Çocuk Çalışıyor Diye Ödenen Sosyal Yardım Kesilir mi? Anneye Annelik Yapmak İstememe ve İç Dökme Konusu

mahh

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2022
1.205
1.041
25
Merhabalar, bu konuyu internetten çok araştırdım. Ama bilgi bulamadım. Bu yüzden buradan sormak istedim çünkü sitede herhalde üyelerin çalışma alanı çeşitliliğinden genelde bilgisi olan birileri çıkıyor.

Önceki konularımı biliyorsunuz. Annem babamdan boşanıyor ve geliri olmadığı için de çok az bir miktar sosyal yardım alıyordu (Miktarı az ben sadece annemin söylediği sözlere taktım.). Bu yıl yenilemek için tekrardan başvurmuştu. Görüştüğü memur da benim hangi ilde olduğumu ve memur olduğumu görmüş bir şekilde. "Aa, iyi iyi çok sevindim kızın memur size çok yardımı oluyordur." demiş. Ve bu sene için heyetten düzenli ödeme çıkmamış. Annem bunu haber verirken durumu bana bağladı. Ama ben onlarla yaşamıyorum. Bu benden kaynaklı olabilir mi?

Ev sahibi de kira için zam yapacak çünkü bir yılı doluyor. Geçen anlatıyor " Ben de kızım da şu borcu ödemek zorunda kaldı o da zor durumda falan diye anlatacağım kadına." dedi. Ben de "Ben ne alakayım şimdi senin kiran ile?" diye sordum. "Ee kızın çalışıyor o verir diyorlar bana." dedi. Ben de "Ben çalışabilirim. Çalıştığımı senin ev sahibine verme gibi bir durumum yok. Ben ayrı bir bireyim." dedim. O da anlatmaya başladı "Herkes 'Senin çocuğun çalışıyor sana destek oluyordur.' diyor. Çünkü insanın çocuğu çalıştı mı desteği olur." falan diye zırvalamaya başladı. Ben de sinirlenip kapattım telefonu. Yani açık açık destek ol demiyor da ona getiriyor.

Görevlendirme ile yaşadığı şehre bir uzaktan akrabası geldi ve üç beş ay için ev tutmak istemedi onunla kalıyor. Sanırım kiraya vereceği parayı da vermediği için yük olmamak adına bir miktar eve harcıyor bu sebepten. Yani diyelim ev tutsa on bin verecekti zaten o da bunu vermediği için dört bin liralık market alışverişi yapıyor aylık. Geçen "Bu kadın da bu kış bize hediye olarak mı geldi o olmasa açlıktan öldürdük." falan dedi. İçimden sen de bir doyabilseydin demek geldi. Kadın da hemşire ve babası iyi biri olmadığı için annesine para gönderiyor sürekli. Kadının annesine olan bu muhteşem bağlılığını , hayırlı evlat oluşunu dinlemekten midem bulandı artık.

Çalıştığım hastanede gerçekten eğitim seviyesi olarak her telden insan var. Yaşı çok büyük olmasına rağmen çalışmaya devam eden bir nöroloji uzmanı var mesela. İstanbul 'da yaşayan yüksek lisans mezunu mühendis kızının kirasını ödüyor. Emekli olması gerektiği halde olmayan yaşlı bir hemşire var mesela. Çünkü Muğla' da üniversite bitiren oğlu bir yıldır iş bulma bahanesi ile yanına gelmiyor ve o da oğlu Muğla'da iyi bir hayat sürsün diye tüm maaşını ona gönderiyor. Kızı araba alsın diye yüklü miktar kredi çeken sekreter abi var. Kamburu çok belirgin iki büklüm çalışan bir hasta taşıma personelimiz var çoğu zaman utanırım çağırmaya. "Oğlana yüksek lisansı okuttum bir de evlilik borçlarını bitirdim mi emekli olacağım." diyor. Bunun gibi yüzlerce insan sayabilirim. Ve ben böyle ortamlarda hep sanki tüm çocuklara bir şeyler dağıtılmış herkese güzel şeyler hediye edilmiş bir bana defolu kimsenin istemeyeceği şeyler atılmış gibi hissederim. Yani o kadar adam akıllı insanlar varken benim suçum neydi de bu insanlar bana denk geldi diye düşünüyorum. Üstelik sıradan bir işim var. Yüklü paralar kazanmıyorum. Çoğu insan memur maaşı ile geçinemiyor bile. Herkesin beni hedef alması gerçekten ağırıma gidiyor.

