Doğal Sivilce Maskesi ( Ballı,limonlu,aspirinli)

Güzel ve ışıl ışıl parlayan bir cilt hangimizin hayali değildir ki? Fakat dermatolojik sorunlar bu hayali bozar.
Güzellikte başrol oynayan pürüzsüz, sağlıklı bir cilt için en önemli tehditlerin başında sivilceler, bilimsel adıyla akneler gelir.

Akne günümüzde en sık rastlanan cilt hastalıklarından biridir.
Ergenlikle birlikte erkeklerde testislerden, kızlarda ise böbreküstü bezlerinden salgılanmaya başlayan androjen hormonlar yağ salgısını arttırıyor,  salgılanan bu yağın deri yüzeyine boşaltılmasını sağlayan kanalı döşeyen hücrelerin aşırı çoğalması ve yağ ile birlikte bir tıkaç oluşturması sonucu siyah noktalar, yani sivilcelerin öncüleri ortaya çıkıyor. Bu tıkayıcı yapının ardından salgılanmaya devam eden yağ normal cilt yüzeyinde ve kanalların içinde yer alan bazı bakterilerin etkisiyle parçalanır,salgılanan yağ, bu parçalanmanın etkisiyle tahriş edici bir kimyasal özellik taşır. Ve lökosit adı verilen iltihabi kan hücrelerinin bu bölgeye gelmelerine yol açar. Ve bu da cildin sivilcelenmesi anlamına gelir. Kimimiz için maalesef bu sivilce belası ergenlikten başlayıp, ömür boyu devam eder.

Bugün sizlere sivilcelerimiz kurtulabilmek için evde yapabileceğimiz doğal maske tarifi vereceğiz. Yalnız öncelikle şunu belirtmekte yarar var her sivilce yüzeysel birşey değildir, bazıları hormonal bozukluk gibi sağlık problemlerinden kaynaklanıyor olabilir, şayet bu evde uygulayacağımız maskeden sonuç alamazsak cildiye uzmanına görünmeliyiz.
Sivilcelerle ilgili diğer önemli bir bilgi kesinlikle ve kesinlikle sivilcelerinizi kendiniz patlatmayın ve doğal maskeler sonuç vermezse tıbbi çarelere başvurun.

Malzemelerimiz;

  • 2 adet aspirin
  • bir dilim limon
  • bir miktar bal

Malzemelerimizi hazır ettikden sonra, 2 aspirini bir kaba koyuyoruz,üzerine limon sıkıyoruz, asprinleri tahta kaşık yardımıyla eziyoruz, ardından bir miktar bal ekleyip, hepsini karıştırıyoruz. Temiz cildimizde,akneli bölgeye uygulayıp, bu yeri bandajlıyoruz. 20 dk beklediken sonra,yüzümüzü yıkıyoruz.

Aspirin içerisinde bulunan salsilik asit sivilce ve leke tedavisinde kullanılmakta olup, sivilcelerimizden kurtulmak için aspirin bize bu noktada çok yardımcı olucaktır.
Limonun içinde bulunan antibakteriyel özellik cildinizi dezenfekte eder, bal ise içinde bulunan bazı mineraller sivilcelere ve sivilce izlerine iyi gelir.
Bu maske ayda bir kaç kez uygulanabilir. Geçmiş olsun:)

Sivilce Nasıl Geçer, Ne Yapmalı? Tıklayınız

Doğal Sivilce Maskesi

Doğal Sivilce Maskesi
Doğal Sivilce Maskesi

Malzemelerimiz:Bal, Limon, Aspirin.

Sivilce Maskesi
Sivilce Maskesi
Akne Maskesi
Akne Maskesi

 2 Aspirini bir kaseye koyun, limon ekleyin, ardından bu karışıma az bir miktar bal ekleyip, karışımı tahta kaşık yardımıyla ezin.

evde sivilce maskesi
evde sivilce maskesi

Akneli bölgeye uygulayıp, bandajlayın.