Reklam
Sağlık

Koltuk Altı Kararmasının 6 Nedeni

Koltuk atı bölgesinde koyu görüntü çok sık karşılaşılan, kişiye rahatsızlık veren estetiksel sorunlardandır. Koltuk altı kararması neden olur? makalemizde kararmaya yol açan sebeplere yer verdik.

Koltuk Altı Kararmasının 6 Nedeni

Antiperspirantlar
Antiperspirantlarda bulunan alüminyum tuzları ve koku maddeleri cilt ile reaksiyona geçip, renk bozulmasına neden olabilir.
Antiperspiran kullanmaktan vazgeçtikten sonra, koltukaltı kararmasından kurtulan çok kişi vardır.koltuk_alti_kararmasi_neden_olur (1)

Obezite
Şişman insanların ciltlerinde yalnızca koltuk altında değil, boyun ve kasık bölgesinde de koyulaşma görülebilir.
Sürtünme, kararmanın bariz nedendir, ancak bu durum bedende insülin üretimi ile ilgili ciddi bir soruna da işaret edebilir.koltuk_alti_kararmasi_neden_olur (3)

 

Akantozis Nigrikans Hastalığı
Koltuk altı kararmasının nedenlerinden biri de akantozis nigrikans denilen insülin bozukluğu, addison hastalığı ve hipertiroidizmle bağlantılı bir rahatsızlıktır.
Akantozis Nigrikans hastalarında koltuk altı kararması görülebilir.koltuk_alti_kararmasi_neden_olur (2)

Genetik
Bilim adamları yaptıkları çalışmalarda, kalıtımın koltuk altı kararmasında etkili bir faktör olduğunu belirlemişlerdir.
Annenizde, anneannenizde, üst kuşaklarda koltuk altı kararması sorunu varsa, muhtemelen sizde de görülecektir.koltuk_alti_kararmasi_neden_olur (4)

Sentetik giysiler giymek
Bazı insanlar pamuklu giysiler yerine güzel görünmek adına sentetik giysileri tercih edebiliyor, bu kıyafetleri teri emmediğinden koltuk altı kararmasına zemin hazırlayabiliyor.
Keza, dar elbiseler giymek de koltuk altı kararmasına sebep olabilen şeylerdendir.koltuk_alti_kararmasi_neden_olur (6)Jilet
Koltuk altını jiletle traj etmek kıl köklerini kuvvetlendirir, tüylerin daha sert ve siyah çıkmasına yol açar.
Jiletin bir etkisi de cildi bozup kararmaya yol açmasıdır.
Epilasyon aletleri, ağda sizin için alternatif yöntemler olabilir.koltuk_alti_kararmasi_neden_olur (7)

Gebelik
Hamilelikte bedenimizde fiziksel, kimyasal ve psikolojik pek çok değişim yaşanır,
bu durum melanin pigmenti üretimini de artırıp, koltuk altı kararmasına yol açabilir.

Koltuk Altı Kararmasından Kurtulma Yolları İçin Tıklayınız

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Kadınlar Kulübü’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Kadınlar Kulübü tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba koltuk altı bölgesi değil ama genital bölgede kararma olması rahatsızlık verici olabiliyor…Normal şartlarda söylemezdim bunu ama burası hanımlara özel bir platform olunca yazdım :( Saygılarımla…

Başa dön tuşu
Kapalı