Aralık oruç yapanlara sorularım var

rubygirls

Üye
Kayıtlı Üye
10 Ocak 2023
466
841
32
Selam,
Aralıklı oruç yapmış kişilere bazı sorularım var
Bugün 16/8e başlama kararı aldım ancak bazı soru işaretlerim var oda şu,
Genelde diyetisyenler veya diyet metodlarında (şok diyetler hariç) az az sık sık ara öğünlü yemek yemeyi ve vucudu aç bırakmadan düşük kaloriye alıştırmadan kilo vermeyi prensip ediniyorlardı. Bunun sebebi istenen kiloya ulaştıktan sonra normalleşme periyodunda tekrar hızla kiloları geri almamak için deniyordu. Aralık oruçta ise tam terci 16 saat aç bırakıyoruz kendimizi
Sorum şu;
Daha önce bu sistemi uygulamış hedefine ulaşmış ve kilosunu koruyabilenler var mı?

Tecrübenizi rica ediyorum yanlış bir karar vermek istemiyorum

Merhabalar şoyle solemek istiyorm kizimda hamileyken 30 kilo aldim vitamin magnezyum kan falan aliyordm sonra igneye basladm hepsi vitamin hayliyle kiloyu takmadm sezeryan oldum doguma 104 kiloyla girdim dogumdn 3 4 gun sonra 98 falandim 1 ay 40 gun sonra 92 kiloya kadr dustum sonra tekrar aldim tabi 🤦🏻‍♀️😅 95 gibi oldum kizim 6 aylik olunca bende aralikli oruc yaptim tabiki sonra 82 83 kiloya dustum 45 gunde tabiki yuruyus ve diyet yaptm ama emzirdigm icin oyle tam diyet deildi ama sekerli ve yagli yemiyordm ben aralikli orucla verdigimj dusunuyorm cunku 20 gunun sonunda ne aclik nede bikkinlik vardi tabi bu 3 yil onceydi sonra biraktim 1 yilda 2 3 kilo aldim diger yillar baya aldim cok stres yaptm sanirim demem oki bence ise yariyor denemelisin suan yine hamileyim ve 101 kiloyum bebegim dogsun yine basliycam bjrakmamk kaydiyla 😅 gercekten guzel bir surec biraz uzun yazdm ama 🙏🏻

bence kilo vermede en etkili yol aralıklı oruç. Vücut minimum 8 saat açlıktan sonra yağ yakmaya başlıyor. Canan karatay da söylemişti 2 öğün sağlık üçüncüsü hastalıktır diye.

Merhabalar şoyle solemek istiyorm kizimda hamileyken 30 kilo aldim vitamin magnezyum kan falan aliyordm sonra igneye basladm hepsi vitamin hayliyle kiloyu takmadm sezeryan oldum doguma 104 kiloyla girdim dogumdn 3 4 gun sonra 98 falandim 1 ay 40 gun sonra 92 kiloya kadr dustum sonra tekrar aldim tabi 🤦🏻‍♀️😅 95 gibi oldum kizim 6 aylik olunca bende aralikli oruc yaptim tabiki sonra 82 83 kiloya dustum 45 gunde tabiki yuruyus ve diyet yaptm ama emzirdigm icin oyle tam diyet deildi ama sekerli ve yagli yemiyordm ben aralikli orucla verdigimj dusunuyorm cunku 20 gunun sonunda ne aclik nede bikkinlik vardi tabi bu 3 yil onceydi sonra biraktim 1 yilda 2 3 kilo aldim diger yillar baya aldim cok stres yaptm sanirim demem oki bence ise yariyor denemelisin suan yine hamileyim ve 101 kiloyum bebegim dogsun yine basliycam bjrakmamk kaydiyla 😅 gercekten guzel bir surec biraz uzun yazdm ama 🙏🏻
Öncelikle Allah analo babalı büyütsün inşallah, anladım yani kolay kolay geri alma durumu olmuyor çok saolun endişem gitti başladım bende kilo hızlı veriliyor ama inşallah geri alınmaz

Öncelikle Allah analo babalı büyütsün inşallah, anladım yani kolay kolay geri alma durumu olmuyor çok saolun endişem gitti başladım bende kilo hızlı veriliyor ama inşallah geri alınmaz
Benim biraz sikintilar vardi mecbur biraktm cunku vitamin almam gerekiyordu ve sabah aksamdi tok karna bu bozdu yani

