Annenize ve Babanıza karşı vicdanınız rahat mı?

yani öğleden beri tuvalete girip girip hüngür hüngür ağlıyorum
dün akşam yatarken açıcam konuyu demiştim. bugün tekrar vazgeçmiştim. ama içimde tutamıyorum
çünkü vicdan azabı çekiyorum
canım benim yaşanılan şeyler kolay değil. Böyle olaylarla aslında aile açısından birazda sınanıyor insan. Abin malesef sanırım eşinin dolduruşuna çok gelen bir insan anladığım kadarıyla. Umarım düzelir. Ve lütfen artık bu kadar çok üzülme seninde bi evladın var en azından artık onun için bazı şeyleri hatırlama bi çizgi çek hayata karşı yeniden başla. Hepimiz neler yaşıyoruz şimdi sorsak kimin hayatı dört dörtlük ki ben desem inan benimde öyle.Onlara yaşattıklarının karşılığını versen eline ne geçecek ki yine mutsuz olacaksın.Yaptığın iyilikler de kötülükler birgün karşına çıkacak bunu unutma.

cute tek bir şey diyicem.
siz neden koca koca adamlar 4-5 yaşında ki çocukların sözlerine bu kadar büyük anlamlar biçtiniz?
evet çok ayıp etmişsiniz ailenize...
üstelik senin abinin eşine yaptığı harcamaları bir hataymış gibi yüzüne vurman gibi bir lüksün yok. o onun eşi. istediği gibi harcar.
tabi abinin şiddet eğilimi de çok çirkin.
biz büyükler sakin olmalıyız. bebelerin her sözüyle hareket edersek ne kavgalar çıkar ne kavgalar....

cok zor seyler yasamıssın isteyerek olmamıskı sen uzulmussun onlarda uzulmus.... hıc bırımızın ailesıne karsı vıjdanı rahat olmaz yaptıgımız cocuklular hatalar yanlıslar farkında olmadan ıstemeden ne yaparsak yapalım anne babamızın hakkını odeyemeyız yapmamız gereken hayattayken onlara doya doya sarılmak opmek kıymetlerını bılmek onları anlamaya calısmak...

Yani ben aslıdna gerçekten yemin ediyorum hiçbir zaman keşke beni tanıyanlarda yazsa gerçek hayatta
hiçbir zaman onların cocukları benimkine zarar verdiğinde onlara vurmalarını istemedim ki onlar benden istesinler.
bende biliyorum onlar bacak kadar cocuklar.
ama o dönemi uzun uzadıya yazmadım. evlerine almadılar cocugumu orospu demiş diyerekten.
ha dedim öylemi.
fırsatı bekledim , cocuk onlar dedim. onun kide küfür edince bende sesimi cıkarınca olanlar oldu.
o konuda pişman değilim. çünkü çok sıkıntı vermişlerdi bana.
abimin eşine yaptığı harcamaya lüksüm olmazdı esasen ama o araba babamın parasıyla alınmıştı pert olunca araba abim kendi parasıyla ödedi eyvallah ama benimde babama olan borcumu yengem bana ne zaman ödeyeceksin babana demeseydi bunları söylemeye cesaretım olmazdı.
hadi ben görümceyim ya kötüyüm genede yüzüm olmazdı.

bir arkadaş y azmış yengenın dolduruşuna geliyor diye. yok öyle değil. yengemde abime bu şekilde akıl verebilecek biri değil.
abimin kendi karakteri böyle.
daha gecen gün babam ödeyemiyor diye ev vergilerini biz ödedik. babamında bana borcu var ama diyor. 100 lira borcu varmış babamın ona. abim hayatınızda görebileceğiniz en paracı insanlardan biri.

