Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılmalıdır?

Gebelik döneminde kadınların en kararsız kaldığı konulardan biri spordur. Hamilelikte hangi sporlar yapılmalıdır? Sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından sorun olmadan spor yapmanız mümkündür. İşte hamilelik için doğru sporlar.

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde kilo artışının önüne geçebilmek, vücudun esnekliğini korumak ve doğumu kolaylaştırmak için spor yapılması gerekiyor. Anne adaylarının ise aklındaki en büyük soru acaba spor yapmak bebeğime zarar verir mi?

Hamilelikte Hangi Sporlar
Hamilelikte Hangi Sporlar

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde sağlıklı ve spora uygun olup olmadığınıza doktorunuz karar vermelidir. Gebeliğin ilk aylarındaki risklerden dolayı doktorunuz bu konuda en sağlıklı kararı verecektir.
Anne adayı ve bebeği için herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa, çok fazla yorulmadan ve aşırı terlemeden spor yapmak uygun olacaktır. Ağır ve ani hareket gerektiren sporlardan kaçınmalısınız.
İdeal spor olan yüzme, pilates, yürüyüş, dans kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur. Kilo kontrolü sağlamanızda fayda sağlar. Esnek kaslara sahip olmak daha sağlıklı ve kolay bir doğum geçirmenize de destek olacaktır.