Ablamla resmen birbirimizden nefret ediyoruz

0Estarabim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2024
13
4
19
Öncelikle çok sorunlu bir aileden geldiğimi belirtmek isterim. Tipik alkolik baba çalıştığı için çocuklarıyla ilgilenmeye vakti olmayan cefakar anneciğim. Kavga şiddet küfür hakaret fakirlik. Anlayacağınız cehennem gibi bir hayat. Ancak bardağa dolu tarafından bakmak gerekirse bu hayat beni belli başlı konularda eğitti diyebilirim. Şimdi acıklı yaşamımı anlattığıma göre konumuza dönebilirim. Ablamla hiç anlaşamıyoruz. Öncelikle küçüklükten hatırladığım ilk şeylerden bazıları ablamın beni dövdüğüydü. Tabi bu evde sağlıklı psikolojiye sahip olmak imkansız olduğu için büyüklerinden gördüğü şeyleri yapmasını normal karşılıyorum. Bende çok umursamaz bir çocuk olarak yetiştim bu benim savunma mekanizmamdı hiçbir şeyi umursamaz böylelikle delirmekten kurtulmuş olurdum. Ancak bu durum çok daha büyük belalar açtı ama neyse konumuz bu değil. Ablam beni döverdi dövmesine ama korurdu da mesela başka çocuklar ban sataşmazdı ya da okuma yazma öğretmek için çok uğraşırdı kötü yaptığımda yine döverdi ama 😅 İlişkimiz o kadar kötü değildi tipik kavga eden barışan normal kız kardeşlerdik. Ne olduysa şu 1-2 yıl içerisinde oldu. Ablam üniversiteden eve döndü şuan 26 yaşında ben 19 yaşındayım. Şuan kpss ye hazırlanıyor bende mezuna kaldım istediğim bölüm gelmediği için. Bu sene çok mu stresli bilmiyorum ama her şeye kızıyor bağırıyor. Hadi küçükken yaparsın ama 19 yaşımda ki insana da vurulmaz ama o hep yapıyor. Ablamdır büyüğümdür diye durmaya çalışıyorum ama benimde dayanamadığım zamanlar oluyor karşılık veriyorum bazen. Sonra ağlıyor ama benim ağlamam hiç umurunda olmuyor. Mezuna kalmadan önce sen mezuna kalma ben seninle uğraşamam gibi bunun daha hakaretli halinde söylemlerde bulunuyordu o yüzden bende sürekli kütüphaneye gidiyorum ki yüzümü görmesin ama yinede kavga edecek bir şey çıkıyor. Mesela bir ev işi yaptırıyor bana beğenmiyor tekrar tekrar yaptırıyor sonra bende isyan edip yapmıcam diyince yerlerde sürüklüyor beni. Bende biraz tembel bir insanım ev işi konusunda. Sürekli onu yapmadın bunu yapmadın şunu yapmadın senin pisliklerini topluyorum diyor. Pislik dediği de bir tabak ha onun dışında evde ruh gibi geziyorum tek eşyam yok triggerlanmasın diye. Sürekli iletişimini köpek gerizekalı hayvan aptal diye kuruyor adımı bile söylemiyor artık. Aramız o kadar kötü ki aynı evin içinde düşmanız resmen. Çok aptalca kendi bana yaptığı şeyi ben ona yapınca kötü ben oluyorum halbuki o da bana aynı şeyi yapıyor ama kurban o. Bu evdeki herkesin psikolojisi bozuk sinir harbi geçiriyor. Geçen bu değil büyük ablam bir yağı düzgün koyamadım şişeye diye bana etmedik hakaret bırakmadı. Hatta ortanca ablan sana böyle davranmakta haklı bile dedi sadece bir yağı şişeye düzgün koyamadım diye. Ben artık yüzünü görmek bile istemiyorum ablamdır birlikte güzelce anlaşmak varken niye böyle oluyor diyorum ama olmuyo işte. Resmen kendi kredisini kendi bitirdi bende yüzünü görmeye bile tahammül edemiyorum aynı babam gibi. Babamda eskisi gibi değil şiddeti bıraktı ama acaba babam eskisi gibi değil artık diye mi böyle oluyor hep huzursuzluğa alıştığımız için diye düşünüyorum. Geçen bardağı taşıran son damla oldu. Eskiden ben seni okuturum kardeşimsin sen benim diyen insan kpss ye hazırlanıyor dedim ya eğer öğretmen olursam seni okutmam senin için tek kuruş bile harcamam alın terim sana gittiği için yazık olur büyük olan ablamın parasına da çökme! dedi. Bakın bu bir sorun gerçekten değil ben işin parasında gerçekten değilim ama nasıl böyle bir şey diyebilir yaa? Ben çalışırım paramı kazanırken gene okurum. Zaten ömrüm boyunca çalıştım ama bu nasıl bir söz burada anladım artık bu sınav sterisde değil başka şeyde o gerçekten benden nefret ediyor. İşin en acı kısmı nefret etmesi için tek neden yok ya sadece aptal kavgalar. Nasıl bu kadar büyütülebilir aklım almıyor. Ben ondan nefret edemiyorum ama yüzünü görmeye bile tahammül edemiyorum artık. Gelse yanımda ki koltuğa otursa gitmesi için zaman tutuyorum gitmezse ben kalkıp gidiyorum. Gerçekten onunla iyi anlaşmak isterdim ama anlamıyorum onu minicik kavgaları bu kadar büyütmek normal mi? Artık eskisi gibi olamayacağız asla onu bilmem ama benim içinde bir şeyler bitti ona karşı ve eskisi gibi olmayacak hiçbir şey. Çok üzülüyorum bunu yazarken bile ağladım.

