Alkali Diyeti Deneyimlerimiz

Kızlar greyfurt u çok zor buldum ben migrosda kilosu 10 tl di pörsümüştü almadım annem dün pazardan almış kilosunu 8 e o güzel tadıda hoş günde kaç tane tüketmek gerek günde
bir de 1 lt ye 1 çay kaşığı az oluyo çok koysam zararlı mı olur etkisi çok mu olur size sorayım dedim :44:

Kızlar greyfurt u çok zor buldum ben migrosda kilosu 10 tl di pörsümüştü almadım annem dün pazardan almış kilosunu 8 e o güzel tadıda hoş günde kaç tane tüketmek gerek günde
bir de 1 lt ye 1 çay kaşığı az oluyo çok koysam zararlı mı olur etkisi çok mu olur size sorayım dedim :44:

greyfurt o kadar pahalı mı ya :KK53::KK53: değildir sanırım ben de pazara gidecektim kaldı.

suyunu sıkıp icmene baglı ..sayı ile ilgili ben kesin birsey demeyeyim yanlıs olur. günde 1-2 normaldir sanırsam.

:KK53::KK53: bana da az geliyor hatta karbonat koymamaısım gibi geliyor ben kafama göre döküyorum artık ölcek yapmıyorum abartmadan ekleyebilirsin bence.

Son düzenleme:
Ben greyfurt tüketmiyorum.Sebebi de aşağıya ekleyeceğim yazı.Ama karbonatı soruyorsan zaten çok koyuyorsun.1 litreye yarım çay kaşığı koyacaksın canım.Vücudun ihtiyacı olan o kadar.Ayşegül Çoruhlunun twitter sayfasında kendi cevabını aktarayım buraya

dr Aysegul Coruhlu ‏@aysegulcoruhlu
@Dkul0107 litreye yarım çay kaşığı karbonat suyu yeterince alkali yapar.daha fazlası pHı arttırmaz,koymayın.

GREYFURT ‘UN İLAÇLARLA ETKİLEŞİMİ

Bazı besinler ilaçlarla birlikte tüketildiğinde etkileşim göstermekte. Mesela, greyfurt suyu, düzenli alınan ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilmekte. Greyfurt suyu ile ilaç kullanırken doktor tavsiyesi dışına çıkılmamalı ve ilacın prospektüsü dikkatli bir şekilde okunmalı.

İlaçların bir kısmı CYP3A4 enzimi tarafından parçalandığı için kandaki konsantrasyonlarında azalma olabilmektedir. Bu azalmayı telafi edebilmek ve ilaçlardan beklenen etkiye ulaşabilmek için gerekenden çok daha fazla etken madde kullanılması gerekmektedir. Bu da hem hastaların fazla kimyasal madde almalarına neden olmakta hem de ilaç fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Greyfurt bu enzim sistemini bloke edebildiği için bu olumsuzlukları da azaltabilmektedir. Bu amaçla greyfurt içerisindeki CYP3A4 enzimini inhibe eden maddeler yani narinjin ve psoralen sentetik olarak üretilmiş ve değişik ilaçlarda denemeler yapılmıştır. Örneğin AIDS için kullanılan ilacın kandaki konsantrasyonunun 40 kat arttırılabildiği gözlenmiştir. Greyfurtun bu olumlu etkisi sayesinde ilacın maliyeti azaltılmış ve hastaya verilen kimyasal madde miktarında önemli bir azalma sağlanmıştır.

Greyfurdun bu olumlu etkisinin yanı sıra ciddi olumsuzlukların da gözlenebileceği unutulmamalıdır. Greyfurdun ilaçların metabolize edilmesi üzerindeki etkisi sonucunda ilaçların kandaki konsantrasyonunun ve bunun sonucu olarakta biyoyararlanımının arttığını belirtmiştik. İlaçların biyoyararlanımı yaklaşık 40 kata kadar artabilmektedir. İlaç aynı dozda alınmaya devam edilirse doz aşımı ve toksik etkiler görülebilmektedir. Tek bir bardak greyfurt suyu içildikten yaklaşık 30 dakika sonra etkileşim başlayabimekte ve etkisi en son greyfurt tüketiminden itibaren yaklaşık 3 gün devam edebilmektedir. Bu olumsuz etkinin olumluya dönüştürebilmesi tamamen ilacın doğru dozda kullanımıyla alakalıdır ve ciddi tecrübe gerektirmektedir. Bu arada greyfurt ve CYP3A4 enzimi arasındaki etkileşim miktarının önemli kişisel farklılıklar gösterebildiği de unutulmamalıdır. Bir insanda ilacın biyoyararlanımı 2 kat artarken diğer bir insanda aynı miktarda greyfurt tüketimiyle çok daha fazla artabilmektedir.

