12 yaşındaki kardeşimin sosyal medyası?

herseyicokdusunenbiri

Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2023
116
4
22
Kendisi uzun zamandır k-pop fanı ve takip ettiği kişiler eşcinselliği özendiren cinsten. Ergenliğe girdi bilgisini de verdikten sonra diyeceğim şu.
Instagramdan bu grubu sevenlerle (StrayKids) sevgili oluyor kız kıza yani aynı cinsiyetle ve onlara bağlanıyor. Fotoğraf ses gönderimi de var.Bu diyaloglarda cinsellik de var. Okula gitmek istemiyor sınıftaki arkadaşlarıyla hep kavgalı (kız imam-hatip ortaokulu) Annem kaç kere yakaladı belli sebeplerden dolayı tekrar telefon verdiğimizde böyle yapıyor vermesek gidiyor anneannemin telefonundan giriyor ya da laptoptan ya da arkadaşından annem tekrar girme dediği halde uyardığı halde bu akşam yine girip konuşmuş. Şifresini değiştirdim. Anne baba ayrı baba ile haftasonu görüşüyor baba evde olmadığı için anneden korkmuyor hoş babadan da çok çekinmiyor . Şimdi bizim ne yapmamız lazım onu bu bataklıktan kurtarmak için ?

Kendisi uzun zamandır k-pop fanı ve takip ettiği kişiler eşcinselliği özendiren cinsten. Ergenliğe girdi bilgisini de verdikten sonra diyeceğim şu.
Instagramdan bu grubu sevenlerle (StrayKids) sevgili oluyor kız kıza yani aynı cinsiyetle ve onlara bağlanıyor. Fotoğraf ses gönderimi de var.Bu diyaloglarda cinsellik de var. Okula gitmek istemiyor sınıftaki arkadaşlarıyla hep kavgalı (kız imam-hatip ortaokulu) Annem kaç kere yakaladı belli sebeplerden dolayı tekrar telefon verdiğimizde böyle yapıyor vermesek gidiyor anneannemin telefonundan giriyor ya da laptoptan ya da arkadaşından annem tekrar girme dediği halde uyardığı halde bu akşam yine girip konuşmuş. Şifresini değiştirdim. Anne baba ayrı baba ile haftasonu görüşüyor baba evde olmadığı için anneden korkmuyor hoş babadan da çok çekinmiyor . Şimdi bizim ne yapmamız lazım onu bu bataklıktan kurtarmak için ?
Kesinlikle prefestonel yardım alın psikolog pedagog psikiyatri gibi… siz yasakladıkça cazip gelecek uzman destek almalı bence

Daha önce de aynı konuyu açtınız kimse kpop fanı oldu diye eşcinsel olmaz kardeşinizin lezbiyen olduğunu ve bunun özenti veya bir hastalık olmadığını kabul edin artık

geçici bir dönem olduğunu düşünüyorum ve benzer bir dönemden benim kızım da geçti.İmamhatip ortaokulundaydı ve maalesef çok yaygın okullarda çocuklar birbirlerinden etkileniyorlar ,daha çok bir gruba üye olma isteğiyle ,dışlanmamak adınaydı kızımın davranışları ama eninde sonunda o grubun dışında kaldı .Ben sadece konuştum çok üzerine gitmedim.Zamanla cazibesi kalmadı sanırım liseye normal bir anadolu lisesine yerleşti .şuan yok öyle muhabbetleri .Sizin de geçici bir süreçtir diye düşünüyorum.

Yasaklarla yürümüyor maalesef bu yaşta işler. Bir uzman desteği alabilirse aldırın eğer böyle bir maddi imkanınız yoksa onun ilgi alanını başka şeylere kaydırın. Beraber telefonsuz aktiviteler yapın. Yasak her zaman tatlıdır cezbeder. Okulda ki arkadaşlarıyla iletişim şansınız varsa aralarını bulmaya çalışın

Yaşı daha çok küçük olduğu için cinsel yönelim mi yoksa özentilik mi kestiremedim ama bu yaşta da cinsellik olmaz diye düşünüyorum. Bence kesinlikle pedagog yardımı almalısınız. Anne baba da ayrı olunca normal bir hayat yaşamadığını düşünüp belli bir grubun parçası olarak o eksiğini kapatmaya çalışıyor olabilir.

