Ansızın Gelen Misafire Tarifler

Ahh dogru soyluyorsunuzda birde buzlukta yer olsa :KK1::KK1:

Arkadaşım hem vakit yok, hem buzlukta yerin yok.
Önceden hiçbir hazırlık olmadan da ortaya birşey çıkmıyor.

Madem öyle, ya müsait değilim deyip kabul etmeyeceksin, ya da önlerine hazır kek, bisküvi, çubuk kraker koyacaksın.

Milfoyu nasil yaptigini anlatirmisin

milföyü koy tepsiye üzerine ketçap yada az sulandırılmış salça yay. üzerine kaşar, sucuk, zeytin, kornişon, biber, domates Allah ne verdiyse artık diz. fırına ver. bu kadarcık. çubuk milföy için de kare milföyü uzunlamasına beşe böl. önce suya sonra susam veya şekere batır. ama kırmızı biberlileri suya batırma. bir de şekerliler çabuk piştiği için fırın kapağı tarafına denk gelsin. yoksa yanıyor.

Ben habersiz misafiri sevmem
Ama çok zorda kalırsam
Hemen çayın yanına bişey yaparım
Süreye göre ve kaç kişi geleceklerine göre aşağıdakilerden birkaçını yapıyorum

Dr Oetker'in un kurabiyesi karışımı var hazır, ona sadece sıvı yağ ve margarin ekleyip fırına atıyosun 15 dk pişiyo
Milföy de gayet pratik ve çabuk pişen bi hamur
Kısır da pratik geliyo bana ( patates salatasına göre )
Bi de hazır pasta tabanından pasta yapıyorum , kısa sürüyo

birazdan ordayız geldik geliyoruz tarzı emrivakilere hiç gelemem ev telefonu olmadığından arayan cepten arıcak evde yokuz derim geçer gider, kendimde ne kadar yakın olursa olsun 2 gün önceden haber veririm

Bende öyleyim
Yeni evliyken ayıp olmasın diye bişey demiyoduk
Baktım millet börek çörek bulunca altın gününe gelir gibi toplaşıp bana geliyo, epeyde bi yaş farkımız var yani sohbette kuramıyorum
Birkaç kez haber verilmesi gerektiğinin altını çizdim
Yine haber vermediler

Bizde artık evde yokuz diyoruz
Herşeyin bi adabı var
Bizde habersiz veya son dk gidilmez bi yere
Önceden müsait misiniz denir
Evlenince gördüm ki herkes usul erkandan anlamıyomuş

Milfoyu nasil yaptigini anlatirmisin

İstediğin gibi yapabilirsin
Kafana göre uydur evde ne varsa

İster patates haşla, ister peynir koy arasına katla
Yağlı kağıt serili tepsiye diz, üstüne yumurta sür, fırına ver

( Yufka gibi değil bu süt, yağ vb. karışım eklemene gerek yok )

$2013-07-30 18.01.52.jpg
$2013-07-30 18.02.28.jpg
$2013-07-30 18.03.21.jpg
$2013-07-30 18.03.47.jpg
$2013-07-30 18.04.11.jpg
$2013-07-30 18.59.19.jpg

Daha önce bi arkadaş için aşama aşama resim çekmiştim
Bu vb. istediğin şekilde yapabilirsin

:KK3:

ama arkadaşım senin misafirlerin çatkapı gelmiyorlar. üstelik evine ilk defa gelen insanlar. böyle milföyle falan değil de daha özenli bir sofra kurman gerekmez mi? bu verdiğimiz tarifler anlık misafirler için genelde.

ama arkadaşım senin misafirlerin çatkapı gelmiyorlar. üstelik evine ilk defa gelen insanlar. böyle milföyle falan değil de daha özenli bir sofra kurman gerekmez mi? bu verdiğimiz tarifler anlık misafirler için genelde.

