Saç Rengi ve Saç Boyama Açıcı kullandım saçım yandı demeden önce okuyun !

Aris

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2010
810
12
Öncelikle ben kuaför olmadığımı ve yazılanları sadece deneyimlerine dayanarak yazıldığını bildirmek isterim.
Saçınız koyuysa ve daha açık renklere boyatmak istiyorsanız acıcı kullanmanız gerektirebilir.
Bir yoğun renk açıcı (Palette veya Koleston) satın aldınız.
Palette ya da Koleston yoğun renk acıcıların içinden çıkan tozu ve oksidanı karıştırarak karışımı hazırladınız.
Buraya kadar her şey normaldir. İşte şimdiden sonra benim tavsiyelerim başlıyor.

1. Saçınız temizken kesinlikle acıcıyı kullanmayınız. 2-3 gün saçınızı kirlenmesini bekleyin.
Nedeni de açıklayım. Saç temizken, nem oranı nerdeyse sıfırdır. Nemsiz saçlar daha çok boya emer ve daha hızlı bir şekilde yıpranır.
Ayrıca, yıkanmadan dolayı derinin gözenekleri açıktır ve açma sırasında dayanılmaz derece acı hissedersiniz.
Boyamaya başlamadan önce saçınızı iyice tarayın ki, saç köküne biriken yağ (sebumu) bütün saça yayınlasın ve saçını nemlendirsin.
Su ile hafifce nemlendirin.

2. Hazırladığınız açıcı karışımı içinde bir yumurta sarısını karıştırın.
Yumurta içinde bulunan proteinleri az da olsa saçınızı besleyecektir ve daha önemli olan şey, açma işlemi sırasında deri yanmaları 0 indiriyor.
Türkiye’de bu yöntem pek kullanılmıyor ama yurtdışında çok yaygındır. Ben tavsiye ederim.
Daha önce saçını açan bir kişini farkını hemen anlayacaktır.

3. Boya işlemi dipten değil, uçlardan başlayın.
Açma işlemi sıcaklıktan etkilenmektedir. Saç dipleri, deriden aldığı sıcaklıktan dolayı çabuk açılacaktır.
Uçları, hemde boyalıysa daha geç açılır.

4. Saçınıza açıcıyı sürdükten sonra kesinlikle poşetle örtmeyiniz.
Üstte yazdım gibi, saç açma işlemi sıcaklıktan etkileniyor. Poşetle örtülen bir saç ısınız ve hızlı bir şekilde açılır.
Yani açık bırakılan bir saçı 30 dk’da açılırken, poşetle örtülmüş bir saç en fazla 15 dk’da açılır.
O nedenle zamanı çok iyi ayarlamanız lazım. Bu zamanı iyi ayarlayamasanız, saçınızı yıpranır, kopar, bu nedenle bence hiç poşet kullanmayınız.

5. Benim saçım koyu, açık sarı istiyorum, ama 45 dk. Bekledim saçım turuncu oldu.
1 -1:30 saat beklersem saçım açık sarı olur mu?
Asla.
Acıcı karışımın ömürü 45-60 dk arasındadır. Bu süreden sonra saçlarınız kesinlikle açılmaz.
Açıcıyla saçınızda beklerseniz saçınızı yıpratmaktan başka bir şey elde edemesiniz.
Açıcıyı kullandıktan sonra elde edebileceğiniz renk tonları bunlardır:
Boyasız saç- sarı ya da sarıya yakın bir renktir.
Boyalı siyah veya kestane saç – saç cinsine göre koyu bakır veya turuncu.
Patlıcan moru saç – açık mor.
Kızıl saç –sarı kızıl- pembe
Kızıl kına – Pembe.
Koyu kına – Yeşil.
(ben sadece bunları biliyorum)

6. Saçımı açtırdım uçlar koyu, dipler açık oldu, ne yapmalıyım?
Daha evvel anlatım gibi, saç dipleri hem sıcaklıktan hem de boyasız oldukları için daha çabuk açılır ve civciv sarısı olur.
Bu nedenle açma işleminden sonra saçı boyamalıdır. İsterseniz dipler için uçlarla aynı tonda boya kullanın, isterseniz
farklı bir boya alın( uçlardan daha açık olmamak kaydı ile) alın ve ilk önce dipleri boyatın ve daha sonra bütün saçına sürün.
Her ne olursa olsun saç dipleri uçlarla aynı veya bir ton koyu olmalıdır yoksa bariz bir şekilde sırıtır ve kötü bir görüntü verir.

7. Açma işleminden sonra mutlaka saç kremi ve bakım maskeleri kullanın.
Saçınıza sürekli bakım uygulanırsanız, 1-2 ay sonra saçınızın nemi tekrar kazanır ve yeniden açma işlemi yapabilirsiniz.
Bu sefer saç renginiz daha açılır.

