Açık havada kilo vermenin 10 yolu

Şimdi üstünüze spor kıyafetlerinizi ve spor ayakkabınızı giyin. Dışarı çıkın ve adım adım önerilerimizi uygulayın. Hem keyifli zaman geçirecek, hem kilo vereceksiniz.

High Intensity Interval Training (HIIT) denilen sistem, kısa sürede çok kalori yakmanızı sağlar. Ayrıca hormonlarınızı harekete geçirir ve bedeninizin her noktasını çalıştırır.

Nasıl yapılacağına gelince…

– Arkanızda size çok kızgın ve ağzından köpükler çıkan bir köpek kovaladığında ne yaparsınız? Kaçarsınız değil mi? İşte şimdi o köpeğin sizi kovaladığını hayal etmenin tam sırası. Tam 20 saniye boyunca olabildiği kadar hızlı koşun. Sonra 2 dakika boyunca biraz daha yavaş koşun ve sonra 10 saniye boyunca yürüyün. Yani köpekten uzaklaştınız, biraz rahatladınız. Ancak bir anda köpek tekrar göründü ve siz aynı şekilde koşabileceğiniz kadar hızlı koşmaya başlıyorsunuz. Bu egzersizi 7 kere tekrar ederseniz, oldukça yüksek kalori kaybedersiniz, üstelik toplamda sadece 21 dakikada.

– Akşam yemeğinden 1 saat sonra yürüyüşe çıkın. Mahallenizde, bulunduğunuz bölgede, evinizin çevresinde dönün. Yaklaşık yarım saat sürecek bu yürüyüş, sizi yemekten sonra televizyon karşısında uyuklamaktan ve yediğiniz her şeyin yağa dönüşmesinden korur.

Kendinizi çocuklara bırakın

– Kendi çocuklarınızla veya sevdiğiniz arkadaşlarınızın çocuklarıyla sokakta zaman geçirin. Uçurtma uçurun, parklara gidin. Onların peşinde koşmak, hiç farkında olmadan kalori kaybetmenizi sağlar.

– Bilim adamlarının açıklaması şu yönde: Eğer açık havada egzersiz yaparsanız, bedensel yorgunluk ve egzersiz sonrası yaşanabilecek baş ağrısı gibi durumlardan uzaklaşmış olursunuz. Oksijen alın. Hatta çıkabildiğiniz kadar yükseğe çıkın. Ne kadar yükseğe çıkarsanız o kadar fazla kalori yakarsınız. Ayrıca endorfin salgılamanız da daha fazla olur.

– İş arkadaşlarınızla, eşinizle veya sevdiklerinizle birlikte kamp yapın. Açık havada hareket etmenin en eğlenceli yollarından biridir. Eğer kamp yapmak hakkında bir bilginiz yoksa, ders veren eğitim merkezlerine katılarak, yeni bir sosyal çevre edinip, aynı zamanda bu fiziksel etkinliği deneyimleyebilirsiniz.

Yüzerek tüm kaslarınızı çalıştırın

– Yüzmek vücudunuzu en iyi biçimde çalıştıran antrenmanlardan biridir. Tüm kaslarınızın hareket etmesini sağlar. Temiz hava, güneş ve yüzmek… İşte en keyifli açık hava etkinliği…

– Takım olarak oynanan, büyük alanlarda hazırlanmış özel açık hava oyunlarını tercih edebilirsiniz. Açık havada oynanan takım sporlarını deneyin. Kadın olmanız futbol oynayamayacağınız anlamına gelmez ancak kadınlar takımı yaratmak zor olabilir. Kumsalda voleybol veya basketi deneyin. Sırt ve kol kaslarınızı çalıştırmak için ideal olan bir spordur. Deniz, huzur ve konsantrasyon, bu üçlü kalori yakmanızı sağlar. 1 saatte ortalama olarak 500 kalori yakabileceğiniz bir spordur. İster yalnız başınıza, ister sevdiğiniz kişiyle yapın, eğlenirsiniz.

– Açık havada bisiklete binmek oldukça eğlenceli ve kalori yakmanızı sağlayan bir eylemdir. Kendinizi kapalı alanlardan çıkartın ve yazın tadını çıkarın.