2 aylık evliliğim iyi gitmiyor, yardım

Her yazdığınla biraz daha batıyorsun ama sen. Evlenmişsin insanlar hayırlı olsuna geliyor, eşinin ailesi de mecburen geliyor. Hayırlı olsun bitince sana gelmezler zaten kvye giderler. Sabırlı olman lazım. Bi şimdi bu kadar kalabalık görürsün bir de doğumda, sen gitmezsen bir daha kimse gelmez. Bizde ilk bir kaç hafta kimse uğramazken onlarda ertesi gün başlanıyor hayırlı olsuna, eşin de haklı gelin görmeye geliyorlar amcası dayısı gelenler, onlarla büyümüş, el değil artık onlar anasının evinde ağırlamak ayıp. Çok bencilsin, böyle bir seferlik şeylere tahammül göstermen lazım, sen evlendiysen kocan da evlendi ev ve hayat sadece sana ait değil artık. Bu gün sen onun gönlünü hoş edeceksin yarın benzer bir durumda o seni. Bence sen psikolojik destek al 'ben istemiyorum'la evlilik yürümez, hele o kültürde hiç yürümez
batmak kelimesi doğru değil. düzgün konuşun lütfen.
ben 'kendimce' hiçbirini sevmedikleri nefret ettikleri halde akrabalarını bu evde çok ağırladım ama pek takdir göremedim ne zaman hani akrabalarını eve almıcaktın hiçbirini sevmiyodun bak yinede insanları ağırlıyorum vakit ayırıyorum desem bi teşekkür görmedim eşimin genelde dediği kim geldi ki üç beş kişi geldi. o bile çok benim için farkında değil. hem hepsinden nefret ediyor büyücü olduklarını biliyor hemde bu eve sokuyor. bende bu yok bir akrabamı sevmiyosam bırak evimde ağırlamayı konuşmuyorum bile. onlar öyle değil, ağırlamama günümü onlara ayırmama bile yazık anlattıkları yüzünden zaten çoğu akrabasını sevemiyorum. nasıl seve seve ağırlıyım? bizde aylarca gidilmez evlenenlerin evine. bunlar daha ilk haftadan geldiler.

26 yaşında 2. kez evlenip iş aile çevre düzen her şeyi koca uğruna bırakacak kadar evlilik meraklısı birine
ve ufacık çocuklara eziyet eden birine asla
iyi niyetli olmam mümkün değil
kendi düşen ağlamaz
eziyet etmek mi vooovvv çok iddalısın. çocukların hepsi benim gözümün içine bakıyor kucağımdan inmiyor suratımda öpülmekten makyaj bile kalmıyor ama eziyet eden yenge oldum vay be :KK70: güldüm sadece.

2 aylık evliyim, 26 yaşındayız, 2. evliliğimi yaptım (ilki 21 yaşında 15 gün sürmüştü), eşimin ilk evliliği, bunalımdayım.
konu eşimin ailesine olan aşırı düşkünlüğü. ailesinde baba rolünü üstlenmesi ve 7 kardeşine karşı kendini manevi olarak yakınlık sorumluluğu hissetmesi.

sürekli onlara karşı sorumlu hissetmesinden dolayı tartışıyoruz, 2 aydır belki 10-15 kez ailesi bu evde bulundu çeşitli sebeplerden ötürü.
hayırlı olsuna akrabaları geliyordu, kayınvalidem ve eşimin kardeşleri de bizde oluyordu. bir sebepten ötürü bu evde oluyorlar.
14 katlı binanın en üst katındayım, kayınvalidem alt katta yaşıyor, ailem ise 120 km uzakta.
bazen kendimi enayi gibi hissediyorum, ben ailemi göremiyorken o ailesini hergün görüyor, benim ailem daha 1 kez evime gelmişken onun ailesi defalarca kez oturmaya geldi. bu canımı çok sıkıyor, sanki ağaç kavuğundan çıkmışım benim ailem yokmuş gibi sürekli onun ailesiyle yakın olmak canımı acıtıyor. ailemi terkedip, başka aile transfer olmuş gibi hissediyorum. ve tek kız evladıyım, ailem benden sonra çok eksik kaldı, annemse evliliğimin ilk 3 haftası onu hiç arayamadım görüntülü konuşamadık diye bana küstü, arayamadım çünkü eşimle çok kavga ediyorduk ve neredeyse gün aşırı eve misafir geliyordu, annem bunları bilsin istemedim çünkü huzursuz olurdu ve eşim gözünden düşerdi.

