19.5 Yaşındaki Oğlumun Sorunu Nedir, Potansiyelini Gösteremedi ve Olgunlaşamadı?

Çok geçmiş olsun. Ben de net olarak sadece okb dir diyemiyorum. Önümüzdeki günler ne gösterir onu da bilemiyorum. Geçen ay depresyon belirtileri tekrar ortaya çıkınca ilacın dozu arttırıldı mesela. İlacı şu noktada bırakmamız söz konusu bile değil anladığım kadarıyla. Benim oğlumun da motor becerileri geri olmasına karşın resim konusunda çok iyiydi hep. Hatta şu anda bir oyun şirketi için karakterler tasarlıyor. Sosyal fobisi çok yoğun, tanımadığı insanlar varsa eğer tutulup kalıyor, kardeşleri ve benimle her şeyi paylaşabilir, bu şekilde paylaşım yapabildiği üç beş arkadaşı da var. Ama üniversitede şu an sınıf arkadaşlarına da büyük oranda katılım sağlamaya başladı. Umarım hepimiz iyi sonuçlara ulaşırız.
Bize okb teşhisini psikolog koymuştu ama. Size psikiyatrist koyduysa doğrudur diye düşünüyorum. Psikologlari yermek için söylemiyorum kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Şu an psikolog bir hanım yardımcı oluyor ve inanılmaz faydasını gördüm. Her işin ehli var sanırım yanlış psikoloğa gitmisiz

Ya lütfen hata aramayin, bu çözüme de katki sağlamıyor, insani cok da yipratiyor, benim kizim da psikiyatrist takibinde ve ilk psikiyatristin yanlis teşhisi nedeniyle cok zor zamanlar gecirdim. Kendimi cok sucladim. Cocugumla iletişimim o kadar bozuldu ki bi donem, kendimi suclamaktan cocuguma sarilip opemez hale geldim. Ay yazmasaydim sormasaydim keske😐
Ne demek olur mu hic? Kendimi suçluyorum ama bu aynı hatayı tekrar yapmamak için. Benim iletişimin hiç bozulmadı aslında yüzümü.gizledim. onunla ilgilenip dusta ağladım çıkınca güler yüzle sarıldım. Şimdi hepsi geçti şükür. Keşke en başından durumu kabullenip tekrar tekrar görüş alsaydım. Bu özelliklere sahip her çocuk sizoid degildir okuyanlar yanilmasin ama en azından bir kere göstermekle bisi olmaz. Eğer tanısı konulursa çözüm bulunur başka bir sorun varsa sebebi öğrenilir tamamen sağlıklı ise rahatlatır. Bana denilene göre oran çok yüksekmiş ama aileler doktora götürmedigi için çocukları sizoid konusunda akademik çalışmalar çok azmis. Hala kapalı kutu dedi doktorumuz

Kuzum 36 yasindayim ben ne annemi skksjsjs

Tamam iste tum verileri vermis derleyip toplayip bir sonuca ulasin ve yorumlayin zaten konu sahibrsinin derdi bizi trollemek yoksa cocugun degisikliklerini kendi usuluyle niye anlatsin ?asil neden ne biliyor musun biri cikti big bangden baslasaydin dedi digerleri de ayni seyleri yazdi durdu ,dertleri birden buna döndü ,20 yasinda cocugu olan kadina yok soyle anlatsaydin yok boyle anlatsayin.. e anladik da yeter.
Ben herkese oyle diyorum cok da sey etme gfghgdg

100 aylik derken🙄cidden yorucu olmuyor mu?
Ben hayatta aylarla bahsetmedim sanirim ilk 1 yil haric.. bu kadar detayli hatirlamanda bana seninde ustun zekali olabilrcegini dusundurdu.. ve ayrica eger ustun zekaliyse gercekten bazi seyleri yapamiyor oyle cocuklar..

Gecen baska bir konuda daha bahsetmistim, arkadasimin kardesi oyleydi lisedeyken ve bi tescillenmisti yani..

Yerde gordugu kara “aaaa kaaaar, bak bu kar” filan diyordu😐 biz guluyorduk o zamanlar tabii ama suan baska gozle bakiyorum tabii

Allah'ım😅oğlum 1 yasi yeni geçti 1 buçuk diyorum. Kıza hiç girmiyorum 9 yaşında deyip geçiyorum 😆Çok tatlısınız ya.
19.5 yaşındaki oglunuzda ben pek problem göremedim bu dönem gençleri genel reaksiyonu böyle. Biraz sosyalleşmesi lazım.
Haa baba bir öküz kaç kere görmüş ilgilenmiştir bu harkulade teşhisi koymuş. Içiniz rahat edecekse bir psikologa danisin.

