Bebek Beslenmesi 6 aylık bebeğe ne verecem ve nasıl

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Merhabalar,

Bizim doktorumuz da önce meyve suyu ile başlayın dedi. Elma, havuç, mandalina, portakal. her meyve 3-4 gün verilcek, sonra yeni meyveye geçiş. 1 tatlı kaşığı ile başlayıp her gün 1 kaşık arttırarak en fazla 1 çay bardağına çıkılacak. 1. hafta böyle.
2. hafta meyve suyuna ilaveten ev yapımı yoğurt. yine 1 kaşık başlayıp 1er artacak.
3. hafta bunlara ilave olarak kahvaltı. 1/2 dilim tam buğday ekmeği ya da esmer ekmek, 1 katı yumurta sarısı, 1 kibrit kutusu tuzsuz, yağsız beyaz peynir. bunlar anne sütü ya da formül süt ile ıslatılacak. yumurta sarısının ilk gün 1/8'i gitgide arttırılacak.
4. hafta bunlara ilave pirinçli sütlü mama. günde 1 kez.
5. hafta sebze püresi. sebzepüresine başladıktan sonra 2. haftada içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1çorba kaşığı yağsız dana kıyması ya da tavuk göğüseti eklenecek.

bizim doktorumuzun verdiği beslenme programı bu şekilde. belki bi yardımı olur.

tüm bebişlere afiyet şeker olsun :)

canım neden doktor yağsız peynir, yağsız kıyma ve göğüs eti önerdi...bebeklerin yağa ihtiyacı var diye biliyorum.

canım bu konuda bir bilgim yok malesef. henüz o haftaya gelmediğimiz için pek araştıramadım da. senin bilgin var mı?

canım bu konuda bir bilgim yok malesef. henüz o haftaya gelmediğimiz için pek araştıramadım da. senin bilgin var mı?

türkçe sitelerde pek bir şey bulamadım bu konuyla ilgili...site linki vermeme izin yok sanırım...ingilizce bir sitede bulduğumu aktarayım:

"Fat is important for brain development in the first three years of life (the brain is 60 percent fat). A few weeks off from fatty foods during an illness is fine, though. Full-fat food choices are usually best for kids up to age 2 or 3. What kids do not need, though, are partially hydrogenated fats."

ilk 3 yıl bebeklerin beyin gelişimi için yağa ihtiyacı olduğundan ve 2-3 yaşına kadar tam yağlı besinlerle beslenmesinin bebekler için en iyisi olduğundan bahsediyor...

Dietary Guidelines for Infants başlıklı bir yazı var internette. güzel bir yazı. orda da senin dediğin gibi bebeklerin yağa ihtiyacı olduğunu söylüyor. bizim doktoru ilk görüşte bir sormak gerek neden yağsız verdiniz diye.. haftaya salı aşısı var kızımın . o zaman sorarım. bakalım ne diycek.. teşekkür ederim canım bu konuda beni uyardığın için vereliniortak

Dietary Guidelines for Infants başlıklı bir yazı var internette. güzel bir yazı. orda da senin dediğin gibi bebeklerin yağa ihtiyacı olduğunu söylüyor. bizim doktoru ilk görüşte bir sormak gerek neden yağsız verdiniz diye.. haftaya salı aşısı var kızımın . o zaman sorarım. bakalım ne diycek.. teşekkür ederim canım bu konuda beni uyardığın için vereliniortak

canım doktorun açıklamasını buraya yazarsan çok sevinirim... ben de teşekkür edeim...

Noyancım ıngilterede ne zamandır yaşıyorsun? Orda bebek gelişimi nasıl takip ediliyor?

