Amaç ne yani görümcecim?

siz evlenince daha ciddi problemler yaşarsınız. eşiniz belli ki aileci, belli ki ailesinin söylediklerinin etkisi altında. evliliğiniz boyunca aile konusunda hep tartışacaksınız....

bu yaşadıkların fragman canım ne yazık ki ,
ya nişanlın sana karışamayacaklarının sınırını belirleyecek
yada senden tırsacaklar buna nişanlında dahil ,

benım eşimede söyleseler kimsenın ağzının payını vermeez sizene demez diyemez
ama bana gelip daha usturplu giyin diyemez yada görümcecik kişiside böyle giyinme diyemez ,

son olarak bu konuyla alakalı çok başın ağrıyacak ve birgün pes edeceksin
ya onlar gibi olacaksın yada boşanacaksın

Evlenme.
Sorun kayın aile değil çünkü, nişanlın.
Dünyaya bir kere geliyoruz, başkası için değil o da.

Boşa salladığımı düşünme, biz göçmeniz, babaanneden sonra kapalı yok ailede. Eşim Doğulu, herkes kapalı. Kimse bana böyle bir şey söyleyemez. Daha nişandan önce eşime sormuşlar, isterse kapanır karışmam ama isteyeceğini sanmıyorum, açıkçası ben de istemiyorum demiş. Kimse bana bunu sormadı bile, bohça yapılırken kv "kızım baş örtüsü koyuyorum yanlış anlama olur mu adettir mevlüt falanda kullanırsın" demiş insan. Nişanlı kişisi dik dursa hiçbiri olmayacaktı. Şimdi elde tutma gazı ile dik duramayan adam evlenince ne hale gelir tahmin edemezsin.

Başta söylemişsin "kültür farklılığı" diye. Bu böyle devam edecektir. Başından nişanlın ve ailesini al karşına otur konuş. Ben buyum, böyleyim, kültürüm bu. Siz istiyorsunuz diye değişemem de. Değiştiririz diye de düşünmeyin de.
Yoksa emin ol çok başın ağrıyacak.

Erkekler ince düşünemez.
Sizinle mutlu bir birlikteliği vardır, aile yapısı, girme ihtimaliniz olan ortamlar, çıkabilecek dedikodular vs... Bunlar aklına bile gelmemiştir.

Görümceniz de iyi veya kötü niyetle orada nişanlınıza, ya iyi güzel de, seso biraz daha usturuplu bir şeyler baksa, bunlarla bizim oranın dugunune gelemez, dedeme el öpmeye gidemez gibi bir şey söylediyse hak vermiştir, nereden bu cesaret diyorsunuz ya, buradan... cesaretlik bir durum yok, adamın daha önce düşünmediği durum var.

öte yandan görümce de çanta degil,kendi fikri var, belirtmesinde sakınca da Yok. İstemiyorsanız kimse size zorla aldırıp giydirecek değil.
Bu kadar büyütmeden, kendinizi ifade edebilecek yaşta kadınsınızdır diye düşünüyorum...

Ben kültür farkı olan evlilikleri riskli buluyorum. Böyle bir uçuruma gerek Yok. Nişanlınızın aile yapısı bu..
Nişanlınız da Ailesini bir kenara atamaz.
Bu açık-kapalı giyim mevzusunda sınırlarınızı bilmediğim için net bir şey söylemek mümkün degil
Ama genelde nişan alışverişinde günlük değil biraz daha kıza geniş aileyle tanışmaya giderken giyilecek yada dugunde orada burada giyilecek kıyafet alınıyor bildiğim...
siz arkadaş ortamınızı hayal edip elbise seçiyorsanız bu da aradaki farkı iyice açmıştır.
Biraz sakin kalın, bu kadar bilenmeyin. Herkes kendi kültürünün gereğini yapıyor. Biraz iyi niyetinizi bozmadan şans verin. Eğer hep karşınıza bu şekilde çıkarsa o zaman tekrar düşünürsünüz

Görümcenin fikirleri seni bağlamaz . Nişanlının bile karışması uygun değil .madem istemiyordu ,istediği gibi biriyle nisanlansaydi.

