Cildi yenileyen gıdalar

Güneşli günlerin sona ermek üzere olduğu bugünlerde, yaz boyunca güneşten, denizden, klorlu havuz sularından yıpranan cildimiz, bakıma ihtiyaç duyuyor.

A,C,E vitaminleri açısından zengin olan taze havuç, kayısı ve domateste bolca bulunan beta karoteni tüketmek çok önemli. İçerdikleri vitaminlerin antioksidan değerleri çok yüksektir ve bunlar güneşin cilde verdiği zararlarla savaşabilir gıdalardır.

Yaz mevsiminde güneş ve deniz sonrası cildiniz su kaybeder. Sonbaharda ise cildiniz bu nemi geri istediğini size gösterdiği reaksiyonlarla anlatır. Cildinize mineral içeriği yüksek tonikler ve yüksek su içeriği olan nemlendiriciler kullanmalısınız. Ciltteki nem oranı özellikle mevsim geçişlerinde çok önemlidir. Çünkü yazın cildimiz UV ışınlardan etkilenir ve sonbahar gelince kararmış, bronzlaşmış, kurumuş ve kırışmış olur. Havaların giderek soğumasıyla birlikte cildin içerdiği su miktarı aniden düşer.

Cildi yenileyen gıdalar
Sonbahar ve kış aylarında da güneş koruyucu ürünleri kullanmaya devam etmelisiniz. Gün ışığının olduğu her mevsimde ve saatte cildin UV ışınlarına maruz kaldığını ve yaşlandığını unutmayın.

Cildi yenilemek, yaşlanmayı yavaşlatmak için gerekli vitaminler hangi yiyeceklerde bulunur?

Beta karoten: Ispanak, marul, lahana, brokoli, kavun, şeftali, havuç, kayısı.

Lutein: Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, hayvani yağlar.

Likopen: Domates, karpuz, kırmızı greyfurt.

Kuersetin: Elma, üzüm, limon, domates, soğan, marul, brokoli, karalâhana, pamuk tohumu, çay, kırmız şarap gibi içecekler, ginko biloba, zeytinyağı, propolis.

A vitamini: Karaciğer, yağ, süt, peynir, yumurta sarısı.

E Vitamini: Bitkisel yağlar.

C Vitamini: Maydanoz, çilek, limon, domates, semizotu.

Omega-3-Çoklu doymamış yağ asidi: Balık yağı.

Resveratrol: Üzüm kabuğu, yer fıstığı, kırmızı şarap, dut.

Çay polifenolleri: Yeşil çay.