kardeşleri evlendiğimiz ilk günden beri hergün eve bir bahaneyle geliyordu (3 küçük kardeşi var 6-8-11 yaşlarında). ilk günler sinir krizleri geçirdim hep böylemi olcak diye birini gönderiyorum öteki kapıyı çalıyor, eşim çocuklara anlayışlı olmam gerektiğini söyledi bende onlara hep hoşgörülü olursam alışamazlar diye bi süre sonra çocuklara sert tavırla buraya gelmemeleri gerektiğini söyledim. bu şekilde çocukları alıştırdım artık ailesi gelmeden gelmiyorlar. aileme karşı çektiğim vicdan azabı bir yana dursun, eşimin ailesini kardeşlerini gerçekten çok seviyorum hepsi o kadar iyiler ki, şimdiye kadar her süreçte kayınvalidem, kayınbabam ve büyük kardeşleri bizim için çok çaba veriler maddi olarak. kayınvalideme resmen hayranım hergün yemek gönderir, davet etmeden gelmez, çocuklarada bunu öğretiyor ama çocuklar dinlemiyordu, tüm derdimi sıkıntımı onunla paylaşırım şimdiye kadar tek bir kelimesi bile rahatsız etmedi kalbimi kırmadı, boşanmış olma durumuma kucak açtı, yani ailesi aşırı iyidir ama yinede bukadar yakın olmak beni rahatsız ediyori rahatsız olduğum içinde vicdan azabı çekiyorum haketmiyorlar diyorum. eşim dün kuzenlerim gelsin okey oynayalım dedi, geçen hafta burdalardı yine oynadınız bu kadar sık istemiyorum dedim diye bana küstü, nasıl bi zihniyetim varmış herkesten uzak kalmak istiyomuşum bla bla. almanyaya gitmek istiyor, vizesini verdi diyorki orda yerleşir tutunursak kardeşlerimi de getirticem onlarda kendine hayat kursun, annemlerde gelsin çocuklar orda büyüsün diyor, he dedim ordada onlarla dipdibe ol iyice beni ihmal et benim kimsem olmayacak orda. yapayalnız kalıcam kendi sülalemden kimse kalmayacağı için. kafam karışık oyüzden karışık yazdım kb.