Açıkçası oglunuz anlattiginiz gibiyse siz fazla bebek gibi davranıyor olabilirsiniz yok 75 aylık yok yüz aylık yok 65 aylıkken eşimden bosandim falan bunlar sizin onu hala bebek gibi gormenizden kaynaklı çocuk diyor ben istemiyorum diyor onu dinleyin

Merhaba 19.5 yaşındaki oğlum maalesef olgunlaşamadı ve çocuksu kaldı. Çocukluğundan beri sosyalleşememe ve özgüvensizlik sorunu vardı. Büyüyünce açılır diye düşündük ama gittikçe daha da içine kapanık birisi oldu. Sizce bu problemi nasıl çözebilirim?
Size öncelikle oğlumun bebeklik ve çocukluğunu hatırladığım kadarıyla anlatmak istiyorum.

Doğum öncesi kordonu başına dolandı ama normal ve zamanında doğdu. 52 cm boyunda, 3.65 kg idi. 17.5 aylıkken desteksiz yürümeyi öğrendi. Konuşamadığı için birkaç kez doktora götürdük ama problem olmadığını öğrendim. 32 aylıkken sünnet oldu hastaneyi inletti. Bebekken persantili normaldi sadece kabızlık ve inatçılık problemi vardı. Hala inatçı ve biraz sabit fikirli birisi. 36-37 aylık olduğunda konuşmayı öğrendi. Oyuncaklarıyla oynamayı çok severdi ve 40-45 aylık olmasına rağmen yaratıcı oyunlar oynardı. 55-60 aylık olduğunda ilk kez arkadaş edindi ve anaokulu öğretmeni güzel resim çizdiğini söylemişti. Oğlum 64 aylıkken eşimle boşandık. Eski eşim oğlum 3-5 yaşındayken ilgilenemedi. Eski eşim sürekli evde yatıyordu, tek ben çalışıyordum. Oğlum 76 aylıkken okula başlamasına rağmen okula çoğu zaman oyuncak getirdiğine dair bildirim aldım birde arkadaşıyla taş atarak kavga ettiklerini duydum. Oğlumu psikoloğa götürdüm. Zeka testi yapıldı ve zekası ileri çıktı ama duygusal-davranışsal değerleri 2 yaş geride çıkmıştı, belli yaştan sonra eşitlenir dediler. 2.sınıfın sonunda dört işlemi iyice öğrenmişti ve yaratıcılığı artmıştı. 3.sınıfta oğlumun okulunu değiştirdik, 100 aylıkken artık okula oyuncak götürme alışkanlığını büyük ölçüde bırakmıştı. Yeni okuluna daha iyi alıştı ve bir iki tane arkadaş edindi. 4.sınıfta da yazılı notları iyi geldi ve takdir aldı diye hatırlıyorum. Oğlum 5.sınıftayken matematik defterinde resimler gördüm. Fen ve matematik öğretmeni derste deftere bazen resim çizdiğini söyledi. Biraz utangaç olsa da okulu seviyordu ve dersleri iyiydi. Babası başka şehirde olduğu için 5-12 yaş arasında babasıyla 2 ya da 3 kez görüşebildi. 7.sınıftayken evde oyuncak oynamaya devam ediyordu ve oyuncak istiyordu. Sınıf öğretmeni oğlumun teneffüste 7-8 yaşındaki öğrencilerle daha çok vakit geçirdiğini söyledi. Yine psikoloğa götürdük ve psikolog, biraz çekingen olduğunu ve bilinçaltında bir kardeşe ihtiyaç duyma ihtimalinin olduğunu söyledi. Oğlum zeki olsa da motor becerileri geç gelişti. 12 yaşına kadar fermuar kapatma, pantolon düğmesi ilikleme ve gömlek iliklemeyi bilmiyordu. Oğlum ilkokul ve ortaokulun 3 senesi başarılı olsa da 8.sınıfta derslere odaklanamadı ve çalışmamak için elinden geleni yaptı. Babası evimize geldi ve oğlumla tartıştılar, babaannesini evden kovdu, arkadaşlarıyla kavga etti ve sınıftan dışlandı. Babaannesinin verdiği Omega 3 sayesinde biraz derse odaklanarak Anadolu Lisesi kazandı ama öğretmenleri ondan Fen Lisesi kazanmasını bekliyordu. İki ay önce oğlum lise sınavına iyi çalışamadığı için pişman olduğunu söyledi...