O da bana şiddet uyguluyor ki 😅
Nasıl bu evde yaşıyorsun diyorsanda ben aslında üniversiteye gidecektim 4 yıllık bölümler tutuyordu ama illa mühendislik ya da hemşirelik olacakmış bu yüzden göndermediler kendi isteğimle de değil yani.
Polise gidin o zaman ne diyeyim. Çok garip bir ev. Herkes gücünün yettiğine vuruyor.

İnşallah olmaz ama yine mühendislik tutmazsa ve gidemezsin derlerse kaçarak gidicem zaten bir arkadaşım gel ben seninle ilgilenirim dedi. En olmadı bir sene dondurup para biriktiririm sonra devam ederim. Kyk ve yurt çıkmazsa. Bu evde ben dahil herkesin psikolojisi bozuk.

Şu ev işi yapmama konunuz sizin için tembellik ama karşı taraf için öyle değil.
Sen o evde yaşıyorsun 2 tabak çanak değil senin konun.
Banyo temizligi, ev temizliği, süpürme silme, ütüsü, yemegi liste uzar gider.
Bir gün wc yi temizleme ertesi gün nasıl oluyor.

O evde yaşıyor isen ve bir yağ bile boşaltamıyor isen gerçekten çok büyük bi sorunun var, ilerde evlendiğinde ya da ayrı eve çıktığında acaba nereden başlıyayım nasıl yapıcam diye konu açarsın.

He dövme konusunda haklı asla görmüyorum çok haksız, ama bi işin ucundan tutmayıp insanları da deli etmeyin.

Ailelerimiz bizi yetiştirirken wc den çıkarken mutlaka dön bi arkada bak diye boşuna tembihlemedi… İnsan olgunlaşınca anlıyor bazı şeyleri.

Evet hiç birimizin hayatı kolay geçmemiştir. Zengin kanal sahibi kadınının hiç derdi yok diye düşünürken babası yıllarca cinsel istirmarda bulunmuş örnekler ver ver bitmez.

Bende çalıştım okudum hiç kimseden birşey beklememeye, mücadele vermeye lise de başladım.
Şu an da kimse çıkıp bana seni de ben okuttum ya da biz okuttuk efendim şöyle böyle diyemez. He bu mücadelemiz adil mi değil ama dünya bi sınav alanı…

Madem ablalarınızdan bi beklentiniz yok.
Sizden bi beklenti içinde değilim diyebilirsiniz.