Bunun yanında annem ve kardeşlerim yine bana nazaran daha rahattalar şu an. Deprem olur olmaz şansı yaver gitti ve erkenden çok yeni ve güzel bir evi uyguna tuttu. Kardeşlerimin zaten dünya umurlarında değil. Bu şartlarda dahi ne isteseler anında yapıyor. Asla saygı görmüyor onlardan küfür hakaret dahi işitiyor ama hizmetçilikten asla vazgeçmiyor. Yaşları küçük ama bir ton makyaj yapıp (Makyaja karşı değilim ben de çok yaparım bu arada, dikkat çektiğim şey makyaj değil bu ağır makyajlara yaşlarının uygun olmaması.), gezip, sosyal medyaya fotoğraf atmaktan başka dertleri yok. Doğum günleri bile koşullar ne olursa olsun şaşalı yapılıyor. Annem onların regl günlerini bile kendisi takip ediyor önceden ped alıp hazır bulundurmak için. Ben ise bir deprem ilinde çalışıyorum ve depremden çok ama çok korktuğum için üç katlı bir villanın üst katını kiralamıştım. Ama sanırım sonradan eklenmiş kat bu yüzden asla alt katlar kadar lüks değil, ısınma bile elektrikli soba ile oluyor. Zaten geçen ay ki şiddetli artçıda kolonlarda problem oluştu. Ayrılmam gerekecek muhtemelen. Yani deprem bölgesinin her türlü zorluğunu yaşıyorum. Daha idareli harcamalar yapıyorum çünkü bir araba almayı çok istiyorum. Bu şehre ilk geldiğimde depremden dolayı her yer karman çormandı. Kalacak yer bulamadım. Ağlamaklı şekilde arayıp ev arkadaşı bulamadığımı mecburen fiyat ne olursa olsun tek başıma ev kiralayacağımı söylediğimde bana "Sen tek yaşa hele, bize de Allah kerim." dedi. Beni düşünme seviyesi bu kadar işte. Yine de çalışmayı seviyorum, şikayet de etmek istemiyorum. Servisim çok yoğun ama servisimi bile seviyorum. Ben onların yaşındayken şunları şunları yaşattılar bana kısmına ise hiç girmiyorum çıkmam mümkün olmaz.

Babanı sildiğin gibi anneneni de sil o halde diyenler olacak. Bilmiyorum galiba tamamen kimsesiz kalmaktan korkuyorum da biraz. Çünkü bazen hastaneye kimsesi olmayan insanlar geliyor. Diğer hastaların etrafında bir ordu pervane olurken yapayalnız o sedyede uzanmak ameliyata giderken telefonunu dahi emanet edecek kimseyi bulamamak çok dikkat çekiyor ve çok üzücü görünüyor. Ben de burnumdan, kulağımdan falan sonraki aylar ameliyat olacağım. Mecburen onu çağıracağım. Kimin kime muhtaç olacağı da belli olmuyor. Tamamen yok sayarsam bir gün muhtaç olursam ne olacak diye düşünüyorum.

Şahitlik Yapınca Karşı Taraf Adresimi Öğrenebilir mi? Bu konuda da mesela çoğu kişi "Boş ver, kendini tehlikeye atma." dedi ama boş verirsem işim düştüğünde ne yapacağım? Bunun yanında boşanıp babasının aylığını alabilirse bu benim de kârıma olur. Gerçekten ne düşünmem gerektiğini şaşırdım artık.

Geçen hastaneden bir abla "Sen ne kadar güzelsin, ne kadar dikkat çekiyorsun. İnsanın böyle olması için kesinlikle hem çok gamsız olması hem de iyi bir genetiğinin olması şart." dedi. Aynen aynen genetik muhteşem hele gamsız olabilmek...

