Akülü araba ve tatminsizlik hissi

pratik123

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2023
1.305
1.934
31
Oğlumun 6 yaş doğum günü var. Akülü araba çok istiyor. Ama ben çok oyuncağın cocuklarda tatminsizlik ve kıymet bilmezlik yaratacgini düşünüyorum. Bu yüzden bu zamana kadar çok pahalı şeyler hiç almadım oğluma. En fazla dandik uzaktan kumandalı araba aldım geçen doğum gününde. Piyasaya bakıyorum 15binden aşağı akülü araba yok.
Oğlumun bisikleti ve scooterı zaten var ama dışarda falan hep akülü araba görünce bi içi gidiyor. Ben de kıyamıyorum.
Evimize giren para 50 bin. Evimiz arabamız var. Maddi durumu belirtmek için yazdım.
Belki ikinci çocuğumuz olur o da zaten kullanır almak da bjr yandan mantıklı gibi ama.
Dediğim gibi tamamen çocuğumu şımartmak istemiyorum bu yüzden. Ama ilerde de imkanınız vardı almadınız beni uzdunuz falan diye sitem edebilir.
Bu konuda fikrinizi merak ediyorum hanımlar teşekkürler

Hocamız hep şey derdi, çocuk büyürken maydanoz da sallasanız ilgisini çeker oynar ama biz öyle oyuncaklar alıp beklentiyi yükseltiyoruz ki hiçbir şeyden tam anlamıyla tatmin olmuyorlar.

Az önce de başka bi soru vardı 13 yaşındaki oğlu annesine beni neden doğurdunuz bi iPhone alamayacaksanız demiş. Yani dediğiniz sitem akülü arabayla bitmeyecek ki. Seneye Range Rover mı alacaksınız mesela daha iyisi olsun diye?

Anne değilim, işin sadece teorik kısmını biliyorum. Ama bana fazla abartı geliyor bunlar. Çocuğun yaşının gereklilikleri bellidir, gerisi sadece sizin kalbinizi ferahlatmak içindir bence. Bekara karı boşama gibi görünüyorsa özür diliyorum tüm annişlerden 🥲

Oğlumun 6 yaş doğum günü var. Akülü araba çok istiyor. Ama ben çok oyuncağın cocuklarda tatminsizlik ve kıymet bilmezlik yaratacgini düşünüyorum. Bu yüzden bu zamana kadar çok pahalı şeyler hiç almadım oğluma. En fazla dandik uzaktan kumandalı araba aldım geçen doğum gününde. Piyasaya bakıyorum 15binden aşağı akülü araba yok.
Oğlumun bisikleti ve scooterı zaten var ama dışarda falan hep akülü araba görünce bi içi gidiyor. Ben de kıyamıyorum.
Evimize giren para 50 bin. Evimiz arabamız var. Maddi durumu belirtmek için yazdım.
Belki ikinci çocuğumuz olur o da zaten kullanır almak da bjr yandan mantıklı gibi ama.
Dediğim gibi tamamen çocuğumu şımartmak istemiyorum bu yüzden. Ama ilerde de imkanınız vardı almadınız beni uzdunuz falan diye sitem edebilir.
ikinci elden baktınız mı bazen denk getirebiliyor uyguna takipte kalmanız gerekir. 15bin üstü akülü araba ne bileyim cok pahalı ya

Maddi durumunuz var ise mahrum etmeyin derim . Çocuğun sınırlarını belirlemek alınan şeyden ziyade anne babanın çocuk üzerinde tavrıyla alakalı bence . 6 yaş ufak değil , alıp karşınıza konuşun . Mesela senede 2 tane bu tarz lüks oyuncak alma hakkının olduğuna dair bir sınır çizebilirsiniz . Bilemiyorum ben olsam bir sınır belirler onun dahilinde birşeyler alırdım ama mahrum etmezdim

Benim de 2 oğlum var akülü araba almadım aile büyükleri almak istediğinde de aldırmadım.

Sebebi maddiyat ya da doyumsuzluk gibi sebepler değildi.

Akülü arabanın fiziksel olarak katkı sağlamadığını düşünüyorum. Bas gitsin bas dönsün. Ya da çoğunda kumandayla ebeveyn yönetsin.. Onun yerine pedallı almayı tercih etmiştim.

Bulunduğum şehirde akülü arabalardan pist var bi avm nim altında oraya götürüyorum sürüp heveslerini alıyorlar. Onun dışında dediğiniz gibi bizde de paten scoter bisiklet var zaten.

Bununla birlikte eğer evinizin hemen önünde sürebileceği yer yoksa onu uygun yere taşımak götürmek de ekstra iş yükü.

Ve son olarak fiyatları gerçekten çok uçuk artık. Aylık eve giren paranın neredeyse 1/3 üne çocuğa oyuncak almak çok da mantıklı değil.

ben kızım biraz büyüyünce alacağım. Sizin gibi çok pahalı oyuncaklar eşyalar almıyorum ama doğum günü özel bir gün olduğu için almayı düşünüyorum.

Ben alırdım ve alacağım da oğlum büyüdüğünde. Tanıdığımız birileri kızlarına her tür oyuncaktan 3 er 5 er alıyor, 3 tane akülü arabası var, 4 tane oyuncak bebek arabası var, evin her yeri oyuncak dolu. Tatminsizlik yaratan durum böyle olur bence, kırk yılda bir alınan özel bir oyuncağın zararı olmaz sanıyorum.

