11 yaşında kızım " UYURGEZER "...

BurcuYengec

Sessizliktir içimden geçirdiklerimin sedası...
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ekim 2016
1.108
1.717
34
Herkese selam...
11 yaşında bir kızım var zor bi dönemden geçiyoruz ergenlik durumları vs. Aslında bebekliğinden beri kalkıp oturur saçma sapan konuşur yatardı ertesi gün hatırlamazdı tabi...
Bu ara ara olurdu geçen senelerde bikere gece 3 te kalkıp çizgifilm açıp mutfaktan atıştırmalık alıp yemeden izlemeden tvyi açık bırakıp gidip yatmıştı sabah kalktığımda şok olmuştum TV açık çekirdek bisküvi falan var sehpada 🤦‍♀️ sonra anladım ki kızım yapmış bunu ama hatırlamıyo tabi.. " çocuk ergen ruh sağlığı" bölümüne götürdüm.. birkaç ay arayla gidip geliyoruz 1 yıldır ama hiçbir faydası olmadı..
Yine bu süreçte geceleri kalkıp dolaşmalar oturup konuşmalar devam etti sakince alıp yerine yatırdım...
Ama en fenası dün gece oldu 🥺
Sabah okul olduğu için erkenden banyosunu yaptı ve saat 10 da yatırdım herzaman erken yatar öyle alıştırdım. 10 aylıkta bir oğlum var beşiği kızımın odasında yani çocukların odası ayrı. Saat 12 buçuk gibi oğlum uyandı.. onu emzirmek için beşiğinden aldım salona geçtim ağlayıp kızımı uyandırmasın diye. Ben onu içerde emzirirken saat gece 1 oldu kızım yanıma geldi saçları ıpıslak, " kızım napıyosun sen" dedim.. "yatıyorum anne ben" dedi.. Allah'ım şok oldum
" kızım elini yüzünü mü yıkadın sen " dedim..
"Hayır anne yatıyorum ben" dedi. "Saçların niye ıslak senin" dedim o sırada uyandı sanırım "bilmiyorum anne" dedi.. bebeği beşiğine yatırdım sakince kızımı aldım yanıma "gel bakalım senin niye saçların ıslak hatırlamaya çalışalım" dedim.. Ama tahmin ettiğim gibi hiçbişey hatırlamıyo sadece bilmiyorum anne diyo.. Tamam dedim sabah bakarız diyip saçını kurutup yatırdım..
Yani kızım gece kalkmış pijamalarını çıkartmış banyoya girmiş sadece su tutmuş kendine ve geri çıkıp pijamalarını giymiş havlusunu bulamamış ( o sırada uyuduğu için ) atleti vardı kenarda onla kurulanmış ( atlet ıslaktı çünkü)..
Musluğunda soğuk tarafı açıktı banyo yerler falan ıslaktı yani soğuk suyla yıkanmış.. şampuan falan da dökmemiş saçları sabunlu değildi çünkü duruydu..
Allah'ım o kadar korktum ki anlatamam napıcamı bilemedim sabaha kadar uyumadım başında bekledim.. Bebeği emzirirken suyun sesini de duymadım nasıl olur bu bilmiyorum.. kendimi çok suçladım.. Nasıl duymam ya banyoda kayıp düşseydi Allah göstermesin ya düşüp kalsaydı hüngür hüngür ağladım sabaha kadar..
Aklıma herşey geldi şuan o kadar korkuyorum ki ya camı açıp atlasa Allah korusun ya mutfakta ocağı yaksa yada evden çıksa..
Dün geceden beri kafayı yedim kızıma bişey belli etmedim bu konuyu hiç konuşmadım onunla etkilenir diye ama bu uyurgezerlik çok ciddi noktalara gitti çok korkuyorum..