Size söz verilmiş ve şu an cayılmış, sizde şimdi onu da dert ediyorsunuz. Dünya üzerinde sözünü tutan insanlar çok azdır.
Anneler evlat ayrımı yapıyor, ablanızın yaptığı hiç bir olayı enteresan karşılamayın.
Doğdum doğalı en büyüğümüze sofrada yemeğin en çoğu verildi, onu çok seviyorumlarla ben sınandım. Ablamız çok dert olmasın.

Son düzenleme:
Şu ev işi yapmama konunuz sizin için tembellik ama karşı taraf için öyle değil.
Sen o evde yaşıyorsun 2 tabak çanak değil senin konun.
Banyo temizligi, ev temizliği, süpürme silme, ütüsü, yemegi liste uzar gider.
Bir gün wc yi temizleme ertesi gün nasıl oluyor.

O evde yaşıyor isen ve bir yağ bile boşaltamıyor isen gerçekten çok büyük bi sorunun var, ilerde evlendiğinde ya da ayrı eve çıktığında acaba nereden başlıyayım nasıl yapıcam diye konu açarsın.

He dövme konusunda haklı asla görmüyorum çok haksız, ama bi işin ucundan tutmayıp insanları da deli etmeyin.

Ailelerimiz bizi yetiştirirken wc den çıkarken mutlaka dön bi arkada bak diye boşuna tembihlemedi… İnsan olgunlaşınca anlıyor bazı şeyleri.

Evet hiç birimizin hayatı kolay geçmemiştir. Zengin kanal sahibi kadınının hiç derdi yok diye düşünürken babası yıllarca cinsel istirmarda bulunmuş örnekler ver ver bitmez.

Bende çalıştım okudum hiç kimseden birşey beklememeye, mücadele vermeye lise de başladım.
Şu an da kimse çıkıp bana seni de ben okuttum ya da biz okuttuk efendim şöyle böyle diyemez. He bu mücadelemiz adil mi değil ama dünya bi sınav alanı…

Madem ablalarınızdan bi beklentiniz yok.
Sizden bi beklenti içinde değilim diyebilirsiniz.

Size söz verilmiş ve şu an cayılmış, sizde şimdi onu da dert ediyorsunuz. Dünya üzerinde sözünü tutan insanlar çok azdır.
Anneler evlat ayrımı yapıyor, ablanızın yaptığı hiç bir olayı enteresan karşılamayın.
Doğdum doğalı en büyüğümüze sofrada yemeğin en çoğu verildi, onu çok seviyorumlarla ben sınandım. Ablamız çok dert olmasın.
Sizinde hayatınız zor geçmiş geçmiş olsun. Yağ koyamama olayını yanlış anlamışsınız sadece döktüm yani o kadar basit bir işi yapamıyorum diye bir şey yok. Ev işi sevmemekle alakalı söylediklerinizde haklısınız. Ben böyleyim diyip geçmiyorum önceki senelerde ki halimden çok uzağım şuan. Bana denen her şeyi yapıyorum. Benim dediğim basit bir mevzu ben şunu yaptım sen yap hayır yapmıcam bu her evde olabilecek bir şey. Nasıl büyüyebildi bu kadar bu mevzu. Şiddete gelirsek zaten kütüphaneye gidiyorum görmüyorum onları. Ben kendimi geliştirmeye değiştirmeye çalışıyorum çünkü kendi hatalarımı görüyorum ama karşı taraf her geçen gün daha da hırçınlaşıyor. İnsanlık hali ister istemez tepki veriyorum ve kendi fikirlerimi yansıtamıyorum karşıya.

kadın sığınma evine gidemez misiniz? yani koşullar nedir inanın bilmiyorum, belki yarım gün bir iş bulursunuz ordda kalırken bir tarafta ders çalışırsınız.
böyle nasıl hazırlanacaksınız sınava :KK43:

Ablanın sorunu seninle değil. Muhtemelen o evde baya travma yaşadı ama uzakta olduğu için biraz unuttu şimdi aynı eve dönünce de eski travmalari katlandı. Hırsını da sana yansıtıyor. Sana seninle değil kendi ile alakalı sorunları. Biraz buyuyunce anlayacaksın beni. Kimsenin seninle değil sorunu sen küçük olduğun için sana yansitiyorlar. Hepsi o kadar yalnız ki nefret edecek kimse bulamayinca en zayıf olana catiyorlar. Uzakta olsalar durum değişir inan . Sen kisisel algılama çok gözlerine görünme daha çok çalış ve mutlaka gt. Gerekirse kutuphane bul al kahveni orda çalış. Az kaldı deme ben hazırlanırken sıfır bilgiyle son 3 ay deli gibi çalışıp matematik netlerimi beş katına çıkarmıştım ve istanbulda güzel bir bölüm kazanmistim. Kimsenin kum torbası değilsin o yüzden bir an önce gitmeye bak

