2023 Yıllık Harcama Günlüğü

bugün diğer tüm bankalarla bağımi kestim
sadece halkbankta maaş hesabım ve kredi kartım var
kartımın limiti 50 bin ,
ayrıca diğer kredilerini borçlarımı her şeyi kapatmak için 50 bin kredi çekmiştim(1,69)
daha öncesinde de 20 bin kredi(1,55) çekmiştim.
bu ay promosyon yatacak onunla da 20 binlik krediyi kapatırım diye düşündüm.

ama bugün gidip akbanktan vadeli hesap açtım
10 bin üstüne yeni musteride %27,5 faiz veriliyor bu da ayda 229 gibi bir şey oluyor 10 binde
ben promosyonu direkt akbanka yatirsam ayda 570 gibi bir faizi olur ,
20 binlik kredinin aylık ödemesi zaten 776 lira
yani ben bunu Akbank vadeliye yatırsam bile krediyi 7300 e getiriyorum maliyet olarak
ayrıca ekstra cekebilirsem akbankin faizsiz 10 binlik kredisini de çekip yine vadeliye ekleyeceğim .
ve yarından itibaren düzgün harcama günlüğü tutacağım
ek olarak bunlari yapabilirsem
15 nakit avansta çekmeyi düşünüyorum (1,36dan )
ve birimindeki parayı tam 50 binle bırakmayı.

bugün diğer tüm bankalarla bağımi kestim
sadece halkbankta maaş hesabım ve kredi kartım var
kartımın limiti 50 bin ,
ayrıca diğer kredilerini borçlarımı her şeyi kapatmak için 50 bin kredi çekmiştim(1,69)
daha öncesinde de 20 bin kredi(1,55) çekmiştim.
bu ay promosyon yatacak onunla da 20 binlik krediyi kapatırım diye düşündüm.

ama bugün gidip akbanktan vadeli hesap açtım
10 bin üstüne yeni musteride %27,5 faiz veriliyor bu da ayda 229 gibi bir şey oluyor 10 binde
ben promosyonu direkt akbanka yatirsam ayda 570 gibi bir faizi olur ,
20 binlik kredinin aylık ödemesi zaten 776 lira
yani ben bunu Akbank vadeliye yatırsam bile krediyi 7300 e getiriyorum maliyet olarak
ayrıca ekstra cekebilirsem akbankin faizsiz 10 binlik kredisini de çekip yine vadeliye ekleyeceğim .
ve yarından itibaren düzgün harcama günlüğü tutacağım

ben kredıyı kapatmazdım, toplu para ıle kredıyı kapatmak artık hıc mantıklı bır hareket gıbı gelmıyor.

olmaktan korktuğum yerde bu güncellemeyi geçiyorum😅
nöbet çıkışı starbucksta 😒
iki ay yeterince para sactiktan sonra en azından elimde veri olması adına ,
bu harcama günlüğünü düzenli yazacagim.
evde bir ajandam var , oraya ve buraya her gün / gün gün neler harcadığımı yazacağım
benim maaşım totalde 5 kalemde yatıyor;
3 kalem dün yattı geri kalan iki kalem ay sonuna kadar yatar .
bugün kredi taksitlerimi
kredi karti borcumun tamamını ödedim
ben ay içinde genelde sadece kredi kartı kullanacağım , yanımda bin TL ye yakın para tutuyorum nakit ama harcamıyorum pek.
sadece psikiyatri seansslarimi hesaptan para çıkışı ile yapacağım.
bu ay birikmiş KYK borcumu ödemeyi de düşünüyorum 3 bin civarı sanırım temmuzdan beri ödeme yapmadım.
tam bir yıllık odeyeyim kafam rahat etsin.

şu an hesabımda olan net para (borçları vs ödedim KYK kaldı şuan atmye gidebilir isem halledeceğim);
42790
kredi kartı bakiyem 50000
her ayın 15 inde bunları guncelleyip geri kalan günlerde günlük harcama miktarimi yazacağım.