Evet gun icin gelenler haberli ama bnm ve esimin arkadaslari akrabalarimiz olsun hic yanliz kalmayiz surekli evime gelen giden olur bn bu durumdan memmunum ama. bazen ne yapacagimi sasirip afalliyorum prAtik meze turu seyler salatalar yemek ve tatli borek olarak sizler ne yapiyorsunuz fikir almak istedim

Tavada börek te çok pratik, erken pişiyo

Teflon tavayı birazcık yağla
Süt, yumurta, sıvıyağ karışımı yap
1,5 yufkayı bölerek arasına karışım ekleyip tavaya diz
Ortasına iç malzemeyi ekle ( çeçil peynir güzel oluyo, çabuk eridiğinden )
Yine 1,5 adet yufka ile arasına karşım gezdirerek üstünü kapa

Altını üstünü kısık ateşte pişir ( fırın gibi değil ocakta çabuk pişiyo, kontrol etmek lazım hemen )

Evet gun icin gelenler haberli ama bnm ve esimin arkadaslari akrabalarimiz olsun hic yanliz kalmayiz surekli evime gelen giden olur bn bu durumdan memmunum ama. bazen ne yapacagimi sasirip afalliyorum prAtik meze turu seyler salatalar yemek ve tatli borek olarak sizler ne yapiyorsunuz fikir almak istedim

Kabak tarator
Havuç tarator
Bi de salatalık rendesiyle yapılan meze var

Bunlar olabilir

İnsanlar neden çat kapı gelir ki, telefon ki hayatımızın her noktasına girmiş. Gelmeden bir yarım saat önce arayamıyor mu millet

Kabak tarator
Havuç tarator
Bi de salatalık rendesiyle yapılan meze var

Bunlar olabilir

Bunlar çat kapıya yetişir mi bakalım.. yani çat kapının en layığı ya buzlukta varsa bir şeyler yoksa hazır..o da siz durun ben bir pastaneye gideyim olmuyor, bisküvi vs. ya da tamamen görsellik yapacaksın. Mesela cips koyup iyi bir dip sos hazırlanabilir, çerez tabakları.. ve artık gerisi evde ne varsa…

Benimde en hoşlanmadığım misafir yarım saate geliyoruz diyen misafir. :KK53:

Bende çözümü dondurulmuş hazır börek, ev yapımı hazır dondurulmuş tiremusu gibi ürünleri evden eksik etmemekte buldum.

Bunlar çat kapıya yetişir mi bakalım.. yani çat kapının en layığı ya buzlukta varsa bir şeyler yoksa hazır..o da siz durun ben bir pastaneye gideyim olmuyor, bisküvi vs. ya da tamamen görsellik yapacaksın. Mesela cips koyup iyi bir dip sos hazırlanabilir, çerez tabakları.. ve artık gerisi evde ne varsa…

Herkes dedi bunları
Arkadaş buzlukta yer yok diyo
Hazır koy dedik
İçine sinmiyomuş

Meze vs. kendi sordu
Gelen içerde bekliyo, konu sahibi mutfakta meze filan yetiştirmeye çalışıyo demek

Ben bisküvi kurabiye de koyaırm bana kalsa
Habersiz geleni içeri aldığıma şükür etmeliler, hazırmış bilmem neymiş bunu düşünmem kendileri belirliyo hak ettiği şeyleri
Adabıyla gelselermiş derim bi çay iki kurabiye yeter :KK6:

En pratiği hazır sarılıp dondurucuya atılmış sigara börekleri ve milföyden yapılan herşey:))
Yaprak sarma-biber dolması-köfte vs. de dolapta hazır beklerse hem yemekli gelenlere hem se sıkışık zamanlarda size kolaylık olur.
Çoğu zaman köftem-böreğim dolapta hazır olur.
Milföy hamurunu ise dışarıda biraz yumuşatıp hemen sosisli zeytinli rulolar yaparım genelde ve çok lezzetli olur.
Patatesli tarif vermiş ya arkadaş onu sosis-zeytin ve kaşarla yapıyorum güzel oluyor.
Ayrıca çatkapı gelen misafir de bulduğunu yer.
Bunun için fazlaca kasılmaya gerek yok.Hatta en yakın pastaneden alırsın bişeyler.Profiterol mesela.
Çatkapı gelen kişi de ahım şahım bi hazırlık beklemez.
Hazır kek unları da pratik olur.hemen çırpıp at fırına.
hazır dondurulmuş ikramlık börekler de var artık her markette.Çok stres yapıyosan al 2 paket dursun derin dondurucuda.
Ayrıca pişmiş kek te durur derin dondurucuda.Bazen kalanları saklarım.Pohaçanın sigara böreğinin de pişmişi gayet güzel saklanıyor dolapta.
uzun süreler saklamazsın.genelde 2 hafta içinde tüketirim bu tür koyduklarımı.