Son düzenleme:
ben greyfurt tüketmiyorum.sebebi de aşağıya ekleyeceğim yazı.ama karbonatı soruyorsan zaten çok koyuyorsun.1 litreye yarım çay kaşığı koyacaksın canım.vücudun ihtiyacı olan o kadar.ayşegül çoruhlunun twitter sayfasında kendi cevabını aktarayım buraya

dr aysegul coruhlu ‏@aysegulcoruhlu
@dkul0107 litreye yarım çay kaşığı karbonat suyu yeterince alkali yapar.daha fazlası phı arttırmaz,koymayın.

greyfurt ‘un ilaçlarla etkileşimi

bazı besinler ilaçlarla birlikte tüketildiğinde etkileşim göstermekte. Mesela, greyfurt suyu, düzenli alınan ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilmekte. Greyfurt suyu ile ilaç kullanırken doktor tavsiyesi dışına çıkılmamalı ve ilacın prospektüsü dikkatli bir şekilde okunmalı.

Ilaçların bir kısmı cyp3a4 enzimi tarafından parçalandığı için kandaki konsantrasyonlarında azalma olabilmektedir. Bu azalmayı telafi edebilmek ve ilaçlardan beklenen etkiye ulaşabilmek için gerekenden çok daha fazla etken madde kullanılması gerekmektedir. Bu da hem hastaların fazla kimyasal madde almalarına neden olmakta hem de ilaç fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Greyfurt bu enzim sistemini bloke edebildiği için bu olumsuzlukları da azaltabilmektedir. Bu amaçla greyfurt içerisindeki cyp3a4 enzimini inhibe eden maddeler yani narinjin ve psoralen sentetik olarak üretilmiş ve değişik ilaçlarda denemeler yapılmıştır. örneğin aıds için kullanılan ilacın kandaki konsantrasyonunun 40 kat arttırılabildiği gözlenmiştir. Greyfurtun bu olumlu etkisi sayesinde ilacın maliyeti azaltılmış ve hastaya verilen kimyasal madde miktarında önemli bir azalma sağlanmıştır.

Greyfurdun bu olumlu etkisinin yanı sıra ciddi olumsuzlukların da gözlenebileceği unutulmamalıdır. Greyfurdun ilaçların metabolize edilmesi üzerindeki etkisi sonucunda ilaçların kandaki konsantrasyonunun ve bunun sonucu olarakta biyoyararlanımının arttığını belirtmiştik. Ilaçların biyoyararlanımı yaklaşık 40 kata kadar artabilmektedir. Ilaç aynı dozda alınmaya devam edilirse doz aşımı ve toksik etkiler görülebilmektedir. Tek bir bardak greyfurt suyu içildikten yaklaşık 30 dakika sonra etkileşim başlayabimekte ve etkisi en son greyfurt tüketiminden itibaren yaklaşık 3 gün devam edebilmektedir. Bu olumsuz etkinin olumluya dönüştürebilmesi tamamen ilacın doğru dozda kullanımıyla alakalıdır ve ciddi tecrübe gerektirmektedir. Bu arada greyfurt ve cyp3a4 enzimi arasındaki etkileşim miktarının önemli kişisel farklılıklar gösterebildiği de unutulmamalıdır. Bir insanda ilacın biyoyararlanımı 2 kat artarken diğer bir insanda aynı miktarda greyfurt tüketimiyle çok daha fazla artabilmektedir.

yani ilaç kullananların kullanmaması gerek demi :26:

[video=youtube;J6BImYBc9wE]http://www.youtube.com/watch?v=J6BImYBc9wE&feature=relmfu[/video]

3 numaralı videoyu bulamadım ama gayet faydalı bilgiler vermiş :KK9::KK9:

yani ilaç kullananların kullanmaması gerek demi :26:

Hayır canım öyle demek istemedim.ilaç kullananların dikkatli olması gerekiyor.Doktoruna sormadan içmemeli.Bazı ilaçların etkisini artırarak iyi bir şey yapıyor ama bazen de zararlı etkiye neden olabiliyor.Bak mesela burada greyfurt suyu için ne denmiş