Hesabımdaki 40 bini teb günlük faizli hesabıma gönderdim.
günlük faiz işlediği için vade bozulmuyor ve aylık faiz miktarı ortalama 780/820 TL arası değişecek .
şu an altından daha güvenli ve rahat geldi bana.

ayın geri kalanında hesabima yatacak iki kalem ödeme(8/9bin) ve şu an hesabımda kalan 2800 TL ile ay sonuna kadar kyknin 1 yıllık toplu borcunu ödemeyi ve aylık terapist seansimi ödemeyi düşünüyorum.
cebimde şu an 400 TL var , 600 TL daha çekip bine tamamlayacagim birde
bunlarin üzerine ay sonunda para kalırsa onuda kredi kartina yatırırim ,
çünkü ay sonuna kadar kredi kartindan alışveriş yapacağım.
o 40 bine ev tutmaz isem hic karismayi düşünmüyorum.
tutsam da belki kredi kartı ile hallederim bilmiyorum

hayır ya ahahah aksine dikkatiniz beni güldürdü 😂
ay keşke takdir edilecek bir çaba gostersem:KK53:
sonrasında umarim:KK45:
Aslında farkında olmanız bile bir çaba değil mi? Sevdiğiniz şeyleri yapmak, kendinize yatırım yapmak kötü şeyler değil ki? Bunlara para harcadığınız için kendinizi suçlu hissetmeyin. Geçerli bir mesleğiniz var. Işsiz kalma gibi bir durumunuz kolay kolay olmaz.

Aslında farkında olmanız bile bir çaba değil mi? Sevdiğiniz şeyleri yapmak, kendinize yatırım yapmak kötü şeyler değil ki? Bunlara para harcadığınız için kendinizi suçlu hissetmeyin. Geçerli bir mesleğiniz var. Işsiz kalma gibi bir durumunuz kolay kolay olmaz.
evet ben geçtiğimiz sene istifa etmiştim , iş/işyeri ilgili bazı sorunlarım olduğu için.
bizde istifadan 1 sene sonra yeniden kuraya girip ise başlayabiliyorsun
o dönem maaşlarımiz çok yüksek değildi, (bu yazın hekim göçünün önünü alamayinca ciddi oranda yükseltildi)
buna rağmen elimde 1 yıllık kiramı ödeyecek para vardı , birazda ek kaldı .
o şekilde gecindim borclarda o dönemden kaldı.Kira olayı da bitince ailemin yanına döndüm (döndüm de çıkamadım cjxjxk sürekli ev bakıyorum istegime göre ev yok neyse :KK53: )
şimdi çalışmaya yeniden adapte olmakta duygusal olarak beni strese soktu bide bu dediğim seansların cidden gücüne inanıyorum almasam hep aklımda kalacaktı.
ama artık bu tarz harcamalarım olmayacak
o yüzden daha iyi olacak biliyorum
desteğiniz için çok teşekkür ederim 💜

evet ben geçtiğimiz sene istifa etmiştim , iş/işyeri ilgili bazı sorunlarım olduğu için.
bizde istifadan 1 sene sonra yeniden kuraya girip ise başlayabiliyorsun
o dönem maaşlarımiz çok yüksek değildi, (bu yazın hekim göçünün önünü alamayinca ciddi oranda yükseltildi)
buna rağmen elimde 1 yıllık kiramı ödeyecek para vardı , birazda ek kaldı .
o şekilde gecindim borclarda o dönemden kaldı.Kira olayı da bitince ailemin yanına döndüm (döndüm de çıkamadım cjxjxk sürekli ev bakıyorum istegime göre ev yok neyse :KK53: )
şimdi çalışmaya yeniden adapte olmakta duygusal olarak beni strese soktu bide bu dediğim seansların cidden gücüne inanıyorum almasam hep aklımda kalacaktı.
ama artık bu tarz harcamalarım olmayacak
o yüzden daha iyi olacak biliyorum
desteğiniz için çok teşekkür ederim 💜
Kadınlar hep çalışmalı mesleği olmalı. Kendi ayakları üzerinde durmalı. O yüzden çalışan çabalayan kadınlara her zaman destegim tam. 💜

dün gece beklediğim iki kalemden biri yattı,
beklediğimden 3 bin filan fazlası
maaşımdan bile tam net haberim yokmuş neyse.

