Yeni Keşifler: Sivrice Assos

Bahar geldi, artık gezme zamanı. Doğa, yürüyüş, yeni yerler, yeni keşifler için yepyeni bir rota. Sivrice Assos !

Yeni Keşifler: Sivrice Assos

Kuzey Ege’deki pek çok tatil yöresinin tersine Sivrice pek fazla bilinmez tatilciler arasında. Oysa Asos’un hemen yakınındaki bu ufak köy, doğayla baş başa, kalabalıklardan uzak sessiz ve sakin tatil isteyenler için bulunmaz bir kaçış noktasıdır. Zeytin ağaçlarıyla kaplı yamaçları, tertemiz billur denizi, kuş sesleri, çayırlarda otlayan koyun sürüleri size tam da doğanın kalbinde olduğunuzu hissettirir hemen.

Adını Ege Denizi’ne doğru sipsivri bir burun gibi uzanan görünümünden alır. Burnun en ucunda eski Sivrice Feneri vardır, her iki tarafında ise doğal plajlar. Karşıdaki Midilli Adası ise elle tutulacak kadar yakın!  Kıyısında ufak bir balıkçı barınağı, şirin kır lokantaları ve pansiyonlar yer alır. Gündüz önünden denize girilebilen bu lokantalarda, akşam üzerileri taze balık ve rakıyla eşsiz gün batımları yaşanır. Sayıca az olan butik oteller ise genellikle kıyının yoğunluğundan biraz uzakta yamaçlarda konumlanmıştır. Bunların en bilineni, büyük yemyeşil bir arazinin içinde yer alan Terra Zoe Otel konuklarına gözlerden ırak konaklama imkanı sunuyor.

Çevrede gezilecek yer çok, yürüyüş meraklıları için ise manzaralı rotalar var. Assos antik kentini de barındıran, eski taş evleriyle Behramkale köyü, Assos antik limanı, Gülpınar’daki Apollon Smintheus, Türkiye’nin en batı ucundaki, tarihi Osmanlı kalesi ve taze balığıyla ünlü Babakale köyü, Kaz Dağları’ndaki özgün taş yapılarıyla anılan Adatepe ve Yeşilyurt ve rengarenk yaşamlarıyla yörük köyleri bunların başlıcaları. Biraz daha uzağa giderim diyenler için ise Bozcaada, Çanakkale ve Troya (Truva) 1-2 saatlik mesafede.

Nasıl Gidilir ?

Sivrice, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olup Assos‘a 10 km mesafededir. İstanbul yönünden özel araçla Çanakkale üzerinden veya Balıkesir üzerinden Assos’a ulaşılır önce, ordan da Gülpınar yönüne devam edilip Bektaş köyünden 3 km aşağıya kıyıya inilir. Yenikapı-Bandırma feribotu ile gelenler Çan üzerinden 3,5 saatlik bir yolculukla Sivrice’ye ulaşabilir. İzmir yönünden gelenler ise Ayvalık-Edremit-Assos güzergahını izlerler.

Otobüs yolculuğu yapanlar için son durak Ayvacık ilçesidir. Ordan minibüslerle veya taksi ile ulaşım sağlanır. 

Hava yoluyla gelmek isteyenler için ise en yakın nokta Edremit Koca Seyit Havaalanı’dır. Edremit’ten sonra araba kiralanarak Küçükkuyu-Asos yoluyla veya otobüsle Ayvacık’a gelinebilir. Bazı havayolları ise Küçükkuyu veya Ayvacık’a kadar servis hizmeti veriyor.