2013 Doğum parası alan, alacak olanlar, almak isteyenler. Tek Başlık.

evet öyleymiş bende öğrendim zaten ücretli izne çıkıyoruz 4 ay, bu parayı zaten almış oluyoruz

evet öyleymiş bende öğrendim zaten ücretli izne çıkıyoruz 4 ay, bu parayı zaten almış oluyoruz

Merhaba.Doğum parasını alabilmek için aşama aşama bilen arkadaşlarımız anlatabilir mi?(Örneğin; Hamileliğin 32.haftasında iş göremezlik raporu sonra şu zamanda vizite kağıdının alınması gibi)Daha da detaylandırılabilirse çok sevinirim.Şimdiden herkese teşekkürler.

Merhabalar...

Benim sorum : Doğum iznine çıktığımızda maaşımızı alabiliyormuyuz? Alabiliyorsak doğum parası aldığımızda bu almış olduğumuz parayı çalıştığımız yer bizden alıyor mu?

Çünkü çalıştığım yerdeki muhasebeci ya doğum parası alıyorsun yada 16 haftalık ( 4 ay ) lık izin döneminde maaşını alırsan aldığın izin parasını şirkete veriyorsun dedi..

Bu konu hakkında bilgisi olanlar varsa sevinirim...

Bayanlar size bir şey sorucağım.Bu doğum parasını alırken yatarak tedavi ve ayakta tedavi diye 2ye ayırmış 3te 2si hesaplanan asgari ücret 2500 tl civarı yapıyor ama diğeri 3te1i 1900 tl 170i aradım doğumlar yatarak tedaviye giriyor dedi.Peki 2500 tl alan nasıl aldı?:KK14:

Canım dediklerine katılmakla birlikte birkaç hususu şöyle düzeltmek isterim.Doğum yapılan hastane ile bu ödeme arasında bir yok.Sanırım yanlış bir anlama var.Çünkü Devletten para almak için SGK anlaşmalı bir hastanede doğum yapmak şartı yoktur.Zira bu para kişinin hamile olması ve doğum yapması nedeniyle raporlu olduğu sürelere ilişkin verilen paradır.Bu ödemenin adı aslında İŞGÖREMEZLİK ÖDENEĞİDİR.Nasıl ki bacağı kırılıp da rapor alan birisi çalışamadığı günlerin karşılığını(daha doğrusu belli bir oranını)SGK dan alıyorsa burda da durum aynıdır.Normal şartlarda doğumdan önce 8 hafta(56 gün) doğumdan sonra da yine 8 haftadır.(56 gün)Kişinin almakta olduğu günlük ücretinin 2/3 si çalışamadığı dolaysıyla raporlu olduğu gün sayısı ile çarpılarak işgöremezlik ödeneği hesaplanır.Sezeryan doğumlarda bebek erken alındığı için normal doğum yapanlardan daha az olabilir.Bir defaya mahsus verilen süt parası [emzirme)vardır.Bu da 2013 yılı için 95 TL.dir.Ben sezeryanla doğum yaptığım için doğumdan önce 43 doğumdan sonra 56 gün olmak üzere 99 gün raporlu sayıldım.95 TL ile birlikte 2245 TL. aldım.

Canım pekii bu yatarak veya ayakta tedavilerde ücret değişiyormuş.Bununla ilgili bi problem oldumu raporunda bu belirtiliyormu ?

Arkadaşlar ben ücretli öğretmenlik yaptım. geçmişe dönük bir yıl içinde 90 gün çalışmışlığım var. ben doğum yardımı ve süt yardımı alabilir miyim? Ücretli öğretmen iken doğum yapıp da yardım alan arkadaş var mı aramızda? bu konuda bilgisi olan varsa yardım edin lütfen.

agustis ayinda dogum yaptim hastane bana rapor vermedi sadece referans numaradu verdi. artik evrak verilmiyormys sisteme referans numaralariyla girus yapiliyormus bi yere gitmeye gerek yokmys. ayrica son1 yilsa sskli olmak gerekiyo diyolar ama burda eksik bilgi var. oglumu 2011 subatta dogurdum 10 senedir ayni sirkette calisitordum ama dogumsan 2 ay once sirketim sahis firmasina dondu ve eski surketten cikisim verilip yeni sirkete girisim yapildi ama arada 30 gunluk bosluk olmus. bu nedenle dogum paradi alamamistim. dogum rapori
u almadan inxe son 4 ay kesintisiz xalismak gerekiyirmus ve eger arada bosluk varsa bu 9 gunu gecmemeliymis. yani son 1 yil icinde 90 gun sigortali olma isi hikaye son 4 ay sigortali olacaksiniz ve eger is degisikligi yaptiysaniz arada 9 gun bosluk olacak en fazla

Arkadaslar bu para taksitle alinabiliyor mu peki?
Benim cevremde hep memur oldugu ivin ben de onlar gibi izindeyken normal para alacagim saniyordum, ama öyle degilmis malesef. Devletimiz sağolsun insanlar kredi ödüyor diye dusunme zahmetinde bulunmuyor, anca memurlara baksin.
Birkac kisi doğum parasinin izin gibi öncesinde ve sonrasinda diye iki taksitte alindigini söyledi ama net bir bilgiye ulasamadim. Bu sekilde alan var mi ?

