16 aylık bebek öğünü

Merhaba, benim bebeğim de 16 aylık. doktorumuz süt vermemizi istemedi (genelde kilo sorunu olanlara öneririz dedi) ama yoğurt ayran vs önerdi.
Bebeğim 84 cm 14.5 kilo.
Sabah kahvaltı (yumurta ağırlıklı hazırlıyorum)
ara öğün meyve
genelde uyku sonrası öğle yemeği yiyor. örneğin çorba + sebze yemeği
ara öğün meyve veya hazırladığım kek vs
akşam yemeği örnek köfte bulgur
eğer uyku geç olursa (nadiren 10-11 gibi) bazen acıkıyor. o zaman ufak tefek atıştırma veriyorum. ya da kuruyemiş falan.
tabi bazı gğnler mesela öğlen hiç yemediği oluyor. diğer öğün daha çok yiyor o zaman.
Benimki köfte bulgur pilav gibi şeyleri yemek istemiyor mesela simit salatalık ceviz makarna gibi seyleri yiyor ama nedense bulgur pirinç kurufasulye nohut yada köfte gibi şeyleri yemek istemiyor bende anlamadım neden ayırdığını

Ben emziriyorum yaklaşık 17 aylık.ortalama yazacağım.8 de uyanış.9-9.30 gibi kahvalti.Kahvalti yapmaz genelde.ama hergun oturtuyorum.yarim saat sonra üstüne muz.Ogle 12.30 gibi uyku.Uyumadan anne sütü.2.30 gibi öğle yemeği.5 te anne sütü.ara öğün meyve veya cevizli üzüm veya biraz çikolata ile cevizi karıştırıyorum.yanina meyve
Aksam 7 yemek.ustune hemen meyve.9.30 gibi anne sütü kapanış

9 aydan beri mama sandalyesinde bırakıyorum.kendi yiyor.Kasigi çok güzel kullanıyor.Ama bazen oyun oynuyor.Ben yemegimi yedikten sonra kendim yediriyorum.Yani önce o yiyor istediğini,sonra ben takviye yapıyorum.
Benimki biraz keyfine düşkün davranıyor bazen cataliyla makarnayı güzel güzel yiyor ama genelde kendi yemek istemiyor döker saçar dağıtır çikolata gibi şeyleri henüz vermedim tadını bilmiyor

Hangi doktor çocuğa süt ver dedi acaba ya yıl olmuş 2024 😒 delirmemek elde değil gerçekten

Hayır tam aksine aşırı iştahlı bir bebek her öğünunde dolu dolu yiyor ve sanırım yeterli geldiği için çok ara öğün yapmak istemiyor ha birde öğün dışında da sürekli ayran kefir vs içer hep sulugunda ayran kefir kenarda durur gidip gelip içer.
Sıvı şeyler olduğu için midesini sisiriyordur bide dolu dolu yiyorsa acıkmamasi normal

Hangi doktor çocuğa süt ver dedi acaba ya yıl olmuş 2024 😒 delirmemek elde değil gerçekten
1 yaşından sonra başlıyoruz dedi 4 aydır ballı süt içiyor 2 kez de mama içiyor sağlık ocağındaki doktorda her gün 1 bardak süt içsin diyor bilmiyorum bu konuda sanırım 2 ayrı görüş var

1 yaşından sonra başlıyoruz dedi 4 aydır ballı süt içiyor 2 kez de mama içiyor sağlık ocağındaki doktorda her gün 1 bardak süt içsin diyor bilmiyorum bu konuda sanırım 2 ayrı görüş var
Sütün özellikle de paketli sütün vücuda artılarını eksilerini araştırın
Ballı sütün çocuk dişlerine neler yaptığını araştırın
Sonra da ayran-kefir-yoğurt-peynir in vücuda artılarını eksilerini araştırın

Süt çocuğa ne katıyormuş acaba saçmalardan seçmeler gerçekten de pessss .

Benim ikizlerim şuan 19 aylıklar oğlan yemek seçiyor kiz maşallah seçmez
Sabah kahvaltısı: zeytin peynir yumurta yağda pismis 1 dilim ekmek yanına su veriyorum meyve suyu yada ayran verdimmi yemek yemiyorlar direk ona dadaniyorlar
Ara öğün muhallebi ev tatlısı varsa oğlan bayılıyor tatlıya yada yogurt kiz nefret ediyor tatlıdan onada kavanoz meyve püresi filan veriyorum kızım hala aptamil mama içiyor sabah akşam sadece oğlan mamayi birakti öyle öğlen uykusuna yatiyorum
Öğlen çorba yada sebze yemeği ne varsa artık yediriyorum
Aralarda artık akşama kadar ayran veririm meyve suyu sıkarım bisküvi ile yerler fındık fıstık elim ile veririm ufak ufak
Akşam yemeği de ne yaptiysam artık kofte yogurt ellerine veriyorum patates çatalla oynamayı seviyorlar kendileri yiyorlar hoş kiz daha çok yiyor oğlanın azı dişleri çıkıyor beyefendi seciciydi şuan işine geleni yiyor bazen kuru ekmek bitiriyor masada
Yatarken kıza yine aptamil mama oğlanına eticici bebe aptamil muz pekmez karıştırıyorum yedirip yatiriyorum geceleri yemeyi cooookktan kestik biz tabiki gece uyaniyorlar su veriyorum gündüz yediklerinden yandığı için öyle günü kurtarıyoruz hergun ne pisirecegim diye düşünmekten gına geldi evde herkes başka başka yiyor biraz uzun oldu dert anlattım 🤦‍♀️