birde annem babam banada abimede yaptıklarını yapmamış olsaydı ikimizde kirada derme catma evlerde yaşıyor olacaktık . abim bir iş yerinde işçi yengemde konfeksyonda çalışıyor olacaktı.
ama bunların peşine düşmücem artık.
velhasıl kelam ben duygusal oldugum için onlarında günahlarını ben yüklendim hepimizin yerine vicdan azabı cekiyorum

benim vicdanım son derece rahat. Ama babamın bana karşı vicdanı ne durumda çok merak ediyorum! Bana bir kere bile kızım dedemiştir. Kendimi bildim bileli beni hep küçümsemiş ve insanların yanında kötü düşürmüştür. Benden 2 yaş büyüğümü özel okullarda her sene dersaneye göndererek okutmuş (kendisi de çok çalışkan ve azimlidir allah için), beni ise hep aşağılamış, o zamanlar katsayı engeli olduğu için iyi bir meslek sahibi olamam baba gönderme diye günlerce ağlamama rağmen zorla meslek lisesine yazdırmış, tam üniversite sınavına gireceğim dönemde bütün parasını batırıp herşeyi satıp borç içinde kalmış, bize ana avrat küfür edip evde terör estirmiş, herkesin içinde senden bi ... olmaz diye beni her defasında rencide etmiş, bütün olumsuzluklara rağmen şehir dışında üni. kazanınca anneciğimin tarlada ve evlere gittiği temizlik işlerinde kazandığı parayla okumuş ve mezun olur olmaz memur olmuş biri olarak söylüyorum bunu. mezuniyetimden 3 ay sonra ailemin yanında memur oldum. anneciğimin desteği, duası ve azmim sonucu... 7-8 yıl ailemin yanında çalıştım ama babam beni hep kambur gibi gördü. Şimdi evliyim ve hep bu ezik psikolojisinden ev geçimini üstüme almış olmamdan dolayı belki eşimle sorunlar yaşıyorum. ve bunun sebebi eskilere dayanıyor. Babamın şimdi aklı çıkıyor boşanırım da geri dönerim diye. Komik değil mi ? Bense ne sigara ne alkol. İş çıkışı eve gelen, onunla yüzgöz olmamak için odamdan bile çıkmayan tv bile izleyemeyen biriydim. İnşallah anneme layık bir evlat olurum ama,
babamı Allaha havale ediyorum......

bu konuyu şu sebeble açtım.
gecen sene amcam inşaat kazasında vefat etti.
2 kızı 1 oglu vardı.

en küçük kızı dediki ben üzgünüm babam öldüğü için ama içimde zerre kadar vicdan azabı yok yapma dediği birşeyi yapmadık , yap dediklerini hep yaptık dedi.
daha gecen sene beynimden vurulmuşa dönmüştüm bunu duydugumda.
gerçekten boyleydı biliyoruz yasantılarını.
bende babam kalp krizi gecirince bana hep kızdıgı yırtık pantolonlarımı giymeme kararı aldım söz verdim ona.
Umarım tutarım

benim vicdanım son derece rahat. Ama babamın bana karşı vicdanı ne durumda çok merak ediyorum! Bana bir kere bile kızım dedemiştir. Kendimi bildim bileli beni hep küçümsemiş ve insanların yanında kötü düşürmüştür. Benden 2 yaş büyüğümü özel okullarda her sene dersaneye göndererek okutmuş (kendisi de çok çalışkan ve azimlidir allah için), beni ise hep aşağılamış, o zamanlar katsayı engeli olduğu için iyi bir meslek sahibi olamam baba gönderme diye günlerce ağlamama rağmen zorla meslek lisesine yazdırmış, tam üniversite sınavına gireceğim dönemde bütün parasını batırıp herşeyi satıp borç içinde kalmış, bize ana avrat küfür edip evde terör estirmiş, herkesin içinde senden bi ... olmaz diye beni her defasında rencide etmiş, bütün olumsuzluklara rağmen şehir dışında üni. kazanınca anneciğimin tarlada ve evlere gittiği temizlik işlerinde kazandığı parayla okumuş ve mezun olur olmaz memur olmuş biri olarak söylüyorum bunu. mezuniyetimden 3 ay sonra ailemin yanında memur oldum. anneciğimin desteği, duası ve azmim sonucu... 7-8 yıl ailemin yanında çalıştım ama babam beni hep kambur gibi gördü. Şimdi evliyim ve hep bu ezik psikolojisinden ev geçimini üstüme almış olmamdan dolayı belki eşimle sorunlar yaşıyorum. ve bunun sebebi eskilere dayanıyor. Babamın şimdi aklı çıkıyor boşanırım da geri dönerim diye. Komik değil mi ? Bense ne sigara ne alkol. İş çıkışı eve gelen, onunla yüzgöz olmamak için odamdan bile çıkmayan tv bile izleyemeyen biriydim. İnşallah anneme layık bir evlat olurum ama,
işte hayat.
hepimize öyle öyle farklıki.

boşandınız mı siz anlamadım..

