Zeytinyağlılar Zengin içerikli yeşil mercimek yemeği

Mavi_07

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2019
99
311
Değerli üyeler, herkese merhaba. Herkesin tarifi çok özeldir elbette, ben de kendi tarifimi vereyim yeşil mercimek yemeği için. Tabi ki ölçüler kişi bazlı modifiye edilmelidir ben tek kişilik (ancak 2 kişilik yiyorum neredeyse) yaptığım için. Yeşil mercimeği 45-60 dakika arası ılık suda bekletiyorum ancak önceden bir taşım kaynatmakla beraber artık kaynatmıyorum içindeki vitaminler ölmesin diye. Direkt elekten geçirip yemek için kullanıyorum. Bir tahta kaşığına (tek kişilik ortalama 1 kaşık yağ , 2-3 kişilikse 2 kaşığa çıkartabilirsiniz) 1-2 baş minik doğranmış soğan (yağ ve domates-biber salçası eklenmiş, sonra tuz ve ilgili baharatlar (Biraz kimyon, biraz karabiber, biraz kırmızı biber (mevcutsa direkt bir kırmızı biberin kendisini de doğrayarak kullanabilirsiniz) ekleyerek birkaç dakika kavuruyoruz. Yarım fincan ılık suda bekletilmiş yeşil mercimek (yarım fincan ölçüsü tek kişilik), 4-5 diş doğranmış sarımsak (bence her yemeğe olduğu gibi buna da ayrı bir lezzet katıyor, kişi sayısına göre arttırabilirsiniz) eklenerek 1-2 dakika daha kavruluyor. Bu aşamada tercihe bağlı olarak katabileceğiniz 2 malzeme var: patates ya da erişte ya da her ikisi beraber. Ben genellikle ikisinden birini tercih ediyorum. Patates katacaksanız bir minik küp şeklinde doğranmış patatesleri yeşil mercimekle hemen beraber eklemelisiniz. Erişte tercih edecekseniz de (patatesli veya patates olmadan) yeşil mercimek ve gereken harcı ekledikten sonra 10-15 dakika su ekleyerek pişirip son 10-12 dakikada belirli bir miktar erişte (yarım çay fincanı tek kişilik mercimek yemeği için 2 yemek kaşığı ortalama, tercihe bağlı olarak azaltıp artırabilirsiniz) ekleyip 10-12 dakika daha pişiriyoruz. Tercih ettiğimiz kıvama göre su miktarını bir miktar daha arttırabiliriz eğer biraz çorba gibi olsun diyorsak veya hiç müdahale etmeyebiliriz yemek gibi olsun diyorsak. 20-25 dakikada zengin içerikli yeşil mercimek yemeğiniz hazır olacaktır. Afiyet olsun.

X