8. Röfle işlemi.
Röfle yapılırken mutlaka bir arkadaşınızdan yardım almalısınız.
Açıcı setlerin içinde bone çıkıyor ama bu bonelerde elde edilen röfleyi ben hiç beğenmiyorum.
Kuaförde yapıldığı şekilde evde ve deneyimsiz biri tarafından yapılması zordur o nedenle evde nasıl kolay bir şekilde röfle yapabiliriz anlatayım.

a) Doğal ve saçlara karışacak bir röfle istiyorsanız, saçınızı tutamlara bölünüz. Bir tutam alarak tarak yardımıyla saçınızı dibe doğru itin.
( saç kabartma işlemlerde yapıldığı gibi) Elliğinize kalan saç miktarını alüminyum folyo üzerinde boyatın ve sarın.
Bu şekilde cizgisiz ve doğal bir rofle elde edersiniz.

b) Çizgili bir röfle elde etmek isterseniz, saçınızı aralarında tutamlar bırakarak ince bigudi üzerinde sarın.
Bigudi arasında bırakılan saçları alüminyum folyo üzerinde boyatın ve sarın.

Benim bildiklerim bu kadar kızlar. Kusuruma bakmayınız, biraz uzun oldu, zamanınızı aldım.
Öpüldünüz.

canım süperrr bı acıklama olmus cok sagol :)... ben yanı actım ve bakımını yapıyorum suanda 1 ay sonra bı daha yapıcam dedıgın su yumurta ekleme olayını denemeyı dusundum acıkcası :)

ya kızlar ben de balyajlı saçımı açıcam boyamak istiyorum ama korkuyorum ya.Bu yumurta falan etkileşim yapmaz bı bir arkadaş saç kremi demişti birde...

canım süperrr bı acıklama olmus cok sagol :)... ben yanı actım ve bakımını yapıyorum suanda 1 ay sonra bı daha yapıcam dedıgın su yumurta ekleme olayını denemeyı dusundum acıkcası :)

Canım sen nasıl açtın?:44: ve neyle açtın ve ve ve nasıl boyayacaksın :) ay çok konuştum:KK54:

ya kızlar ben de balyajlı saçımı açıcam boyamak istiyorum ama korkuyorum ya.Bu yumurta falan etkileşim yapmaz bı bir arkadaş saç kremi demişti birde...

acıkcası balyajlı bı sac ne kadar acılır bilmiyorum canım ama içine krem ekleyen cok kısı var okuyorum hep,, daha sımdı dıp boyası yaptım bende krem ekledım,, hatta bakım yagı da eklıyolar bi dahakıne bende bole yapmayı dusunuyorum . sonucta acıcının etkısı cok yuksek ve proteınlı seyler eklemek yag yumurta gıbı ve öle boyamak bana mantıklı geldı tabii bole uygulayanlardan net bi cvp alsak daha iyi olurdu :)

Canım sen nasıl açtın?:44: ve neyle açtın ve ve ve nasıl boyayacaksın :) ay çok konuştum:KK54:

benim kumral boyaydı sacım bıkac gun once palette yogun renk acıcı bu 5 -6 ton acan olandan aldım ve uclardan baslayarak surdum ama dıplerden 4 parmak bıraktım dokunmadım yanı dıplere ve acık karamel oldu saclarım her yerıde aynı oldu uyumlu oldu :). ustune boya yapmadım bende begendım bu halını acıkcası 1 ay sonra bıdaha acıcam cıkan rengın ustune de acık kullu sarı yapmayı dusunuyorum yanı doresız ballı olmayan tatlı bi sarı yapma hedefındeyım :KK1:

acıkcası balyajlı bı sac ne kadar acılır bilmiyorum canım ama içine krem ekleyen cok kısı var okuyorum hep,, daha sımdı dıp boyası yaptım bende krem ekledım,, hatta bakım yagı da eklıyolar bi dahakıne bende bole yapmayı dusunuyorum . sonucta acıcının etkısı cok yuksek ve proteınlı seyler eklemek yag yumurta gıbı ve öle boyamak bana mantıklı geldı tabii bole uygulayanlardan net bi cvp alsak daha iyi olurdu :)

Haklısın canım
hadi hayırlı olsun çok güzel olsun saçların:KK71:
balyaj uçlarda oraların hemen üstünden açmaya başlarım en son diplere uygularım belki biraz en son uçlara da parlatsın diye sürerim. hafiften tabi eşitlenir diye tahmin ediyorum. badem yağı falan eklerim...

