6 kardeş yaşli anne baba

lxuxtti

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2021
381
414
41
Merhaba arkadaşlar,
Şuan çok sinirliyim.
Biz 6 kardeşiz ,ben ortanca.En küçüğümüz
36 yaşinda .
Babam 85 yaşinda , kolostomi torbasi takıyor,
Evin içinde yürür ,kendi işini iyi kötü halleder.
Annem 78 ,anskiyete ve cimri hastaliği var birde artık demanz bellirtileri eklendi .
Annem bildim bileli evin temizliğine düzene önem vermez .
Küçük kız kardeşimle evlenene kadar beraber yapardık .Artık o elini çekti .
Bu zamana kadar gönlüm el vermediği için her işlerini gördüm.
Ablam belki 10 kere bile gelmemiştir .
Abim ev tamir işleriyle ilgilenir .kalan iki erkek kardeşim ise ellerini birşeye sürmezler.

Sabah erken telefon etti ,sesi panikliydi ,ben yemek yapmayi unuttum ,mantarli bulgur pilavi nasil pişireceğim bilmiyorum diye .
Gittim bakmaya , zaten bayram öncesi biraz temizlik yaparım diye .
Evi süpürdüm ,vitrinin tozunu aldım, mutfakta dolap kapaklarini siliyordum
Anneme dedim ki :"Anne ...... Para Verde baklava malzemesi alayım ,sana yaparım getiririm"(türkiyede üç tane ev alacak paraları var)
Bu zamana kadar hep ben kendim yaptım ama şimdi işsizim ve eşimede 5 ay sonrasına çıkış verdiler .
Vermek istemedi çok buldu,iyi sen bilirsin bende yapmam dedim .
Beni beğenmeyen gelmesin dedi ,
Temizlik konusunda biraz kızdımı hep öyle der .Beğenmeyen gelmesin banane der .
Banyo girilmecek durumda ,kokuyor .

Düşünüyorum benden başka kimse ilgilenmiyor .Bir tek benmiyim evlatlari ?
Niye bütün babamın annemin yükü üzerimde ?
Doktorlarina , alışverişlerine ,temizliklerine ,dertlerine ,evraklarina hepsine ben bakıyorum.
Biliyorum belki linç yiyeceğim ama
25 senedir yardimciyim ama annem babam hayatta olmadilarmi hepsi bu kapıyı çalacak.
Nasıl bir konuşma yapsam çünkü böyle adil değil

Öncelikle sizi tebrik ederim anne babanıza böyle güzel destek olduğunuz ve yalnız bırakmadığınız için. Allah kolaylık versin.
Bu şikayetlerinizi onlara yansıtmadan kardeşlerinizle konuşun bence ve hep birlikte bi çözüm yolu bulun. Manevi olarak yanınızda olmasalar bile en azından maddi anlamda destek olsunlar. Para konusunda babanız daha ılımlıysa evin alışverişi konusunu onunla halledebilirsiniz belki. Bu yaşa kadar gelmişler, bu yaşdan sonrada kalplerini kırmayın, yaşlı insanlar bazen laflarının nereye gittiğini bilmezler.

Bütün kardesler toplanip konusun.
Cok tanidik geliyor maalesef bu yasadiginiz.
Umarim cozum bulursunuz. Köye yollamakdan da vazgectiniz herhal?
Yoo ,köye yollamayacaktim sadece üç dört haftalık ziyaret edecekler .
O konuda daha kafamda nasıl yaparım diye .

Bir yaştan sonra insanın karakteristik özellikleri artarak çoğalıyor malesef. Cimrilik, hoşgörüsüzlükte bunun bir parçası. Annem 54 yaşında o da gün geçtikçe daha inatçı, daha titiz ve daha bir cimri oluyor. Kendime aldığım her şeyi tek tek sorup kızması ile birlikte gurbet ellerden yanına gidecek olsam bilet pahalı bu aralar dediği oluyor. Takmayın kafanıza en azından siz kendi vicdani sorumluluğunuzu yerine getiriyorsunuz hayat boyu bu anlamda vicdanınız rahat olacak, diğerleri ise hayat boyu ah almış olacaklar, yeri gelecek vicdanları sızlayacak.

İnsanlar öyle yaşamak istiyorsa size ne? Yapmayın, üzülebilirsiniz ama sizi ilgilendirmez kendi hayatları kendi tercihleri.

