip.

Toplum içinde, bir insanla karşılaştığımda çok ürkek ve stabil olmayan davranışlarda bulunuyorum. Aniden hareketlenmek, yön değiştirmek gibi. Bu da beni tekinsiz ve şüpheli biri gibi gösteriyor. Genellikle alışkın olmadigim yerde oluyor.
Yeni bir siteye taşınalı bir ay oldu. Ama hava almaya çıktığım bahçede ürkek gezdiğim güvenlik gelip nerede oturduğumu sordu. Merdivende kedi seviyordum. Sahibi geldi sanki kusur işlemişim gibi aniden kalkıp asansöre yöneldim. bir şey mi baktınız diye tedirgin oldu kadın.
Mağazada yine çok tedirgin durduğum için personelin dikkatini cekiyorum. Beni izlemeye başlıyorlar bu kez daha beter geriliyorum. Sebebi nedir?

Yürüyüş yapıyorum parkta birden nasıl tedirginsem ebeveynler göz hapsine alıyor. Yada restoranda rahat yemek yiyemiyorum.
Ama bu geçici. Bildim bileli içine kapanık biriydim bazen alevlenip bazen sönüyor. Bunun sebebi ne olabilir? Çünkü irdelemek için yanıma gelen olunca tartışıyorum ben de gerilip.
Belki de siz insanların sizi öyle algıladığını veya dışardan ürkek korkak görünüyorum şuan diye düşünüyorsunuz ve bu sizi daha da tetikliyor geriyor.
Psikolojik destek alabilirsiniz ama çekindiğiniz yada ürktüğünüz insanlardan bir eksikliğinizin olduğunu sanmıyorum bunu farkedip özgüven kazanın biraz.

Bence siz kafanızda büyütüyor da olabilirsiniz. Yürüyüş yaparken ben de insanlara bakarım ama o an 2-3 saniye düşünürüm sonra unutur giderim kimlerdir, necilerdir diye kafa yormam sizi gören insanlar da o an bakıp sizi çoktaaan unutuyorlar. Mesela güvenlik size sordu, gitti akşam ne yesem diye düşünmeye başladı bile 🤣 ya da kedisini sevdiğiniz kadın, deli mi ne diye düşündü belki sonra unuttu gitti veya restaurantta birileri size baktı ve bitti kimse dışarda gördüğü bir şeyi çok absürd olmadığı sürece kafaya takıp üzerine düşünmüyor tedirgin olacak bir şey yok o yüzden. Siz onların sizi aslında hiç umursamadığını, görmezden bile geldiğini varsayabilirsiniz. Siz kafanıza gereksiz yere takmışsınız, yormayın kendinizi bu düşüncelerle. Yeni eviniz de hayırlı olsun güle güle oturun 🙏

Bence siz kafanızda büyütüyor da olabilirsiniz. Yürüyüş yaparken ben de insanlara bakarım ama o an 2-3 saniye düşünürüm sonra unutur giderim kimlerdir, necilerdir diye kafa yormam sizi gören insanlar da o an bakıp sizi çoktaaan unutuyorlar. Mesela güvenlik size sordu, gitti akşam ne yesem diye düşünmeye başladı bile 🤣 ya da kedisini sevdiğiniz kadın, deli mi ne diye düşündü belki sonra unuttu gitti veya restaurantta birileri size baktı ve bitti kimse dışarda gördüğü bir şeyi çok absürd olmadığı sürece kafaya takıp üzerine düşünmüyor tedirgin olacak bir şey yok o yüzden. Siz onların sizi aslında hiç umursamadığını, görmezden bile geldiğini varsayabilirsiniz. Siz kafanıza gereksiz yere takmışsınız, yormayın kendinizi bu düşüncelerle. Yeni eviniz de hayırlı olsun güle güle oturun 🙏
Teşekkür ederim

