Burun operasyonu öncesi öneriler

Bize operasyon amacıyla başvuran hastalarımızın öncelikle şikayetlerini dinliyoruz.  Ardından burnun hem içini hem dışını  muayene edip sorunları tespit ediyoruz.  Sonrasında  değişik yönlerden çektiğimiz  burun resimlerinizin  üzerinde,  sizin beklentilerinizi ve taleplerinizi de dikkate alarak yüzünüze en çok yakışabilecek burnu belirliyoruz. Önceden  ameliyat ettiğimiz sizin burnunuza benzer burunların, operasyon öncesi ve sonrası nasıl olduklarını gösteriyoruz.  Şayet ameliyat olmaya karar verirseniz de operasyon için uygun bir gün  belirliyoruz.

Sürekli kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa,  bunları operasyon gününe kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Yalnızca aspirin, bebe aspirini, coraspin gibi asetilsalisilik asit içeren ilaçları operasyondan bir hafta önce bırakmanız gerekir.

Sigara iyileşmeyi olumsuz etkilediğinden operasyondan mümkün olduğunca erken bırakılması faydalı olacaktır.

Mens dönemi ( adet dönemi)’ nde olmak  burun operasyonu için genellikle engel  oluşturmaz.

Operasyona yakın zamanda grip nezle olduysanız  ameliyat olmanız sakıncalı olabilir. Tedavinizin tamamlanmasını takiben ameliyat yapmak daha faydalı olacaktır.

Ameliyat saatinden 8 saat önce yeme içmeyi kesmeniz gerekmektedir. Aç susuz bir şekilde hastaneye gelmelisiniz. Sabah saatlerinde ameliyat olacaksanız gece 12 den sonra, eğer öğleden sonra ameliyat olacaksanız sabah erken hafif bir kahvaltıdan sonra , aç susuz olmalısınız.

Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye). Mümkünse düğmeli elbiseler tercih edin. Baştan giyilenleri tercih etmeyin.

Operasyon saatinden en az 2 saat önce hastanede olursanız bu süre içerisinde tahlil tetkikleriniz tamamlanacaktır. Ardından anestezi doktoru odanızda sizleri görüp, tetkik sonuçlarıyla birlikte değerlendirip, operasyon olmanızda anestezi açısından bir engel olup olmayacağını belirleyecektir.

Hastane korkusu olanlara odalarına gelir gelmez ağızdan bir ilaç verilir. Bu ilaç onları rahatlatır ve kaygılarını alır. İlaç aldıktan sonra hastalar çoğu zaman ameliyat odasına gittiğini bile hatırlamazlar.

Uygulanacak anestezi genel anestezidir. Yani siz operasyon sırasında tamamen uyursunuz ve hiç bir şey hissetmezsiniz.

Operasyon sonrası bir gün refakatçi ihtiyacınız olabilir. Mümkünse refakatçinizle gelin, ama buna imkanınız yoksa hastanede size hemşire hanımlar refakatçi olacaktır.

Operasyon süresi yaklaşık  3 saat civarındadır.

Operasyon sonrası genellikle bir gün sonra taburcu olabilirsiniz.

Op.Dr.Muhammet DİLBER
Nose Estetik “Estetik Burun Ameliyatları”
www.noseestetik.com , www.muhammetdilber.com

Op.Dr.Muhammet Dilber Facebook
Op.Dr.Muhammet Dilber twitter

İlgili yazıları ;

– Burun estetiği ile birlikte yapılan operasyonlar 
Burun şekli nefes almayı etkiler mi ?
Doğal burun estetiği