bugün 1200 lira terapistime harcadım , tek terapi seansı ; ucuz değil ama çok memnunum kendisinden.
psikiyatrist ile çalışıyorum pahalı olma nedeni bu
bide seansta kahve içerim diye gidip kahve aldım
;46 liraymis
bunu da kart harcamasına bakıp söyleyebilirim
aldığım hiçbir şeyin parasını bile bilmiyorum

neyse evdeyim, kahve vs var
bu gün başka bir harcama beklemiyorum ondan şimdiden yazdım
olursa ekstra eklerim .
günlük harcama miktarı ;
1246 tl

dün gece beklediğim iki kalemden biri yattı,
beklediğimden 3 bin filan fazlası
maaşımdan bile tam net haberim yokmuş neyse.

bugün 1200 lira terapistime harcadım , tek terapi seansı ; ucuz değil ama çok memnunum kendisinden.
psikiyatrist ile çalışıyorum pahalı olma nedeni bu
bide seansta kahve içerim diye gidip kahve aldım
;46 liraymis
bunu da kart harcamasına bakıp söyleyebilirim
aldığım hiçbir şeyin parasını bile bilmiyorum

neyse evdeyim, kahve vs var
bu gün başka bir harcama beklemiyorum ondan şimdiden yazdım
olursa ekstra eklerim .
günlük harcama miktarı ;
1246 tl

Merhaba, konularınızı keyifle takip ediyorum :KK200:

Konudan bağımsız bir şey sorsam:) Psikiyatrist ile psikolog arasındaki tek fark ilaç yazıp yazmamaları mı? Daha önce devlet hastanesi psikiyatrına göründüm. Sorunumun terapi ile çözülebileceğini söylemişti doktor. Daha önce bir terapistten de hizmet aldım. Eğer ilaca ihtiyaç duyulmayan bir sorunumuz yoksa da psikiyatrist ile çalışıp çalışmama konusunda nasıl karar vermeliyiz? Şu an klinik psikologdan terapi alacağım fakat yorumunuzu okuyunca iyi bir psikiyatrist de mi araştırmalıydım diye düşündüm açıkcası.

Merhaba, konularınızı keyifle takip ediyorum :KK200:

Konudan bağımsız bir şey sorsam:) Psikiyatrist ile psikolog arasındaki tek fark ilaç yazıp yazmamaları mı? Daha önce devlet hastanesi psikiyatrına göründüm. Sorunumun terapi ile çözülebileceğini söylemişti doktor. Daha önce bir terapistten de hizmet aldım. Eğer ilaca ihtiyaç duyulmayan bir sorunumuz yoksa da psikiyatrist ile çalışıp çalışmama konusunda nasıl karar vermeliyiz? Şu an klinik psikologdan terapi alacağım fakat yorumunuzu okuyunca iyi bir psikiyatrist de mi araştırmalıydım diye düşündüm açıkcası.
hayır hayır psikologlar daha çok günlük sorunları olan insanlarla ilgileniler
psikiyatristlerin asıl görevi aslında psikiyatrik hastalara hizmet vermektir.
şizofreni, bipolar, majör depresyon vs vs
yani ruh hastalıkları ile ilgili çalışırlar

Ama günlük sorunları için terapi yapanlari da var.
Ben açıkçası ülke psikologlarini çok beğenmiyorum derin değiller bence anlayamiyorlar beni gibi bilmiyorum
bide ekstra olarak psikiyatri terapileri kesinlikle daha ciddidir açıkçası ekollere daha bağlı kaldiklarina inanıyorum.
O yüzden ben psikiyatrist tercih ettim bunun negatif yansıması işte fiyatları oluyor sanmıyorum seansı 1200 lira olan çok psikolog olsun🥺
Kendiminkinden cok memnunum ama en iyi tıp fakültesi ve en iyi psikiyatri Hastanesi'nde eğitim almış ve sürekli felsefe okuyan biri; benim için en önemli kısımda bu ; entelektüel biri olsun beni anlasın istedim.

