Alt kesimin sorunu

Almanyada1turkkizi

AyLiN
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2013
690
192
Bir yerde bu baslikli bir makale okumustum
yazar,kaynana gorumce gelin catismasinin alt kesimin sorunu olarak goruyordu..

Yani demek istiyor ki zengin,elit kisimlarin bu tur sorunlari yok..

Ben boyle oldugunu dusunmuyorum
sonucta insani duygular,dusunceler...
Zengin/fakir fark etmez ki..

Siz ne dusunuyorsunuz..

Ordaki alt kesimden kastı direkt zenginlik fakirlik değil sosyal seviye ve kültürel olarak..ve tabiki doğru sen almanyada oturuyosun almanlarda türkiyedeki gibi gelin kaynana didişmesi görüyomusun? Daha çok cahil ve kırsal kesim zihniyetiylr büyümüş insanlar bu kadar eşlerinin ebeveynleriyle içli dışlılar..belli bir kültürel seviyedekş insan zaten kendisine göre bir eş bulacağı için eşinin aileside sınırını bilir ve herkesin işi gücü ,SOSYAL hayatı olduğundan bu tarz sorunlar yaşamazlar

Ordaki alt kesimden kastı direkt zenginlik fakirlik değil sosyal seviye ve kültürel olarak..ve tabiki doğru sen almanyada oturuyosun almanlarda türkiyedeki gibi gelin kaynana didişmesi görüyomusun? Daha çok cahil ve kırsal kesim zihniyetiylr büyümüş insanlar bu kadar eşlerinin ebeveynleriyle içli dışlılar..belli bir kültürel seviyedekş insan zaten kendisine göre bir eş bulacağı için eşinin aileside sınırını bilir ve herkesin işi gücü ,SOSYAL hayatı olduğundan bu tarz sorunlar yaşamazlar

Bircok sizin kast ettiginiz seviyede alman/polon arkadaslarim var. 10 kisilerse 5inin sorunu var es ailesi ile ilgili..
Ben bile gayet yuksek standartlarda
yasiyorum ve sosyal yondende aktifim,esim ve ailesi keza oyle
ama sorunlarim oluyor..

Ben hic dogru bulmadim o tespiti
ne bileyim
hatta sinir oluyorum
alt kesimi kucumsemek bu.

Son düzenleme:
alakası yok bence :KK14:kıskanç kadın kıskançtır, kötü insan kötüdür
isterse dünyanın zengını olsun. karakter meselesı ile paranın alakası ne allasen...

Bircok sizin kast ettiginiz seviyede alman/polon arkadaslarim var. 10 kisilerse 5inin sorunu var es ailesi ile ilgili..
Ben bile gayet yuksek standartlarda
yasiyorum ve sosyal yondende aktifim,esim ve ailesi keza oyle
ama sorunlarim oluyor..

Ben hic dogru bulmadim o tespiti
ne bileyim

Evet eski açtığınız konulardan ve sölediklerinizden çok kültürlü ve yüksek standartta yaşadığınız belli oluyor zaten :KK52::KK52::KK52:

Şimdi size ne desem boş anlamıcaksınız herkese kendi gördüğü bildiği normal...bir sürü alman tanıdım daha bitane turkiyedeki gibi gelin kaynana sorunu yaşayan görmedim siz kendinize göre olanları seçmişsiniz demekki

Evet eski açtığınız konulardan ve sölediklerinizden çok kültürlü ve yüksek standartta yaşadığınız belli oluyor zaten :KK52::KK52::KK52:

Şimdi size ne desem boş anlamıcaksınız herkese kendi gördüğü bildiği normal...bir sürü alman tanıdım daha bitane turkiyedeki gibi gelin kaynana sorunu yaşayan görmedim siz kendinize göre olanları seçmişsiniz demekki

Ne bu sinir canim?
Biraz sakin ol..
Tartismaya acik bir konu actim.. Tartisalim..
Ama polemige sebebiyet mesajlar atmayalim lutfen..
Sevgiler

Kraliçe elizabeth bile gelini dianaya zamanında neler çektirdi.
şimdi de torununun eşi kate de karışmaya başlamış.
kısacası bunun parayla, asaletle, seviyeyle alakası yok. kişiyle alakalı.
karakterle yani..
[h=4][/h]

elit,yalısı olan bi kaynana bulaydım iyiydi..

benımkı balıkçının ustunde oturan cemılın karısı,Nilgün..

İste demek istediyim bir insan copcu olsa bile,onun duygulari,insafi,vicdani
onemlidir..
Parasi pulu vardir
ama kincidir,kavgacidir,
Fakirdir ama cok iyi bir insandir,humanisttir,sevecen hosgoruludur bu liste uzar gider..
Alt kesim ust kesim,yan kesim bilmem ne onemli deyildir yani..
Ama mesala bana yukarida bos yere satasan sacma bir mesaj yazan arkadas
ne kadar elit olsa
degisirmi yapisi siz soyleyin..

alt kesim derken bence yasam sekli kast ediliyor. ve bence cok dogru.

söyle ki Almanya'ya gelin geldim kaynana gelin, amca-yegen, kardes, tanidik vb. herkes birbiriyle problem yasiyor.:KK14:

ama burdaki cevrem biraz garip:KK1: :KK1:

cok derin konullar :KK36: artik ilgilenmiyorum herkesi oldugu gibi kabul edince sorun kalmiyor:KK34::KK34:

Zengillikle cok alakasi yok bu durumun ama kulturle var bence. Kiskaclik anlasamamak herkeste olabilir. Kavga herkeste var ama herseyinde bir adabi vardir bence. Anlasamadigi gelinine agza alinmayacak seyler soylemesi kvnin cahilligini gosterir. Azcik daha kulturlu bir ortamda yetismis olsa en azindan nerde nasil ne soyleyecegini bilir bence insan.
En azindan ne yazikki ben esimin aile ailesiyle ilgili boyle dusunuyorum. Yetisme ortami cok onemli.