sanırım toplum olarak bilinçlendikçe en basit şeyleri bile gözümüzde büyütür olduk.benim bebeğim de 6 aylık ama ben ek gıdalara 3. ayda zaten başlamıştım.öyle doktora falan da danışmadım.bu bir insan yeni bir tür yaratık değil ki.insanoğlu varolduğu günden bu yana doktorlar ya da bilim adamlarının desteğiylemi büyüyolar sanki.ilk zamanlar ben de bebeğime nasıl bakıcam ne yediricem nasıl beslicem diye endişe etmiştim.ama sonra annem aklıma geldi o bizi doktorların gözetiminde mi büyütmüştü ya da bir gıda vereceği zaman kırk gün düşünmüşmüydü versemmi vermesemmi diye. sonra bi yerden başlamam gerek diyerek bebeğimin hoşlanmadığı hiçbirşeyi yedirmeden ama herşeyden biraz biraz deneyerek ek gıdalara başladım.bir de baktım hiç bir sorun olmadan bebeğim yiyiyor.çok şükür şimdi her sbah peynirini
yumurtasını daha sonra meyve püresini öğlen sebze çorbasını akşam üzeri yoğurdunu ve aralarda mamalarını hiç itiraz etmeden yiyiyor.hiç bir gıda da öyle endişe edilecek bir alerji problemi olmadı.3. aydan bu yana azar azar herşeyden yedirdim.şimdi akşam yemeklerinde bizim yemeklerimizden otlanıyo ve ona verdiklerimi değilde bizim yediklerimizi yemek istiyo.yine de bu benim düşüncem tabiki siz bebeğinizi ne yönde besliceğiniz konusunda kendiniz karar vericeksiniz.sadece kararlı olun ne yaptığınızı bildiğiniz sürece korkacak ve endişe edecek hiç bişey yok.ben şimdi site de bebeğime başka neler yedirebilirimn derdine düştüm.çünkü farklı tatlara geçmek istiyorum artık.bu konuda yardımı olucaklara şimdiden teşekkürler.

arkadaşlar bugün doktorda muayenemiz vardı ek gıdaya başlamak istediğimi söyledim
önce meyve mi yoğurt mu?
doktor hiç farketmez başlayabilirsin sana şunu ver bunu ver demeyeecem o zaman annelerin eli ayağı birbirine dolaşıyor dedi
içim rahatladı çünkü herkes farklı bişe söylüyodu ii oldu.

Noyancım İngilterede ne zamandır yaşıyorsun? Orda bebek gelişimi nasıl takip ediliyor?

2.5 yıldır burdayız canım...
bebek gelişimi türkiye'deki gibi doktor kontrolünde falan olmuyor, özel ve önemli bir sağlık durumu olmadığı sürece...bu konuda eğitim almış hemşireler ilgileniyor bebek gelişimi ile...ama onlar da bizim doktorlara nazaran çok daha güler yüzlü, sabırlı ve dostçalar...evine gelip dakikalarca hatta saatlerce seninle bebeğin veya senin her türlü sorunun hakkında konuşup tavsiye veriyorlar...
ama biz türkler alışmışız doçent olsun aman prof olsun diye doktor aramaya...o yüzden biraz garip geliyor bize bu durum...doğduğu gün bir çocuk doktoru şöyle bir sağına soluna baktı bebeğimizin sonra da bir daha göremedik bir çocuk doktoru:)
ama belki de doğrusu bu, bilemiyorum...neyse konunun dışına çıktım çok, kızmasın arkadaşlar...
ilgine teşekkür ederim...sevgiler...

2.5 yıldır burdayız canım...
bebek gelişimi türkiye'deki gibi doktor kontrolünde falan olmuyor, özel ve önemli bir sağlık durumu olmadığı sürece...bu konuda eğitim almış hemşireler ilgileniyor bebek gelişimi ile...ama onlar da bizim doktorlara nazaran çok daha güler yüzlü, sabırlı ve dostçalar...evine gelip dakikalarca hatta saatlerce seninle bebeğin veya senin her türlü sorunun hakkında konuşup tavsiye veriyorlar...
ama biz türkler alışmışız doçent olsun aman prof olsun diye doktor aramaya...o yüzden biraz garip geliyor bize bu durum...doğduğu gün bir çocuk doktoru şöyle bir sağına soluna baktı bebeğimizin sonra da bir daha göremedik bir çocuk doktoru:)
ama belki de doğrusu bu, bilemiyorum...neyse konunun dışına çıktım çok, kızmasın arkadaşlar...
ilgine teşekkür ederim...sevgiler...