başta babam olmak üzere ailemizdeki hiç kimse kıyafeti sorun etmez karşı tarafta ..kadınsa daha bir özenli yaklaşılır, rahatsızlık verilmez .yalnız babam popo gösteren kot şortlara takikti biraz :) birgün kardeşim sevgilisiyle babamı ziyarete geldi hastaneye , kız kot şort giymiş ama arkadan popo görünüyor biraz :) babama dedim ki baba bak en sevdiğin :) babam da diyor bari bi gömlek baglayaydi beline ,burası hastane :) bunu söylerken de gülüyor ..yalnız beni uyardı ,sakın kardeşine söyleme ,kızı bunaltmasin, diye .kardeşim de örümcek kafalı bir çocuk değil çok karışmaz fakat öyle şort giymesini de istemez .ondan sonra içine mi doğdu, yoksa bizi mi deniyordu bilmem ama bir daha o şortu giymedi :)) kalpler kırılmadan herkesin gönlü oldu .

Sen bu olaydan sonra niye alışverişi bitirip surat asıyorsun ki? Nişanlınla kavga edecek bir durum yok. Net bir şekilde fikrini söyleyip tarzına göre elbise bakmaya devam et. O görümceyi de sallama. Sana elbise gösterdiğinde "ben o tarzı beğenmiyorum. Benim tarzım şu bu" diye kısa açıklamanı yap. Geç. Böyle yaparsan çok uğraşırlar seninle.

Bence gereksiz bir tartışma olmuş. Daha evlenmeden eşinizi zor durumda birakmis gelin oldugunuzu şimdiden belirtmissinz.
Ben elbise almaya hep gorumcemle çıkarım. Sağolsun bana çok yardımcı olur. Begenmedigim elbise tarzı olursa acikca söylerim begenmedigimi bunda abartılacak bi durum yok. Sonuçta Gorumceniz size zorla bunu giyineceksin dememiş.

Bence suclu olan nisanliniz ablasina karisma ben boyle kabul ediyorum demeliydi.bizde de boyle sorunlar yasandi ve esim her seferinde kimse karismasin istedigini giyer dedi.gorumcenizi de bosverin aklinca gorumcelik oynuyor

Gorumceniz dindar. Dini nedenlerden öturu boyle davraniyor. Halbuki kimsenin kalbine zorla iman koyamasssin. Kimseye zorla birsey yaptiramassin. Baskici demekki. Esiniz dindar degil . sizde dindar degilsiniz . bu yuzden karismamali kimse. Esinize bunu soyleyin. Basdan nasil kilik kiyafet dusunce din yapisindan kendi ailesinden farkli bir insan seciyosa halkımız ( erkek kadin fark etmez) evlendikten sonra buyuk catismalar cikiyo bunada katlanmalilar. Secen kisi ,sectigi kisiyi oldugu gibi kabullenmeli. Musluman biri kendi gibi muslumanla evlenmeli. Deist deistle evlenmeli. ( yaraticiyi kabul edip ibadet yapmayarak yaraticiyi kabul etmeyenler) kendi gibi biriyle evlenmeli . Insanlarimiz buna göre eş secimi yapsa bosanmalar azalirdi.

Gorumceniz dindar. Dini nedenlerden öturu boyle davraniyor. Halbuki kimsenin kalbine zorla iman koyamasssin. Kimseye zorla birsey yaptiramassin. Baskici demekki. Esiniz dindar degil . sizde dindar degilsiniz . bu yuzden karismamali kimse. Esinize bunu soyleyin. Basdan nasil kilik kiyafet dusunce din yapisindan kendi ailesinden farkli bir insan seciyosa halkımız ( erkek kadin fark etmez) evlendikten sonra buyuk catismalar cikiyo bunada katlanmalilar. Secen kisi ,sectigi kisiyi oldugu gibi kabullenmeli. Musluman biri kendi gibi muslumanla evlenmeli. Deist deistle evlenmeli. ( yaraticiyi kabul edip ibadet yapmayarak yaraticiyi kabul etmeyenler) kendi gibi biriyle evlenmeli . Insanlarimiz buna göre eş secimi yapsa bosanmalar azalirdi.
Bu nasıl yorum pardon?

Giyimle dindarlığı nasıl örtüştürdünüz?

İnsanların kendi tercihleri olamaz mı ?