velhasıl kelam, kendi ailenizle az, eşin ailesiyle çok görüşmek normal bişey mi ? eşim normal gibi davranıyor gelin geldin normal diyip asabımı bozuyor niye yakın oturdunuz derseniz evleri var kiraya para vermek istemedik, birde evi baştan dayayıp döşeyince bize cazip geldi. bu güzellikte bir evde 30 bin lira kiradan aşağıya oturamayız. birisi bana madem ailesi çok iyi rahat mı batıyor görüş işte desin de normalleştireyim şu durumu. artık tartışmaktan yoruldum.
Bence Eşinizin ailesini seviyorsanız arada bir gelmelerini normalleştirebilirsiniz altlı üstlü oturuyorsanız haftada 2 veya 3 defa gelmeleri bir yerde normal oluyor artık ki kayınvalideniz Çat Kapı gelen birisi değil diyorsunuz bence bu çok güzel bir şey altlı üstlü oturup da hanımefendinin böyle Çat Kapı gelmemesi gerçekten büyük bir nimet Çocuklar da küçük olduğu için bir de daha yeni evlisiniz bir hevesle geliyorlardır ki onların da ayağını kesmişsiniz zaten Bence hem biraz aileye alışmayı deneyebilirsiniz hem de bunu avantajınıza çevirebilirsiniz sizin de orada kimseniz yoksa Kuzenleri ile sizin evde değil de dışarıda bir yerde buluşmayı teklif edin Eşinize ailen gelmesin kuzenlerin gelmesin demek yerine Seninle baş başa kalmak istiyorum diyebilirsiniz ailenizin uzakta olmasına Bence bu kadar takılmamanız gerekiyor Tam tersi aslında bir yerde sizin için avantaj ailenize gittiğinizde uzun uzun kalabilirsiniz hem eşiniz evde ne yapıyor diye tasanız olmaz annesine inip yemeğini yiyebilir hem de zaten hep senin ailenin yanındayız kendi Ailemi özledim duygusallığını Yapma imkanınız olur yeni evlendiğiniz ve ailenizden Uzakta olup duygusallığınız arttığı için bence şu an mantıklı düşünemiyorsunuz ki bakın ne kadar akıllı dengeli insanlarmış Hep destek oldular diyorsunuz destek olmayıp köstek olup Aynı apartmanda oturduğu için her gün görüşmek zorunda olan bir sürü insan var Bence akıllı davranmayı öğrenin Eşinize baş başa kaldığınızda çok güzel vakit geçirebileceğinizi gösterirseniz emin olun O da sık sık sizinle baş başa kalmak ister kahve yapın güzel bir film açın çay demleyin sevdiği yemeklerden yapın baş başayken bütün neşeli halinizi gösterin evlisiniz çok da detaya girmeme gerek yok anlamışsınızdır akıllı davranın😉

Bana siz hatalı gibi geldiniz. Evlilikte mesafe güzeldir ama bu sizinki gibi mesafe koyacağım diye aile olamamayı da doğru bulmuyorum. Kendinizi bir rahat bırakıp insanlarla samimiyet kursanız onları da aileniz gibi benimseseniz inanın bir süre sonra kimse sizi sık boğaz etmez. Daha çok yeni bir evliliginiz var yapın pastaları börekleri misafir agirlayin. Onlar size gelmesin siz davet edin. Böylece durumu yöneten tarafa dönüşün. Üstelik davet ettiğiniz ev kirası en az 30 bin TL olan sizin masraf etmediğiniz aile evi. Yani öyle hem aile apt kirasiz oturayım hem gelen giden olmasın olmuyor. Hele çocukları mutlu ederseniz aile sizi el üstünde tutar.

batmak kelimesi doğru değil. düzgün konuşun lütfen.
ben 'kendimce' hiçbirini sevmedikleri nefret ettikleri halde akrabalarını bu evde çok ağırladım ama pek takdir göremedim ne zaman hani akrabalarını eve almıcaktın hiçbirini sevmiyodun bak yinede insanları ağırlıyorum vakit ayırıyorum desem bi teşekkür görmedim eşimin genelde dediği kim geldi ki üç beş kişi geldi. o bile çok benim için farkında değil. hem hepsinden nefret ediyor büyücü olduklarını biliyor hemde bu eve sokuyor. bende bu yok bir akrabamı sevmiyosam bırak evimde ağırlamayı konuşmuyorum bile. onlar öyle değil, ağırlamama günümü onlara ayırmama bile yazık anlattıkları yüzünden zaten çoğu akrabasını sevemiyorum. nasıl seve seve ağırlıyım? bizde aylarca gidilmez evlenenlerin evine. bunlar daha ilk haftadan geldiler.
Hepsi 3er 4er defa gelmiş gibi konuşuyorsun, ben ne anlatsam anlamazsın sen, hayatı herkese zehir etmeye devam et, yakında bundan da boşanırsın.

