Akülü araba ve tatminsizlik hissi

Ayy bu sene bizimki de ps demeye başladı. Ben 10 yaştan önce almam. Ortaokulda bursluluk kazanırsan veririm mi desem diyorum.
Piyano dersi aldığı öğretmeni güzel çaldığı bir gün böyle gidersen yan odada ps oynarız senle diye oynatmış. Sınıftada abisi ablası olanlarda varmış. İyice bu konuda tutturmaya başladı. Çok fena bir şey bu görüp görüp istemeleri 🙄
Daha küçük bence ps için yaa. Bizimkine de arkadaşının abisi oynatmış. Bir iki sordu daha yaşın küçük kardeşin de büyüsün dedik.

Şimdi haftada 1 gün oyun akşamı var. Bilgisayarı tv ye bağlayıp oyun açıp oynuyorlar. Yetiyor şimdilik.

Oğlumun 6 yaş doğum günü var. Akülü araba çok istiyor. Ama ben çok oyuncağın cocuklarda tatminsizlik ve kıymet bilmezlik yaratacgini düşünüyorum. Bu yüzden bu zamana kadar çok pahalı şeyler hiç almadım oğluma. En fazla dandik uzaktan kumandalı araba aldım geçen doğum gününde. Piyasaya bakıyorum 15binden aşağı akülü araba yok.
Oğlumun bisikleti ve scooterı zaten var ama dışarda falan hep akülü araba görünce bi içi gidiyor. Ben de kıyamıyorum.
Evimize giren para 50 bin. Evimiz arabamız var. Maddi durumu belirtmek için yazdım.
Belki ikinci çocuğumuz olur o da zaten kullanır almak da bjr yandan mantıklı gibi ama.
Dediğim gibi tamamen çocuğumu şımartmak istemiyorum bu yüzden. Ama ilerde de imkanınız vardı almadınız beni uzdunuz falan diye sitem edebilir.
Bu konuda fikrinizi merak ediyorum hanımlar teşekkürler
Annelikle uzaktan yakından alakam yok. Ama kendi çocukluğumu düşünüyorum ve illaki heves ettiğim şeyler olmuştur. Ailem almamış ya da alamamış olabilir. Şimdi yetişkinim. Hiçbir zaman aileme dönüp de bana bunu almadınız üzdünüz beni dediğimi hatırlamıyorum. Çocuksun heveslenirsin sonra unutursun.

Ben böyle düşünüyorum.

Yaşından dolayi emin olamadım ama bazı şeyler insanın içinde kalıyor çok istiyorsa alın derim. Çocukken bende akülü araba aşırı isterdim almadılar,aküsü tehlikeli vs diye bahaneler uyduruyolardi. Sonuç hala akülü araba görünce tuhaf olurum. Oğluma kesin alacağım.
Sizin mesajınızı ve konuyu okuyunca aklıma benzer hikaye geldi. Abim 33 yaşında, küçükken akülü araba istemişti 90larda pahalıydı babam da almamıştı, o da hala akülü araba görünce içim gidiyor ileride çocuğuma kesin alacağım der. 🥹