Yani ben aslıdna gerçekten yemin ediyorum hiçbir zaman keşke beni tanıyanlarda yazsa gerçek hayatta
hiçbir zaman onların cocukları benimkine zarar verdiğinde onlara vurmalarını istemedim ki onlar benden istesinler.
bende biliyorum onlar bacak kadar cocuklar.
ama o dönemi uzun uzadıya yazmadım. evlerine almadılar cocugumu orospu demiş diyerekten.
ha dedim öylemi.
fırsatı bekledim , cocuk onlar dedim. onun kide küfür edince bende sesimi cıkarınca olanlar oldu.
o konuda pişman değilim. çünkü çok sıkıntı vermişlerdi bana.
abimin eşine yaptığı harcamaya lüksüm olmazdı esasen ama o araba babamın parasıyla alınmıştı pert olunca araba abim kendi parasıyla ödedi eyvallah ama benimde babama olan borcumu yengem bana ne zaman ödeyeceksin babana demeseydi bunları söylemeye cesaretım olmazdı.
hadi ben görümceyim ya kötüyüm genede yüzüm olmazdı.

bir arkadaş y azmış yengenın dolduruşuna geliyor diye. yok öyle değil. yengemde abime bu şekilde akıl verebilecek biri değil.
abimin kendi karakteri böyle.
daha gecen gün babam ödeyemiyor diye ev vergilerini biz ödedik. babamında bana borcu var ama diyor. 100 lira borcu varmış babamın ona. abim hayatınızda görebileceğiniz en paracı insanlardan biri.

birde annem babam banada abimede yaptıklarını yapmamış olsaydı ikimizde kirada derme catma evlerde yaşıyor olacaktık . abim bir iş yerinde işçi yengemde konfeksyonda çalışıyor olacaktı.
ama bunların peşine düşmücem artık.
velhasıl kelam ben duygusal oldugum için onlarında günahlarını ben yüklendim hepimizin yerine vicdan azabı cekiyorum
Maddi anlamda ailenizin sizlere çok büyük desteği olmuş.
Bunun kıymetini bilemeyip nankörlük ettiğinizi düşünüyorsun.
Aslında çok ta şanslısınız sen de farkındasın.
Size sağlanan maddi imkanlar az değil.
Buna karşılık anne babanıza tek verebildiğinizin üzüntü olduğunu düşünüyorsun.
Anne babanızı çok üzmüşsünüz gerçekten ama çok duygusalsın diye diğer mesajlarda es geçtim yazmadım:))
Dedim ya abini bırak,sen ne yapabiliyorsun hatanın neresinden dönebiliyorsun ona bak.
Bundan sonra daha hayırlı bir evlat olmaya çalış.
Şunu da ekleyeyim cute, fevri davranışlarını mümkün mertebe törpüle.
Duygularını kolaylıkla uç noktalara taşıyabiliyorsun.Yorumlarını az çok biliyorum:))
Olaylara daha geniş daha sakin bakmaya çalış.
Tekrar yazayım abin yapamıyorsa da sen yap,o olgunluğu sen göster.

Maddi anlamda ailenizin sizlere çok büyük desteği olmuş.
Bunun kıymetini bilemeyip nankörlük ettiğinizi düşünüyorsun.
Aslında çok ta şanslısınız sen de farkındasın.
Size sağlanan maddi imkanlar az değil.
Buna karşılık anne babanıza tek verebildiğinizin üzüntü olduğunu düşünüyorsun.
Anne babanızı çok üzmüşsünüz gerçekten ama çok duygusalsın diye diğer mesajlarda es geçtim yazmadım:))
Dedim ya abini bırak,sen ne yapabiliyorsun hatanın neresinden dönebiliyorsun ona bak.
Bundan sonra daha hayırlı bir evlat olmaya çalış.
Şunu da ekleyeyim cute, fevri davranışlarını mümkün mertebe törpüle.
Duygularını kolaylıkla uç noktalara taşıyabiliyorsun.Yorumlarını az çok biliyorum:))
Olaylara daha geniş daha sakin bakmaya çalış.
Tekrar yazayım abin yapamıyorsa da sen yap,o olgunluğu sen göster.
Güldürdün beni :KK70:
aslında normal hayatta böyle biri değilim :KK70:
yani genelde çok umursamaz oldugum için ve tembel agzımı acıp laf dalaşına girebileceğim biri yok ileride bir eltim olursa onunla inşallah.
zira abim bana bir kaç beden fazla geldi.