Cevizli kereviz salatası yapabilirsiniz, patates, bezelye , havuç haşlayıp buzlukta amerikan salatası yapmak üzere bulundurabilirsiniz,konservede olabilir. Patlıcan , kırmızı biber közleyip buzlukta saklayabilir, sarmısaklı yoğurt yada Beşamel sosla karıstırıp basit bir meze elde edebilirsiniz.
Aslında çatkapı gelen misafire evdeki malzemeler doğrultusunda hazırlık yapmak zorunda kalıyoruz. Bu gibi durumlar için sigara böreği , kek, kurabiye hamuru ,içli köfte , mantı gibi şeyler bulunduruyorum buzlukta yanınada evde kabak varsa mücver, patates varsa salata vs gibi evdeki malzemelerden bi alternatif üretiyorum açıkçası zaten haberli geliyor olsalar zamanım olur ve ekstra bişeyler hazırlarım mutlaka.

ben öyle çat kapı gelen misafiri sevmiyorum ya
beş dakkaya çay içmeye geliyoruz deseler neyse
bazıları arayıp 1-2 saat sonra geliyoruz diyo mecbur birşeyler yapmak gerekiyo

en iyisi önceden yapıp buzluğa atmak mesela annem su böreği yapmış baya önce bi kısmını buzluğa atmış dün pişirdi çok hoşuma gitti tadında bi değişme de olmuyo en iyisi hazırda bulundurmak
bi de kısır ya da patates salatası yapabilirsin ya da çeşitli meze tarzı salatalar oluyo basit basit onları yapabilirsin
ayrıca kuruyemiş vs bulundurursan o da kurtarıcı olur

artık kekler tatlılar da oluyo evde bulunduracaksın bence eğer bu şekilde sık sık misafirin geliyosa

bize biri gelince fırından alıyoruz küçük küçük poğaçalar ıslak kekler filan yapıyolar sıkıntı olmuyo

Herkes dedi bunları
Arkadaş buzlukta yer yok diyo
Hazır koy dedik
İçine sinmiyomuş

Meze vs. kendi sordu
Gelen içerde bekliyo, konu sahibi mutfakta meze filan yetiştirmeye çalışıyo demek

Ben bisküvi kurabiye de koyaırm bana kalsa
Habersiz geleni içeri aldığıma şükür etmeliler, hazırmış bilmem neymiş bunu düşünmem kendileri belirliyo hak ettiği şeyleri
Adabıyla gelselermiş derim bi çay iki kurabiye yeter :KK6:

Çek biz kendimizi kasıyoruz yok misafir yok şöyle böyle diye.. bazıları o kadar rahat ki..
Bizim apartmana eşimin çalıştığı yerden biri taşınmıştı bir de lojman biliyorsun..
Hem de yeni bebekleri oldu, hoş geldine gidelim dedim 2 aile. Bir taşla iki kuş misali ve 1 gün önceden haber verdik.
Hediyemiz falan da hazır tabi. Gittik 9 da anca çay geldi. Kadın girdi mutfağa inan bak çıkmak nedir bilmedi. Ana dedik ne hazırladı ki bu kadar ayıp oldu keşke aynı gün haber verseydik. Biz de bebek küçük diye 1 gün önceden dedik hani belki müsait olmaz diye. Tabaklar bir geldi 3 tatlı 2 tuzlu kuru pasta. Bu kadar valla da billa da.. çayı 2. Yi sormadı içer misiniz diye…

X