İlköğretim Yorum ve Soruları 2013-2014 öğretim yılı 1.sınıf anneleri..

bende senin gibi kafayı yiyordum, okula başlamadan önceki sene uykularım kaçıyordu hergün, dışardan bakınca insanlar seni anlamıyor, abartıyor gibi düşünülüyor ama hiçte öyle değil, çocuklardan kıymetli neyimiz var
zaten okulda en korkulacak şey üst sınıf çocuklar bence, ve mutlaka bi şekilde rahatsız ediyorlar küçükleri ve sebebsiz
4 4 4 dü doğru bulmama rağmen ortaokulla ilkokulun ayrılmasını çok doğru buluyorum, böylece korkacağın üst sınıf çocuk sayısı azalmış oluyor en azından
ama açıkcası gözlemlediğim kadarıyla bu olaylar kızların başına daha az geliyor, erkek çocuklar daha çok çekiyo üst sınıflardan

chessim inan kime bu sıkıntılarımı anlatsam ya korkma diyor yada abartma diyor ama çocuğumu en iyi ben tanırım,biri üzerine yürüsen kaçmak yada tepki vermek yerine olduğu yere korkup pusan bir çocuk vede bu beni tedirgin ediyor.bin yandan herkes kız çocukları sürü psikolojisine hakim grupça hareket ediyorlar korkma diyor :) anasıfında bile kızım toplu olarak gidiyordu tuvalete ama korkuyorum işte

bide benim göndereceğim o iki okulda sadece 4+4 ve okul binaları ayrı hiç olmazsa kendi yaşına yakın çocuklar var diye teselli bulmak istiyorum ama,daha bu sene kendinden 1 yaş küçük çocuk kızımı merdivenden itti :KK43: offff yazdıkça bocalıyorum

chessim inan kime bu sıkıntılarımı anlatsam ya korkma diyor yada abartma diyor ama çocuğumu en iyi ben tanırım,biri üzerine yürüsen kaçmak yada tepki vermek yerine olduğu yere korkup pusan bir çocuk vede bu beni tedirgin ediyor.bin yandan herkes kız çocukları sürü psikolojisine hakim grupça hareket ediyorlar korkma diyor :) anasıfında bile kızım toplu olarak gidiyordu tuvalete ama korkuyorum işte

bide benim göndereceğim o iki okulda sadece 4+4 ve okul binaları ayrı hiç olmazsa kendi yaşına yakın çocuklar var diye teselli bulmak istiyorum ama,daha bu sene kendinden 1 yaş küçük çocuk kızımı merdivenden itti :KK43: offff yazdıkça bocalıyorum

bu duygular normal canım ben ilk bi ay mesai yapmıştım bahçede,:KK1::KK1: malesef 3 ay daha bu duyguları yaşamaya devam edeceksin, sonra zamanla alışıyor insan:KK34:

bu duygular normal canım ben ilk bi ay mesai yapmıştım bahçede,:KK1::KK1: malesef 3 ay daha bu duyguları yaşamaya devam edeceksin, sonra zamanla alışıyor insan:KK34:

inş.canım ya,bende 2 hafta okulun bahçesine kamp kurmayı düşünüyorum,çalışmasan 4 sene giderdim orası kesin :KK1:

bizim zamanımızda sınıflar daha kalabalıktı,okullar ortaokulla karışıktı biz nasıl hayatta kaldık yaa

inş.canım ya,bende 2 hafta okulun bahçesine kamp kurmayı düşünüyorum,çalışmasan 4 sene giderdim orası kesin :KK1:

bizim zamanımızda sınıflar daha kalabalıktı,okullar ortaokulla karışıktı biz nasıl hayatta kaldık yaa

offf dimi ya Mevcan bizler ne kadar korunaksızdık.hele o kantin sıraları nasıl başedipte yiyecek birşeyler alıyormuşuz aklıma geldikçe düşünüyorum...