benim karar verme nedenlerim bunlar oldu ama siz çok uyum sağladığınız bı psikologda bulabilirsiniz, uyum önemli sadece normal günlük sorunları olan insanlarin terapisinde .

hayır hayır psikologlar daha çok günlük sorunları olan insanlarla ilgileniler
psikiyatristlerin asıl görevi aslında psikiyatrik hastalara hizmet vermektir.
şizofreni, bipolar, majör depresyon vs vs
yani ruh hastalıkları ile ilgili çalışırlar

Ama günlük sorunları için terapi yapanlari da var.
Ben açıkçası ülke psikologlarini çok beğenmiyorum derin değiller bence anlayamiyorlar beni gibi bilmiyorum
bide ekstra olarak psikiyatri terapileri kesinlikle daha ciddidir açıkçası ekollere daha bağlı kaldiklarina inanıyorum.
O yüzden ben psikiyatrist tercih ettim bunun negatif yansıması işte fiyatları oluyor sanmıyorum seansı 1200 lira olan çok psikolog olsun🥺
Kendiminkinden cok memnunum ama en iyi tıp fakültesi ve en iyi psikiyatri Hastanesi'nde eğitim almış ve sürekli felsefe okuyan biri; benim için en önemli kısımda bu ; entelektüel biri olsun beni anlasın istedim.

benim karar verme nedenlerim bunlar oldu ama siz çok uyum sağladığınız bı psikologda bulabilirsiniz, uyum önemli sadece normal günlük sorunları olan insanlarin terapisinde .

Hep aklımda ilaç yazıp yazmama ayrımı olarak kalmış ikisi arasındaki fark:) Benim de daha önce klinik psikolog ile deneyimim oldu fakat terapilerden sonra iyi hissetme halim kendim için bir şey yapıyorum hissi idi sanırım, onun dışında faydasını çok az gördüm. Bazen karşımda kız kardeşim varmış onunla sohbet ediyormuşum gibi geçiyordu seanslar. Bir fayda göremeyince sorunuma da çözüm bulamayınca Tekrar bir arayışa girdim bu kez daha umutluyum. Benim sorunum dediğiniz gibi günlük, sosyal hayatım ile ilgili bir sorun. Bana uygun olan psikolog o zaman :) Teşekkür ederim yorumunuz için. Umarım karşılıklı fayda sağlarız :KK200:

Hep aklımda ilaç yazıp yazmama ayrımı olarak kalmış ikisi arasındaki fark:) Benim de daha önce klinik psikolog ile deneyimim oldu fakat terapilerden sonra iyi hissetme halim kendim için bir şey yapıyorum hissi idi sanırım, onun dışında faydasını çok az gördüm. Bazen karşımda kız kardeşim varmış onunla sohbet ediyormuşum gibi geçiyordu seanslar. Bir fayda göremeyince sorunuma da çözüm bulamayınca Tekrar bir arayışa girdim bu kez daha umutluyum. Benim sorunum dediğiniz gibi günlük, sosyal hayatım ile ilgili bir sorun. Bana uygun olan psikolog o zaman :) Teşekkür ederim yorumunuz için. Umarım karşılıklı fayda sağlarız :KK200:
hah işte aslında kızkardeş gibi yapılan seanslar aslında terapi mantığına uygun değil.
ama ülkedeki psikologların çoğu öyle.
normalde terapistler tavsiye vermez , olaylar hakkında yorum yapmaz ,
az konuşurlar vs vs terapi ekollerine bağlı kalırlar .
asıl terapi budur
bence bütçeniz uygun ise bi sefer psikiyatrist deneyin.

X