Bu aralar kafam dağılsın diye araba ilanlarına bakıyorum. Kredi çıkabileceğini de sorup öğrendim. Ama arabadan anlayan da kimseye sahip değilim. Gerçekten öyle bir insan bile yok. Yaşadığım ilde bir arkadaş bulamadım. Bazen bir erkek arkadaşım olsun diyorum. Evlenmek için değil en azından az kafam dağılsın sonra ayrılırız mantığı ile. O bile yok.

Sosyal yardım sorusunu sormak için açtığım bu konunun bu kadar uzayacağını hiç düşünmemiştim. İçimi döktükçe dökmüşüm.:KK43:

Son düzenleme:
Nasıl bir tavsiye versem bilemedim cidden. Dediklerinin hepsi de dogru noktalar ama annene yardim et veya etme, sahitlik et etme diyemiyorum. Muhtemelen bir sürü kişi güzel akıllar verecektir konunda. Sadece sunu soylemek istedim şanssızlıklarin konusunda bence haklı bir isyandasin ve evet ailenden yana çok sanssizsin. Gerçekten gencecik kızdan bu beklentiler hiç doğru değil. Günümüzde gençler kendini gecindiremiyor sen bir de ailenin yükünü tasimissin. Umarım bu şansın döner ve hayatının diğer alanlarında çok mutlu olursun. İşinden memnun olmana çok sevindim. Bence iyi bir secim yaptin cidden o sehirde kalarak. Zorluklar da zamanla geçecektir umarım. Yavaş yavaş işini gücünü hayatını oturtursun diye düşünüyorum 🙏

Nasıl bir tavsiye versem bilemedim cidden. Dediklerinin hepsi de dogru noktalar ama annene yardim et veya etme, sahitlik et etme diyemiyorum. Muhtemelen bir sürü kişi güzel akıllar verecektir konunda. Sadece sunu soylemek istedim şanssızlıklarin konusunda bence haklı bir isyandasin ve evet ailenden yana çok sanssizsin. Gerçekten gencecik kızdan bu beklentiler hiç doğru değil. Günümüzde gençler kendini gecindiremiyor sen bir de ailenin yükünü tasimissin. Umarım bu şansın döner ve hayatının diğer alanlarında çok mutlu olursun. İşinden memnun olmana çok sevindim. Bence iyi bir secim yaptin cidden o sehirde kalarak. Zorluklar da zamanla geçecektir umarım. Yavaş yavaş işini gücünü hayatını oturtursun diye düşünüyorum 🙏
Güzel dileklerin için teşekkür ederim. O dönem konu açtığımda herkes akraba konusunu çok büyüttüğümü düşündü. Ama şöyle söyleyeyim ben daha şehre yeni gelmiştim, daha bir hafta olmuştu çalışalı. Akrabalar arasında en bize faydası dokunan kişi bile pat "Mahh sen maaşını ne yapıyorsun şu kadar alıyorsundur şimdi?" dedi ve ben şok. Daha maaş falan bile yok ortada. Yani akraba konusu gerçekten ciddi bir konuydu.

Kar zarar hesabi yapardım kar ve zarar annesine bağlı bir insan olarak ben koşullara bakarım.Sizin koşullar sizi sözle acindirarak yönetme üzerine Kulak amiliyati olacaksınız kimsesiz kalmiyim meselesi ....bakıcı tutun Annenizi cagirmayin hatta iyi bir terapi alın çözün bu işi ve artık uzak durun.Annneye yardım yapmak isteğe bağlıdır her iyilik isteğe bağlıdır Size yapıldığı gibi aba altından ödül gösterilerek olmaz İlerde daha cok canınız sıkılacak ben çok dikkatli okudum yazdiklarinizida geçmiş konuda diğer bilen üyelerin yorumlarınıda üzgünüm siz bu bağı kesip atmadiginiz sürece kangren olmuş her ilişkide olanı yasarsiniz ne derdiniz biter ne yazacaklarınız.İyi bir görüş destek alıp olayı bayramdan bayrama döndürün.Daha bu ne ki anneniz yaş aldıkça o kızkardeşler büyüdükçe sizin haliniz vahim.Ben artık duyar kasmakla değil kişilere gerçeği söylemek ile yardımcı olurum kafasindayim.Fikrim bu siz nasıl isterseniz öyle davranın tabiki.