Belli ki doğulular, onların geleneksel yapısı bu, kanlı bıçaklı da olsalar geleni kibarca ağırlar birbirinin düğününe derneğine mutlaka uğrarlar, hayırlı olsun derler. Birbirlerini ağırlarken de laf falan sokmazlar, sonra bir dahaki düğüne kadar da kimse kimseye git gel yapmaz. Sen bu kadarcık şeye bile sabredemiyorsun. Bir kültüre giriyorsan kültürü kendine uyduramazsın, sen kültüre uyarsın, beğenmiyorsan da basar gidersin. Adam büyük ihtimalle kuzenlerini de sen arkadaş edin, karı koca gidip gelip sohbet edeceğiniz kapılar oluşsun diye çağırıyor ama sende bunu anlayacak kafa falan yok

nasıl birisin sen ya bu nasıl konuşma üslubu keyif mi alıyorsunuz insanlara böyle had bildirir gibi konuşurken. nasıl bir amaç barındırıyor bu tarz cümleler kaç yaşındasınız siz mesleğiniz de bu kibir nerden geliyor
Bunu bana dediysen 40 yaşındayım, 15 yıldır aslen mardinli doğma büyüme urfalı bir adamla evliyim, öğretmenim. Evliliğimin ilk 6yılını kocamın doğduğu mahallede geçirdim.

Biz güzelce anlattıkça sen olmaz kabul etmem modundan devam ediyorsun. Pireyi deve yapmış üzerinde tepinmeye çalışıyorsun, biz de sana ısrarla bak bu evlilik böyle yürümez diyoruz ama anlamıyorsun. Ne diyelim, hayatı toz pembe mi anlatalım.

Ailemi onlar kadar göremiyorum haksızlık bu, diye başladı, bana çok sık geliyorlar, diye devam ettin, şimdi de ortaya çıkıyor ki insanlar hayırlı olsuna gelenlerin yanında yalnız kalma diye sendeler. Yani aslında olayı çarpıtan ve yandaş bulamayınca kızan sensin. Değişmezsen bu aileyle yapamazsın, sana da yazık olur onlara da. Kültür bu evladım, beğenirsen otur yaşa, beğenmezsen al bohçanı çık. Malzeme bu, DE ĞİŞ MEZ LER

Konu sahibi açıklamaları da okudum yine de yok aklım almıyor yani . Yedi çocuklu aileyle aynı apartmanda yaşamak demek bu şekilde mic mic olmak demektir . Sen istediğin kadar ben sevmiyorum de gidip oturmuşsun içlerine . Yani bak eşin çağırmış akrabaları doldurmuş eve ne bekliyordun ki bu evlilikten ? Ben 24 yaşımda evlenirken aynı şehirde oturmayacagimi belirttim . Benim için bu ülkede yaşanacak 80 il var dedim açık açık . Bu birde ikinci evliliğin ne bekliyordun anlamadım üst katlarina oturur ken

Tek cozum kendi aileni transfer etmen. Sonra kocan iyice ne oldugunu anlayip ayrilir senden zaten. Adamla iyi aile babasi olur diye evlenip kardesleriyle arasina girmek cok sacma degil mi? Benim de kucuk kardesim var harclik fln yollarim esim buna karissa cok bozulurum. Onun ailesine yakin oturuyoruz ben de haftada bir aileme giderim ama onun ailesiyle gorusmesi bana asla batmaz. Hayattayken anne babasinin rizasini kazanmasi lazim herkesin. Cok basit dusunuyorsunuz. Esinizin yerinde olsam cok sabretmezdim size acikcasi.

eziyet etmek mi vooovvv çok iddalısın. çocukların hepsi benim gözümün içine bakıyor kucağımdan inmiyor suratımda öpülmekten makyaj bile kalmıyor ama eziyet eden yenge oldum vay be :KK70: güldüm sadece.
gülmene sevindim
çünkü burdan bakınca yüz güldüren bi hayatın yok

Hepsi 3er 4er defa gelmiş gibi konuşuyorsun, ben ne anlatsam anlamazsın sen, hayatı herkese zehir etmeye devam et, yakında bundan da boşanırsın.