bende hala kararsızım okul konusunda.evime yakın sayılmayan bir okul var.
çok güzel bahçeli yeşillikli güvenlikli bir okul
eğitim düzeyide fena sayılmaz.
ama okul köy okulu diye geçiyor.
ilk ve orta bir arada.
ama sınıf sayısı 20 yi geçmiyormuş
bu okula vermeye niyetliydim.
ama çevremden köy okuluysa verme duyumları alıyorum
kafam çok karıştı.
sizler ne dersiniz
konuda açtım ama pek rağbet görmedim:KK37:

kadisim 66 aylıklara zorunlu deilmi ilkokul,rapor felanmı alıcan :44::44:

mezun oldu kızım zaten,diplomamızı aldık,öğretmenimiz korkmayın ilkokula fazlası ile hazır dedi ama ben derslerden ziyade kişisel becerilerinden korkuyorum,ya bide orda kendinden büyükler olucak ya koridorda,tuvalette iterlerse,ya vururlarsa diye düşünüyorum,düşündükçede kafayı sıyırıyorum,eşim korkma öyle bir şey olsun o okulu başlarına yıkarım diyor ama annelik işte,
evet canım rapor alacağım adı çıkarsa tabi ki
eylül 3 de 66 aylık olacak ama okul eylül 9 da başlarsa ve onlar eylül 9 alırsa belki rapora bile gerek kalmaycak
bilemiyorum
yani para verip kantinden gidip bi su bile alamaz sanıyorum ben
ve güdülmeye müsait bi yapısı var
kendinden 3-5 ay büyük çocuklar koyun gibi güdecek bunu
istediklerini yaptıracakalr yapmayınca dlga geçecekelr
ayyyy
düşündükçe deli oluyorum
erkek çocuk daha zor
yani özgüveni tam gelişsin istiyorum
ezilmesin istiyorum

bende senin gibi kafayı yiyordum, okula başlamadan önceki sene uykularım kaçıyordu hergün, dışardan bakınca insanlar seni anlamıyor, abartıyor gibi düşünülüyor ama hiçte öyle değil, çocuklardan kıymetli neyimiz var
zaten okulda en korkulacak şey üst sınıf çocuklar bence, ve mutlaka bi şekilde rahatsız ediyorlar küçükleri ve sebebsiz
4 4 4 dü doğru bulmama rağmen ortaokulla ilkokulun ayrılmasını çok doğru buluyorum, böylece korkacağın üst sınıf çocuk sayısı azalmış oluyor en azından
ama açıkcası gözlemlediğim kadarıyla bu olaylar kızların başına daha az geliyor, erkek çocuklar daha çok çekiyo üst sınıflardan
canım benim sen kuzunu yolladın mı 1.sınıfa
kız mı erkek mi ve kaç aylıktı
gelişimi nasıldı

canım sen bence tedirgin olmamalısın senin çocuğun küçük değil bence yani 3-5 ay o kadar fark eder ki
tabi yapısıyla da alakalı
yani bir çocuğu en iyi anne tanır
benimki de özel anaokulundan mezun oldu
sayması anlaması güzel
öğretmeni gitse yapar diyor
yapacağını bende biliyorum
ama ezilmesini istemiyorum
bi d ebulunduğum ilçede çocukları hep geç yolluyolar ister istemez hepsi yapılı oluyor benim oğlum daha 19 kilo
28 kilo olanı var düşünün arkadaşları arasında
peki pişman oldun mu

yok canım 4 4 4 piyangosu bize vurmadı benimki eylül doğumluydu tam 72 aylıktı, yani sınıftaki 3-4 küçük çocuktan biriydi ama zorlanmadı, sınıfın yarısı ondan bi yaş büyüktü diyebilirim, bi önceki seneden küçük diye kimse yollamamış

bende hala kararsızım okul konusunda.evime yakın sayılmayan bir okul var.
çok güzel bahçeli yeşillikli güvenlikli bir okul
eğitim düzeyide fena sayılmaz.
ama okul köy okulu diye geçiyor.
ilk ve orta bir arada.
ama sınıf sayısı 20 yi geçmiyormuş
bu okula vermeye niyetliydim.
ama çevremden köy okuluysa verme duyumları alıyorum
kafam çok karıştı.
sizler ne dersiniz
konuda açtım ama pek rağbet görmedim:KK37:

peki neden köy okuluysa olmaz diyorlar ki, şimdi açıkcası köy var köy var

bence öğretmenleri sabitse, yani öğretmeninin 4 sene bi yere gitmeyeceğinden eminsen daha iyi olabilir, çünkü biliyosun devlet okulunda 20 kişilik sınıf yakalamak çok zor