Oğlumun 6 yaş doğum günü var. Akülü araba çok istiyor. Ama ben çok oyuncağın cocuklarda tatminsizlik ve kıymet bilmezlik yaratacgini düşünüyorum. Bu yüzden bu zamana kadar çok pahalı şeyler hiç almadım oğluma. En fazla dandik uzaktan kumandalı araba aldım geçen doğum gününde. Piyasaya bakıyorum 15binden aşağı akülü araba yok.
Oğlumun bisikleti ve scooterı zaten var ama dışarda falan hep akülü araba görünce bi içi gidiyor. Ben de kıyamıyorum.
Evimize giren para 50 bin. Evimiz arabamız var. Maddi durumu belirtmek için yazdım.
Belki ikinci çocuğumuz olur o da zaten kullanır almak da bjr yandan mantıklı gibi ama.
Dediğim gibi tamamen çocuğumu şımartmak istemiyorum bu yüzden. Ama ilerde de imkanınız vardı almadınız beni uzdunuz falan diye sitem edebilir.
Bence almanız gerekir ebebekte 7-8bin liraya çok güzel akülü arabalar var. Çocuklar her istedikleri alındıklarında şımarmazlar, anne babalar sözünü tutup tutarlı olduğu zaman zaten çocuklar anlıyor. Bir çocuğa “tamam bakarız, sonra alıcaz “diyip daha sonra almamak esas şımarık ve doyumsuzluğa sürüklüyor. Her gördüğünü isteyen ağlayan tiplere bakın buradan çıkar ailesi şuan paramız yok maaş alınca alabilirim, şuan bu pahalı daha uygun bakarsan alabiliriz, bu ay bir oyuncak hakkın var onu seçersen alırım tarzı konuşup ve sözünüde tutarsa o çocuk kesinlikle şımarmaz doyumsuzda olmaz, beklemeyi sabretmeyi öğrenir ailesine güvenir çünkü alınan ve alınmayan zamanları öğrenmiştir. Ben bundan 20 sene önce mahallede kimsede olmayan oyuncaklara sahiptim annem alırdı patenler scooterlar ki o zamanlar lükstü ama hiçbir zaman ne markette ne mağazada bir şey istemezdim annem der bi çikolata alırdın ikinciyide al kızım derdim almazdın gözün çok tok bi çocuktun diye. Tutturmaya ihtiyacım yoktu çünkü istediğim zaman alınacağını yada beklemem gerektiğini bilirdim

akülü arabayı saklaması bi dert, kullanacağı alan ayrı bi dert
kışın kullanamayacak mesela çünkü hava soğuk . evde yer kaplayacak
ben olsam almam, bu tarz oyuncakların kiralanıp kullanılabildiği yerler oluyor oraya götürürdüm
veya ayda 1 sefer lunaparka götürüp çarpışan arabalara bindirirdim hem o daha eğlenceli
öyle hevesini alabilir

Benim çocukluğumda babam bisiklet almamıştı. İmkansızlıktan değil, düşersin, araba çarpar gibi sebeplerle. Hep mahalledeki arkadaşların peşinden koşardım bir tur versinler de bineyim diye. Çok icimde kalmıştir, babama kaç defa söyledim hatta.

Şimdi çocuklarla kıyaslanmaz bu durum tabi ama çok hevesli oldukları, yaşlarına uygun şeylerde hep bisiklet aklıma gelir, yumusarim 🫠

Bu konuya bakarken kızıma barbie rüya evini almayı düşünen ben😂 ileride dahada pahalanır diye şuan 7bin civarı olmuş. Yani ne için kim için çalışıyoruz ben alırım valla maaşım 48bin çokta değil imkanım oldukça güzel şeyler almak isterim içinde ukte kalsın istemem

6 yasında cocuk bunu anlamaz üzgünüm. cocuklara yetiştkin gbi davranmayı bırakmak size de onada kolaylık sağlar cunku o bir cocuk. zaten ileri yaslarda öğrenecek. bırakın cocukluguu yaşasın.

Anliyorlar. Benimki 14 aylik ve o bile anliyor. Oyuncak mağzasinin önünden gecerken kafasini sallayip "no no no" diyor.
Evdeki oyuncaklarini ayiklayip yardim kutusuna atiyoruz. Bunu yaptikdan sonra gidip yeni oyuncak seciyor kendine (mağzada). Biliyor her AVMye girdiğimizde oyuncak alinmadiğini

Sizin mesajınızı ve konuyu okuyunca aklıma benzer hikaye geldi. Abim 33 yaşında, küçükken akülü araba istemişti 90larda pahalıydı babam da almamıştı, o da hala akülü araba görünce içim gidiyor ileride çocuğuma kesin alacağım der. 🥹
Ben kız halimle çok istemiştim 😂 arkadaşlarımda paylaşımcı değildi kimse bindirmezdi. Herşey değil ama bazı şeyler içte kalıyor. Bir cocugun neyi ilerde içinde kalacak kadar cok istedigi az çok belli oluyor bence zaten. O durumda o isteği giderilmeli diye düşünüyorum.

Çocuğa her gün pahalı hediyeler alıyorsunuz sanki. En fazla dandik uzaktan kumandalı diye kendiniz belirtmişsiniz. Doğumgününde istediği bir şeyi almanızdan daha doğal ne var ki? 15 binlik arabayla tatminsiz ve şımarık olmaz merak etmeyin.