Başına böyle bişey gelen var mı yada duyan çözüm bulan Allah aşkına bana biri akıl versin ne yapmam lazım bununla nasıl başa çıkabilirim..
Kendimi çok suçlu hissediyorum ya başına bişey gelseydi de öyle bulsaydım napardım Allah'ım sen sen koru yarabbim.. Bu gece salona yatak açtım yanımda yatıyo şimdi ufak bebeğimde diğer koltukta uyku uyuyamicam zaten o kesin de bundan sonra naparım nasıl yaparım nolur bana bi yol gösterin..

Benim kızımda aynı yaşta ve senelerdir bizdede uyur gezerlik problemi var.Kalkqr konuşur bazen sinirli bı şekilde kavga eder bazen oturur ama bende çözüm bulamadım eşimde çocukken böyleymiş kv öle söyledi sonra kendiliğinden gecmis

Küçükken muhtemelen o yaşlarda ben de bir dönem uyur gezerlik yaşadım. Mutfağa gider buzdolabindan bir şeyler alır salona otururdum. Yakın arkadaşımın evinde kalmaya gittiğimde arkadaşımı uyarmıştım o gece de kalkıp mutfaktan soda alıp oturmusum salona 😅 acamamisim tabi sodayi. Cevap da veriyormusum ama çok anlaşılmıyormus. Gidip yatarmisim sonra. Valla herhangi bir tedavi görmedim doktora da gitmedim kendiliğinden geçti. Siz yine de bir sorun tabi geceleri de dikkatli olun, mümkünse özellikle dış kapı ve mutfağı kitleyip uyuyun. Banyo için de duşakabine uyacak türden bir çocuk kilidi tarzı bir şey varsa ondan temin edebilirsiniz geceleri kilitlersiniz

Benim kızımda aynı yaşta ve senelerdir bizdede uyur gezerlik problemi var.Kalkqr konuşur bazen sinirli bı şekilde kavga eder bazen oturur ama bende çözüm bulamadım eşimde çocukken böyleymiş kv öle söyledi sonra kendiliğinden gecmis
Geçermi bu bilmiyorum ya dün gece çok kötüydü ya daha kötüsü olursa çok korkuyorum bu zamana kadar aynı dediğiniz gibi şeyler oluyodu ama bu çok başkaydı gece soğuk suyla yıkanmış Allah'ım çok korkunçtu napıcamı bilmiyorum 🥺

Küçükken muhtemelen o yaşlarda ben de bir dönem uyur gezerlik yaşadım. Mutfağa gider buzdolabindan bir şeyler alır salona otururdum. Yakın arkadaşımın evinde kalmaya gittiğimde arkadaşımı uyarmıştım o gece de kalkıp mutfaktan soda alıp oturmusum salona 😅 acamamisim tabi sodayi. Cevap da veriyormusum ama çok anlaşılmıyormus. Gidip yatarmisim sonra. Valla herhangi bir tedavi görmedim doktora da gitmedim kendiliğinden geçti. Siz yine de bir sorun tabi geceleri de dikkatli olun, mümkünse özellikle dış kapı ve mutfağı kitleyip uyuyun. Banyo için de duşakabine uyacak türden bir çocuk kilidi tarzı bir şey varsa ondan temin edebilirsiniz geceleri kilitlersiniz
Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için mutlaka yapıcam bu önlemleri alıcam. Birde siz yaşadığınız için bilirsiniz yani o sırada gözleri açık beni duyuyo bana cevap veriyo sakince yatağına götürüyorum direk uyuyo gözlerini kapatıyo mesela. Peki bu durumda uyandırmam mı lazım acaba yani uyandırıp su falan versem biraz yürüsem onunla uyanıp farkına varır mı acaba doğru mu yapmış olurum ben hep direk yatırıyorum acaba yanlış mı yapıyorum bu durumun farkına varması mı lazım nasıl geçicek bu durum ya 🥺