Selam,
Aralıklı oruç yapmış kişilere bazı sorularım var
Bugün 16/8e başlama kararı aldım ancak bazı soru işaretlerim var oda şu,
Genelde diyetisyenler veya diyet metodlarında (şok diyetler hariç) az az sık sık ara öğünlü yemek yemeyi ve vucudu aç bırakmadan düşük kaloriye alıştırmadan kilo vermeyi prensip ediniyorlardı. Bunun sebebi istenen kiloya ulaştıktan sonra normalleşme periyodunda tekrar hızla kiloları geri almamak için deniyordu. Aralık oruçta ise tam terci 16 saat aç bırakıyoruz kendimizi
Sorum şu;
Daha önce bu sistemi uygulamış hedefine ulaşmış ve kilosunu koruyabilenler var mı?

Tecrübenizi rica ediyorum yanlış bir karar vermek istemiyorum
Merhaba ben iki yıldır aralıklı oruçla besleniyorum haşimato hastasıyım başka türlü zayıflayamıyorum başlarda zorlandım ancak sonraları alıştım çokta memnunum akşamlar yiyorum sadece istediğimi yiyorum herhangi bir de yetim yok ya gibi eridim sağlıksız hiçbir durum yok kan değerlerin her şeyin normal çıkıyor

bence kilo vermede en etkili yol aralıklı oruç. Vücut minimum 8 saat açlıktan sonra yağ yakmaya başlıyor. Canan karatay da söylemişti 2 öğün sağlık üçüncüsü hastalıktır diye.
Siz yapip kilo verdiniz mi?
Ben de bir diyetisyenin online grubuyla basladim aralikli oruca.
Ama max 1000 kalori, dusuk geldi bana.
4 gunu bitirdim ama bu kadar acligima degecek mi merak ediyorum.
Daha once normal yiyerek aralikli oructa gram verememistim.

Siz yapip kilo verdiniz mi?
Ben de bir diyetisyenin online grubuyla basladim aralikli oruca.
Ama max 1000 kalori, dusuk geldi bana.
4 gunu bitirdim ama bu kadar acligima degecek mi merak ediyorum.
Daha once normal yiyerek aralikli oructa gram verememistim.
Merhabalar, sadece aralıklı oruc yaptığımda verememiştim. Spor -tercihen cardio- ile desteklerseniz verebilirsiniz. Ben öyle haftada 1 kg vermiştim 0 kaçamak ile. Şahsi görüşüm ipin ucunu sıkı tutmak lazım coook zor kilo vermek

Ben de aralıklı oruç sayesinde kilo vermiştim. Yeterli beslenmek çok önemli proteine vs dikkat etmek. Herhangi bir sağlık sorunu yasamadım şahsen.

Ben 10 yıl kadar önce aralıklı oruçla 30 kilo kadar verdim bir daha almadım. Hala da çoğunlukla öyle besleniyorum ama tabii istediğimi yiyorum artık.
O çok öğün sık sık beslenme miti bayağıdır yanlış bulunuyor ya. Çünkü sürekli insülini zıplatmak yağ depolanmasının sebebi zaten ama bazılarına uymuyor. Aralıklı oruçta da karbonhidrat şeker ağırlıklı beslenmeyip bol sebze protein alırsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bir de kalori miktarınızı çok düşürmeyin.

Aralıklı oruç özellikle kan şekeri dengesizliği olanlara (insülin direnci) olanlara iyi geliyor diye biliyorum. Sık sık yemek aslında bilinenin aksine pek de faydalı bir durum değilmiş vücut için. Çünkü her seferinde vücut bir şeyleri sindirmek zorunda kalıyor ve hücreler başka işlere odaklanamıyormuş. Bu nedenle vücudu aç bıraktığımızda hücrelerimiz başka şeyleri onarmaya vakit buluyormuş ( hatta ramazan ayında tutulan oruç bu nedenle faydalı da aslında).

Her diyetten sonra tekrar kilo alma ihtimali vardır. Eğer diyeti bırakıp eski sağlıksız alışkanlıklarınıza dönerseniz elbette yeniden kilo alırsınız 🫠 Hiç bir diyet kalıcı çözümler sunmaz, toplumda zaten insanlar istedikleri kiloya ulaştıktan slnra tekrar eskisi gibi yiyip içtiği için kilo alıyor.

X