Arkadaş edinemiyorum

Arkadaşlikta biraz kismet isi sanirim olmayinca olmuyor.kurslara felan katilsaniz aslinda arkadas edinmek daha kolay oluy.or is ortami sıkıntılı biraz insanlar daha cok biririnin kuyusunu kaziyor guven saglamak cok zor oluyor

Herkese merhaba. Şimdi anlatacağım çok basit bir şeymiş gibi gelebilir ama yazıp paylaşmak istedim. Ben yaklaşık 6-7 ay önce Antalya'ya taşındım iş için. Hayalimdeki işi yapıyorum ve mutluyum ama hiç çevrem yok. Gerçekten bazen çok bunalıyorum. Bir tane arkadaşım vardı ama başka şehre taşınması gerekti. İşim gereği hep farklı insanlarla çalışıyorum ve düzenli bir ortamım olmadığı için uzun süreli bir iletişim kuramıyorum kimseyle. Çevreye de açık biriyimdir, tek başıma sahile veya kahve içmeye giderim, insanlarla fırsat oldukça sohbet ederim ama gidip hadi arkadaş olalım da diyemiyorsunuz kimseye. Özetle yeni tanıdığınız bir şehirde nasıl arkadaş edinirsiniz? Hayat üniversitedeki gibi değil maalesef, iş hayatına girince ve biraz yaş büyüyünce çok zor oluyormuş bu işler :)
Arkadaş edinmenin en kısayolu bir hobi edinmek kursa katılmak yada spor salonuna gitmek bu yolla kafanıza uyan en azından bir iki kişi bulursunuz ama bulmaktan daha zoru arkadaşlığı sürdürmektir emek ister incinme ihtimaliniz vardır emek verirsiniz emeklerinize acırsınız ama yinede arkadaşlık temel ihtiyacımızdır

Aynı sorunu bende evlendikten sonra yaşadım eşim hiçbir zaman karışmıyor gitmeme gelmeme ama kimseyi de kafam almıyor birkaç arkadaşım vardı ama bende geçen sene antalyaya taşındım burada henüz kimseyle tanışamadım birde evden çalışıyorum, sadece eşimin arkadaşlarının eşleriyle görüşüyorum mecburi 🫤
Aynen ya,benim de kafam kimseyi kaldırmıyor artık

Sizi çok iyi anlıyorum, aynı şeyleri yaşıyorum ben de. Bir süredir yurtdışında yaşıyorum ve gerçekten bir yaştan sonra en baştan samimi arkadaşlıklar edinmek çok zor.
Arkadaşlık emek isteyen bir şey ve ha diyince olmuyor.
Ben çözümü burda farklı farklı etkinliklere katılarak buldum. Çeşitli hobi kursları vb.
Size de bunu tavsiye ederim.
Yeni hobiler edinin, uzun soluklu resim kursları olabiliyor bazı şehirlerde o tarz bir şey bulabilirseniz çok iyi olur. Ya da dans kursu. Çeşitli spor aktiviteleri de olabilir. Ya da sinema seviyorsanız, film tartışma grupları da olabiliyor. Ya da kitap okuma grupları.
Benim aklıma gelen bunlar, diğer arkadaşlar da benzer tavsiyeler vermişler zaten.

evden sık sık uzun süreli ayrılmak durumunda olduğunuz için kedi sahiplenmek bana da iyi fikir gibi gelmedi. ilgisiz kalmak hayvancağızı depresyona sokar.

düzenli katılımın gerekmediği, daha esnek ve yüzeyselin bir tık üstünde iletişim kurulabilecek etkinlikler iyi gelebilir diye düşünüyorum ben de. kitap kulübü gibi mesela. doğa yürüyüşü grupları da olabilir. sosyal sorumluluk kapsamında bir grupta yer alınabilir. yakınlardaki kültür merkezlerinin programlarında iyi etkinlikler olabilir. biletix’e baktığımda antalya’da yakında bir şarap tadım etkinliğinin olacağını gördüm mesela. hemen akla gelmeyecek bir şey de olabilir :)

Son düzenleme:
Çok garip bir zamandayız. Pek çok kişi yalnız birçok insan bir arkadaşı sevgilisi olsun istiyor ama kimse bulamıyor, ilişkiler derinlik kazanamıyor arkadaşlık olarak da sevgili olarak da… belli bir yaştan sonra dostluk kurmanın gittikçe zorlaştığını fark ettim. Ben de doğup büyüdüğüm şehirden farklı bir yere taşındım. İş ortamında konuştuğum sohbet ettiğim insanlar var ama dışarda kimseyle görüşmedim. Çoğu insan evli, iş dışındaki zamanını evine ailesine ya da eski dostlarına ayırıyor.