biliyorum artık abimi kafama takmamam gerek çünkü hiiç bişey değişmeyecek , değişmediği gibi.
Annem beni günde 20 kere arıyorum
20'sindede of demeden konuşucam Allahım söz veriyorum diyorum hep. aynen yazdığı gibi biz onlara ne verebiliyoruz diyorum
kendimi sorguluyorum

bu konuyu şu sebeble açtım.
gecen sene amcam inşaat kazasında vefat etti.
2 kızı 1 oglu vardı.

en küçük kızı dediki ben üzgünüm babam öldüğü için ama içimde zerre kadar vicdan azabı yok yapma dediği birşeyi yapmadık , yap dediklerini hep yaptık dedi.
daha gecen sene beynimden vurulmuşa dönmüştüm bunu duydugumda.
gerçekten boyleydı biliyoruz yasantılarını.
bende babam kalp krizi gecirince bana hep kızdıgı yırtık pantolonlarımı giymeme kararı aldım söz verdim ona.
Umarım tutarım
senı uzmek hıc ıstemem cok duygusalsın ama emın olkı bunun onune gecmek mumkun degıl ben 9 yasında ıse basladım 13 sene calıstım durmadan babama yardımcı oldum zor zamanlar gecırdı hayatı boyunca ailesı maddı manevı hıc yanında olmadı ısyerı yandı ıssız kaldı patronu vefat ettı ısyerını kapattılar bıcok sebep hakkım varsa babamda helel olsun o yerı geldı yıllarca hamllık yaptı gece gunduz calıstı bana baktı buyuttu benım yaptıgım onunkının yanında hıc bırsey... ama su var mısal babama kulagıı 6 delık daha actırcam dedı yapamazsın ıznım yok dedı bıde ben tıronbosıt hastasıydım kanamaya meyıllı durmama rıskı vardı kanama olunca zararlı yasak sna boyle seyler dedı babam bende ınat ettım gıttım deldırdım kızdı uzuldu mısal nekadar kucuk bısey ama babam oldukten sonra ınan hersey beynımde dondu durdu halada donuyor nıye uzdum nıye her dedgını yapmadım ınat ettım dıye bunun onune gecmek ımkansız oluyor yanı uzme kendı bol bol sarıl op benım yerımede op babanın lerınden olurmu...

anne babalarımızı kaybetmeden onların kıymetini bilmek asıl olan..dört elle sarılın onlara çünkü gün gelir en çok ihtiyacınız olduğu anda onları bulamazsınız...

senı uzmek hıc ıstemem cok duygusalsın ama emın olkı bunun onune gecmek mumkun degıl ben 9 yasında ıse basladım 13 sene calıstım durmadan babama yardımcı oldum zor zamanlar gecırdı hayatı boyunca ailesı maddı manevı hıc yanında olmadı ısyerı yandı ıssız kaldı patronu vefat ettı ısyerını kapattılar bıcok sebep hakkım varsa babamda helel olsun o yerı geldı yıllarca hamllık yaptı gece gunduz calıstı bana baktı buyuttu benım yaptıgım onunkının yanında hıc bırsey... ama su var mısal babama kulagıı 6 delık daha actırcam dedı yapamazsın ıznım yok dedı bıde ben tıronbosıt hastasıydım kanamaya meyıllı durmama rıskı vardı kanama olunca zararlı yasak sna boyle seyler dedı babam bende ınat ettım gıttım deldırdım kızdı uzuldu mısal nekadar kucuk bısey ama babam oldukten sonra ınan hersey beynımde dondu durdu halada donuyor nıye uzdum nıye her dedgını yapmadım ınat ettım dıye bunun onune gecmek ımkansız oluyor yanı uzme kendı bol bol sarıl op benım yerımede op babanın lerınden olurmu...
Anlıyorum biliyorum
insanları değiştirmek çok zor
hele hele kendimizi.
bişeyde diyemiyorum zira her yorumda başka türlü düşünüp göz yaşı döküyorum.
Allah içimizi ferahlatsın gerçekten :S

