Arap Sabunu temizlii

mat olan karoları ve yüzeyleri çok güzel parlatıyor...yıllar evvvel kullanmıştım.
ama çamaşır makinasında hiç denemedim.ne kadar ölçü koymak gerek...iyi duruluyor mu makinada ? arap sabununun formülünü merak etmiştim internetten araştırdım.:

Arap sabunu (potasyum sabunu ya da yumuşak sabun olarak da bilinir) denen bu sabun ev işlerinde ya da sanayide kullanılır. Arap sabunu üretiminde kullanılan sıvı yağlar, keten, kenevir, karanfil ve balıktan çıkarılan yağlardır. Bazlı çözelti, bir potasyum çözeltisidir (KOH). Palmitik, stearik veya oleik asitin potasyum tuzları arap sabunu olarak bilinir. Zayıf bir çözelti, sonra da sabunlaşacak sıvı yağ konur ve kütle kaynama noktasına yakın ısıtılır ve karıştırılır. En sonunda kostik çözelti eklenir. Yüzeyde köpük kalmayınca ve kaynama düzenli bir hale gelince, pişme tamamlanır. Ayrıca, tatlı badem yağından hareketle badem yağı sabunu, sodyum silikat içeren sert bir sabun olan silikatli sabun, %10-15 sert sabun, kum, çakıl taşı ya da toz haldeki sünger taşı karışımı olan mineral sabun gibi başka sabunlar da üretilir. Arap sabunu, 5ºC'nin altında donmaya başlarken, 25ºC'den sonraki sıcaklıklarda buharlaşmaya başlar.
Altı karbondan yüksek yağ asitlerinin metallerle yaptıkları tuzlara "sabun" denir. Sodyum ve potasyum sabunları suda erirler. Ancak diğer metallerin tuzları (sabunları) genellikle erimezler ve temizleyici değillerdir. Potasyum sabunları sodyum sabunlarından daha fazla yumuşaktır ve daha çabuk erirler. Doymamış yağ asitlerinin verdiği sabunlar doymuş olanlara oranla suda ve alkolde daha fazla erir. Alkali metal sabunları eter, benzol ve kloroformda erimezler. Ağır metallerin sabunları erimez.
Piyasada satılan sabunlar aynı yağ asitlerinin sodyum tuzlarıdır. Bunlarda suyun sertliğini gidermek için sodyum karbonat ve sodyum silikat vardır. Palmitik, stearik veya oleik asitin potasyum tuzları arap sabunu olarak bilinir. Uzun zincirli yağ asitlerinin kalsiyum sabunları motor yağlarının katımında bulunur. Alüminyum sabunları ise dayanıklı jeller oluşturduklarından endüstride kullanım alanı bulmuştur.

Arkadaşım bulaşıkmakinasında ve halı yıkamada kullanıyor çok memenun ama ben daha denemedim. Yakında bende deniyecegim

arap sabununu metalik eşyalarımı silmekte kullanıyorum parlatıyor.
ocağım metalik renkte parıl parıl parlatan tek ürün....

kızlar üşenmedim kalktım sildim koltuğumda leke varsdı epeydir
sildim çıkmamıştı arap sabunu çıkardı gerçekten
ben parkelerimi de siliyorum arap bacı ile ışıl ışıl oluyozemuszemus

kızlar beni koltuğum açık renk krem,eşim sağolsun kahve dökmüş koltuğa sildim ama bi kahverengi renk geçmemiş belli oluyor,şimdi ben koltuğa arap sabunuyla nasıl bi işlem yapayım sulandırıp sildikten sonra durulama işi nasıl oluyor?

buradan okudum ve denedim davlumbaz ve diğer eşyalarımda denedim hiç memnun kalmadım lavabomu böyle yağlı gibi yaptı metal eşyaları parlattığını söyleyen arkadaş benimkiler neden parlamdı hiç anlamadımm:hulya:

Başlık ilgimi çekti,tüm sayfaları okudum.Gerçekten de arap sabunu en az kimyasal kullanılarak yapılan sabundur.Bir arkadaş sabun fabrikasındaki atıklarla yapıldığını duyduğunu ve kullanımını bıraktığını söylemiş.Yazık olmuş, çünkü sabun fabrikasında potasyum hidroxide atık olarak çıkmaz.arap sabunun üretiminde kullanılan baz da budur.
Ellerinizin yumuşak olmasının nedeni de gliserinin üretim esnasında sabunun içinde kalmasıdır.El kremlerinin ana bileşeni yani.
Ben de bir arap sabunu fanatiğiyim.Kullananların artması beni mutlu ettia.s
Kullandığınız diğer temizlik malzemelerinin içeriğinde sodyum lauril sülfat olup olmadığını kontrol edin lütfen.Bu yasak olan madde 1954'te sanıyorum üretimde sınırlı olmak kaydı ile kullanılmasına izin verilmiş.Sınırlara uyuluyorsa tabii.
a.s.