+++

Evli kadınlar birbirleriyle görüşüyor.
Bekar/Boşanmış uzak duruyorlar. Gözlemlerim bu yönde. İstisnalar vardır elbet.

Çok garip bir zamandayız. Pek çok kişi yalnız birçok insan bir arkadaşı sevgilisi olsun istiyor ama kimse bulamıyor, ilişkiler derinlik kazanamıyor arkadaşlık olarak da sevgili olarak da… belli bir yaştan sonra dostluk kurmanın gittikçe zorlaştığını fark ettim. Ben de doğup büyüdüğüm şehirden farklı bir yere taşındım. İş ortamında konuştuğum sohbet ettiğim insanlar var ama dışarda kimseyle görüşmedim. Çoğu insan evli, iş dışındaki zamanını evine ailesine ya da eski dostlarına ayırıyor.
Herşey çoğaldı gibi ama azaldik gibi tuhaf bir dönemdeyiz pandemiden sonra oldu herşey sanırım planda buydu...

Bende yalnız kaldım en sevdiğim arkadaşım şehir değiştirdi yollar ayrıldı İstanbul'da kimsem yok tek gezmezi bı yere oturup kahve içmeyi beceremiyorum keşke derstlese bilcegim biri olsaydı gezeceğim ama yok

Bende yeni bir şehirde yepyeni bir hayata başladım bu sene.Eşiminde beninde çevremiz arkadaşlarımız değişti İş arkadaşlarımla işyerinde sohbet yetiyor şuan için.Eşimle kızlarımla sakin bir hayatımız var.O yüzden ilerlermiyorum.Ama sizde durum farklı,siz davet edin kafanıza yatan birini,akşama bı kahve içelimmi sorusuna kimse hayır demez.İlk adımı siz atın gerisi gelir

Konu sonradan tekrar hortlamış :) çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Gerçekten herkes çok tuhaf oldu. Bu süreçte dating app bile kullandım can sıkıntısından. Biriyle iletişime geçiyoruz mesela, sohbet çok güzel ilerliyor. Sonra bir bakıyorum adam kaybolmuş. Ne mesaj ne bir şey.. Yahu ne olmuş olabilir bir gecede yani sfbjndbd

Konu sonradan tekrar hortlamış :) çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Gerçekten herkes çok tuhaf oldu. Bu süreçte dating app bile kullandım can sıkıntısından. Biriyle iletişime geçiyoruz mesela, sohbet çok güzel ilerliyor. Sonra bir bakıyorum adam kaybolmuş. Ne mesaj ne bir şey.. Yahu ne olmuş olabilir bir gecede yani sfbjndbd
Merhaba Antalya merkezde mi yasiyorsunuz ?
Ben de Antalya'da yaşıyorum bir ilcesindeyim ben Konyaaltı sahilini cok seviyorum hem cok aktif hem insanın canı sıkılıyor bazen tek başıma gidiyorum bir kahve kitap öyle tek başına gelen olursa iki çift lafliyoruz sizde durum değişmedi sanirim aslında beach parkta etkilnlik çok oluyor tenis kursu falan var gittiniz mi hiç bir kursa etkinliğe

Merhaba Antalya merkezde mi yasiyorsunuz ?
Ben de Antalya'da yaşıyorum bir ilcesindeyim ben Konyaaltı sahilini cok seviyorum hem cok aktif hem insanın canı sıkılıyor bazen tek başıma gidiyorum bir kahve kitap öyle tek başına gelen olursa iki çift lafliyoruz sizde durum değişmedi sanirim aslında beach parkta etkilnlik çok oluyor tenis kursu falan var gittiniz mi hiç bir kursa etkinliğe
Evet merkezdeyim. Arada gidiyorum konyaaltına. Çok hoşuma gidiyor benim de. Hatta fırsat buldukça tek başıma kahve içmeye falan da gidiyorum. Etkinlik vs. şu an bir şeye katılamadım ufacık minicik bir estetik operasyon geçireceğim, spor vs. biraz dikkat etmem gerekecek. Onun dışında iş yerinden tanıştığım kişiler oldu, görüşüyoruz arada. Yavaş yavaş oturmaya başlıyor çevre ama tabii bir lise arkadaşlarım gibi vs değil buda çok normal ilerleyen yaşlardan dolayı :)

X