Greyfurt suyu: Greyfurt suyu, karaciğerin vücuttaki bazı maddelerden arındırılması işlevi ile etkileşir. Bu durum antihipertansiflerin vücutta toksik düzeylerde birikmesine neden olabilir. Eğer bu meyva suyu ilacın alımından 4 saat veya daha fazla süre önce içilmişse ilacın birikme ihtimali düşüktür. Antihipertansif kullanan hastalar greyfurt suyu içmeyi bırakmalıdırlar. Greyfurtun yenmesinin ise (greyfurt suyu içilmesinin aksine) bir sakıncası olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Sabah lor peyniri zeytin ve salatalık yedim. Şekersiz ıhlamur içtim.
Öğlen acıkmadım o yüzden bir şey yiyemedim :/
Bol bol su içtim belki ondan acıkmadım.
Akşama pırasa var.

pebble ; sporunu 45-50 dk arasında tutmaya calısırsan daha hızlı sonuclar elde edebilirsin. tabii ki hic yapmamaktan da iyidir. :KK34::KK34:

ayrıca uykumahmuru arkadasımızın dediği gibi menülerinde sebze yok. halbuki en kolay hazırlanan menü :KK1::KK16::KK16:

ilerleyen günlerde bunları da dahil edeceğine inanıyorum.

kuru üzüm, kavrulmamıs badem, kuru kayısı da abartmadan ilave edebilirsin ya da ara öğünlerde atıstırabilirsin.

sağlıklı günlere :KK16::KK16::KK16:

destekleriniz için teşekkürler fakat akşam yediğim ıspanak ??? ne oluyor:)))
moral vermeniz yeter sporu fazla yapmıyorum bilinçli olarak çünkü giderek artırılması gerekiyor.45 dk ile başlarsanız ilerideki aylarda 2 saate çıkarmak zorunda kalırsınız.buda vucüdu aşırı yorar
sevgi ve saygılar...

Kızlarrrr bahsetmezsem çatlarım öyle mutluyumki :KK76: Az öncede aynen böyle annemin babamın karşısında göbek attım :KK1: Bir kaç günden beri şeker hapımı içmiyordum.Normalde eğer hapımı içmezsem şekerim en aşağı 150 gelir.Hatta en son içmediğimde 240 ı görmüştüm.Ama şimdi 106.İnanamadım.Ve kanım sulanmış resmen eski koyuluğu yok.Sanki şeker ilacı içmişim gibi düşük geldi şekerim.Bir kaç gün sonra yine kontrol edeceğim.Birgün belkide diabetmi o da neymiş derim kimbilir.Allah nazardan saklasın hep böyle olsun inşallah :KK16:

annem de nişanlım da şeker hastası .bu haberin beni çok sevindirdi inan ki.sağlıklı günler hep seninle olsun...

destekleriniz için teşekkürler fakat akşam yediğim ıspanak ??? ne oluyor:)))

Akşam yediğin ıspanakta sebze oluyor tabiki :KK1: Ama bizim kastettiğimiz çiğ sebze.Ben mesajımda özellikle belirttim çiğ sebze olmadığını.Peki neden çiğ sebze diyoruz.Alkali diyet sitesinden aynen aktarıyorum.Bu arada iyi dileklerin için teşekkür ederim :KK19:

Tabağınızı oranlamayı öğrenin

Yediklerinizin %20si asit yapan yiyeceklerden , %80i alkaili yapan yiyeceklerden oluşmalıdır. Alkali yiyecekler için verilen yüzdenin yarısının çiğ olması gerekiyor.
Çiğ sebze veya çiğ sebze suyu tüketmek zorundasınız.
Hızlı kilo vermek için çiğ sebze yemeniz gerekiyor.
Salata deyince marul, salatalık, domatesten başka bir şey aklınıza gelmiyorsa, salatalara ıspanak, kabak, semizotu vs. tüm yeşilleri eklemelisiniz.
Patlıcan, brokoli gibi çiğ yenmeyen sebzeler için sebze suyu yapmak daha idealdir.
Haşlamalar, buharda pişirmeler sakıncasızdır. Kilo aldırmazlar, ayrıca doyurucudur.
Ama buharda sebze yemeği veya zeytin yağlı pişmiş yemekle kıyaslandığında, çiğ yemenin ve çiğ sebze suyu içmenin faydaları çok daha fazladır.

Kaçamaklarınızı alkaliyle dengeleyin.

Her kaçamak yapıp asitli sevdiğiniz besinden yediğinizde günahınızı silmek için, bunları çiğ sebzelerle beraber tüketin.
Hızlı kilo vermek için çiğ sebze yemeniz gerekiyor.
Mesela, her hayvansal protein aldığınızda, her karbonhidratlı besin tükettiğinizde çiğ sebzeyi yanında ekleyin.
Uzun uzun salata hazırlayamam derseniz ,sıkın sularını içiverin.