Merhaba Noyan.. Ben bebeğime o kadar gölüklerle kavuştum ki nerdeyse evham sahibi olmak üzereydim. Burda yazılanları gördülçe rahatlıyorum. ek gıdaya geçiş demek benim için çağ tlamak gibi bişeydi. O kadar çok gözümde büyütmüşüm ki herşeyi....Senin ebeğin ne kadarlık, erkek mi kız mı?

sanırım toplum olarak bilinçlendikçe en basit şeyleri bile gözümüzde büyütür olduk.benim bebeğim de 6 aylık ama ben ek gıdalara 3. ayda zaten başlamıştım.öyle doktora falan da danışmadım.bu bir insan yeni bir tür yaratık değil ki.insanoğlu varolduğu günden bu yana doktorlar ya da bilim adamlarının desteğiylemi büyüyolar sanki.ilk zamanlar ben de bebeğime nasıl bakıcam ne yediricem nasıl beslicem diye endişe etmiştim.ama sonra annem aklıma geldi o bizi doktorların gözetiminde mi büyütmüştü ya da bir gıda vereceği zaman kırk gün düşünmüşmüydü versemmi vermesemmi diye. sonra bi yerden başlamam gerek diyerek bebeğimin hoşlanmadığı hiçbirşeyi yedirmeden ama herşeyden biraz biraz deneyerek ek gıdalara başladım.bir de baktım hiç bir sorun olmadan bebeğim yiyiyor.çok şükür şimdi her sbah peynirini
yumurtasını daha sonra meyve püresini öğlen sebze çorbasını akşam üzeri yoğurdunu ve aralarda mamalarını hiç itiraz etmeden yiyiyor.hiç bir gıda da öyle endişe edilecek bir alerji problemi olmadı.3. aydan bu yana azar azar herşeyden yedirdim.şimdi akşam yemeklerinde bizim yemeklerimizden otlanıyo ve ona verdiklerimi değilde bizim yediklerimizi yemek istiyo.yine de bu benim düşüncem tabiki siz bebeğinizi ne yönde besliceğiniz konusunda kendiniz karar vericeksiniz.sadece kararlı olun ne yaptığınızı bildiğiniz sürece korkacak ve endişe edecek hiç bişey yok.ben şimdi site de bebeğime başka neler yedirebilirimn derdine düştüm.çünkü farklı tatlara geçmek istiyorum artık.bu konuda yardımı olucaklara şimdiden teşekkürler.

İçimden geldi seni tebrik edicem. Çok doğru söylemiş ve yapmışsın.. Valla harikasın arkadaşım

Merhaba Noyan.. Ben bebeğime o kadar gölüklerle kavuştum ki nerdeyse evham sahibi olmak üzereydim. Burda yazılanları gördülçe rahatlıyorum. ek gıdaya geçiş demek benim için çağ tlamak gibi bişeydi. O kadar çok gözümde büyütmüşüm ki herşeyi....Senin ebeğin ne kadarlık, erkek mi kız mı?

canım sana özelden mesaj yazdım ama henüz özel mesaj gönderme yetkim yokmuş, gönderemedim...
o yüzden diğer arkadaşlardan konunun dışına çıktığımız için özür dileyerek buraya yazıyorum..
aynen ben de çok zor kavuştum bebeğime, hem hamile kalmam hem doğumum çok zor oldu. sonra bir de emzirme sorunu yaşadım, sütüm yetmedi depresyona girdim, hayatın anlamı kalmadı gözümde bebeğimi emziremiyorum diye...çok şükür bu ara fena değil...
benim de senin gibi bir kızım var:)
şimdi de bir türlü ek gıda almamasına üzülüyorum...sorunlar hiç bitmiyor maalesef...

canım doktorun açıklamasını buraya yazarsan çok sevinirim... ben de teşekkür edeim...

Tekrar merhaba herkese,

Doktorumuza yağ konusunu danıştık. Önemli olanın bitkisel yağ tüketmek olduğunu, tıpki bizler gibi bebeklere de hayvansal yağların bir faydasının olmadığını, en sağlıklısının olabildiğince bitkisel yağlarla beslenmek olduğunu anlattı bize. Zaten yağsız et ya da kıyma bile kullanılsa etin bir miktar kendi yağı oluyormuş. Yani bitkisel yağlara ağırlık vermek gerekiyormuş.