Belli ki doğulular, onların geleneksel yapısı bu, kanlı bıçaklı da olsalar geleni kibarca ağırlar birbirinin düğününe derneğine mutlaka uğrarlar, hayırlı olsun derler. Birbirlerini ağırlarken de laf falan sokmazlar, sonra bir dahaki düğüne kadar da kimse kimseye git gel yapmaz. Sen bu kadarcık şeye bile sabredemiyorsun. Bir kültüre giriyorsan kültürü kendine uyduramazsın, sen kültüre uyarsın, beğenmiyorsan da basar gidersin. Adam büyük ihtimalle kuzenlerini de sen arkadaş edin, karı koca gidip gelip sohbet edeceğiniz kapılar oluşsun diye çağırıyor ama sende bunu anlayacak kafa falan yok

Bunu bana dediysen 40 yaşındayım, 15 yıldır aslen mardinli doğma büyüme urfalı bir adamla evliyim, öğretmenim. Evliliğimin ilk 6yılını kocamın doğduğu mahallede geçirdim.

Biz güzelce anlattıkça sen olmaz kabul etmem modundan devam ediyorsun. Pireyi deve yapmış üzerinde tepinmeye çalışıyorsun, biz de sana ısrarla bak bu evlilik böyle yürümez diyoruz ama anlamıyorsun. Ne diyelim, hayatı toz pembe mi anlatalım.

Ailemi onlar kadar göremiyorum haksızlık bu, diye başladı, bana çok sık geliyorlar, diye devam ettin, şimdi de ortaya çıkıyor ki insanlar hayırlı olsuna gelenlerin yanında yalnız kalma diye sendeler. Yani aslında olayı çarpıtan ve yandaş bulamayınca kızan sensin. Değişmezsen bu aileyle yapamazsın, sana da yazık olur onlara da. Kültür bu evladım, beğenirsen otur yaşa, beğenmezsen al bohçanı çık. Malzeme bu, DE ĞİŞ MEZ LER
bende mardinliyle evliyim ve öğretmenim ortak yanlarımız mevcut. ben hiç yandaş aramadım yalnız, konumun sonunda bile biri bana yanlış yaptığımı söylesin diyorum. normalin bu olduğunu duymaya ihtiyacım olduğu için. düzgün bir dille tabi. onlardan rahatsız olmaktan bile rahatsız olduğumu kendimde vicdanımın rahat etmediğini haketmediklerini düşündüğümü de anlatıyorum bence siz tam beni dinlememişsiniz oturup tüüm mesajlarımı sakince okuyun

Evliliğin hayırlı olsun. Eşin iyi birisiyse ve ailesi de bile isteye senin canını sıkacak sözlerde davranışlarda bulunmuyorsa geriye kalan şeyler için kendini fazla sıkma. Bunların hepsine alışacaksın veya bir süre sonra bu yoğunluk azalacak. Ailenden uzakta olduğunu bu yüzden daha çok rahatsız olduğunu söylemişsin ama diğer yorumlardan anladığım kadarıyla sen ailenle zaten öyle içli dışlı değilmişsin o yüzden bunların hesabını yapma eşine ve yeni hayatına alışmaya çalış güzel olan şeylere tutun inan bunlar büyük sorunlar değil

2 aylık evliyim, 26 yaşındayız, 2. evliliğimi yaptım (ilki 21 yaşında 15 gün sürmüştü), eşimin ilk evliliği, bunalımdayım.
konu eşimin ailesine olan aşırı düşkünlüğü. ailesinde baba rolünü üstlenmesi ve 7 kardeşine karşı kendini manevi olarak yakınlık sorumluluğu hissetmesi.