İnsanlar bizi sürekli aşağı çekiyorsa maddi olarakda manevi olarakda bir süre sonra kendi hakkımıza giriyoruz.Kendi hayatının direksiyonunu eline almayan insana araba sürmeyi ogretirim tavsiye veririm.Ama o insan gel bana araba al yetmedi bu arabayı omurboyu benim yerime sür diyorsa orada bı dururum.Benim yolum ayrı annede olsa babada olsa kim olsa.Yardim destek ayrı kendi hayatını bırak hayatını bana ada ayrı Ayrımı farkedin.Yoksa içten içe hem öfke hem kırgınlık hem pişmanlık kalır size

Kar zarar hesabi yapardım kar ve zarar annesine bağlı bir insan olarak ben koşullara bakarım.Sizin koşullar sizi sözle acindirarak yönetme üzerine Kulak amiliyati olacaksınız kimsesiz kalmiyim meselesi ....bakıcı tutun Annenizi cagirmayin hatta iyi bir terapi alın çözün bu işi ve artık uzak durun.Annneye yardım yapmak isteğe bağlıdır her iyilik isteğe bağlıdır Size yapıldığı gibi aba altından ödül gösterilerek olmaz İlerde daha cok canınız sıkılacak ben çok dikkatli okudum yazdiklarinizida geçmiş konuda diğer bilen üyelerin yorumlarınıda üzgünüm siz bu bağı kesip atmadiginiz sürece kangren olmuş her ilişkide olanı yasarsiniz ne derdiniz biter ne yazacaklarınız.İyi bir görüş destek alıp olayı bayramdan bayrama döndürün.Daha bu ne ki anneniz yaş aldıkça o kızkardeşler büyüdükçe sizin haliniz vahim.Ben artık duyar kasmakla değil kişilere gerçeği söylemek ile yardımcı olurum kafasindayim.Fikrim bu siz nasıl isterseniz öyle davranın tabiki.
Bilmiyorum, belki ben de çıkarlarımı düşüneyim derken yanlış düşünüyor olabilirim. Ama ne bileyim acil bir şey oldu diyelim bir telefonla gelebilecek kişiler lazım. Şimdi arayıp "Acildeyim, koşun." desem gelirler mi gelirler. Deprem oldu mesela. O depremde sağ veya ölü ol, enkaz altında kal veya kalma senin peşinden gelecek, ardına düşecek birileri mutlaka gerekiyordu. Sanırım tamamen yakınsız kalmaktan korkuyorum. Ama konuda bahsettiğim gibi bunun işte farklı boyutları da var o boyutlar için de bedeller var. Ya da ne bileyim şu an sağlıklıyım ve çalışabiliyorum ama başıma bir şey gelirse ve çalacak bir kapı ararsam ne olacak diye düşünmeden edemiyorum. Yoksa sevmek içten gelen bir şey ve ben onları hiç sevmiyorum.

Babanı sildiğin gibi anneneni de sil o halde diyenler olacak. Bilmiyorum galiba tamamen kimsesiz kalmaktan korkuyorum da biraz. Çünkü bazen hastaneye kimsesi olmayan insanlar geliyor. Diğer hastaların etrafında bir ordu pervane olurken yapayalnız o sedyede uzanmak ameliyata giderken telefonunu dahi emanet edecek kimseyi bulamamak çok dikkat çekiyor ve çok üzücü görünüyor. Ben de burnumdan, kulağımdan falan sonraki aylar ameliyat olacağım. Mecburen onu çağıracağım. Kimin kime muhtaç olacağı da belli olmuyor. Tamamen yok sayarsam bir gün muhtaç olursam ne olacak diye düşünüyorum.

Kusura bakmayın ama annenizden bir farkımız yok aslında.
O sizden maddi destek bekliyor. Bu onun çıkarı.
Siz de onu sadece çıkarınız için yanınızda tutuyorsunuz.