Sizin ne suçunuz var böyle bir ortamda kendini kurtar denilen bir ortamda nasıl kardeşlik yapılır olsa olsa karindaslik ...Kolay değilki hani demişsiniz ya acıklı hikayemi anlattiysam konuya gecebilirim .Ağlamayın bile yazamiyorum size bu travmalar geçmeyecek bir şekilde devam edeceksiniz ikiniz içinde ablaniz ve sizin içinde çok zor kimbilir onun hafızasında neler var ....Evdeki yüksek ses içen ilgisiz adına baba denilen biri ezilen bir kadın anne figürü ve ailesi ile göğsü kabaramayan eyvah bugün acaba nasıl olacak diyen iki küçük kız.Ablaniz yaşadığı ortamda gördüğü olayların izlerini artık tasiyamadigi için öfkelenerek ve çevresinde bunu haketmeyenlere bile yansıtarak aslında acılarını kusuyor.Aslinda onu en iyi anlayacak olanda sadece sizsiniz.Birbirinize sarılıp ablaniza terapi önererek yaralarinizi sarabilseniz ne güzel olurdu.Simdi diyeceksiniz ki bende yaşadım bendeki hayal kırıklıklarıni kimseye yük etmiyorum oda etmesin.Haklisiniz hemde çok.Hayat ya belki siz daha dirayetli ablaniza göre daha güçlüsünuz.Bazen ablamizin bile ablası olabiliriz diyorum.İnsallah halledersiniz

O değil de ne hayatlar var bu kizcagiz ders çalışacak ortam bulamıyor ev işlerinden benim kızım da sabah kahvaltısı 10 dk tepsiyle geç geldi diye bana kızıyor bende özür diliyorum hemen yataktan kalkıp saniyesinde hazirlamadigim 10 dk yatakta kendime geldiğim için. Her şey çok tuhaf ya dengeler evler ortamlar cok

Bir an önce mühendislik, hemşirelik olmasa bile okul için evden ayrılmanız en doğrusu gibi bu arada şiddeti hiç bişey haklı kılmaz ama ablanizin sinirleri siz ev işi yapmadığınız için bozuluyor sanırım

Evin kum torbasi olmussunuz resmen. 19 yasindaki kizi nasil dovebilirler aklim almiyor. Ben olsam bi tane de ben patlatirdim ablaniza. Muhatap olmayin, dediklerine cevap vermeyin.
Ablaniz hayatinda yolunda gitmeyen her seyin acisini sizden cikariyor belli ki. Kimsenin de size verecegi paraya bakimina muhtac degilsiniz, insanlara boyle bir vefa borcunuz olmamasi daha iyi. Ilerde basiniza kakarlar seni ben okuttum diye.
Sinaviniza odaklanip mumkunse baska bir sehire gitmeye bakin. Gecen yil siralamaniz nasildi?

Sizinde hayatınız zor geçmiş geçmiş olsun. Yağ koyamama olayını yanlış anlamışsınız sadece döktüm yani o kadar basit bir işi yapamıyorum diye bir şey yok. Ev işi sevmemekle alakalı söylediklerinizde haklısınız. Ben böyleyim diyip geçmiyorum önceki senelerde ki halimden çok uzağım şuan. Bana denen her şeyi yapıyorum. Benim dediğim basit bir mevzu ben şunu yaptım sen yap hayır yapmıcam bu her evde olabilecek bir şey. Nasıl büyüyebildi bu kadar bu mevzu. Şiddete gelirsek zaten kütüphaneye gidiyorum görmüyorum onları. Ben kendimi geliştirmeye değiştirmeye çalışıyorum çünkü kendi hatalarımı görüyorum ama karşı taraf her geçen gün daha da hırçınlaşıyor. İnsanlık hali ister istemez tepki veriyorum ve kendi fikirlerimi yansıtamıyorum karşıya.
Tepkin de haklısın 19 yaşındaki kızı dövmek nedir.
Bana da bi iki annem yoklama çekmişti zamanında 17-18 yaşlarında ben seni döverimlerle başladı, dövemezsin dedim. Bi gün vurmaya kalktığında sert bi itmeyle karşılaşınca olmayacağını anladı…