Son düzenleme:
Sabah lor peyniri zeytin ve salatalık yedim. Şekersiz ıhlamur içtim.
Öğlen acıkmadım o yüzden bir şey yiyemedim :/
Bol bol su içtim belki ondan acıkmadım.
Akşama pırasa var.

buseancım öğlen az da olsa birseyler atıstırmaya bak :KK31:

meyve ye aralarda.:KK34: yemek yiyemezsen de.. kaavrulmamıs badem , ceviz, kuru üzüm, kuru kayısı:KK34:

dünkü menüm ; kalkınca 45 dk callenetics egzersizi bol alkali su

kahvaltı ; çorba, yumurta, bal, maydanoz,lor peyniri,yarım dilim ekmek

ara; ıhlmaur cayı

alkali su

öğlen ; kavrulmamıs badem , ceviz, az fındık ,form çayı(yemek yiyemedim toplantım vardı:KK31: )

öğle yeeği saat 15.00 ; patatesli et yemeği, maydanoz,roka,yarım dilim ekmek

5te su tüketimine baslama.:KK31:

aksam 19:00 da ; çorba ,kücük dilim ıspanaklı börek ( öğle yemeği geç oldugu icin canım birsey cekmedi.)

yatana kadar alkali su :KK42:

Günaydın kızlar
Sabah daha yatağımdan bile kalkmadan yanımdaki alkali suyumdan içerek başlıyorum güne :) Bugün elma sirkeli suyumu da sabahtan içtim.Sabahtan içersek tüm gün metabolizmayı çalıştırıyormuş.Kahvaltıya özel hazırlandım bu sabah.Ve şimdi keyifle yiyorum.Gerçekten nefis olmuş tavsiye ederim.Taze nane, dereotu, domates, havuç, semiz otu, haşlanmış yumurta, keçi peyniri, salatalık ve bademle harmanlandı kahvaltılığım.Üstüne de limon ve zeytinyağı.Yanına 1 dilim çavdar ekmeği bol limonlu adaçayıyla birlikte :KK16:
He bu arada sıktığınız limonların kabuğunun iç beyaz kısmınıda dişlerinize sürün.Beyazlatıyormuş :KK1:

Günaydın kızlar
Sabah daha yatağımdan bile kalkmadan yanımdaki alkali suyumdan içerek başlıyorum güne :) Bugün elma sirkeli suyumu da sabahtan içtim.Sabahtan içersek tüm gün metabolizmayı çalıştırıyormuş.Kahvaltıya özel hazırlandım bu sabah.Ve şimdi keyifle yiyorum.Gerçekten nefis olmuş tavsiye ederim.Taze nane, dereotu, domates, havuç, semiz otu, haşlanmış yumurta, keçi peyniri, salatalık ve bademle harmanlandı kahvaltılığım.Üstüne de limon ve zeytinyağı.Yanına 1 dilim çavdar ekmeği bol limonlu adaçayıyla birlikte :KK16:
He bu arada sıktığınız limonların kabuğunun iç beyaz kısmınıda dişlerinize sürün.Beyazlatıyormuş :KK1:

mmmmmmmm nefis bir kahvaltı canımm :KK34::KK34:

limon kabuklarını tırnaklara da sürersek güclenmesini saglıyormus ( iç kısımları) ben hep yapıyorum :KK9::KK9: tırnaklarım cok kırılırdı önceden

yağlarla ilgili bilgiler ; syf ;109

"yağsız ürünler hem tatsızdır hem de daha cok acıktırır.90larda düşük yağlı gıdalar tüketerek daha cok kilo alan,depresyonlu bir nesil olustu.bu diyetlerle, antidepresanların leblebi gibi kullanılması aynı zamana denk geldi. hormonların ve mutluluk hormonu serotoninin temeli yağdır. "

--------- yemeklerde zeytinyağının kullanımını öneriyoruz.

buseancım öğlen az da olsa birseyler atıstırmaya bak :KK31:

meyve ye aralarda.:KK34: yemek yiyemezsen de.. kaavrulmamıs badem , ceviz, kuru üzüm, kuru kayısı:KK34:

Haklısın canım öğlen de yemem lazım. Yemeyince akşam yemeğinde acısı fena çıkıyor:18:
Tam tersi öğlen güzel yediğim zaman akşam fazla bir şey canım istemiyor daha az yiyorum.

Haklısın canım öğlen de yemem lazım. Yemeyince akşam yemeğinde acısı fena çıkıyor:18:
Tam tersi öğlen güzel yediğim zaman akşam fazla bir şey canım istemiyor daha az yiyorum.

kilo alımının cogu aksam yemeginde alınır diyor kitapta ve özellikle bel bölgesinde.
zamanla ayarlarsın canım düzenini

X