Bu durumda silemeyeceğinize göre sadece maddi beklentinin olmamasını sağlayın. Ama siz de beklentinizi düşürün.

Bilmiyorum, belki ben de çıkarlarımı düşüneyim derken yanlış düşünüyor olabilirim. Ama ne bileyim acil bir şey oldu diyelim bir telefonla gelebilecek kişiler lazım. Şimdi arayıp "Acildeyim, koşun." desem gelirler mi gelirler. Deprem oldu mesela. O depremde sağ veya ölü ol, enkaz altında kal veya kalma senin peşinden gelecek, ardına düşecek birileri mutlaka gerekiyordu. Sanırım tamamen yakınsız kalmaktan korkuyorum. Ama konuda bahsettiğim gibi bunun işte farklı boyutları da var o boyutlar için de bedeller var. Ya da ne bileyim şu an sağlıklıyım ve çalışabiliyorum ama başıma bir şey gelirse ve çalacak bir kapı ararsam ne olacak diye düşünmeden edemiyorum. Yoksa sevmek içten gelen bir şey ve ben onları hiç sevmiyorum.
Allah var gam yok dostlar var arkadaşlar var olmadı yarın iyi bir eş olur oda olmadı kendi kanatlarınız var.Konudaki anlatiminizla benim anladığım bu.Ben tüm kapıları kapatın demedim.Sinirlarinizi bilin dedim vicdan yapmayın dedim kötü evlat tabiri dense bile kendinizi bilin dedim.Sizin içiniz rahatsa gerisi laf akraba onu demiş anneniz bunu demiş.Bankamatik olmayın dedim hepsi bu .İçten gelmeyen duygular varsa kan bağı değil can bağı önemli sizin içinde malesef aynen öyle.Tamamen sizin anlattiklariniza yönelik yorumum.Surekli sizden beklenti var karşılıksız hicbirsey yok size verilen bir şey yok

Allah var gam yok dostlar var arkadaşlar var olmadı yarın iyi bir eş olur oda olmadı kendi kanatlarınız var.Konudaki anlatiminizla benim anladığım bu.Ben tüm kapıları kapatın demedim.Sinirlarinizi bilin dedim vicdan yapmayın dedim kötü evlat tabiri dense bile kendinizi bilin dedim.Sizin içiniz rahatsa gerisi laf akraba onu demiş anneniz bunu demiş.Bankamatik olmayın dedim hepsi bu .İçten gelmeyen duygular varsa kan bağı değil can bağı önemli sizin içinde malesef aynen öyle.Tamamen sizin anlattiklariniza yönelik yorumum.Surekli sizden beklenti var karşılıksız hicbirsey yok size verilen bir şey yok
İstanbul 'da ki arkadaşlarım ile bir şekilde bağlarım koptu. Burada ise hiç arkadaş bulamadım. Eşim olabileceğini sanmıyorum, çok zaman sonra belki. Onun dışında söylediklerinizde haklısınız. Sadece o sınırı iki tarafın da gönlü olmadan tek taraflık bir çabayla çizmek zor olacak. Ama inşallah imkansız değildir. Teşekkür ederim.
Kusura bakmayın ama annenizden bir farkımız yok aslında.
O sizden maddi destek bekliyor. Bu onun çıkarı.
Siz de onu sadece çıkarınız için yanınızda tutuyorsunuz.

Bu durumda silemeyeceğinize göre sadece maddi beklentinin olmamasını sağlayın. Ama siz de beklentinizi düşürün.
Hayır, farklıyız. O zaten bu karakterde biriydi. Babam ile arası iyi olsun diye beni feda etti. İyi bir anne olmadı. Ben ise uğradığım tonla haksızlıktan sonra böyle olmak zorunda kaldım. Anne olabilseydi ona muhteşem bir evlat olurdum. Yine de kötü diyemeyiz bence. Yanlış beklentileri karşılamıyorum sadece.