yok canım 4 4 4 piyangosu bize vurmadı benimki eylül doğumluydu tam 72 aylıktı, yani sınıftaki 3-4 küçük çocuktan biriydi ama zorlanmadı, sınıfın yarısı ondan bi yaş büyüktü diyebilirim, bi önceki seneden küçük diye kimse yollamamış

yani 72 olduğu halde bile yine küçüktü diyosun

yani 72 olduğu halde bile yine küçüktü diyosun

evet canım bizim zamanımızda öyleydi sınıfa göre küçüktü, 2004 lülerin başlaması gerekiyordu ama ilk gün öğretmen geç kalmıştı masasında da liste vardı öğrenciler ve doğum tarihleri yazıyordu ve yarısı 2003 lüydü

ama sizin çocuklarınız içinde aynı şey geçerli olacak yani en azından dörtte biri geçen senden yollamamış olanlar olacak tahminim

Son düzenleme:
şimdi kimsede kafa karışıklığı yaratmak istemem ama hala ( bizi sınıf 4. sınıfa başlıcak) 2003 lüler ve 2004 lüler farklı, yani oğlumun ders anlamında mental anlamda bi eksiği yok, sınıfın en iyilerinden ama duygusal olarak farklılar, 2003 lüler daha olgun ve birbirleriyle gruplaşıyorlar duygusal olarak denk oldukları için. yani düşünün 9 yaş cıvarlarında olmalarına rağmen hala 6 ay bile fark ediyo çocuklarda

semihacım köy okulu olması önemli deil bence

öğretmenleri iyiyse ,eğitimi kaliteliyse bırak köy okulu olsun,20 kişilik sınıf harika bence,beni ürküten tek şey ortaokulunda olması

bak mesela benim olsun diye kendimi paraladığım okul ankarada devlet okulları içinde 5.sırada,oturduğum yerdede güzel yeni okullar var ama ben öncelikle okulun başarısına bakıyorum.ha çocuğun içinde yoksa ister koleje yolla yine bi baltaya sap olamıyor orası ayrı ama

kadisim

kızım maalesef pasif bir çocuk sosyal çevresinde,hakkını çok zor savunuyor,ya bide karşıdaki arkadaşı üzülüyor diye en sevdiği oyuncağını bile veren bir çocuk,işte böyle çocuklar hep daha eziliyor.şöyle düşün sınıfta toplu resim çekilecek öğretmen çocuklar hadi yanıma gelin diyor,milletin çocuğu koşar öğretmene sarılır,benim kızım köşeye geçip utanarak poz veriyor.

ya bide sene sonu doğumlu olunca sınıfın en küçüklerinden oluyor,ee malum sistem yeni bir çok veli geçen seneden rapor aldı,bu yaşlarda ay bile farkederken kendinden 11 ay büyük çocuklara okuması beni çok korkutuyor

chess

benim kızımda eylülde 70 aylık olucak,fiziki gelişimi ayına göre gayet iyi,öğretmenimiz el kaslarının fazlası ile geliştiğini ve herşeyi çok çabuk kapan,anlayan bir çocuk olduğunu tek sorununun ise özgüven eksikliği olduğunu söyler hep,

şimdi bu sene sınıfında kızım gibi 70 aylıklarda olacak,68 aylıklarda,78 aylıklarda bu durumdan çok korkuyorum,ha anasıfını almış çoçuk 1-0 önde başlıyor diyorlar (2 sene okudu kızım) ama ay farkından ürküyorum ya bide kızım özel anokuluna gitmişti,yardımcı ablalarıda vardı ama ona rağmen sınıflarında çocuklar arasında şiddet oluyordu.:KK50::KK50:

chess

benim kızımda eylülde 70 aylık olucak,fiziki gelişimi ayına göre gayet iyi,öğretmenimiz el kaslarının fazlası ile geliştiğini ve herşeyi çok çabuk kapan,anlayan bir çocuk olduğunu tek sorununun ise özgüven eksikliği olduğunu söyler hep,

