Beyaz kapı silme

Amerikan kapıların yapıldığı malzeme gereği temizlikleri diğer kapılardan farklıdır. Bu sebeple uzun süreli kullanım için temizliğinin doğru şekilde yapılması gerekir.

Amerikan kapılarının içerisinde farklı maddeler vardır. Dolayısıyla normal temizlik yöntemleri bu maddeleri yıpratır.

Amerikan kapıların temizliğinde tuz ruhu, çamaşır suyu, cif gibi temizlik malzemeleri kullanamamalısınız. Bu malzemeler kapıyı yıpratır ve çürümesine sebep olabilir. Eğer kapınızda cam bölümü varsa, bu bölümü cam temizleyici malzemelerse temizleyebilirsiniz. Fakat sadece cam kısmını bu şekilde temizlemelisiniz.

Amerikan kapılar sert yüzeyli bezlerle silinmemelidir. Temizlikte sabunlu sünger, kuru bez, cam bezi, nemli bez ya da kapı temizliği için özel üretilmiş bezlerden kullanabilirsiniz.

Temizlik için sabunlu su hazırlayın. Kapınızı bu suyla iyice silin. Ardından ıslak bezle silin. Sabun artığı kalmamasına dikkat edin. Ardından kapınızı kuru bir bezle hiç nem kalmayacak şekilde silin. Genel temizliğini bu şekilde yapabilirsiniz.

Amerikan kapıların günlük temizliği içinse kuru bir bez kullanabilirsiniz. Kuru bir bez yardımıyla kapınızın tozunu alabilirsiniz.

Beyaz Kapı ve Pencereler Nasıl Temizlenir?

Evlerinizin beyaz veya açık renge boyanmış kapı ve tahtalar üzerinde nasıl kötü izler bıraktığını bilirsiniz. Tahta eşyalar böyle kirlendiği zaman yapacağınız işlem şundan ibaret: Çiğ bir patatesi ortadan ikiye bölün ve lekeli yere hafifçe sürün. Lekeler hemen yok olacak ve eşya eski haline dönecektir. Ayrıca tahta eşyayı temizlemek için şu yöntem de çok etkilidir. İki çorba kaşığı çayı kaynar su içine atın. Su soğuduktan sora renkli kapı veya tahta eşyayı sünger yardımıyla bu su ile yıkayın. Yuşak bir bezle kurutun.

beyaz kapı nasıl silinir
beyaz kapı nasıl silinir

Ahşap Kapı Nasıl silinir?

Ahşap kapılarınız üzerinde birikmiş tozları önce kuru bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla silin. Ardından bir kova suya tavsiye edilen miktarda ahşap temizleyici dökün. Bezinizi bu suda ıslattıktan sonra iyice sıkın ve kapınızı silin. Bu işlemden sonra hemen kuru bir bezle hiç su kalmayacak şekilde kurulayın. Sirke-su, bulaşık deterjanı-su karışımları da ahşap kapı temizliğinde kullanılıyor. Ancak tavsiyemiz, mobilyanızı aldığınız yere sorarak bu karışımların zararı olmayacağından emin olmak. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, mobilyanızın küçük ve çok göz önünde olmayan bir bölümünde test edebilirsiniz. Ahşap kapınızın slime işlemi bittiğinde kesinlikle ıslak ya da nemli bir bölgenin kalmadığına emin olun.

Çelik Kapı Nasıl Silinir?

Çelik kapılar, ahşap kaplamaları, boyalı sac kasaları ve aksesuarlarıyla dikkatli temizlik isteyen kapılardır. Dış yüzeye bakan kapılar olduğu için iyi temizlenmek istenir ancak bu kapıların temizliğinde güçlü kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Yapmanız gereken çelik kapınızı sadece su ile nemlendirdiğiniz bezle sildikten sonra kurulama beziyle hiçbir yerinde ıslaklık kalmayacak şekilde kurulamanızdır. Tamamen dışarı bakan çelik kapılar, atmosfer koşullarına bağlı olarak birkaç yılda bir cila isteyebilirler. Bu hizmet için profesyonel yardım almanızı öneririz.

Kaynak: Evhayat.com – nasilsilinir.com – nevbahar