Sınırlar iki tarafın gönlü olunca çizilmez zaten bı taraf hep daha çok istediği için bı taraf sürekli diğerinin hakkına girdigi için bir taraf sürekli mutsuz olduğu için ezilen tarafın kendisi için çizmesi gerekir.Karsi taraf tabiki gönüllü olmaz çünkü o Rabbeba hep bana tarafıdır.Ona göre sorun yoktur ki zaten sınır olsun Kolayliklar diliyorum.

Çok toksik bi ilişkin var bağınız tamamen kopart diyemem ama duysal değil mantıksal ilerlemeni tavsiye edebilirim. Annen sen şahit olsan da olmasan da zaten boşanır ve babasının maaşına hak kazanır kendini ortalara atma hiç. Boşanmazsada kocasıyla kapısını kapatsın otursun bitti gitti sen başka yerde başka bir hayat yaşıyosun. Yaşamalısın. Bulunduğun ilden 3-4 seneye başka yere tayin alabilirsin bu sürede para koy kenara arabanı al , arabadan anlamana gerek yok artık sanayiye götür rica et ordaki ustalar zaten bakarlar ezper raporuda var artık zaten ilk arabanı çok iyi bir şey almazsın. Uzak gelişmiş ile altında arabanla tayin olur bu ortamdan uzaklaşırsın diğer konularınıda biliyorum bence çalıştığın ilde seni zorluyor bu yüzden tayin konusunu diyorum. Annene ne rest çek nede fedakar davran aynı onun dilinden konuş toksik insanlar bundan anlar sadece

Bu nasıl bir mantık tasvip etmediginiz onaylamadiginiz bunca hareketi varken sadece çıkar için bir alo dryince koşacak insan olsun diye ameliyat olunca size baksın diye annenizi silmiyorsunuz resmen burdan sonrası çokda mühim değil ..

Ya sileceksiniz yada Madem hayatınızda bu çıkarların amacı için tutuyorsunuz 3 5 kuruşuda bunun bedeli diye düşünüp gönül rahatlığıyla vereceksiniz ozaman ki karşılıklı olsun hak geçmesin .. tövbe estagfurullah

Çok toksik bi ilişkin var bağınız tamamen kopart diyemem ama duysal değil mantıksal ilerlemeni tavsiye edebilirim. Annen sen şahit olsan da olmasan da zaten boşanır ve babasının maaşına hak kazanır kendini ortalara atma hiç. Boşanmazsada kocasıyla kapısını kapatsın otursun bitti gitti sen başka yerde başka bir hayat yaşıyosun. Yaşamalısın. Bulunduğun ilden 3-4 seneye başka yere tayin alabilirsin bu sürede para koy kenara arabanı al , arabadan anlamana gerek yok artık sanayiye götür rica et ordaki ustalar zaten bakarlar ezper raporuda var artık zaten ilk arabanı çok iyi bir şey almazsın. Uzak gelişmiş ile altında arabanla tayin olur bu ortamdan uzaklaşırsın diğer konularınıda biliyorum bence çalıştığın ilde seni zorluyor bu yüzden tayin konusunu diyorum. Annene ne rest çek nede fedakar davran aynı onun dilinden konuş toksik insanlar bundan anlar sadece
Bilmiyorum sitede ilan açanlar anlamayan bu konuda çok cahil genç bir kadın ile muhatap olunca sağlıklı bir iletişim olabilir mi emin değilim. Evet, iyi bir şey almaya maddi olanak yok zaten olsa da almam çünkü araçla sürmeyi yeni yeni öğreneceğim. Ama hurda ile de kandırılmak istemem ki bu konuda beni kandırmak çok kolay olur.