Arkadaslar bu para taksitle alinabiliyor mu peki?
Benim cevremde hep memur oldugu ivin ben de onlar gibi izindeyken normal para alacagim saniyordum, ama öyle degilmis malesef. Devletimiz sağolsun insanlar kredi ödüyor diye dusunme zahmetinde bulunmuyor, anca memurlara baksin.
Birkac kisi doğum parasinin izin gibi öncesinde ve sonrasinda diye iki taksitte alindigini söyledi ama net bir bilgiye ulasamadim. Bu sekilde alan var mi ?

Ben henüz yeni aldım doğum parasını... Bütün aşamalarını anlatayım... Öncelikle doğumdan 8 hafta önce kadın doğum doktorumuzdan iş görememezlik raporu alıyorsunuz... O raporu hastanenin rapor bölümüne götürüyorsunuz... Rapor çalıştığınız şirketin muhasebecisine ve bağlı bulunduğunuz ilçe sgk ya mail yoluyla otomatik bir şekilde ulaşıyor... Bu noktada şirketinizin muhasebecisiyle rapor bölümünden çıktıktan sonra haberleşin... Sonra doğum yapıyorsunuz.. Doğum belgenizi de en geç 1 hafta içinde muhasebecinize faxslayın... Doğumdan sonra hastaneden çıkarken 8 hafta iş görememezlik raporu daha alıyorsunuz... O raporda yine online olarak muhasebeciye ve sgk ya düşüyor... Bunu da yine muhasebecinizle iletişim kurun çünkü bazen aksaklıklar olabiliyor... Doğum iznîniz bittikten sonra sgk ya gidin... Doğum belgenizi, doğum sonrası 8 haftalık raporunuzu ve nüfus cüzdanınızı vererek rapor bölümünden parayı alacağınız günü öğrenin... Ortalama 10 gün sürüyor.. 10 gün sonra ziraat bankasından alıyorsunuz.. Gidip kimliğinizle çekiyorsunuz... Doğum parasını almak için hamilelikten önceki 4 ay (120 gün) aralıksız sigortalı olmanız yeterli... Sigorta'da gösterilen maaşınızın günlük ücretinizin 3/2 sini alıyorsunuz... Örneğin günlüğünüz 45 tl ye geliyorsa, 45x3/2=30 tl alıyorsunuz.. 30 tl x raporlu olduğunuz gün sayısı kadar doğum parası alıyorsunuz... Artı annelik ve süt parası var... Benim maaşım Sigorta'da 4.200 tl... Maaş olarak 14.636 tl, annelik ve süt için de , 95tl + 966 tl toplamda 15.697 tl aldım... Yani 3 ayrı para alıyorsunuz.. Maaş aldığınız aylığa göre değişiyor 95 tl süt, 966 tl de annelik parası alıyorsunuz...

Ayrıca paranızı 2 yada 3 taksitte almanız söz konusu değil... Doğum raporunuz bittikten sonra sgk ya başvurduğunuz günden 10 gün sonra ziraat bankasından tek seferde alabiliyorsunuz

Ben henüz yeni aldım doğum parasını... Bütün aşamalarını anlatayım... Öncelikle doğumdan 8 hafta önce kadın doğum doktorumuzdan iş görememezlik raporu alıyorsunuz... O raporu hastanenin rapor bölümüne götürüyorsunuz... Rapor çalıştığınız şirketin muhasebecisine ve bağlı bulunduğunuz ilçe sgk ya mail yoluyla otomatik bir şekilde ulaşıyor... Bu noktada şirketinizin muhasebecisiyle rapor bölümünden çıktıktan sonra haberleşin... Sonra doğum yapıyorsunuz.. Doğum belgenizi de en geç 1 hafta içinde muhasebecinize faxslayın... Doğumdan sonra hastaneden çıkarken 8 hafta iş görememezlik raporu daha alıyorsunuz... O raporda yine online olarak muhasebeciye ve sgk ya düşüyor... Bunu da yine muhasebecinizle iletişim kurun çünkü bazen aksaklıklar olabiliyor... Doğum iznîniz bittikten sonra sgk ya gidin... Doğum belgenizi, doğum sonrası 8 haftalık raporunuzu ve nüfus cüzdanınızı vererek rapor bölümünden parayı alacağınız günü öğrenin... Ortalama 10 gün sürüyor.. 10 gün sonra ziraat bankasından alıyorsunuz.. Gidip kimliğinizle çekiyorsunuz... Doğum parasını almak için hamilelikten önceki 4 ay (120 gün) aralıksız sigortalı olmanız yeterli... Sigorta'da gösterilen maaşınızın günlük ücretinizin 3/2 sini alıyorsunuz... Örneğin günlüğünüz 45 tl ye geliyorsa, 45x3/2=30 tl alıyorsunuz.. 30 tl x raporlu olduğunuz gün sayısı kadar doğum parası alıyorsunuz... Artı annelik ve süt parası var... Benim maaşım Sigorta'da 4.200 tl... Maaş olarak 14.636 tl, annelik ve süt için de , 95tl + 966 tl toplamda 15.697 tl aldım... Yani 3 ayrı para alıyorsunuz.. Maaş aldığınız aylığa göre değişiyor 95 tl süt, 966 tl de annelik parası alıyorsunuz...