14 yaşında dedesinin yardımıyla ayakkabısını bağlamayı öğrendi. 8.sınıfta dışlandığı için liseye alışmakta zorlandı ve yine 1-2 arkadaş edindi. Notları yine iyiydi ama ders-bilgisayar arasında vakit geçiriyordu. Oğlum 9.sınıftayken Almanca kursuna yazdırdım ve orada hiç arkadaş edinemedi ama yine de Almancasını geliştirdi. Okulda da öğretmenleri sevse de 1-2 tane arkadaşı vardı. Sınıfında 1-2 kişi tarafından zorbalığa uğradığını söyledi ama notları iyi olunca zorbalığın kesildiğini anlattı. Oğlum 11.sınıfta derslere olan ilgisini biraz kaybetti ve bilgisayara odaklandı. Sınavlara sadece son gün çalıştı ve teşekkür belgesi aldı... 2020'de pandemi oldu ve oğlum 11.sınıfın 2.dönemini evde geçirdi. Zaten içe kapanık biri olan oğlum daha da içe kapandı... 12.sınıfa geçtiğinde okulu online idi ve online derslerden verim alamadı. Üniversite sınavına çalış desem de günde 2-3 saatten fazla ders çalışamadı ve beklediğimiz iyi üniversiteyi kazanamadı... Ortalama olsa da potansiyelinin altında bir sıralama yaptı. Üniversitenin ilk senesinde online hazırlık okudu ve hazırlığı yarım dönemde geçip okulu dondurdu. 2.dönem evde kaldı ve bilgisayarla vakit geçirdi. 2022 Eylül'de üniversite 1.sınıfa başladı ama okuluna ve okul saatlerine alışamadı. Uyuya kalıyordu ve derslerde zorlanıyordu. Aynı üniversiteyi okuduğu liseden yakın arkadaşı dışında hiç arkadaşı olmadığını söyledi. Üniversitenin zor ve sıkıcı olduğunu ayrıca okuldaki insanları sevmediğini, daha iyi bir üniversite hak ettiğini ve bu yüzden üniversite sınavına bir kez daha hazırlanmak istediğini söyledi. Gözlemlediğim kadarıyla ne üniversite sınavına ne de üniversitedeki derslere tam olarak önem verdi ve 1.dönem ortalaması 4 üzerinden 0.5 gelmiş... 😔 6 dersten sadece 2'sini geçebilmiş... 😔 Okulu dondurup tamamen sınava hazırlanmak istiyor ama okulu dondurduktan sonra sınava iyi çalışacağından şüphelendiğim için okulu dondurma, hem okula biraz alışırsın hem de üniversite sınavına hazırlanıp girersin dedim.

Oğlumun durumu şu an böyle. Olgunlaşamadı ve içine kapanık. Hayatında hiç kız arkadaşı olmadı ve 2 sene önce babası oğlumun homo olduğundan şüphelenmiş ve oğlum homo olmadığını ve aseksüel olduğunu söylemiş. Üniversitede hem sosyal hem akademik anlamda başarısız oldu... Potansiyelini gösteremedi. Yaratıcı olsa da el becerisi (ince motor) iyi değil...
Sizce oğlumun problemi nedir ve oğlumun iyi olması için neler yapabilirim?
Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.
Bunu okursam 72 yaşıma anca bitiririm

Merhaba 19.5 yaşındaki oğlum maalesef olgunlaşamadı ve çocuksu kaldı. Çocukluğundan beri sosyalleşememe ve özgüvensizlik sorunu vardı. Büyüyünce açılır diye düşündük ama gittikçe daha da içine kapanık birisi oldu. Sizce bu problemi nasıl çözebilirim?
Size öncelikle oğlumun bebeklik ve çocukluğunu hatırladığım kadarıyla anlatmak istiyorum.