Ama bu insanlar düzelmez. Hayatımın en en en güzel günlerini annem maf etti. En güzel günler yoktur benim hayatımda… Annemin bana yaptığı kötülükler vardır…

O yüzden bak yoluna…
Okulunu kazan istedigin bölümü kazan git.

Annenden, babandan, ablandan hayatın boyunca sana iyi olacak bişey bekleme…

Bir an önce mühendislik, hemşirelik olmasa bile okul için evden ayrılmanız en doğrusu gibi bu arada şiddeti hiç bişey haklı kılmaz ama ablanizin sinirleri siz ev işi yapmadığınız için bozuluyor sanırım
İnanın bana yapıyorum yüzümü görmek istemediği için kütüphaneye gidiyorum geldiğimde yemediğim yemeğin bulaşığını yıkatıyor evde tek bir eşyamı bile görmeye tahammül edemiyor kaç kere konuştuk düzeltelim diye olmuyor yine aynı. Herkes sinirini benden çıkarıyor ama ben söz verdim kendime asla kendimden güçsüzleri ezmeyeceğim diye. Bu yüzden sanırım bu aşırı hayvan sevgim. Büyük ablamla kavga ediyorlar 2 dakika sonra can ciğer kuzu sarması ama benimle neredeyse 2 yıldır bu durumda.

kadın sığınma evine gidemez misiniz? yani koşullar nedir inanın bilmiyorum, belki yarım gün bir iş bulursunuz ordda kalırken bir tarafta ders çalışırsınız.
3 ay kaldı zaten şunun şurasında dediğim gibi haftanın 6 günü kütüphanedeyim şu son bir kaç haftadır evdeyim burnumdan geldi zaten. Yazın zaten çalışmaya başlayınca bir anda tüm şikayetleri kesiliyor para kazanıyorum ya.

3 ay kaldı zaten şunun şurasında dediğim gibi haftanın 6 günü kütüphanedeyim şu son bir kaç haftadır evdeyim burnumdan geldi zaten. Yazın zaten çalışmaya başlayınca bir anda tüm şikayetleri kesiliyor para kazanıyorum ya
O değil de ne hayatlar var bu kizcagiz ders çalışacak ortam bulamıyor ev işlerinden benim kızım da sabah kahvaltısı 10 dk tepsiyle geç geldi diye bana kızıyor bende özür diliyorum hemen yataktan kalkıp saniyesinde hazirlamadigim 10 dk yatakta kendime geldiğim için. Her şey çok tuhaf ya dengeler evler ortamlar cok
Ah gerçekten çok garip ama kızınızı kıskanmıyorum onunda kendine göre dertleri sorunları olacaktır. Sadece merak ediyorum acaba mutlu bir ailede büyüseydim nasıl olurdu diye.

Tepkin de haklısın 19 yaşındaki kızı dövmek nedir.
Bana da bi iki annem yoklama çekmişti zamanında 17-18 yaşlarında ben seni döverimlerle başladı, dövemezsin dedim. Bi gün vurmaya kalktığında sert bi itmeyle karşılaşınca olmayacağını anladı…

Ama bu insanlar düzelmez. Hayatımın en en en güzel günlerini annem maf etti. En güzel günler yoktur benim hayatımda… Annemin bana yaptığı kötülükler vardır…

O yüzden bak yoluna…
Okulunu kazan istedigin bölümü kazan git.

Annenden, babandan, ablandan hayatın boyunca sana iyi olacak bişey bekleme…
Maalesef annem 80 kilo 170 ben 45 kilo 160 o yüzden onu durduramıyorum ama zaten annem öyle bir insan değil sadece biraz stresli. Hayatı zor geçti çünkü.

X