50 günlük bebegim kalça çıkıklığı var yardım😢

Bayanlar 50 günlük bebegim de kalça çıkıklığı var. Sol kalça alfa 55 derece, beta 60 derecedir. Sag kalça alfa 59 derece, beta 53 derecedir. Ortopediye götürdük bize dogru düzgün bir açıklama dahi yapmadı ve bize bir şey önerdi. Adını unuttum bebegin ayagını ve kokuna takıkıyor havada kalsın diye bacaklar ayrılsın diye bizde almadık zaten çocugum kolik durmuyor onda hiç durmaz diye bende araştırdım çift bez baglanıyormuş öyle yapıyorum şimdi böyle olupda düzelen varmı 20 gün böyle devam edicem sonra yine ultrason çektiricem şimdiden teşekkür ederim
Doktorun dediğini yapmayıp ordan burdan duyduğunuz hurafeleri yapacaksanız , çocuğun hayatını karartacaksanız (ki böyle yapanların çocuklarının devlet tarafından ellerinden alınması gerekiyor) hastaneleri meşgul etmeyin hanımefendi. O bahsettiğiniz ekipmanı bebeğine takan çok yakınım biri var, çocuk da düzeldi ekipman da çıktı. Yeterli olur mu bilemedim.

Ameliyat olmamışım ama kardeşinizin taktığı aparattan takmışım. Bacaklarım ayrı demir aparat ve özel ayakkabılarla yürürken resimlerim var hep. Anne babamıza şükürler olsunki topal kalmadık.
Çok geçmiş olsun size de.
Maalesef bizim o aparatı hastanede yanlış taktıkları için ameliyat olmak zorunda kaldı.
Öyle zordu ki belden aşağı el kadar bebek alçıda yaz sıcakliginda hep kaşınırdı annem babam öyle güzel baktılar ki..
Emekleme döneminde kollarıyla alçılı bedenini çekmeye çalışırdı babam sıkılmasın diye alçılı alçılı kucağında dışarıda hep gezdirirdi.
3 sene önce anne olduğumda kardeşimden dolayü 2 kere farklı doktora test yaptırdım bu kolay ve hafife alınacak birşey değil.

Ki hala şuan üniversite öğrencisi genc bir kız oldu her sene doktora gidiyor kontrole ömür boyu fazla kilo almasi yasak, çok fazla ayakta durması yasak. Çocukluk döneminde bile ayakkabı içine topuk aparatı koymak zorunda kalmıştı
Çok şükür onunda dışarıdan hiçbir yürüme bozukluğu yok. Annemle babamın bu konuda ki hakları ödenmez.

Benim bebeğime demişlerdi.Bacakları havada tutan aparattan yazmışlardı korkup hemen aldık.1 ay kullanın gelin demişlerdi.Bir hafta düzenli kullandık ama sonra kızım istemediği için gün içinde sadece bir kac saat ancak kullanabildik sonrasında çift bez ve bacakları katlayarak yapılan egzersizden yaptım.
2.ay ölçmede bacak çook gerilemiş dediler aparatı takmaya devam edin.Yine cift bezle devam ettik.3.ay ise doktor yanlış ölçüm yapılmış bebek çok hareketli milimlik yanlış ölçümde böyle şeyler olabiliyor çocuğun hiç bir şeyi yok dediler.

Kız bebekler ve ilk çocuklarda daha sık görülebiliyor.Erkenden tedavi edildiğinde ameliyata vs gerek kalmadan düzeliyor.Korkmayın tedavisi olan bir şey sonucunda.

Bayanlar 50 günlük bebegim de kalça çıkıklığı var. Sol kalça alfa 55 derece, beta 60 derecedir. Sag kalça alfa 59 derece, beta 53 derecedir. Ortopediye götürdük bize dogru düzgün bir açıklama dahi yapmadı ve bize bir şey önerdi. Adını unuttum bebegin ayagını ve kokuna takıkıyor havada kalsın diye bacaklar ayrılsın diye bizde almadık zaten çocugum kolik durmuyor onda hiç durmaz diye bende araştırdım çift bez baglanıyormuş öyle yapıyorum şimdi böyle olupda düzelen varmı 20 gün böyle devam edicem sonra yine ultrason çektiricem şimdiden teşekkür ederim
O aparatı takmak zorundasınız Allah korusun bebeğiniz engelli kalır. Kendi kendine geçen bir şey olsa o aparatı tak demezlerdi.

Merhaba hayatı boyunca engel olacak bı durum demişsiniz
Bebeklerdeki kalça çıkığı gelecek yaşamı için ne gibi bı sorun oluşturuyor bilgilendirir misiniz? İlgimi cekti
Kaça çıkığı yaşadık bide kızımda,sorun düzgün tedavi edilmese ileriki yıllarda ayakta aksama oluyor bariz belli oluyor buda.

Hata yapıyorsunuz doktorun verdiğiaskıyı alıp takacaksınız,kendi kafanıza göre iş yapmayın sakın.

Cift bez tedavi yontemi degil. Lutfen o aparati alip takin. Bebek agliyor diye ugrasmak istememeniz tum hayatini etkileyecek farkinda misiniz?