Ben olsam alırdım sırayla binerdik akülü araba bir başka ya:) He olmadı mı koy sahibindene sat gitsin. O araba peynir ekmek gibi gider

Benim oglum 3 yasindayken akulu araba diye tutturuyordu. Ben almamakta kararliydim. Hevesinin hemen gececigini biliyordum. Evde de yer kaplayacak bir sey. Arabayi surecek yer de yok bizim apartmanda. Evimize yakin parkta akulu araba kiralayan bir yer vardi. Birkac kez oraya goturduk. Surdu hevesini aldi. Simdi 4.5 yasinda, hic aklina bile gelmiyor.

Akülü araba genelde alınır ve bir kenara atılır mesela biz kardeşime almıştık 1-2 kere anca bindi sonra kuzenime verdik oda anca o kadar binmiştir.ikinci el alın sizde daha uyguna geliyorsa zaten çoğu pek kullanılmamış olur.çocuklukta gerçekten çok istenip alınmayan şeyler insanda yara açıyor.büyüyünce hatırlarsa imkanda vardı neden alınmadı diyebilir tabiki mesela ben bana alınmayan birşey için neden almadınız paranızda vardı diye sormuşumdur😂büyüyünce o şeyi alsanızda mesela aynı mutluluğu vermez size abartı olmayacak şekilde bu tarz şeyler imkanda varsa alınmalı.

Akülü araba pişmanlıktır. Bize babaannesi zorla aldı. Üç kere bindi sıkıldı yer kaplıyor. Satacağım artık hatta. Alan herkes pişman. Onun yerine bisiklet alın, scooter alın daha çok işe yarar. En azından dışarı çıkarken alırsın biner akülü araba taşınsan taşınmıyor.

Ben almadım dayısı almış oğluma kendi içinde kalmış küçükken bari yeğenim binsin demiş🙈 pilsan marka olanlar çok daha uygun oluyor bir bakin isterseniz

Son düzenleme:
almak yerine bu tarz arabaların kullanıldığı çocuk oyun alanlarına götürebilirsiniz hevesini alması için. ya da illa almak istiyorsa ona her istediğinin her zaman olamayacağını anlatın ve para biriktirmesine teşvik edin. benim çocuğum küçük henüz ama yeğenlerime o şekilde yaptırıyorum. istedikleri oyuncak olduğunda harçlıklarını biriktiriyorlar ve öyle alıyorlar. bu sayede emek vermeden hiçbir şeyin elde edilemeyeceğini daha iyi kavrıyorlar.

Merhaba, ben almamaktan yanayım. Ki öyle de yapıyorum çünkü her şeye sahip olamaz, olamayız Yokluğu da bilmeli. Benim de büyük oğlum 6 yaşında. Kendisine, emek verilmeden bir şeylerin sahibi olunamayacağını öğretiyorum. Finansal okur yazarlık öğretiyorum. Mesela istediği büyük magna tiles var, 300 parça mı ne. Onun için para biriktiriyor. Gidip babasının iş yerinde ona yardımcı oluyor bazen öyle 2-3 biriktiriyor. İstesem çok rahat alabilirim fakat kendi biriktirdiği ile alması lazım. Bir de önce sorumluluklarını tam yapmalı. Ona söylediğim şu: “okulun bitinceye kadar biriktir eğer eksik kalırsa ben tamamlayacağım ve alacağız” çok heyecanlı mesela.
Bu heyecanlar çocuklar için önemli. Aç gözlü olmamaları lazım.
Çocuklar ister önemli olan yetişkinlerin “her istediğine sahip olamazsın” mottosunu vermesi.
Yoksa bu büyüdüğünde istediği ama onu istemeyen bir kadına musallata kadar bile götürebilir. Aman diyorum Allah korusun. Her şeyi küçükken çok iyi öğretmek gerek.

o kadar oyuncagı varsa bır tane arabayla mı tatmınsızlık yasayacak bu cocuk bu ne sacma.
yazık su cocuklara

Merhaba, ben almamaktan yanayım. Ki öyle de yapıyorum çünkü her şeye sahip olamaz, olamayız Yokluğu da bilmeli. Benim de büyük oğlum 6 yaşında. Kendisine, emek verilmeden bir şeylerin sahibi olunamayacağını öğretiyorum. Finansal okur yazarlık öğretiyorum. Mesela istediği büyük magna tiles var, 300 parça mı ne. Onun için para biriktiriyor. Gidip babasının iş yerinde ona yardımcı oluyor bazen öyle 2-3 biriktiriyor. İstesem çok rahat alabilirim fakat kendi biriktirdiği ile alması lazım. Bir de önce sorumluluklarını tam yapmalı. Ona söylediğim şu: “okulun bitinceye kadar biriktir eğer eksik kalırsa ben tamamlayacağım ve alacağız” çok heyecanlı mesela.
Bu heyecanlar çocuklar için önemli. Aç gözlü olmamaları lazım.
Çocuklar ister önemli olan yetişkinlerin “her istediğine sahip olamazsın” mottosunu vermesi.
Yoksa bu büyüdüğünde istediği ama onu istemeyen bir kadına musallata kadar bile götürebilir. Aman diyorum Allah korusun. Her şeyi küçükken çok iyi öğretmek gerek.
6 yasında cocuk bunu anlamaz üzgünüm. cocuklara yetiştkin gbi davranmayı bırakmak size de onada kolaylık sağlar cunku o bir cocuk. zaten ileri yaslarda öğrenecek. bırakın cocukluguu yaşasın.

X