sürekli onlara karşı sorumlu hissetmesinden dolayı tartışıyoruz, 2 aydır belki 10-15 kez ailesi bu evde bulundu çeşitli sebeplerden ötürü.
hayırlı olsuna akrabaları geliyordu, kayınvalidem ve eşimin kardeşleri de bizde oluyordu. bir sebepten ötürü bu evde oluyorlar.
14 katlı binanın en üst katındayım, kayınvalidem alt katta yaşıyor, ailem ise 120 km uzakta.
bazen kendimi enayi gibi hissediyorum, ben ailemi göremiyorken o ailesini hergün görüyor, benim ailem daha 1 kez evime gelmişken onun ailesi defalarca kez oturmaya geldi. bu canımı çok sıkıyor, sanki ağaç kavuğundan çıkmışım benim ailem yokmuş gibi sürekli onun ailesiyle yakın olmak canımı acıtıyor. ailemi terkedip, başka aile transfer olmuş gibi hissediyorum. ve tek kız evladıyım, ailem benden sonra çok eksik kaldı, annemse evliliğimin ilk 3 haftası onu hiç arayamadım görüntülü konuşamadık diye bana küstü, arayamadım çünkü eşimle çok kavga ediyorduk ve neredeyse gün aşırı eve misafir geliyordu, annem bunları bilsin istemedim çünkü huzursuz olurdu ve eşim gözünden düşerdi.

kardeşleri evlendiğimiz ilk günden beri hergün eve bir bahaneyle geliyordu (3 küçük kardeşi var 6-8-11 yaşlarında). ilk günler sinir krizleri geçirdim hep böylemi olcak diye birini gönderiyorum öteki kapıyı çalıyor, eşim çocuklara anlayışlı olmam gerektiğini söyledi bende onlara hep hoşgörülü olursam alışamazlar diye bi süre sonra çocuklara sert tavırla buraya gelmemeleri gerektiğini söyledim. bu şekilde çocukları alıştırdım artık ailesi gelmeden gelmiyorlar. aileme karşı çektiğim vicdan azabı bir yana dursun, eşimin ailesini kardeşlerini gerçekten çok seviyorum hepsi o kadar iyiler ki, şimdiye kadar her süreçte kayınvalidem, kayınbabam ve büyük kardeşleri bizim için çok çaba veriler maddi olarak. kayınvalideme resmen hayranım hergün yemek gönderir, davet etmeden gelmez, çocuklarada bunu öğretiyor ama çocuklar dinlemiyordu, tüm derdimi sıkıntımı onunla paylaşırım şimdiye kadar tek bir kelimesi bile rahatsız etmedi kalbimi kırmadı, boşanmış olma durumuma kucak açtı, yani ailesi aşırı iyidir ama yinede bukadar yakın olmak beni rahatsız ediyori rahatsız olduğum içinde vicdan azabı çekiyorum haketmiyorlar diyorum. eşim dün kuzenlerim gelsin okey oynayalım dedi, geçen hafta burdalardı yine oynadınız bu kadar sık istemiyorum dedim diye bana küstü, nasıl bi zihniyetim varmış herkesten uzak kalmak istiyomuşum bla bla. almanyaya gitmek istiyor, vizesini verdi diyorki orda yerleşir tutunursak kardeşlerimi de getirticem onlarda kendine hayat kursun, annemlerde gelsin çocuklar orda büyüsün diyor, he dedim ordada onlarla dipdibe ol iyice beni ihmal et benim kimsem olmayacak orda. yapayalnız kalıcam kendi sülalemden kimse kalmayacağı için. kafam karışık oyüzden karışık yazdım kb.

velhasıl kelam, kendi ailenizle az, eşin ailesiyle çok görüşmek normal bişey mi ? eşim normal gibi davranıyor gelin geldin normal diyip asabımı bozuyor niye yakın oturdunuz derseniz evleri var kiraya para vermek istemedik, birde evi baştan dayayıp döşeyince bize cazip geldi. bu güzellikte bir evde 30 bin lira kiradan aşağıya oturamayız. birisi bana madem ailesi çok iyi rahat mı batıyor görüş işte desin de normalleştireyim şu durumu. artık tartışmaktan yoruldum.
Afedersini de b** mu vardı 2 kere evlendiniz bu yaşta? Neden bir anda farklı bir evrene ışınlanmışsınız da birden bu hayatı yaşamaya başlamış gibi davranıyorsunuz? Tanıştıktan kaç saat sonra evlendiniz de bu adamın ailesiyle olan ilişkisini fark edemediniz? Aile apartmanı denen cehennemden hallice yapıda otururken eşinizin ailesiyle ayda yılda bir selamlaşacağınızı mı düşündünüz? Şu sitede sizin gibileri görmekten benim içim şişti ama sizin şişmedi.
Erken yaşta evlilik, aile apartmanı, anacı bir koca. Bu sitenin muhteşem üçlüsü
Neyse 3. Evliliğinizi biraz daha ders almış olarak yaparsınız umarım da 4.süne gerek kalmaz