Ben de ergen cagımda uyur gezerlik yapmışım en son sokağı turlayıp tek tek kapıları tıklamıstım annem nerden geliyorsun diye sorunca tuvalet demiştim… bi kaç kere daha teşebbüs olunca önlem aldılar sonra da hic basıma geldiğini hatırlamıyorum

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için mutlaka yapıcam bu önlemleri alıcam. Birde siz yaşadığınız için bilirsiniz yani o sırada gözleri açık beni duyuyo bana cevap veriyo sakince yatağına götürüyorum direk uyuyo gözlerini kapatıyo mesela. Peki bu durumda uyandırmam mı lazım acaba yani uyandırıp su falan versem biraz yürüsem onunla uyanıp farkına varır mı acaba doğru mu yapmış olurum ben hep direk yatırıyorum acaba yanlış mı yapıyorum bu durumun farkına varması mı lazım nasıl geçicek bu durum ya 🥺
Uyandirmamaniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum bilinç kapalı sonuçta. Yonlendirmelerinizi dinleyecektir muhtemelen sakince geri yatırın uyusun

Ben de ergen cagımda uyur gezerlik yapmışım en son sokağı turlayıp tek tek kapıları tıklamıstım annem nerden geliyorsun diye sorunca tuvalet demiştim… bi kaç kere daha teşebbüs olunca önlem aldılar sonra da hic basıma geldiğini hatırlamıyorum
Allah'ım ne korkunç ya 😱 tabi bizim zamanımızda komşuluk vardı herkes birbirini tanırdı şimdi kimin ne olduğunu bilmiyoruz ki Allah korusun şimdi insanlar o kadar pis niyetli ki şu zamanda öyle bişey olmuş olsa aman yarabbim düşünmek bile istemiyorum.. bu gece yanımda yatıyor sabah ilk işim kapılar ve camlar için güvenlik önlemleri almak olucak teşekkür ederim geçicek inşallah benim kızımda bu dönemi atlatıcak dua edin nolur

Pencereye güvenlik yöntemi bulun sizin odanız vr kendi odası hariç kapılarıda kitleyin yatarken koridorda da tehlike yaratacak şeyler olmasın.
Kardeşinide aynı odada yatırmayın mümkünse uyur gezerliğin çaresi yok diye biliyorum.

Uyandirmamaniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum bilinç kapalı sonuçta. Yonlendirmelerinizi dinleyecektir muhtemelen sakince geri yatırın uyusun
Teşekkür ederim öyle yapmaya devam edeyim uyanıp korkabilir ve daha kötüsü olabilir haklısınız

Yazdıklarınıza çok üzüldüm kendimi sizin yerinize koyup gerçek anlamda çaresiz hissettim. Allah yardımcınız olsun🙏🏼 acaba bi süre salonda beraber mi yatsanız. Köşeye onu yatırın. Kalkarsa falan haberiniz olur mutlaka. Camlara da ekstra bi kilit lazım. Ay çok zor ya😔 göz önünde olması lazım. Odasından ayrı olduğu zaman birşey göremezsiniz doğru. Bilemedim ne desem 😔 oda kapılarını kilitleyin mesela mutfak falan

Allah'ım ne korkunç ya 😱 tabi bizim zamanımızda komşuluk vardı herkes birbirini tanırdı şimdi kimin ne olduğunu bilmiyoruz ki Allah korusun şimdi insanlar o kadar pis niyetli ki şu zamanda öyle bişey olmuş olsa aman yarabbim düşünmek bile istemiyorum.. bu gece yanımda yatıyor sabah ilk işim kapılar ve camlar için güvenlik önlemleri almak olucak teşekkür ederim geçicek inşallah benim kızımda bu dönemi atlatıcak dua edin nolur
İnsallah, kitleyin kapıları annem o günden sonra kitler oldu… gecmis olsun