Bebek belli ki ağrısından ağlıyor ama konu sahibi kolik sanıyor. Hiç bu yönünü düşünmüyor. Çocukta Allah korusun bir hasar kalırsa bunun vebalini nasıl verecek

Aa benim yengem ve kuzen öyle
Kalça çıkığından demek ki
Doğuştan oyl diyorlardi
Tedavi başarılı olmadıysa ondanda oluyor,yada ihmal ediliyor yani.
Bu durum doğuştan oluyor,ya kan uyuşmalığı yada akraba evliliğinden kaynaklı yada doğumsal sıkıntı.
Benim kızımda vardı önce ameliyat oldu platin ve çivi takıldı sonra 6 ay alçıda kaldı,bir 2 ay daha alçılı dnemi oldu.
Kaç sene kontrollere gittik,şu anda çok iyi maşallah torun doğuncada hemen doktora götürdük neyse bişi çıkmadı.

Tedavi başarılı olmadıysa ondanda oluyor,yada ihmal ediliyor yani.
Bu durum doğuştan oluyor,ya kan uyuşmalığı yada akraba evliliğinden kaynaklı yada doğumsal sıkıntı.
Benim kızımda vardı önce ameliyat oldu platin ve çivi takıldı sonra 6 ay alçıda kaldı,bir 2 ay daha alçılı dnemi oldu.
Kaç sene kontrollere gittik,şu anda çok iyi maşallah torun doğuncada hemen doktora götürdük neyse bişi çıkmadı.
Allah evladınız ve torununuzi size bağışlasın🤍💗❤️

Merhaba hayatı boyunca engel olacak bı durum demişsiniz
Bebeklerdeki kalça çıkığı gelecek yaşamı için ne gibi bı sorun oluşturuyor bilgilendirir misiniz? İlgimi cekti
Benim ev arkadaşımda tedavi edilmemiş. Hafif aksak yürüyordu. Yine bir arkadaşımda da vardı o da nasıl desem çarpık değil fakat bacakları bayağı ayrık yürüyordu. Ama ilk dediğim arkadaşım engel raporuna sahipti. Tamamen topallama gibi değil nasıl desem aksak yani. Ki derecesi yüksek olanda aksama da yüksek olur.

Cehalete gel!
Kolu veya bacağı kırılsa kolik zaten diye yaptırmayacak mısınız tedavi? Doktor bebeğimin tedavisi için bir alet ismi söyleyecek ve ben de adını bile neydi unuttum yazacağım.
Aleti araştırmadınız ama çift bezi araştırdınız öyle mi? Sağda soldaki kadınlara komşulara sordunuz ve onların dediğini yapıyorsunuz.
Bence bu forumda çocuk istismarı yapanlar için bir ihbar hattı olmalı. Dövenler sövenler, aç bırakanlar, bile isteye tedavi ettirmeyenler, çocuğu bir köşeye atıp yeni koca yeni kadın derdine düşenler...Yeter yahu.

İki tane kocaman ergen olmuş kızların bile ateşi çıksa gece deliksiz uyuyamıyorum gidip kontrol ediyorum, ilaç veriyorum millet yeni doğmuş bebeğine doktorun söylediği aleti almıyor. O doktora güvenmediyseniz diğerine gidin, siz kimsiniz ki kalça çıkığı olan 50 günlük bebeği tedavi ettirmiyorsunuz? Belki ihtimal küçüktür ya da doktor hatalı ölçmüştür bu değil benim kızdığım. Bir anne nasıl olur da çocuğunun tedavisini yaptırmama lüksünü kendinde bulabiliyor?

50 gunluk bebek nasil durmuyor dr dedigini alin 3 4 yas degilki eliyle cikarsin atsin .dr uyun lutfen

Kız çocuklarında oluyormuş. Bizim tanıdıktada vardı çift bezle atlattılar

Saka yapıyorsunuz degil mi?
Doktorun önerdiğini yapmayın ordan burdan duyduğunuz cift bezle olayi çözmeye çalışın tebrikler 🤦‍♀️

Benim kızıma çift bez önermisti doktor ,ileri düzeyde olmadığını soylemisti o sebeple çift bezle çözüldü ama sizin durumunuzda hekim o bahsettiğiniz aparatı uygun gormüş ,kafanıza göre takmam demeyin. Gerekirse farkli bir hekim görüşü alın ona göre davranın ama ihmal etmeyin. Cift bez takılması uygun olsaydı onu önerirdi zaten hekiminiz.

Doktorunuz gerek görseydi ilk aşama ve duruma göre çift bez önerirdi..

Demek ki ileri derecede bir durum var ve o aparatı almanızı söylemiş. ⭐Lütfen Doktorunuzu dinleyin zaman kaybetmeyin. Çocuğunuzu kendi ellerinizle ömür boyu bir engele mahküm etmeyin.

25 sene önceki tedavi yöntemi hala kullanılıyor mu ya.. Bende de varmış doğumda çıkmış kalcam geç farkedilmiş ve o demirden takılmış am eliyat vs. Bence durmaz diye riske atmayın çünkü bu sebeple topal yürüyen insanlar var. Kolik durumu gecicidir ama topallık bir ömür kalır zaman kaybetmeyin

X