Doğum öncesi kordonu başına dolandı ama normal ve zamanında doğdu. 52 cm boyunda, 3.65 kg idi. 17.5 aylıkken desteksiz yürümeyi öğrendi. Konuşamadığı için birkaç kez doktora götürdük ama problem olmadığını öğrendim. 32 aylıkken sünnet oldu hastaneyi inletti. Bebekken persantili normaldi sadece kabızlık ve inatçılık problemi vardı. Hala inatçı ve biraz sabit fikirli birisi. 36-37 aylık olduğunda konuşmayı öğrendi. Oyuncaklarıyla oynamayı çok severdi ve 40-45 aylık olmasına rağmen yaratıcı oyunlar oynardı. 55-60 aylık olduğunda ilk kez arkadaş edindi ve anaokulu öğretmeni güzel resim çizdiğini söylemişti. Oğlum 64 aylıkken eşimle boşandık. Eski eşim oğlum 3-5 yaşındayken ilgilenemedi. Eski eşim sürekli evde yatıyordu, tek ben çalışıyordum. Oğlum 76 aylıkken okula başlamasına rağmen okula çoğu zaman oyuncak getirdiğine dair bildirim aldım birde arkadaşıyla taş atarak kavga ettiklerini duydum. Oğlumu psikoloğa götürdüm. Zeka testi yapıldı ve zekası ileri çıktı ama duygusal-davranışsal değerleri 2 yaş geride çıkmıştı, belli yaştan sonra eşitlenir dediler. 2.sınıfın sonunda dört işlemi iyice öğrenmişti ve yaratıcılığı artmıştı. 3.sınıfta oğlumun okulunu değiştirdik, 100 aylıkken artık okula oyuncak götürme alışkanlığını büyük ölçüde bırakmıştı. Yeni okuluna daha iyi alıştı ve bir iki tane arkadaş edindi. 4.sınıfta da yazılı notları iyi geldi ve takdir aldı diye hatırlıyorum. Oğlum 5.sınıftayken matematik defterinde resimler gördüm. Fen ve matematik öğretmeni derste deftere bazen resim çizdiğini söyledi. Biraz utangaç olsa da okulu seviyordu ve dersleri iyiydi. Babası başka şehirde olduğu için 5-12 yaş arasında babasıyla 2 ya da 3 kez görüşebildi. 7.sınıftayken evde oyuncak oynamaya devam ediyordu ve oyuncak istiyordu. Sınıf öğretmeni oğlumun teneffüste 7-8 yaşındaki öğrencilerle daha çok vakit geçirdiğini söyledi. Yine psikoloğa götürdük ve psikolog, biraz çekingen olduğunu ve bilinçaltında bir kardeşe ihtiyaç duyma ihtimalinin olduğunu söyledi. Oğlum zeki olsa da motor becerileri geç gelişti. 12 yaşına kadar fermuar kapatma, pantolon düğmesi ilikleme ve gömlek iliklemeyi bilmiyordu. Oğlum ilkokul ve ortaokulun 3 senesi başarılı olsa da 8.sınıfta derslere odaklanamadı ve çalışmamak için elinden geleni yaptı. Babası evimize geldi ve oğlumla tartıştılar, babaannesini evden kovdu, arkadaşlarıyla kavga etti ve sınıftan dışlandı. Babaannesinin verdiği Omega 3 sayesinde biraz derse odaklanarak Anadolu Lisesi kazandı ama öğretmenleri ondan Fen Lisesi kazanmasını bekliyordu. İki ay önce oğlum lise sınavına iyi çalışamadığı için pişman olduğunu söyledi...