Pencereye güvenlik yöntemi bulun sizin odanız vr kendi odası hariç kapılarıda kitleyin yatarken koridorda da tehlike yaratacak şeyler olmasın.
Kardeşinide aynı odada yatırmayın mümkünse uyur gezerliğin çaresi yok diye biliyorum.
Bu gece yanımda yatıyor yarın önlemleri alıcam ama aslında kardeşinin beşiği benim odamdaydı ama bebek gelince kendini dışlanmış hissetti sanki eşim ben bebek aynı odada o ayrı odada tek kaldı birde ergenlik döneminde olduğu için çok hassas hemen herşeye kırılıyo alınıyo çok dikkat ediyorum bu yüzden şu zor dönemi en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz o yüzden beşiği onun odasına aldım çok sevindi bilmiyorum şimdi nasıl ayırıcam bu sefer daha farklı tepki verebilir..

Ben de muhtemelen 10-11 yasimdayken tek katli bahceli bi evde oturuyorduk.erken yatiyordum tabi, Annem bahcede oturuyormus daha, ben dis kapidan cikmisim , karsida arsa vardi onun ortasina kadar gitmisim, aa burasi tuvalet degil deyip geri yatmisim. Annem de korkmus noluyor diye. Bu yaslarda boyle seylee oluyor demek ki. Olmazsa birkac gun kizinizin yaninda yatin.

Yazdıklarınıza çok üzüldüm kendimi sizin yerinize koyup gerçek anlamda çaresiz hissettim. Allah yardımcınız olsun🙏🏼 acaba bi süre salonda beraber mi yatsanız. Köşeye onu yatırın. Kalkarsa falan haberiniz olur mutlaka. Camlara da ekstra bi kilit lazım. Ay çok zor ya😔 göz önünde olması lazım. Odasından ayrı olduğu zaman birşey göremezsiniz doğru. Bilemedim ne desem 😔 oda kapılarını kilitleyin mesela mutfak falan
Çok teşekkür ederim Allah razı olsun 🤲 inşallah geçecek bunuda atlatıcaz eminim. Dün geceden beri yanımda salonda yatıyoruz bebeğide yanıma aldım dün gece çok zordu çok korktum kendimi çok suçladım bilinç altında ne var anlamaya çalışıyorum sabah okul var duş al yat demiştim belkide en son o kaldı kafasında da daha yeni yatıcağını düşünüp o yüzden mi yıkandı bilmiyorum. Bunu onunla konuşmalı mıyım eğer konuşursam dikkat çektiğini düşünüp devamı eder kötü mü etkilenir yoksa hiç bilmemesi mi lazım.. kafam allak bullak bu akşam neden içerde yatıyoruz dedi çocuklarımla yatmak istiyorum diyip geçiştirdim mesela

Çok teşekkür ederim Allah razı olsun 🤲 inşallah geçecek bunuda atlatıcaz eminim. Dün geceden beri yanımda salonda yatıyoruz bebeğide yanıma aldım dün gece çok zordu çok korktum kendimi çok suçladım bilinç altında ne var anlamaya çalışıyorum sabah okul var duş al yat demiştim belkide en son o kaldı kafasında da daha yeni yatıcağını düşünüp o yüzden mi yıkandı bilmiyorum. Bunu onunla konuşmalı mıyım eğer konuşursam dikkat çektiğini düşünüp devamı eder kötü mü etkilenir yoksa hiç bilmemesi mi lazım.. kafam allak bullak bu akşam neden içerde yatıyoruz dedi çocuklarımla yatmak istiyorum diyip geçiştirdim mesela
Dediğiniz çok mantıklı geldi. Son dediğiniz şeyler aklında kalıyor olabilir. Diğer olaylarla da bağdaştırsanız belki de ilgisi var. Gece uyumadan sabaha kadar uyuyacağı cümleler kullanın bi de. Ama düşünüyorum ne diyebilirsiniz ki ya of 🤷🏻‍♀️ konuşsanız işe yaramaz çünkü bilmeden yapıyor. Onun da elinde değil. Doktor bu derece bir uyurgezerliğe çare bulamıyor mu yakın zamanda gidin bence