yasak koymak, sifre degistirmek gibi cozumler size iyice mesafe koymasiyla sonuclanir. o yaslarda baski gorunce tepkisi bu olacak.
escinsellik ozenilen bir durum degil ayrica.
12 yaş cinsel bir yönelim için erken geliyor bana. Benim de 11 yaşında bir kızım var arkadaşlarından çevresinden ve arkadaş ailelerden benzer şeyler duyabiliyorum. Normal şartlarda cinsel nir eğilim olmasıyla beraber şu an bu yaş grubu gençler arasında bir popülerite sebebiyle özentilik olabiliyor. Özellikle anne baba arasında kopuk bir ilişki yaşayan ve sosyal anlamda da yeterli seviyede ilerleyenseniz çocuklar bu şekilde kendilerine bir kimlik oluşturmaya çalışabiliyor. Tehlikeli bir durum çünkü çocuk aslında olmadığı bir kalıba sokmaya çalışıyor kendini.
Dediğimiz gibi yasaklar asla çözüm değil aksine tetikleyici.
Bu durumlarda çocukla olan iletişim ve aile içi aktiviteyi artırmak, yaşıtlarıyla sosyalleşmesine yardımcı olmak destek olmak sanırım en iyisi.
Yanlış anlamayın mesajınıza itiraz etmek için söylemedim sadece kendi çevremde de gördüğüm bazı durumlar neticesinde mevcut 11-16 yaş grubunda özenmeye sebep olduğunu gördüğüm için bilgi vermek istedim :KK66:

Bence dini hassasiyeti olan bir uzman ile önce siz görüşüp fikir alın nasıl davranız gerektiği ile alakalı.. Anne babadan korkmayla, telefon yasaklamayla olacak şeyler değil, bunlar ancak sizden bi şeyleri gizlemesine sebep olur..

Bende bu konuyu daha önce açtığınızı hatırlıyorum.
Kardeşiniz çok küçük. Ve yasakların çözüm olacağını sanmıyorum. Bence kendi kendinize çözebileceğinlz bişey de değil. Lütfen onu tamamen kaybetmeden önce bir uzmandan destek alın.

Uzman desteği alın.
Benim kızım 11 yaşında oda Black Pink hayranıydı geçen yıla kadar. Sınıfında arkadaşları vardı hayran dergilerini,posterlerini alan. Bu sene okul değiştirdik Dua Lipa ,Adele bazende rap müzik dinliyor. Hiç baskı yapmadım bu konuda,dergilerini de aldım hatta. Şu an kendisi istemiyor. Ben özenti olduğunu düşündüm tecrübemden yola çıkarak.
Yasak koymak işlemiyor farkli ilgi alanlari yaratmak gerek bence.
Ben henüz telefon almadım, akıllı saat ile devam ediyoruz ama odasına kapanıp bilgisayar başına geçince biraz müsade edip sonra hadi hava çok güzel biraz siteye çıkıp voleybol oyna diyorum yada gelip bana şunu yapmamda yardım edermisin(tatlı vs)gelsene kahve icelim biraz sohbet ederiz vb şekilde yasak koymadan kaldırıyorum ki sadece müzik dinliyor yada video izliyor oluyor. Yazışma falan yok. Bazen kardeşi ile ilgili birşey rica ediyorum dikkatini dagitiyorum kisacası. Kalk artik şunun basindan falan demiyorum inada binmesin tartışmayalım diye.
Her zaman politik olmak zorundayım. Sakinlikle halletmek. Ders calışmak istrmezse gel beraber çalışalım diyorum oturuyorum ki kendisi yapardı eskiden şu an pek yanaşmıyor diye böyle bir çözüm buldum. Kitap okumak istemezse bu kitap çok güzelmis diye kendi okuduğum kitabı ballandırarak anlatıyorum,onu okul çıkışı beklerken kitap okuyorum elime telefon alıp video izlemek yerine kendisi soruyor anne yeni mi başladın bu kitaba ben de okuyabilirmiyim diye. Okuduğu kitapla ilgili sorular sorarım bazen bende okurum sen anlattın çok merak ettim bende okuyorum gerçekten güzelmiş iyiki tavsiye ettin diye.
Bizde dogru görünmek zorundayız. Ben elimden telefonu düşürmezsem çocuğa sen bırak elinden diyemem. Demez mi bana anne sende sabahtan akşama elinde telefonla vakit geçiriyorsun diye.
Ergenlik tam inatlaşma dönemi,bu şekilde yasaklar koyarak bir çözüm üretebileceğinizi sanmıyorum. Biraz suyuna gidin,keyifli vakit geçirebileceği bir spor olur,muzikle,resimle ilgili bir kurs olur farketmez götürün onu,belki yeni bir çevre yeni arkadaşlarla odağı değişir.

Ergenlikte yasak hep caziptir, arkadaş sözü aile sözünden daha değerlidir, arkadaş grubuna dahil olmak onun için çok değerlidir bu yüzden yaptıklarının doğruluğunu yanlışlığını sorgulamaz.
Uzman desteği alın iyi gelecektir.

X