Bize mantıksız gelen bir şey olmadı söylediklerinde. Umarım bebişlerimizi sağlıkla besleyip büyütebiliriz.

Tekrar merhaba herkese,

Doktorumuza yağ konusunu danıştık. Önemli olanın bitkisel yağ tüketmek olduğunu, tıpki bizler gibi bebeklere de hayvansal yağların bir faydasının olmadığını, en sağlıklısının olabildiğince bitkisel yağlarla beslenmek olduğunu anlattı bize. Zaten yağsız et ya da kıyma bile kullanılsa etin bir miktar kendi yağı oluyormuş. Yani bitkisel yağlara ağırlık vermek gerekiyormuş.

Bize mantıksız gelen bir şey olmadı söylediklerinde. Umarım bebişlerimizi sağlıkla besleyip büyütebiliriz.

cevabın için teşekkür ederim...kıyma ve tavuk için mantıklı doktorun dediği ama süt ve süt ürünleri için tam yağlı olanlar tercih edilmeli diye düşünüyorum...bana verilen beslenme programında tavsiye edilen de bu yönde...
diğer arkadaşların da bu konuda fikrini veya doktor tavsiyelerini almak isterim...

Canım herkes farklı birşey söylüyor. Kimi zeytinyağı kimi tereyağ diyor. Annelerimiz bizleri büyütürken bu kadar düşünmemişlerdir. Dün bi arkadaşımla onuştum onunda 2 yaşına girmek üzere olan bi kızı var. Ek besine geçişte doktoru ona sebze çorbalarına minik parça tereyağ kat mutlaka demiş. Bazı doktorlar asla diyor bazıları bitkisel olacak diyor bazıları da tereyağ.. Ben bugüne kadar sebze pürelerine hakiki zeytinyağı koyuyordum ama yarından itibaren tereyağ da eklicem. Çok hareketlendi çünkü. Yağ bence gerekli hızlı büyüme çağındaki bebişilere.
ınernette bi site var, doktorlara soru sorabiliyorsun. Bir soruyu 3 ayrı doktora sorup 3 farklı cevap aldım. Daha birbiriyle örtüşen cevap görmedim.

merhaba güzel anneler...ilk önce şunu söyliim..ek gıda yada bebeğimizi ilgilendiren herhangi bi konuda önce içgüdülerinize güvenin derim...annelik insana doğa üstü bi içgüdü katıyo...ve bu da bebeğimizi hayata her açıdan en güzel şekilde hazırlamamızı sağlıyo...ben bebeğimi içimden nasıl geliyosa öyle besliyorum..faydası olacak şeyleri yedirmeye çalışıyorum...tereyağda veriyorum zeytinyağıda..kıymada tavukda kemik suyuda...azar azar onu yormayacak şekilde...4.ayda başladık biz...şimdi herşeyi yiyo çok şükür...içimden nasıl geliyosa öyle davranıyorum...dr lar da bi yere kadar bence...

benim kızım daha 2 aylık ama arada ilgimi çekiyor belki o zamannlr fırsatım olmaz diye şimdiden dolanıyrum ek gıdalarla ilgili konularda

3. aydan itibaren başlamışsın canım eler verdin biraz bahsetsene
arada eline elma falan ver yalansın diyolar banada 3 aya girdikten sonra

arkadaşlar banada yardım edin lütfen kafayı yemek üzereyim 6.5 aylık bebeğim var .3.5 aydan beri memeyi reddediyor braz ısrarla biraz sağıp vererek bu güne getirdim neyse son iki haftadır ek besine geçtik. ne versem kusuyor itiyor diliyle ağzını kapatıyor açtıramıyorum bi türlü mamada yemiyor çok fazla acıkmadıkça stresten nerdeyse kesilen sütümü anca 50cc çıkıyor onu bile zorla içiriyorm 50 cc den fazla emmiyor. sizler ne kadar veriyorsunuz ne kadar yemesi gerekiyor nasıl açabilriz iştahını allah aşkına biri yardım etsin çıldırmak üzereyim. 50cc sütle 3 . 4 saat dayanıyor almıyor bidaha kiloda almaz oldu ilk bebeğim ailem falan yok etrafımda yalnızım çok acemi hissediyorum kendimi bu konuda bocaladım kaldım doktorada götürdüm hiç ilgilenmedi kilosu iyi diyor ama 3 aydır aynı kiloda yardım allah rızası için.