Afedersini de b** mu vardı 2 kere evlendiniz bu yaşta? Neden bir anda farklı bir evrene ışınlanmışsınız da birden bu hayatı yaşamaya başlamış gibi davranıyorsunuz? Tanıştıktan kaç saat sonra evlendiniz de bu adamın ailesiyle olan ilişkisini fark edemediniz? Aile apartmanı denen cehennemden hallice yapıda otururken eşinizin ailesiyle ayda yılda bir selamlaşacağınızı mı düşündünüz? Şu sitede sizin gibileri görmekten benim içim şişti ama sizin şişmedi.
Erken yaşta evlilik, aile apartmanı, anacı bir koca. Bu sitenin muhteşem üçlüsü
Neyse 3. Evliliğinizi biraz daha ders almış olarak yaparsınız umarım da 4.süne gerek kalmaz
İnsanların evinde oturayım, paramı da versinler ama evime gelmesinler, oturmasınlar. Çocukları azarlayayım ona buna çemkireyim.
O işler öyle yürümüyor. Kişisel bir alanın olsun istiyorsan kendi paranı kazanıp kendi evinde oturacaksın

Kim ne derse desin ben yeni evli çiftlerin bu kadar sık ziyaret edilmesini sağlıklı bulmuyorum. Yurtdışında evlilik iki kişilik tangodur, Türkiye de maalesef ailelerle halay çekmek gibidir lafı doğru. Çiftlerin önce kendileri aile olmalıdır. Bunu hangi psikolog ya da psikiyatrist ile paylaşsanız size söyler. Eşiniz ile tartışmak yerine ya da kendinizi ifade etmeye çalışmak yerine bir uzmandan (terapistten) destek almanız daha iyi olacaktır. Suçlayarak , aşağılayarak ya da kavga ederek değil de ortak yolu bulmak adına konuşmanızda fayda var.
Bir kedinin bile evi değiştirildiğinde aşılma süresi 2 aydır. Aşılma süreciniz olacak evliliğe… fakat bu süreçte hakarete varmadan, aileler ile kötü olmadan mutlaka uzmandan destek alsın, hem sizin eksiklerinizi söyleyecektir hemde eşinizin. İki tarafında ortak yolu bulacağına inanıyorum yeter ki arada gerçekten sevgi olsun saygı olsun.
Bir de size 3 te olur 5 te olur diye saygısız bir şekilde cevap yazanları ciddiye almayın. Hayat bu kimin 3 olur kimin 5 bunu sadece Allah bilir.
Umarım her şey yoluna girer.
Sevgiler…

hayır öyle birşey yok tam terşi eşimin geleneğinde kız tarafının çeyiz dahil hiç bişey almaması varken biz evi yarı yarıya düzdük, böyle gereksiz varsayımlarda bulunmayın benim aileminde evi olsaydı bize gelin oturun kira ödemeyin derlerdi ama eşimin ailesinin vardı bizde bunu kullanmak istedik, kiralar malum olunca. benim ailem insan sevmeyen kişiler olmasına rağmen eşimin ailesini çok severler çok güvenirler annem onu benden farklı görme bile dedi artık oda annen sana hep kucak açtı seni hor görmedi elinden gelinin fazlasını yaptı diyerek öğütledi hep. ailelerin arası çok iyi şükür
Verin evi kiraya, kendiniz de kiraya çıkın o kirayla. Neticede size verdiler. Cumbur cemaat niye yasayasiniz. Gerekirse küçük bi ev olsun ama uzak olsun. Cocuklara da iyi yapmışsın bence zirt pirt ne gelecekler anlamadim ki sizin cocugunuz mu. Valla ben bu kabile duzenine karşıyım kafam goturmuo. Akraba diye de insanları görmek zorunda degilim. Bence sen mantik evliligi yapmaya calismissin ama mantikli olmamis. Sulalesine düşkün olmasinin neyine hayrandin anlamadim ki nasi değiştin nikahtan sonra pat diye rol mu yaptin?