Aslında senin düşündüklerin doğru olmayabilir yani, çocukken seni hep korkuttular mı? nasıl bir travmanız oldu? Biliçaltında farklı sebepler yatabiliyor. Sosyal olmak istiyorsanız bir terapi almanızı öneririm yarı da kesinlikle bırakma bununla yüzleşmeye çalış. Herkesten nereye kadar kaçmaya devam edeceksin? 🥺
Yeni eviniz hayırlı olsun 🙏🏻 kimseye bu kadar takmayın kafanızda kurmamaya çalış yoksa gidişatı iyi gitmeyebilir. Ufaklıktan başlayıp çoğalıyor. Bunun önüne geçemezsen terapi diyebilirim. Belki güzelsin diye bakıyorlardır belki sen kimdir necisidir vs bakıp geçmiş olabilir. Biz öyle değil miyiz 2-3 saniye bakıp sonra başka düşüncelere dalırız veya başka yere bakarız

Bu tedirginlik hali sanki biraz sosyallikten kacinma ya da insanlarla iletisimden korkma gibi bir durum gibi geldi. Neden selam vermiyorsunuz ya da guvenlige yeni tasindik diyemiyorsunuz?
Konusmaktan da mi korkuyorsunuz mesela?

şiddete maruz kaldınız mı hiç ? Travma olabılır bazen bana da oluyo

Ben arkadaşlara katılmıyorum.
Demekki yürüyüşünüz kaskatı duruyor ki güvenliğin dikkatini çekmiş.
Parkta gece 1 2 saat oturdum, simsiyah giyinmiştim yanıma da siyah çantamı koymuştum. Polisle rmobeseden görüp gelmişlerdi. Çevreme de bakınıyordum.
Dikkat çekmiştim yani shdhd

Biraz rahat hareketlerde bulunun yani bir insana bakarak o an rahat mı yoksa kaskatı mı kesilmiş ürkek mi sıkıntılı mı az çok anlaşılıyor. Hareketleriniz üzerine yoğunlaşın. Vurdumduymaz olmaya çalışın o zaman kedi sahibi gelince de aniden kalkıp gitmezseniz, ay ne tatlı kedin diyin mesela. Sesinizi duysun, yüzünüzü görsün. Yürüyüş yaparken etrafa inceler gözlerle bakıyorsanız bakmayın, elleri cebinde ürkek görünerek yürümek var, elleri cebinde huzurla, hava almak için yürüyen var.

Ben arkadaşlara katılmıyorum.
Demekki yürüyüşünüz kaskatı duruyor ki güvenliğin dikkatini çekmiş.
Parkta gece 1 2 saat oturdum, simsiyah giyinmiştim yanıma da siyah çantamı koymuştum. Polisle rmobeseden görüp gelmişlerdi. Çevreme de bakınıyordum.
Dikkat çekmiştim yani shdhd

Biraz rahat hareketlerde bulunun yani bir insana bakarak osirdim an rahat mı yoksa kaskatı mı kesilmiş ürkek mi sıkıntılı mı az çok anlaşılıyor. Hareketleriniz üzerine yoğunlaşın. Vurdumduymaz olmaya çalışın o zaman kedi sahibi gelince de aniden kalkıp gitmezseniz, ay ne tatlı kedin diyin mesela. Sesinizi duysun, yüzünüzü görsün. Yürüyüş yaparken etrafa inceler gözlerle bakıyorsanız bakmayın, elleri cebinde ürkek görünerek yürümek var, elleri cebinde huzurla, hava almak için yürüyen var.
Kesinlikle duruşta bir şey olduğunu seziyorum. Kadın hırsız vs olduğumu düşünmüş olabilir birine mi baktınız dedikten sonra aniden kalktım. Burada mı oturuyorsunuz daireniz ne diye seslenince alınıp kızdım oralı olmadım asansöre bindim. Sanki izah etsem de algılanmayacak gibi.
bir keresinde bir dükkan sahibi tedirgin duruşumdan şüphelenip bağırıp çağırmıştı. Çok zor anlardı.
Dediğiniz gibi galiba rahat olmadığım için yanlış anlaşiliyorum, yanlış anlaşılınca ürkeklik artıyor. Kısır döngüyü kırmam lazım duruş, doğru postur edinmek mesele.