bunları okuyunca çok şaşırdım.ben ağustosta doğum yaptım ama iznim bitince sgkya gitmedim.alo 170 aradım işyeri giriş yaptığı için başka birşey yapmanıza gerek yok dediler.45 gün içinde parayı alırsınız dediler.inş bir terslik çıkmaz

Tesekkur ederim arkadaşım. Ben insallah 37. Haftaya kadar calismayi dusunuyorum, ama yine de hem 32 de hem 37de alacagim raporlari is yerine vermem gerekiyor sanirim. Is yerlerinin muhasebecileri genelde rapor girisini falan yapiyorlar cok sıkıntı olmaz herhalde.

Tesekkur ederim arkadaşım. Ben insallah 37. Haftaya kadar calismayi dusunuyorum, ama yine de hem 32 de hem 37de alacagim raporlari is yerine vermem gerekiyor sanirim. Is yerlerinin muhasebecileri genelde rapor girisini falan yapiyorlar cok sıkıntı olmaz herhalde.

bunları okuyunca çok şaşırdım.ben ağustosta doğum yaptım ama iznim bitince sgkya gitmedim.alo 170 aradım işyeri giriş yaptığı için başka birşey yapmanıza gerek yok dediler.45 gün içinde parayı alırsınız dediler.inş bir terslik çıkmaz

Ben 4 Eylül'de doğum yaptım, raporum 13 Kasım'da bitti, muhasebecimi aradım sigortaya başvur 14 Kasım'da 24 Kasım'da paranı al dedi, ben şehir dışında olduğum için 2 Aralık'ta raporum bitti diye sigorta rapor bölümüne başvurdum 12 Aralık'ta da paramı çektim... Umarım sende bir sorun çıkmaz.. 170 i arayınca bekleme süresi uzuyor demekki ..

Bizim kendi şirketimiz olmasına rağmen muhasebecimizi aradık..çünkü günü gününe onun da sigortaya bildirip çalışanımız raporludur deyip o günlerin primini kesmesi lazım yoksa işler karışıyor. Muhasebecinin yapacağı ufacık bir hata doğum paranızın eksik yatmasına(sizin raporlu olduğunuz günlerde priminizi yatırmaya devam ederse yatırdığı gün kadar o günlerin parasını alamazsınız) hatta hiç doğum parası alamamanıza (raporu işlemeyi atlayabilir) neden olabilir. Bu nedenle her defasında muhasebeciyle irtibat kurdum. Sgk ya gittiğinizde de işler çabuk işliyor. Doğum sonu raporunuz bittiği günden itibaren sgk ya gidip 10 gün sonra alıyorsunuz. 170 devlete faiz işletiyor demekki 1,5 ay bekletiyorsa.. Ayrıca doğum paranız belki de yatmıştır.. Onu da bu linkten hangi tarihte yattığını öğrenebilirsiniz

doğum parası öğrenme | Rapor Parası Sorgulama

Hanimlar merhaba
Size birsey danismak istiyorum
Temmuz ayinda isten ayrildim ekim ayindan itibaren esimin yaninda sigortali gozukmeye basladim. Kismetse temmuzda dogumum var.
Anladigim kadariyla 32 haftadan itibaren esjm primlerimi odemeyecek ben hastaneden is gormezlik raporu alicam dogrumdur ?
Bu zamana kadar asgari ucret uzerinden odendi sigortam tahminen ne kadar para alirim

süt parası için ekstra başvurmak gerekiyor mu?birde maaş olarak 2649 tl görünüyorum ama toplamda 6350 tl yatmış.bende 2 ayrı para görünüyor.doğum öncesi ve sonrası ayrı ayrı hesaplanmış o kadar.analık parası doğum parasıyla aynı şey değil mi?çok soru sordum ama eğer az alıyorsam gidip kontrol ettireceğim :) sizin fazladan prim hesaplamanız mı var yoksa??

Son düzenleme:
memurlar alamıyormuş :KK43:

memurlar bu parayı neden almak isterler anlamam hiç devletten izinli olduğunuz sürece maaşınızı alıyorsunuz bizler direk kapı önü hatta 32.haftayı zor ediyolar işverenler işyeri bize bu zaman zarfında hiç para ödemiyor devletten karınca kararınca belkide sizlerin bir ayılığı kadar para alıyoruz.süt iznimiz olacak 3 te çıkacağız peh adaletin nerde dünya biz ana değilmiyiz?

X