evet aileme haksızlık etmiş onları terketmiş onlarla hiç bu kadar yakın olmamışım ama eşimin ailesiyle bazen ayıp olmasın diye bazen kendi isteğimle aşırı derece görüşüyor olmak benim vicdanımda sorun yaratıyor. çaylar tatlılar kahveler sohbetler kahkahalar dönüyor hep eğlencelide onlarla vakit geçirmek. ne kadar sevsemde bir ait olamama durumu var içimde. bende kendimi yeni keşfediyorum
E ayril o zaman

Ayrica o kadar rahatsizsan kirala bi ev öde kendi parasini, istesigin gibi yasa.

Daha yeni evlisiniz insanların size ev görmeye gelmesi çok normal degilmi? Şöyle düşün senin ailene yakın otursaydınız o zamanda senin ailenle daha sık görüşülecekti. Bu konuda iki aile arasında kıyaslama yapman aşırı saçma. Ayrıca illa kiyaslama yapacaksan eşimin ailesi ev verdi, eşya aldı benim ailem ne yaptı diye de kıyaslama yap. Almaya gelince alıyorsun ama oturup iki bardak çay içmeye gelince bunlar kim oluyor diye düşünüyorsun resmen.

ne güzel, böyle erdemli biri olabilmenize sevindim ama ben aynı karakterdee değilim malesef. yerinizde olmayı isterdim. benim eşimin babası var ama çok sorumsuz, eşim en büyük çocuk ve kardeşlerini çocuğu gibi görüyor, hatta o kadar sıkılmış ki çocuk hevesi bile yok bir-iki seneye yaparız diyor.
almanya da dayısı amcası halası bir ton akrabası ve kendi işleri de var orada. biz tanıştığımızda Almanya'ya gidicekti, benim için vazgeçti sonra ülkenin durumundan dolayı yine Almanya diye tutturdu. oraya gidiş kararı kesin görünüyor asla istemiyor burda yaşamayı
Orada işleri, halası amcası vs olması önemli değil. Almanca biliyor mu eşiniz, bilmiyorsa orada çalışamaz gibi bir şey. Turist vizesi alıp, dil bilmeyip akrabası olanı kenara ayırıyorlar hemen. Adam kendi gitti de karısı, 6 kardeşi ve annesi kaldı, onları da yanına aldırma hayalleri kuruyor.

Yanlışım varsa yazın deyip deyip herkese çemkirmek neyin nesi? Baştan aşağı hatalı davranıyorsunuz, kendinizi bir üstün görmeler bir kibir içindesiniz. Eşinizin hayırlı olsuna gelmek isteyenleri evinde ağırlamak istemesinin nesi yanlış? Eminim bütün yemekleri de kayınvalideniz yapacaktır. Benim de baba tarafım Mardinli ve bilirim yaşayış tarzlarını adetlerini.

Ailenizi bahane olarak kullanıyorsunuz gibi, bence başka bir şey var. Maddi imkanlara, döşenmiş lüks eve fit olup aman daha iyisini mi bulacağım deyip çok da bayılmadığınız biriyle evlenmiş olmayasınız? Ya dillere destan aşkınız tek taraflıysa? Eşiniz belli ki sizi seviyor, tüm aile kucak açmış bir dediğiniz iki olmamış. Sizin bileceğiniz iş ama kendinizi böyle bulunmaz Hint kumaşı görmeye devam ederseniz 3. evliliğiniz için de gelir konu açarsınız. Kim niye katlansın size?

Okul öncesi eğitimi bence yeniden okuyun. Kapıyı aralayıp, burası artık sizin eviniz değil gidin annenizle gelirsiniz diye çocuk kovulmaz. İçeri alır bir şeyler ikram edilir konuşulur izah edilir.

X