Çocukları şımartmayalım diye varlık içinde yokluk yaşatmak bana saçma geliyor. Ben ailemin 14 sene beklenen çocuğuydum. Anneannemin dedemin üç torunu vardı zaten, ben kız olandım. Beni ayrı severlerdi. Ailem de onlar da neye heves etsem almışlardır er ya da geç. Kalkıp kimseden de absürt fiyatlı şeyler istemedim sonrasında. Hatta üniversitede çalıştım. O ince çizgiyi siz aşmadığınız sürece çocuğunuz da aşmaz merak etmeyin. Bunu güzel bir iş neticesinde ödül olarak ya da bir süre para biriktirmesini isteyerek alabilirsiniz direkt almak içinize sinmiyorsa. Çaba göstermiş olur hem.

6 yaş çocuğu için akülü araba çok geç kalınmış bir istek. Seneye okula başlayacak adam napsın akülü arabayı? Bisiklet alın öğrensin,kendini geliştirsin. Ben oğluma almamıştım,gereksiz bulduğum için.

Çocukları şımartmayalım diye varlık içinde yokluk yaşatmak bana saçma geliyor. Ben ailemin 14 sene beklenen çocuğuydum. Anneannemin dedemin üç torunu vardı zaten, ben kız olandım. Beni ayrı severlerdi. Ailem de onlar da neye heves etsem almışlardır er ya da geç. Kalkıp kimseden de absürt fiyatlı şeyler istemedim sonrasında. Hatta üniversitede çalıştım. O ince çizgiyi siz aşmadığınız sürece çocuğunuz da aşmaz merak etmeyin. Bunu güzel bir iş neticesinde ödül olarak ya da bir süre para biriktirmesini isteyerek alabilirsiniz direkt almak içinize sinmiyorsa. Çaba göstermiş olur hem.
Kesinlikle bende öyle ünide hem çalıştım hem okudum çocukken imkanım çoktu hiçbir şeyde içimde kalmadı varken alınmaması ile yokken alınmaması çok farklı şeyler

Bence kullanıp kullanmayacağına bakın. Benim kızımda var akülü araba ve yazın hiç inmiyor üstünden. Ama bizim kullanabileceği büyük bir bahçemiz var. Bindiği kadar oyun alanına götürsek daha fazla para verirdik muhtemelen 😅 pilsan aldık ve fiyatı uygundu.

Keşke tüm okullarda olsa bu eğitim o zaman paramız da şu an pul olmazdı emin olun..
Neyse sizin cehaletiniz benim bildiklerimle çözebileceğim ölçüde olmadığı için maalesef cevap veremeyeceğim size. İyi günler dilerim.
jshadhjsajhdas komıksınız cıdden cehalet dıyınce :KK70: :KK70:

malesef bende bunu dıyorum ama lınclenıyorum ajasjsjsjs

Maddi olarak imka
Maddi olarak imkan varken alınmamasi da çocuklarda yara açıyor vardı ailem esirgedi minvalinde...Memurum boşandim aracım yok ev kredisi ödüyorum 2 çocuğa tek başıma bakıyorum ama akülü arabaları var yani çok zorlamadi tek seferlik bir şey zaten ayrıca 7..8 bine de var gayet iyi akülü arabalar

Çocuğun istediği, mantıksız olmayan bir isteği imkan varken reddetmeyi mantıklı bulmuyorum.
Onlar için yapıyoruz bir çok şeyi.
Alırdım.
33 yaşındayım ve Barbie Rüya evim vardı, aşırı havalıydı hele ki 90'larda. Akülü arabam yoktu yer yok diye, isteyip de almadıkları bir o var. Ben olsam onu da oldurur alırdım kendi çocuklarıma.

Alın tabi ki. Yani oyuncak bu, rengini beğenmedim başka akülü araba istiyorum demiyor ki çocuk.

Durumunuz varsa neden almayasınız ki?
İlla 15 bin üstü olması da gerekmiyor daha uyguna da bulunabilir , ikinci el de alabilirsiniz.

Varken de çocuğa harcanmayacaksa kime harcanacak ki bu para ?
Sınırları belirledikten sonra emin olun absürt istekleri olmaz.

Fakat 6 yaşında diyorsunuz akülü araba için geç kalınmış sanki .

X