14 yaşında dedesinin yardımıyla ayakkabısını bağlamayı öğrendi. 8.sınıfta dışlandığı için liseye alışmakta zorlandı ve yine 1-2 arkadaş edindi. Notları yine iyiydi ama ders-bilgisayar arasında vakit geçiriyordu. Oğlum 9.sınıftayken Almanca kursuna yazdırdım ve orada hiç arkadaş edinemedi ama yine de Almancasını geliştirdi. Okulda da öğretmenleri sevse de 1-2 tane arkadaşı vardı. Sınıfında 1-2 kişi tarafından zorbalığa uğradığını söyledi ama notları iyi olunca zorbalığın kesildiğini anlattı. Oğlum 11.sınıfta derslere olan ilgisini biraz kaybetti ve bilgisayara odaklandı. Sınavlara sadece son gün çalıştı ve teşekkür belgesi aldı... 2020'de pandemi oldu ve oğlum 11.sınıfın 2.dönemini evde geçirdi. Zaten içe kapanık biri olan oğlum daha da içe kapandı... 12.sınıfa geçtiğinde okulu online idi ve online derslerden verim alamadı. Üniversite sınavına çalış desem de günde 2-3 saatten fazla ders çalışamadı ve beklediğimiz iyi üniversiteyi kazanamadı... Ortalama olsa da potansiyelinin altında bir sıralama yaptı. Üniversitenin ilk senesinde online hazırlık okudu ve hazırlığı yarım dönemde geçip okulu dondurdu. 2.dönem evde kaldı ve bilgisayarla vakit geçirdi. 2022 Eylül'de üniversite 1.sınıfa başladı ama okuluna ve okul saatlerine alışamadı. Uyuya kalıyordu ve derslerde zorlanıyordu. Aynı üniversiteyi okuduğu liseden yakın arkadaşı dışında hiç arkadaşı olmadığını söyledi. Üniversitenin zor ve sıkıcı olduğunu ayrıca okuldaki insanları sevmediğini, daha iyi bir üniversite hak ettiğini ve bu yüzden üniversite sınavına bir kez daha hazırlanmak istediğini söyledi. Gözlemlediğim kadarıyla ne üniversite sınavına ne de üniversitedeki derslere tam olarak önem verdi ve 1.dönem ortalaması 4 üzerinden 0.5 gelmiş... 😔 6 dersten sadece 2'sini geçebilmiş... 😔 Okulu dondurup tamamen sınava hazırlanmak istiyor ama okulu dondurduktan sonra sınava iyi çalışacağından şüphelendiğim için okulu dondurma, hem okula biraz alışırsın hem de üniversite sınavına hazırlanıp girersin dedim.

Oğlumun durumu şu an böyle. Olgunlaşamadı ve içine kapanık. Hayatında hiç kız arkadaşı olmadı ve 2 sene önce babası oğlumun homo olduğundan şüphelenmiş ve oğlum homo olmadığını ve aseksüel olduğunu söylemiş. Üniversitede hem sosyal hem akademik anlamda başarısız oldu... Potansiyelini gösteremedi. Yaratıcı olsa da el becerisi (ince motor) iyi değil...
Sizce oğlumun problemi nedir ve oğlumun iyi olması için neler yapabilirim?
Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.
Ben bunu ergenlik olarak algılıyorum. Ayrıca kendisine yazılım mühendisliği hazırlığı yapmasını ister mi bir sor? Bu kadar bilgisayarla içi dışı çok iyi biliyordur diye biliyorum. Böyle çocuklarda maalesef çok fazla sosyal olamıyorlar belki de sevmiyordur saygı duymak lazım

Hayatında hiç kız arkadaşı olmadı

Aynı özelliklerde boşanmış aile tek cocuğu 372 aylık bir beyle internetten yazışıyoruz, garip bir cocuk ama çok tatlı, ay keşke evlensek 😍

bu mesaja her emoji bir amin olsun 🙈

Konu sahibi üzülmeyin daha ayı var, belki benim gibi bir kız oğlunuzu alır ilerde

Valla konu sahibesi kızma ama oğlunda şahane ve ortaya çıkmamış bir potansiyel olduğu sonucuna nerden vardın:110:Yani ayakkabı bağlamayı 19 yaşında öğrenen bir insanın IQsu çok da parlak değildir diye düşünüyorum, bence oğlunuzun potansiyeli bu kadar sadece siz gözünüzde çok büyütmüşsünüz, farklı fikirlere kapılmışsınız gerçek bambaşka çıkınca da Allah allah demişsinniz.

Öncelikle eğer çocuğunuza çocuk gibi davranıyorsanız önce bunu kesin. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla biraz takıntılı bir kişiliğe sahipsiniz.. onu rahat bırakın ve bir yetişkin gibi davranın anlattıklarınız gayet normal bir ergenlik dönemiymiş gibi görünüyor. Tabi bunun yanı sıra sosyal çevre maddi durumda çok önemli mesela maddi durumu olmayan imkanı olmayan bir çocuktan dışarıda gezip tozup sosyalleşme bekleyemezsiniz.. ve bu aralar malesef gençlerin çocuğunda depresyon ruh sağlığı bozukluğu gibi şeyler görülebiliyor. Bulundukları ortamdan, yetişkin olma ve gelecek kaygısı, eğitim sistemi vsvs bir sürü şey.. baskıyı kesin ve ne yapmak istiyorsa o konuda destek olmayı deneyebilirsiniz

X