şimdi bu sene sınıfında kızım gibi 70 aylıklarda olacak,68 aylıklarda,78 aylıklarda bu durumdan çok korkuyorum,ha anasıfını almış çoçuk 1-0 önde başlıyor diyorlar (2 sene okudu kızım) ama ay farkından ürküyorum ya bide kızım özel anokuluna gitmişti,yardımcı ablalarıda vardı ama ona rağmen sınıflarında çocuklar arasında şiddet oluyordu.:KK50::KK50:

canım bu sene herhalde bayağı karışık olacak yaş grupları geçen sene yollamayanlar bu sene yollanacak 66 aylıklar, öğretmen ağırdan alacaktır, bence yeni sistem için senin kızın ideal yaşta
şiddet konusunda da öğretmene çok iş düşüyor, benim gözlemim ilk sene fiziksel şiddet fazlayken sınıflar atlandıkça fiziksel şiddet azalıyor sözlü şiddet artıyo
ilkin benim oğlumda bocalamıştı bizim anaokulu özel değildi ama özel değerindeydi, ama zamanla alışıyolar, benimkide aynen senin dediğin gibi arkadaşları ne istese yapan barışçıl bi çocuktu ama orman kanunlarına çabuk uyum sağladı, bi kere hiç unutman merdiven başındaydı ben merdivenin aşağısındaydım, üst sınıf bi çocuk yüzüne defterle vurdu durup duruken, benim ki, bi kaç kıvrak hamleyle duvara itip tekmeyi bastı, çocuk kaçtı, şok olmuştum hiç beklemezdim benimkinden, ama demekki uyum sağladı aksi taktirde çok ezilirdi zaten. malesef biz sülalede bi kız çocuk bulamadık yiğenlerimde erkek, ama yine sınıfımızdaki kızları gözlemlediğim kadarıyla aralarında fiziksel şiddet çok az, olan şiddette yine erkek çocuklarından geliyor. yine bi gözlemim daha var, öğretmenler kız çocuklarını daha çok kolluyor

bu arada bilen arkadaşlara bir şey sormak istiyorum.

malum 2 okul arasında kaldım..

iş yerime yakın olan okul sabahcı ve öğlenci şeklinde etütü henüz belli deil ama çok eski ve köklü bir okul.

2.düşündüğüm okul ise tüm gün eğitim veren ankarada sbs de 1.olan devlet okulu..

ilk olan okul bana yakın ama kayınvalideme çok uzak..

2.olan okul bana uzak kayınvalideme az daha yakın (servis açısından yazıyorum)

tüm gün eğitim veren okul bana şu an daha mantıklı gelmeye başladı.kayınvalidemde kızım ne kadar az kalırsa benim için o kadar iyi..

tüm günün avantajları yada dezavantajları nelerdir??

anlıycanız kafam çok karışık.hergün farklı bir düşünceyle güne başlıyorum..

mevcan okul adı ne işyerinin ordaki olan..

canım bu sene herhalde bayağı karışık olacak yaş grupları geçen sene yollamayanlar bu sene yollanacak 66 aylıklar, öğretmen ağırdan alacaktır, bence yeni sistem için senin kızın ideal yaşta
şiddet konusunda da öğretmene çok iş düşüyor, benim gözlemim ilk sene fiziksel şiddet fazlayken sınıflar atlandıkça fiziksel şiddet azalıyor sözlü şiddet artıyo
ilkin benim oğlumda bocalamıştı bizim anaokulu özel değildi ama özel değerindeydi, ama zamanla alışıyolar, benimkide aynen senin dediğin gibi arkadaşları ne istese yapan barışçıl bi çocuktu ama orman kanunlarına çabuk uyum sağladı, bi kere hiç unutman merdiven başındaydı ben merdivenin aşağısındaydım, üst sınıf bi çocuk yüzüne defterle vurdu durup duruken, benim ki, bi kaç kıvrak hamleyle duvara itip tekmeyi bastı, çocuk kaçtı, şok olmuştum hiç beklemezdim benimkinden, ama demekki uyum sağladı aksi taktirde çok ezilirdi zaten. malesef biz sülalede bi kız çocuk bulamadık yiğenlerimde erkek, ama yine sınıfımızdaki kızları gözlemlediğim kadarıyla aralarında fiziksel şiddet çok az, olan şiddette yine erkek çocuklarından geliyor. yine bi gözlemim daha var, öğretmenler kız çocuklarını daha çok kolluyor

bu mesajın beni ne kadar rahatlattıysa,erkek annelerini bi o kadar tedirgin etmiştir,benim kızımda orman kanunlarına çabuk uyar umarım ,ama şiddet uygulasın istemem,şiddete karşı kendini korusun isterim.

X