Siz kendiniz soyluyosunuz muhafazakar ailesi var diye. Gorumcen dindar. Yani sorun surda herkes kendi dinine yasantisina gore bir aile es secse hic boyle catismalar yasanmaz.
Deistler (Yaraticiyi kabul edip , ibadet etmeyerek yaraticiyi red etmek) kendi gibi deistle evlenmeli. Kalbiyle Allaha iman edip getirdigi herseyi kabul eden uygulayan muslumanlar kendi gibi biriyle evlenmeli.
Esiniz sizin gibi dusunuyo buyuk ihtimal. Siz acikca konusmalisiniz beni boyle kabul ettin ben boyle dusunuyorum islami yasayan biri degilim. Sende boyle dusunuyosun beni sectin. Ailen islami yasiyosa olabilir herkesin tercihi. Ben onlara saygi duyuyorum karsi tarafa soyle onlarda bana saygi duysun. Demelisin. Yada acikca siz ailesine bunu soyleyin. Sonradan onlar sizi degistirmeye calisacak catisma cikar buyuk ihtimalle. Cunki siz degismiyeceksiniz onlarda degismeyecek. Herkes boyle kabullenmeli. Evlendikten sonra cocuk olur anlasamiyoruz der bosanirsiniz. Cok onemli bir konu.

Düğünden önce topluca kıyafet alma adeti de bitse artık. Bana hep çok saçma gelmiştir ya da nişanlınla ikiniz gitseydiniz keşke. Görümcem yok ama görümce adayı sayılırım. Gelinin aklına kötü bir şey gelmesin karıştığımı düşünmesin diye kırk takla atardım herhalde. Bunda bariz art niyet aradım. Nişanlınla otur ciddi konuş tavrını koymazsan bu iş biter de sustursun insanları böyle hem kendisi arada kalır hem ilişkiniz zarar görür.

Bu nasıl yorum pardon?

Ne var ki yorumda baştan sona hak verdim insanların seçimleri belli kültüre dine yaşadığı ortama göre değişmez mi? Her ortamda aynı kıyafeti giyebilir miyiz mesela?

Bu nasıl yorum pardon?

Tercihlere sorunum yok. Herkes neye inaniyorsa yada inanmiyorsa onu temsil eder. Herkes birbirine saygi duymali. Ama burdaki konuya gore gorumce kisisi baskici yapida. Kendi dusuncelerini yasayis bicimini karsi tarafa yansitiyo.
Bu yuzden gelin adayi aileyle konusmali basden oglunuz bu yonde tercih yapti. Evlendikten sonra kimse kimseyi degistirmeye kalkmasin. Demelisin yoksa evlendikden sonra bu konuda cok sorun yasanir.

Ne var ki yorumda baştan sona hak verdim insanların seçimleri belli kültüre dine yaşadığı ortama göre değişmez mi? Her ortamda aynı kıyafeti giyebilir miyiz mesela?
Bana göre yorum da çok şey var .
Kısa etek giyen dinsiz mi oluyor?
Sizce ?
Peçe giyen
Dindar mı?

Tercihlere sorunum yok. Herkes neye inaniyorsa yada inanmiyorsa onu temsil eder. Herkes birbirine saygi duymali. Ama burdaki konuya gore gorumce kisisi baskici yapida. Kendi dusuncelerini yasayis bicimini karsi tarafa yansitiyo.
Bu yuzden gelin adayi aileyle konusmali basden oglunuz bu yonde tercih yapti. Evlendikten sonra kimse kimseyi degistirmeye kalkmasin. Demelisin yoksa evlendikden sonra bu konuda cok sorun yasanir.
Aynı fikirdeyiz herkes birbirine saygı duymalı.
Ve
Giyimine göre inancı sorgulanmamalı?
Giyim inanca göre sekillenmiyor bunu bilin istedim.

Bana göre yorum da çok şey var .
Kısa etek giyen dinsiz mi oluyor?
Sizce ?
Peçe giyen
Dindar mı?
Çok dar kalıplarla bakıyorsunuz o yorumla öyle bir durum yok tabii ki peçe giyen dindar kısa etek giyen dinsiz değil bu anlamı nasıl çıkardınız onu anlamadım. İnsanlar birbirini olduğu gibi kabullenmeli demiş sizin çıkardığınız derin anlamlara şaşırdım. Ben de kısa etek giyiyorum ben dinsiz miyim yani :)

X