Son düzenleme:
İste demek istediyim bir insan copcu olsa bile,onun duygulari,insafi,vicdani
onemlidir..
Parasi pulu vardir
ama kincidir,kavgacidir,
Fakirdir ama cok iyi bir insandir,humanisttir,sevecen hosgoruludur bu liste uzar gider..
Alt kesim ust kesim,yan kesim bilmem ne onemli deyildir yani..
Ama mesala bana yukarida bos yere satasan sacma bir mesaj yazan arkadas
ne kadar elit olsa
degisirmi yapisi siz soyleyin..

baksana okypetenın yazdığı gıbı gecende kralıce,gelınını uçuşan etegınden dolayı fırçalamış..
paraya bakmıyor,kalıteye bakıyor bu ısler..

Alt kesimden kasıt zenginlik değil bence. Çünkü kaynana ne kadar zenginse o kadar bağımlı yapıyor oğlunu gelinini kendine ve baskı artıyor. Parayla yönetiyor bir nevi. Kültürel durumunu kastediyorsa evet olabilir. Direk genelleme yapamayız ama doğrudur. Şöyle bir anket yapılsa evet bunu cahil kaynana yapar cahil gelin kabullenir sineye çeker.

Benimki bana ağzını açmaz. Çayımı bile önüme getirir utandırır beni. Çatışmayız mı çatışırz ama bunu kaynana gelin çatışması diye özelleştirmiyorum çünkü annemle yaşadığım şeylerin aynı oluyor genelde. Ama gel gör ki benim kaynananın yan dairesinde oturan elti var. Kızcağıza ilallah getirmiş. Hem de beraber gibi oturuyorlar. Ne işi olsa o kızcağız yardıma koşar. Ama burnundan getiriyor.

Bana yapmıyor niye diye düşünüyorum ben uzaktayım yüzgöz olmadık ben okudum ben çalışıyorum. Benim ailem kültürlü. bana bir saygı duyuyor. Böyle gereksiz bir fikirde bence.. Sen bilmezsin onu diyor. İyi diyip geçiyorum artık.

Bu nedenle ben bu tespiti çok genellemedikçe yerinde buldum. Hani bir araştırma yapılıp yüzde belirtirse daha iyi olur.

Kraliçe elizabeth bile gelini dianaya zamanında neler çektirdi.
şimdi de torununun eşi kate de karışmaya başlamış.
kısacası bunun parayla, asaletle, seviyeyle alakası yok. kişiyle alakalı.
karakterle yani..
[h=4][/h]

Ayyy koptum
Aynen simdi kate in elbiselerine eteklerine fln karisiyomus koca kralice :))))))
Kate in de o kadar seksi bacakları olmasaymis caniiiiiimmmmmm :))))
Saka bi yana kate cok guzel yaaaaa

Bir yerde bu baslikli bir makale okumustum
yazar,kaynana gorumce gelin catismasinin alt kesimin sorunu olarak goruyordu..

Yani demek istiyor ki zengin,elit kisimlarin bu tur sorunlari yok..

Ben boyle oldugunu dusunmuyorum
sonucta insani duygular,dusunceler...
Zengin/fakir fark etmez ki..

Siz ne dusunuyorsunuz..

Canim benim Emin ol ki o elit kesim denilen insanlarin,alt kesim denilen insanlardan cokkkk dha fazla sorunu var

GT-I8150 cihazımdan gönderildi

bence alt kesim diye nitelendirdiği topluluk sosyal anlamda daha içine kapanık,mesela sadece kendi ailesi, akrabaları ve hemşehrileriyle görüşen insanlar. kısacası belli bir çerçevenin dışına çıkamamış insanlar.şimdi benim kv müzayedelerde açık arttırmalarda boy gösteren hanım teyzelerden olsa ağzını hafifçe büzüp torununun pipisini görmek istediğini "ne olur aç,hiç görmemişem hayal edirem" diye kibarca söylese:KK52:
bence kaynana gelin görümce elti kayınpeder çatışmaları olağan, ama düzeyi üst kesimlerde farklıdır sanırım,bizde durum bu

Eğitimi içselleştirememiş insanda her şey olur. Şiddet, görgüden bir haber olmak, cahillik, kalitesizlik, yancılık, bireysellikten uzak olmak vs. Alt kesim demek toplumun genelinden daha az kazanan ve daha az eğitimli kişilerden oluşan grup demek. Görüşe katılıyorum. Ha alt kesimden olmayıp bunları yapanlar yok mu? Var ama istisnalar kaideyi bozmaz. :KK34:

Alt kesim/ üst kesimin sosyokültürel anlamda bahsedildiğini düşünüyorum. Fakirlik zenginlik değil.
Makaleye de katılıyorum. Doğru demişler. Kültürlü, elit insanların kayınvalide, elti vs gini insanlarla didişmekten daha önemli işleri vardır herhalde.
Yalnız burda konu sorun yaşamak değil. Herkes herkesle sorun yaşayabilir. Anlatılmak istenenin daha derin olduğunu düşünüyorum. Burda bile eş ve ailesi bölümünde konuların birçoğu safi birbiriyle didişmek, sorun yaşamaktan ziyade. Benim de tespitlerim bu yönde yani.

X