Oğlum 4.5 yaşına geldi yemin ederim ki
Birkaç kere süt içti zehir içiyor sandım ya

En son doktor kontorulunu 1 yaşında gitmiştik doktorum bana da inek sütünü günde 1 çay bardağı olarak verebilirsin demişti mümkün değil ikiside sevmiyorlar muzlu denedim icmediler ballı denedim sevmediler kakaolu bile verdim yok yani

Sütün özellikle de paketli sütün vücuda artılarını eksilerini araştırın
Ballı sütün çocuk dişlerine neler yaptığını araştırın
Sonra da ayran-kefir-yoğurt-peynir in vücuda artılarını eksilerini araştırın
Sütümüz köyden geliyor paketli süt vermiyorum eşimin ablasının inekleri var gönderiyor gün içinde peynir yogutta yiyor ben kendim yapıyorum balıda 1 yaşından sonra 1cay kaşığı verebilirsin dedi doktorumuz sütüne ekleyip veriyorum

Sütümüz köyden geliyor paketli süt vermiyorum eşimin ablasının inekleri var gönderiyor gün içinde peynir yogutta yiyor ben kendim yapıyorum balıda 1 yaşından sonra 1cay kaşığı verebilirsin dedi doktorumuz sütüne ekleyip veriyorum
İşte gerek yok, faydası yok zararı var. Lütfen araştırın. Bu kafada bir doktora da evladınızı emanet etmeyin. Mis gibi peynir yiyor yoğurt yiyor oh şifa olsun, aldığı şifayı faydayı niye sütle berbat ediyorsunuz. Balı da bir lokma ekmeğe sürün verin, yoğurduna katın verin, sade kaşıkla verin vs vs

İşte gerek yok, faydası yok zararı var. Lütfen araştırın. Bu kafada bir doktora da evladınızı emanet etmeyin. Mis gibi peynir yiyor yoğurt yiyor oh şifa olsun, aldığı şifayı faydayı niye sütle berbat ediyorsunuz. Balı da bir lokma ekmeğe sürün verin, yoğurduna katın verin, sade kaşıkla verin vs vs
Süt neden zararlı bunu ilk defa duydum genelde bütün çocuklar süt içiyor çünkü

Sıvı şeyler olduğu için midesini sisiriyordur bide dolu dolu yiyorsa acıkmamasi normal
Evet örneğin bugün sabah kahvaltıda 3 tane mücver yedi, birazda ekmekle tahin pekmez yedi ve meyve suyu içti kahvaltıdan 1 buçuk 2 saat kadar sonra 1 kücük muz yedi, öğlen uykudan önce 1 kase çorba içti ve uyudu 4 buçuk gibi uyandı 6 gibi akşam yemeğini verdim koca bir tabak tavuk sote ve makarna yanında ayran içti babası saat 9 gibi geldi o yemek yerken 3 4 kaşık ta onunla birlikte yedi yine bizim çay yanına koydugumuz çerez ve misirdan tirtikladi ve uyurken yemek istemedi.

Bir doktor konuşmasında her canlının sütü kendi yavrusuna faydalı demişti nasıl ki bir insanın sütünün bir hayvana faydası yokta inek sütünün de bebeğe faydası yok diyordu, ben 2 yaşına kadar vermedim şuanda parkta çocuklardan veya kuzenleri den falan görüp meyveli sütlerden istiyor dışarda vs isem veriyorum ama elimden geldiğince vermemeye çalışıyorum.

Her ikisinide verin diyor içerikleri aynı değil diyor bilmiyorum doğduğu günden beri aynı doktora götürüyorum bide siz 3 ana öğün ve aralarda ara öğün olarak süt mü veriyorsunuz
Evet oyle gibi oluyor. Tek uykuyla gecti yeni biraz duzeni degisti. Genel olarak soyle simdi:
Sabah 8-8:30 gibi kahvalti
10:00 civari 160 cc mama
12:30 ogle uykusu oncesi 160 cc mama (uykusuzluktan cok sinirli oldugu icin ogle yemegini uyandiktan sonra veriyorum)
14:30 ogle yemegi
17:00 civari ara ogun genelde meyve
18:30-19:00 aksam yemegi
20:00 civari uyku oncesi 160 cc mama

Ne kadar doğru bir msj bu 🫠

Yeterince araştırıp okumuyorsunuz maalesef ki yoksa ilk kez duymuş olmanız imkansız . Artık zaten herkes bunu konuşup biliyor. Rica ediyorum ki biraz daha okuyun araştırın .

Benimki biraz keyfine düşkün davranıyor bazen cataliyla makarnayı güzel güzel yiyor ama genelde kendi yemek istemiyor döker saçar dağıtır çikolata gibi şeyleri henüz vermedim tadını bilmiyor
Benimki de öyle.cani istedi mi lop lop yutuyor.istemedi mi oyun modu.ben de paket gıda son bir haftaya kadar vermiyordum.hazor bebek konservesi bile kullanmadim hiç.Ama ceviz yemesi için 1 cevize azıcık çikolata karıştırıyorum.2 ceviz yemiş oluyor günde

X