canım merhaba,

öncelikle sakin olmalısın. merak etme şimdiye kadar az da yese büyümeyen çocuk pek olmamıştır heralde. sen stresli olduğun müddetçe bebeğin de ağzını açmayacaktır. bebeklerimiz çok duygusal varlıklar oldukları ve doğduklarından beri bizimle çok yakın temas halinde olduklarından bizim bütün duygularımızı anlayıp ona göre tepki veriyorlar. yani senin mama saatindeki stresini bebek şöyle algılıyor: ' şuan yaptığımız iş hiç hoş bir şey değil demekki annem bu kadar gergin. ' böylece yemiyor. o yemedikçe sen daha çok stres oluyorsun. sonunda kısır döngüye giriyor bu durum. bu döngüde ancak senin sakin olmanla çözülebilir.

bebişlerimiz aynı yaştalar sanırım. benim kızım da 6,5 aylık. biz de ek gıdaya 3 hafta önce başladık. bebeğinin boyu kilosu kaç?

benim kızım da ilk başlarda hep çıkardı verdiklerimi. Zaten aylardır süt içen bebeklerin birden bire oturup yemek yemelerini beklememeliyiz. Bu aylar yeni tadlara alışma ayları. herşeyden bir kaşık yiycek belki başlarda, ama onun tadını öğrenicek. önemli olan bu. eğer şimdi çok çok yemesini beklersen reddedip hiç yemeyecektir. ayrıca ağzını açmıyorsa sakın ısrar etme. yarım saat sonra bir daha dene. mesela ağzını açmıyorsa dudağına kaşığı değdir. üzerindekinden biraz dudağına bulaşsın yani. onu mutlaka yalayacaktır. tadını beğenirse ikinci kez gelen kaşığa karşı daha olumlu bakar.

ayrıca sen ek gıda olarak ne veriyorsun? neye başladın?

çok teşekkür ederim ben kendimi hiç bu kadar yetersiz hissetmemiştim evet çok geriliyorum besleyecek zaman.. malum kilitli iki dudak görünce karşımda bazen kızıyorum sinirden yeter diye bağırdığım bile oluyor yavrum ne anlarsa .sonra kendime kızıyorum sakin ol diyorum ama elimde değil
ben ek olarak meyve suyu ile başladım doktorumun tavsyesi ile meyve püresi elma ,mandalinayı çok seviyor portakal denedim rahatsızlık yapmadı veriyorum arada... kavanoz mamaları,, devam maması yapıyorum sağdığım sütümle emmiyor beni çünkü. çorba olarakta daha patates, havuç ve pirinci denedim ..yinede yoğunluğum anne sütüne ama 50cc ile doyuyor canım fazla veremiyorum .
.hepsini de 2 kaşık vereyim üçüncüye ağlamaya başlıyor istemiyor...kayın validem şeker at tuz at yesin baskı yapıyor limonlu şekerli su yap iştahını açsın diyrlar ben asla şekerli tuzlu besin verme taraftarı değilim daha çok küçük meleğim.
1 ağustos doğumlu bebeğim kilosu 8.görünürde iyi doktorlar öyle diyor benim canımı sıkan kilo konusunda ilk 3.5ayda 1.5 kilo aldı her ay güzel emiyordu çünkü 3.5 aylıkken 7.5kg dı şu an 10 gün sonra yedi aylık olacak daha 8. kilo ay başına 200gr bile almamış.
kaç ögün veriyorsun sen kaç saatte bir neler veriyorsun
benim ilk bebeğim yaşımda küçük değil aslında ama çok zorlanıyorum bebeğimi yetiştirirken çok cahilim bu konuda biraz da sabırsızım galiba. ne bileyim allah sağlık versin bütün bebeklere önemli olan o tabi.sende çok sağol birazcık paylaşacak birinede ihtıyacım vardı galiba..allah bebeğini sana bağışlasın .güzel günlerde büyüt inşallah.

Son düzenleme:
X