Ben de muhtemelen 10-11 yasimdayken tek katli bahceli bi evde oturuyorduk.erken yatiyordum tabi, Annem bahcede oturuyormus daha, ben dis kapidan cikmisim , karsida arsa vardi onun ortasina kadar gitmisim, aa burasi tuvalet degil deyip geri yatmisim. Annem de korkmus noluyor diye. Bu yaslarda boyle seylee oluyor demek ki. Olmazsa birkac gun kizinizin yaninda yatin.
Ay gerçekten mii 😱😱 gerçekten annenizi şuan çok iyi anlayabiliyorum kötü bi duygu evet dediğiniz gibi biraz yanımda yatırıcam önlemlerimi alıcam.. Hani her akşam dua da ediyoruz aslında zaten kendi isteğiyle imamhatipe gidiyor bütün yaz camide Kur'an'a gitti maşallah çokta istekli severek okuyor elhamdülillah. Hani bilmiyorum dua okumak yada başucuna kuranı kerim koymak iyi gelir mi bilemiyorum.. size yaptılar mı böyle birşeyler

Bu gece yanımda yatıyor yarın önlemleri alıcam ama aslında kardeşinin beşiği benim odamdaydı ama bebek gelince kendini dışlanmış hissetti sanki eşim ben bebek aynı odada o ayrı odada tek kaldı birde ergenlik döneminde olduğu için çok hassas hemen herşeye kırılıyo alınıyo çok dikkat ediyorum bu yüzden şu zor dönemi en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz o yüzden beşiği onun odasına aldım çok sevindi bilmiyorum şimdi nasıl ayırıcam bu sefer daha farklı tepki verebilir..
O konudada haklısınız evet ama ya hep beraber yatın yada oğlunuzu alın yaptığı şeyleri bilinçli yapmıyor o yüzden tedbiriniz olsun her açıdan

Dediğiniz çok mantıklı geldi. Son dediğiniz şeyler aklında kalıyor olabilir. Diğer olaylarla da bağdaştırsanız belki de ilgisi var. Gece uyumadan sabaha kadar uyuyacağı cümleler kullanın bi de. Ama düşünüyorum ne diyebilirsiniz ki ya of 🤷🏻‍♀️ konuşsanız işe yaramaz çünkü bilmeden yapıyor. Onun da elinde değil. Doktor bu derece bir uyurgezerliğe çare bulamıyor mu yakın zamanda gidin bence
Hayır hiçbi çözüm bulamadı sadece vitamin falan balıkyağı verdi geçti tekrar randevu alıcam ama devlette işte ne kadar olabilir ki özellere de güç mü yeter onlarda en fazla uyku ilacı verirler ki benim kızım daha çok şükür antibiyotik tadını bilmiyor ilaç taraftarı değilim hiç.. Eskiden masal okur yatırırdım sonra gece kalkıp masalla ilgili birşeyler söylerdi yarım yamalak geri yatardı e şimdi büyüdü masal falanda istemezki ergenlik tripleri de cabası.. belkide uyumadan önce bi konuşma yararlı olabilir işte güzel şeyler düşünüp güzel dualar edip uykuya daldım gibilerinden ay bilmiyorum Allah yardımcım olsun ya 😓

Kendimi hatırladım şimdi.. Ben de o yaşlarda uyur gezerdim o yüzden annem her yeri kitler sürekli beni tuvalete kaldırır kontrol ederdi. Aslında yarım yamalak hatırlıyorum kalktığımı ancak bilincim yerinde olmadığından o hareketleri neden yaptığımı bilmezdim. Mesela bir gün tuvalete kaldırdığında mutfağa gitmişim az daha yapıyormuşum orta yere :)))) O anı hatırlıyorum ama uykuluyum engel olamadım hiç kendime. Bu yüzden doktora gittik mi hatırlamıyorum ama sonradan geçmişti kendiliğinden siz yinede bir gidin.

X