Güldürdün beni :KK70:
aslında normal hayatta böyle biri değilim :KK70:
yani genelde çok umursamaz oldugum için ve tembel agzımı acıp laf dalaşına girebileceğim biri yok ileride bir eltim olursa onunla inşallah.
zira abim bana bir kaç beden fazla geldi.

biliyorum artık abimi kafama takmamam gerek çünkü hiiç bişey değişmeyecek , değişmediği gibi.
Annem beni günde 20 kere arıyorum
20'sindede of demeden konuşucam Allahım söz veriyorum diyorum hep. aynen yazdığı gibi biz onlara ne verebiliyoruz diyorum
kendimi sorguluyorum
İnan çoğu yorumuna yorum yapamıyorum ben.
Çünkü dar çerçeveden baktığını farkediyorum ve de yüksek perdeden yazıyorsun.
Gerçek hayatta da böyle fevri olduğunu farz etmiştim:))
Neyse bu samimi yoruma alınganlık yapmazsın umarım.
Ama bu konuda farklı bir cute var.Belli ki kendini tartmış hatalarını görmüş.
Konunun beni farklı duygulara götürdü.
Yazdım yazdım sildim,rahmetli annemle hastalığı boyunca yaşadıklarımızı.
Umarım kimse sınanmaz böyle acılarla.
Benim bu konudaki hislerim yaşadığım acı tecribelerden süzülme.
O sebeple sen elinden geleni yap deyip duruyorum.
Sonrasında yaşanan vicdan azabı çok daha ağır cute.

Cnm benim.. benzerlerini yasadım çok iyi anlyorum sehi. Babam ş.dısında çalısırdı abime gücü yetmezdi annemin. Babam ben çok yasamam da bu çocuk size gün göstermez derdi.. cnm babam 2003te gurbette vefat etti.. evinden uzakta bizim için...sonrası zindan..dayak hakaret ve mutsz bi anne psk. Bozuk kardesler.. ben bir dağda onlar bi dağda..
Dün vicdanıhı rahatlatmak için gelmek istedi unutaladım yaptklarını dedim dolaylıca.. kudurdu... ee değişmez bu.. anam arada kaldı.. kızsın sus..
Annem icin vicdanım rhat değil.. ona da cok asilik ettim. Hayata abime olan hıncımı ondan aldım hep...

Abin seni bu kadar hirpalarken yengen yakana yapisirken esin ne alemdeydi merak ettim
Eşim yoktu
bu kavgaların sonunda yengem sinir krizi geçirirken eşim geldi. hemen kaçtık acıkcası
abim tekrar geri gelir gebertir beni oracıktayken.
aslında yengemi çok seviyorum yani abimle değilde yengemle resmen aramızın bu sekilde kopmasına üzüldüm.
kısacası çok pişmanım yani keşke susup içime atsaydım

İnan çoğu yorumuna yorum yapamıyorum ben.
Çünkü dar çerçeveden baktığını farkediyorum ve de yüksek perdeden yazıyorsun.
Gerçek hayatta da böyle fevri olduğunu farz etmiştim:))
Neyse bu samimi yoruma alınganlık yapmazsın umarım.
Ama bu konuda farklı bir cute var.Belli ki kendini tartmış hatalarını görmüş.
Konunun beni farklı duygulara götürdü.
Yazdım yazdım sildim,rahmetli annemle hastalığı boyunca yaşadıklarımızı.
Umarım kimse sınanmaz böyle acılarla.
Benim bu konudaki hislerim yaşadığım acı tecribelerden süzülme.
O sebeple sen elinden geleni yap deyip duruyorum.
Sonrasında yaşanan vicdan azabı çok daha ağır cute.
yok yok alınmam .
normalde fevri biri değilim . cogu zaman cevap vermemeyi tercih ediyorum
benide kadınlar kulubu bozdu :)
belkide haklısındır burada bile kimleri kimleri üzmüşümdür,
neyse o konuya girmiyim ama dimi yeterince üzgünüm zaten.
İnşallah Allah uzun ömürler versin hepimize.
hataları telafiden ziyade bal kaymak tadında bir yaşam sürerler inşallah.
annemle babam 53 yaşındalar

X