Paraları varsa ya da tüm kardeşler topluca karşılayacak durumunuz varsa eve yatılı bakıcı tutun. Ayrıca annenizi nörolojiye bir götürün, pilav yapmayı unuttum demesi çok normal gelmedi. Kokocak derece kötü banyo vs demans oluyor olabilir. Bugün pilav yapmayı unutuyor, yarın ocağı açık unutur. Tatlı falan bu kadar önemli bir sorunun yanında çok küçük bir detay.

Size ozel degil her ailenin bir tane yuklenicisi oluyor boyle digerleri amman nasilsa x yapar diye umursamazlar.

Ustunden ellerinizi cekseniz o evi mok goturur kimseninde umrunda olmaz, sonra bir gun yanlislikla gelecekleri tutar, hep onlar ilgileniyor olurlar.

Yapacaginiz sey su, ise guce hep sizin kosturdugunuzu surekli baslarina kakacaksiniz, birgun bir noktada bir tanesinin canina tak edip kavga edecek, sonra adam akilli konusulacak misal siz yuklenmeye devam edecekseniz kardeslerinizde masraflarinizi karşılayacak ya da bu olnaz diyorlarsa hemsire / bakici veya hizmetci tutacaksiniz 6 kardes ortak.

Linçleyecek bir şey yok ki. Yükünüz çok ağır, yalnız bırakılmışsınız. Ne kadar sitem etseniz haklısınız. Her ailede vardır böyle bir enayi. Kusura bakmayın ama böyle. Ben babama da derdim ailenin enayisi sensin diye. Size güvenip nasılsa yapan var deyip el sürmüyor diğerleri de. Biz de yaşadık aynısını.

Bu anlattıklarınız bana ananem ve 10 çocuğunu hatırlattı bilerek kavga ederler ve birşey söylemesinler diye kavga çıkarır hiç bir şeye karışmazlar. 10 çocuktan sadece 2 si dönüşümlü baktılar annem ve teyzem olarak. Umarım bizimkiler gibi kavga çıkarıp durumumuz yok diyip bir kenara çekilmezler. Allah göstermesin ama ölüm insanlar için. Vefat ettiklerinde de hepsi üşüşecekler miras için. Benim dayım ananemin evine bile çöreklenmiş çıkmıyor ananemde bir annemde bir teyzemde ordan oraya. Umarım sizin başıniza gelmez. sakın kendi yaniniza almak gibi bir hata yapmayın. Misafir gibi gelir yer içer üstüne hizmet bekler giderler hiç birşey yapmadan. bütün herşey size kalır ve kimse karışmaz psikoljinizin bozulduguyla kalırsınız. Bakıcı tutun en mantıklısı dediginiz gibi paraları varsa. Yine kontrol edersiniz ama yükünüz hafifler.

Bırgun toplayacaksın kardeslerını çata çat konusacaksın...Sıraya koyacaksınız ...Herkes işini gücünü ona göre ayarlayacak...Hepsinin annesi babası sadece sizin değil...

Vermek istemedi çok buldu,iyi sen bilirsin bende yapmam dedim .
Beni beğenmeyen gelmesin dedi ,
Temizlik konusunda biraz kızdımı hep öyle der .Beğenmeyen gelmesin banane der .
Banyo girilmecek durumda ,kokuyor .
Ben yaşlılığında annesine babasına bakmayan insanları artık kınayamıyorum ya. Büyütürken çocukları yıpratıyorlar sonrada yalnız kalıyorlar. Verdiği cevaptan anlaşılacağı üzere zor bir kadın. Kardeşlerini topla bir araya her ay şu kadar vereceksiniz ben tek yetemiyorum de. Belli gün koyacaz o gün yemek ve bakım kimdeyse o yapacak de biraz yırtık(cesur) ol.

Paraları varsa ya da tüm kardeşler topluca karşılayacak durumunuz varsa eve yatılı bakıcı tutun. Ayrıca annenizi nörolojiye bir götürün, pilav yapmayı unuttum demesi çok normal gelmedi. Kokocak derece kötü banyo vs demans oluyor olabilir. Bugün pilav yapmayı unutuyor, yarın ocağı açık unutur. Tatlı falan bu kadar önemli bir sorunun yanında çok küçük bir detay.
Nörolojiden randuvu aldım .
Bakıcı asla istemezler , bugün benim arkamda dolandı ne yapiyorum diye kontrol eder

Onlar sizin anne babanız diğer evlatların yaptıkları sizi bağlamaz. Allah görüyor elbette. Bu dünyadan gittiklerinde vicdanınız rahat olacak iyi ki yapmışım diyeceksiniz. Ama evet gittiklerinde, diğerleri miras için o kapıya gelecekler hem de en ince onlar gelecek

X