Kestanenin Cilde Faydaları Nelerdir? Kestane Maskesi Tarifi

Kestanenin cilde fayda sağladığı konulardan temel olanları şunlardır:

  • Kestane su oranı yüksek olan bir besin olduğu için, tüketildiğinde vücudu serin tutma gibi bir özelliği vardır. Dolayısı ile genellikle yaz günlerinde; sıcağa karşı dayanıklılığın artması ve cildin nem dengesini sağlaması amacı ile tüketilir. Özellikle su kestanesi susuzluk için bire birdir.
  • Ciltte herhangi bir şişkinlik oluştuğunda ve bu şişkinliğe normal kestane veya su kestanesinin püresi sürüldüğünde, şişkinlik iner.
  • Kalsiyum, fosfor ve potasyum bakımından zengin bir besin olduğundan, diş sağlığında ve dişleri güçlendirmede de önemli etkileri vardır.
  • At kestanesinden elde edilen özün içerisinde aescin isimli bir madde vardır ve bu öz eklem iltihabına iyi gelir.
  • Sarılık ve benzeri enfeksiyonlarda tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.
  • Detoks etkisi olan bir besindir. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • Cildin daha sağlıklı, parlak ve doğal görünmesinde rol oynar.
  • Kestanenin kaynatılıp suyu çıkartıldığında; bu suyun kızamık kaynaklı kabarmış olan bölgelere olumlu etkisi vardır.
  • Saça maske olarak uygulandığında, saçı daha kalın ve parlak gösterme özelliği vardır. Ayrıca saç derisinin toksinlerden arınarak daha sağlıklı olmasını sağlar.

Cildi Nemlendiren Kestane Maskesi

1 cezve suya 3 adet kestane eklenerek kaynatılır. Kestaneler iyice yumuşadıktan sonra ocak kapatılır ve kestaneler soğumaya bırakılır. Soğuma aşaması gerçekleştikten sonra kestanelerin kabukları soyulur ve içleri de püre haline getirilir. Bu püreye 1 çay kaşığı süt, 1 yemek kaşığı badem yağı ve 1 yemek kaşığı bal eklenir. Pürüzsüz bir görüntü kazanana kadar bu karışım karıştırılır. Yüze sürüldükten sonra 15 dakika kadar beklenir. Sonrasında durulanır. Haftada 1 yapılabilecek bir maskedir.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Kestane Maskesi

1 cezve suya 2 adet kestane koyularak kaynatılır. 2 kestane soğuduktan sonra kabukları soyulur ve 1 yemek kaşığı yoğurt ile 1 çay kaşığı süt eklenir. Aynı zamanda 2-3 damla zeytinyağı da ilave edilir. Bu karışım yüze maske olarak uygulandıktan sonra 20 dakika bekletilir. Haftada 1 veya 2 kere uygulanabilecek bir maskedir.

Evde Yapılabilen Doğal Cilt Bakımları için Tıklayın !

Porselen Cilt Görünümü İçin Maskeler Tıklayın !

Suna Dumankaya En Popüler Cilt Maskeleri Tarifleri Tıklayın !

Gözaltı Morlukları İçin Tarifler Tıklayın !