hanımlar bu arap sabununu nerde bulabilirimCADIARZUmarketlerde hiç gözüme takılmadıda
birde bunun sıvısı var mı yoksa katı şekildemi satılıyo:uhm:
bende özellikle halı silmede kullanmayı düşünüyorum inşallah memnun kalırım

kızlar bu deneyim size ne kadar faydalı olur bilmiyorum ben beyaz sabun hastasıyım kokusu ve temizliğine bayılıyorum özellikle küçülen beyez sabunları küçük bir kabın içine koyup tuvalet fırçasıyla köpürtüp tuvaletimi banyomu temizliyorum hem mis gibi kokuyor hemde temizliğinden emin oluyorum inanın diğer temizleyicilerden daha iyi. ayrıca geçenlerde arap sabunu aldım kokusu okadar hoşuma gittiki sıvı el sabunu olarak sabunluğa koydum inanın ailemdeki herkes nekadar güzel koktuğunu söylediler bundan sonra bende arap sabuncuyum ayrıca yukardaki arkadaşlara katılıyorum mutfak mermeri temizliğine birebir herkese kolaylıklar dilerim vereliniortakalkisalkisalkis

sıvı arap sabununu bulaşık makinasına koydum sonuç facia mafoldumben

buğulu çıktı herşey..allahtan düzeldi ikinci kez yıkayınca...öle kalckalar diye korktum ya...

hanımlar bu arap sabununu nerde bulabilirimCADIARZUmarketlerde hiç gözüme takılmadıda
birde bunun sıvısı var mı yoksa katı şekildemi satılıyo:uhm:
bende özellikle halı silmede kullanmayı düşünüyorum inşallah memnun kalırım
arkadaşım bizim burada genelde bütün marketlerde satılıyor ama ben şok marketten aldım ilk defa kullandım ev temizliği için süper bişey özellikle halılıar için halı silmekten nefret ederdim 1 günde bütün evin halılarını sildim mükemmel bişey tavsiye ederim fiyatıda 2.99 çok ucuz bayağıda var ne katı nede çok sıvı bişey markasıda nazar
sıvı arap sabununu bulaşık makinasına koydum sonuç facia mafoldumben

buğulu çıktı herşey..allahtan düzeldi ikinci kez yıkayınca...öle kalckalar diye korktum ya...
bulaşık makinasında bende kullandım çok iğrenç olmuştu yağlar yapış yapış olmuştu tekrar yıkadım bende deterjanla ama diğer şeyler için mükkemmel en çokta muslukları parlatmada opuyorumnanaktan

ya bu arap sabunu o eski arap sabunlarından değil valla
ben küçükken hatırlıyorum annem halıları yıkardı arap sabunuyla
ne güzeldi
ama şimdiki arap sabunları hani şu eskiden çitiler vardı ya hatırlarmısınız
onun sulandırılmış hali yani doğal filan değil inanmayın ben hiç memnun değilim.

ya bu arap sabunu o eski arap sabunlarından değil valla
ben küçükken hatırlıyorum annem halıları yıkardı arap sabunuyla
ne güzeldi
ama şimdiki arap sabunları hani şu eskiden çitiler vardı ya hatırlarmısınız
onun sulandırılmış hali yani doğal filan değil inanmayın ben hiç memnun değilim.

gerçek arap sabunu jöle kıvamında oluyor jel gibi bi işey dediğin gibi sulusu orjinali değil

kızlar arapsabunu çok kötü kokuyormuş.bir tanıdığım halısını silmiş günlerce kokusu gitmemiş.kokusu çıkmıyormu gerçekten.

ben bim.den almıştım arap sabunu

tam tersi harika bir kokusu var.

elleride yumuşacık yapıyor. bayılıyorum kokusuna.............

kızlar arapsabunu çok kötü kokuyormuş.bir tanıdığım halısını silmiş günlerce kokusu gitmemiş.kokusu çıkmıyormu gerçekten.

yok cnm ya alakası bile yok bende halımı arap sabunuyla siliyorum hiç bi koku olmadı....

arapsabunu büyük marketlerde satılıyor genelde ben carrefour dan aldım.fiyatı hiçte ucuz değildi 4.50 kuruşa mı ne aldım lofçalıydı markası sanırım jel kıvamında.

arap sabubu yeni aldım ben de,1 ay kadar oluyo kullanmaya başlayalı..çok tereddütlü aldım...o kadar deterjan varken arap sabunu denemek başta pek mantıklı gelmemişti..ama iyi ki almışım diyorum...alma sebebim halılarımı silmekti..önce halılarımı sildim..müthiş oldular..parıl parıl parladılar..daha sonra laminant temizliğinde kullandım,hiç parlamadığı kadar parladı evim...şiddetle tavsiye ederim...benim aldığımın markası NAZAR...içinde gliserin var.bu yüzden de parlatıyor ve tertemiz yapıyor..denemeyenler denesin...

X