Son düzenleme:
Haklısın canım
hadi hayırlı olsun çok güzel olsun saçların:KK71:
balyaj uçlarda oraların hemen üstünden açmaya başlarım en son diplere uygularım belki biraz en son uçlara da parlatsın diye sürerim. hafiften tabi eşitlenir diye tahmin ediyorum. Ne renk yapıyorsun?

kontrol ede ede yaparsın ona gore yıkarsın mesela 35 40 dakka beklettıysen ortaları ucları 15 20 dk bekletmen yeter heralde. hatta ben uclarım koyu oldugu icin ilk once ucları yapıp actım kuruyunca baktım rengıne ona gore ortaları boyadım bırbırıne uyumlu oldugun gorunce de yıkadım sende bole yapabılırsın :) . benim suanda acık karamel oldu suan beklıyorum bakımını falan yapıyorum 1 ay sonra bı daha acıcam sanırım koyu sarı olur o zamanda küllü acık sarıyla boyamayı dusunuyorum inş olur hep hayalım tatlı bi sarıydı kuofor yıllar once beceremedı cıngeneye cevırmıstı bakalım ben basarabılcakmıyım :)

şimdiye kadar hep saçımı kendim açtım bi kez saçımı yaktım o da hala nasıl oldu anlamış değilim
belki 10 kezden fazla hiç hasarsız açtım saçımı en sondan bi önce lastik kıvamına geldi kestirdim
ama uslanmadım yine açtım geçen hafta kırmızı oryelle istediğim kızıla döndüm hiç hasar yok bu kez
sanırım en son yanma olayında saçlarımın rengini akıtmak için kullandığım oksidasyom kremi saç gözeneklerimi açtı
peşinden 1 gün sonraki açma işlemi hüsran oldu
ben hazır açıcılardan almıyorum kutuda oryal 1 lt oksidasyon kremiyle kendim ölçülerini ayarlıyorum
daha ucuz oluyo böyle
ve acçının içine saç kremi koyarım hep az miktar da su ve bademyağı
bu yumurta katma meselesine biliyorum ama aklıma gelirse katıyorum ben
işte kırmızı açıcıyla açılmış saçlarım
$IMG_0618.jpg $IMG_0616.jpg
$IMG_0615.jpg $IMG_0614.jpg

Son düzenleme:
tü tü tü tü maşallah güzel açmışsın güle güle akıt. su konulduğunu ilk kez duydum

tü tü tü tü maşallah güzel açmışsın güle güle akıt. su konulduğunu ilk kez duydum

teşekkür ederim canım:KK34:
ben hep katarım su
bi kuaför arkadaşım demişti sert saçlarda çok az katıyoruz diye
benimde gür sert saçlarım var
seyreltilmiş olması fikri rahatlatıyo beni az da olsa su katınca

:KK42:Altın değerinde bilgiler teşekkür ederiz

Canım bende saçımı aça aça artık yıprattım çok sert oldu kestirdim gitti. Biliyorum söylediğin bu yöntemlerin hepsini :)
Gerçekten uzman oldum açıcı konusunda :KK70: en son rengim orta dore sarı beğendim de hem bu yaz sıcağında kısa saçta hoşuma gitmedi değil :))

Canım bende saçımı aça aça artık yıprattım çok sert oldu kestirdim gitti. Biliyorum söylediğin bu yöntemlerin hepsini :)
Gerçekten uzman oldum açıcı konusunda :KK70: en son rengim orta dore sarı beğendim de hem bu yaz sıcağında kısa saçta hoşuma gitmedi değil :))

ne kadar sürede bir acıcı uyguladın canım yani yıprattım falan dedın ya,,, bende gecen gün actım sacımı ama 1 ay sonra tekrar yapmam gerek merak ettim :S

bilgiler için çok teşekkürler öncelikle..
bende saçımın rengini açıcam bundan bi süre önce sonbahar kızılı olan saçlarımı palettenin buğulu gecesine boyayarak büyük bi hata yaptım..zaten şuan saçlarımda yine kızıllıklar var yıkadıkça dahada belirginleşiyo..saçımı açmak istiyorum birazdaha boyanın akmasını bekliyorum.konuda açtım hatta orda saç rengimide görebilirsiniz..açtıktan sonrada fotomu paylaşıcam inşallah becerebilirim.çok korkuyorum saçlarım yanar diye ama kendimide saçlarımla uğraşmaktan bi türlü alamıyorum.yakın çevremdeki insanlar bana saç manyağı diyolar artık :KK53:

CEvremden saç konusunda çok tepki almaya devam ediyorum annem kzııyo saçın yanar diye ama ben yinede açacam . bi daha asla siyaha boyamayacam.. :) kuaföre gittm saçın elimde kalır falan dedi uyuz oldum palette ile evde açmayı düşünüyorm:)

temız saç konusunda benım kuaforumde oyle demıstı ben pek temız degıl demıstım sacım o da daha ıyı demıstı su yumurta sarısı ıyı oldu ayrıca cok guzel bılgıler bunlar ellerine sağlık

CEvremden saç konusunda çok tepki almaya devam ediyorum annem kzııyo saçın yanar diye ama ben yinede açacam . bi daha asla siyaha boyamayacam.. :) kuaföre gittm saçın elimde kalır falan dedi uyuz oldum palette ile evde açmayı düşünüyorm:)

evet ya benım kuaforumde acmıyo saçımı yanar dıye ee napcam bılemedım:44:

X