Kesinlikle duruşta bir şey olduğunu seziyorum. Kadın hırsız vs olduğumu düşünmüş olabilir birine mi baktınız dedikten sonra aniden kalktım. Burada mı oturuyorsunuz daireniz ne diye seslenince alınıp kızdım oralı olmadım asansöre bindim. Sanki izah etsem de algılanmayacak gibi.
bir keresinde bir dükkan sahibi tedirgin duruşumdan şüphelenip bağırıp çağırmıştı. Çok zor anlardı.
Dediğiniz gibi galiba rahat olmadığım için yanlış anlaşiliyorum, yanlış anlaşılınca ürkeklik artıyor. Kısır döngüyü kırmam lazım duruş, doğru postur edinmek mesele.
Size bilgi almak için soru sormuş kızıp kalkmışsınız insanlar tabii ki şüphelenir bu durumda. Mesela bizim apartmanda bir kadın var, ne zaman selam versem suratıma bile bakmıyor kafamda kadını "problem" olarak kodladım selamı sabahı kestim doğrudan. Afedersiniz b.ka bakar gibi bakıyordu çünkü :) belki öyle bi izlenim veriyorsunuz siz de ürkek, tedirgin tavırlarınızla. Bunun için psikolojik yardım almak iyi olabilir sosyal anksiyeteniz var gibi de geldi bana. Şiddete maruz kaldım demişsiniz o nasıl oldu?

Sosyal fobiniz olabilir mi?
Buna yönelik bir destek aldınız mı?
Var. Aldım, bazen çok rahat oluyorum. Seminer verdim üç ay önce. Spor salonunda çok rahattım hatta hoşsohbet biriyimdir, insanlar olduğum masaya gelirler iş yerinde, başka mekanda. Ama aniden tetiklenir, tekrar sessiz, elini ayağını nereye koyacağını bilemeyen sanki çıplak bir şekilde insanların ortasına atılmış gibi hissediyorum.

Var. Aldım, bazen çok rahat oluyorum. Seminer verdim üç ay önce. Spor salonunda çok rahattım hatta hoşsohbet biriyimdir, insanlar olduğum masaya gelirler iş yerinde, başka mekanda. Ama aniden tetiklenir, tekrar sessiz, elini ayağını nereye koyacağını bilemeyen sanki çıplak bir şekilde insanların ortasına atılmış gibi hissediyorum.
Belki desteğe devam etmeniz gerekebilir.
Yani aşmışsınız bir çok noktada, ama yine de biraz tekrarlıyor olabilir ara ara

Bu tedirginlik hali sanki biraz sosyallikten kacinma ya da insanlarla iletisimden korkma gibi bir durum gibi geldi. Neden selam vermiyorsunuz ya da guvenlige yeni tasindik diyemiyorsunuz?
Konusmaktan da mi korkuyorsunuz mesela?
Evet konuşsam da yetersiz kalırım, ikna edemem,bana kızarlar gibi geliyor

Sosyal fobiniz var işte, zaman zaman artıyor zaman zaman düşüşe geçiyor. Siz insanların size baktığını sanıyorsunuz. Kimse kimseye 10 saniyeden fazla dikkat etmiyor.

Terapi, ilaç ve korkularınızın üzerine gitmekle çözebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla olunca da bu durum oluşuyor mu yoksa yalnızken mi böylesiniz

sosyal anksiyete gibi geldi bana ama tabi doktora gitmenizde fayda var.

Sorularimin amaci bunun cevabını almakti aslinda
Ben de sosyal fobi ya da benzeri bir durum olabilir diye düşündüm oyle bir arkadasim.vardi cok umursamaz takilirdi insanlari ciddiye almazdi ama kimseyle de diyalog kuramazdi aştım dese de bana göre tam aşamamisti yeterince sosyal becerisi yoktu insanlarla

X