Anasayfa >> Sağlık >> Kılcal damar çatlamaları engellemenin yolları
Kılcal damar çatlamaları engellemenin yolları
Kılcal damar çatlamaları engellemenin yolları

Kılcal damar çatlamaları engellemenin yolları

Kılcal damarlarda oluşan çatlamaları engellemek için nelere dikkat edilmelidir. Kılcal damar çatlamaları için neler yapılabilir?

Kılcal damar çatlamaları engellemenin yolları

Kılcal damarlardaki çatlamaların nedenleri cilt yüzeyine yakın damarların genişlemesi ve ağ biçiminde bir şekil almasından kaynaklanır. Bacaklarda ve yüzde daha sık rastlanır. Varislere yol açan faktörler arasında hormonel dengesizlikler, obezite, dolaşımsal hastalıklar ve obezite sayılabilir. Hem sağlık hemde görünüm açısından sorun yaratan bu kılcal damar çatlamalarını engellemenin yolları nelerdir.

Kaliteli Ayakkabı

Ayakkabı seçerken mutlaka ortopedik ayakkabı seçin. Eğer topuklu ayakkabı kullanıyorsanız uzun  süre ayakta kalmamaya çalışın. Ayakkabı seçerken ayak tabanınıza uygun ayakkabı seçin böylece kan akışınınızı engellememiş olursuz. İsterseniz varis çorapları yada varis taytlarından yardım alabilirsiniz.

Bacak Bacak Üstüne Atmayın

Otururken istemsizce bacak bacak üstüne atıyor olabilirsiniz. Bu bacaklardaki kan akışını yavaşlatarak ve damarların ezilmesine neden olarak kılcal damarlarda incelme yada çatlama yapabilir.

Hareket Edin

Uzun süre hareketsiz kalan damarlar kan akışınızı yavaşlatarak damarlarda çatlamalara neden olabilir. Evde yada iş yerinizde belirli aralıklar ayağa kalkın ve en azından bulunduğunuz ortamda hareket edin. Haftada en az 3 gün 30 dakikalık yürüyüşler yapın. Bu sizin kilo kontolüde sağlamanıza yardımcı olur.

Bacakları Dinlendirin

Bacaklarınızı eve geldiğinizde ister düz bir şekild istersenizde yüksek bir yastık üzerne uzatın. Böylece bacaklardaki kan akışını rahatlatmış olabilirsiniz. Bacaklardaki basıncı azaltmış olabilirsiniz.