Bilmiyorum sitede ilan açanlar anlamayan bu konuda çok cahil genç bir kadın ile muhatap olunca sağlıklı bir iletişim olabilir mi emin değilim. Evet, iyi bir şey almaya maddi olanak yok zaten olsa da almam çünkü araçla sürmeyi yeni yeni öğreneceğim. Ama hurda ile de kandırılmak istemem ki bu konuda beni kandırmak çok kolay olur.
İş yerinde araba al sat yapan abilerden yok mu her yerde numunelik olur aslınsa gidip x abi araba bakıyorum ama pekte anlamıyorum yardımcı olur musun diyebilirsin. Dost arkadaş olması gerekmez tanıdık olsa bile yeter genelde iş ortamlarında daha kolay olur mesela bizde bu tarz kişiler var hiç kimse olmasa gider danışırım ne olacak. Hayatını kurmaya bak eğer bunu orada kaldığın sürede yapmazsan hiç yapamazsın annen yaşlanır sorumsuz kardeşlerin okuyacağı tutar evlenceği tutar kambur gibi taşırsın yarın öbür gün evlencek olsan hele hepten beter durum olur. 3-4 senede biriktirebildiğini biriktir borca gir gerekirse kredi çek altın al vs kendini bağla bir şeye fazla mesai nöbet al ücretler bayağı iyi mesailerin. Sonra tayinle kafan rahat ortamını kurarsın

Hastanede başınıza gelecek bir anneyse o kadar da kötü değildir diye düşünüyorum. Maddi yardıma gelince yapmayın, içinizden gelmiyorsa yapmayın. Emin olun bu sitede okuyup zor şartlarda ailelerine maddi yapmak durumunda olan bir sürü kadın vardır. Evlattan beklentiyi doğru bulmasam da bizim ülkemizde 18 yaşına gelince aileden çıkılmıyor. Bir sürü gider ortak oluyor o yüzden bazen doğru olan da bu. Anneniz yalnız bir kadın, toksik bir aile ilişkisine sahip çocukların ilişkisini kesmesi taraftarıyım ama siz de çıkarınızdan vazgeçmiyorsunuz o yüzden garip geldi. Anneme benzer hisler beslesem hastanede başımda durmasını istemem mesela. O kadın da yıllarca o veya bu sebeple mutsuz bir evliliği sürdürmüş, çocuklarını büyütmüş, meslek sahibi yapmış. Bu kadar kötü bir insansa tamamen ilişkinizi kesin, yok yalnız kalmayım diye sürdürücekseniz de ilişkiyi, hasta bakıcı ücretini arada peşinen verebilirsiniz.

İş yerinde araba al sat yapan abilerden yok mu her yerde numunelik olur aslınsa gidip x abi araba bakıyorum ama pekte anlamıyorum yardımcı olur musun diyebilirsin. Dost arkadaş olması gerekmez tanıdık olsa bile yeter genelde iş ortamlarında daha kolay olur mesela bizde bu tarz kişiler var hiç kimse olmasa gider danışırım ne olacak. Hayatını kurmaya bak eğer bunu orada kaldığın sürede yapmazsan hiç yapamazsın annen yaşlanır sorumsuz kardeşlerin okuyacağı tutar evlenceği tutar kambur gibi taşırsın yarın öbür gün evlencek olsan hele hepten beter durum olur. 3-4 senede biriktirebildiğini biriktir borca gir gerekirse kredi çek altın al vs kendini bağla bir şeye fazla mesai nöbet al ücretler bayağı iyi mesailerin. Sonra tayinle kafan rahat ortamını kurarsın
Dediğin gibi o abilerden her yerde mutlaka olur. Mesela ben ilk başladığımda öyle bir abi vardı yani tam öyle bir abiydi, arabadan çok iyi anlıyordu. O tayin oldu gitti mesela. Şu anda da gerçekten hiç yok. Bir abla var mesela, otuz yıldır araba kullanıyor aktif. Abla anlar mısın, dedim. Az biraz anlarım, dedi. Gösterir göstermez özelliklerine bile bakmadan çok güzel olduğunu söyledi. Boyutuna ve rengine göre yorum yapmış mesela asdhaj Bir de araba alacağım diye altın hesabımı kullanmıyorum kısa vadede zarar olur diye. Üç kuruş biriktirdim o da değer kaybediyor bu şekilde yani arabaya falan yatırabildiğim de yok. Param değer kaybediyor yerinde.

Bunun yanında kardeşim İzmir 'de Antalya' da okuma hayalleri kuruyor mesela. Annem de destekliyor. Benim İstanbul 'dan ayrılmama müsaade etmemişlerdi. Gerçi onun söz hakkı yoktu kocası öyle istedi ama o da sesini çıkartmadı. Mühendis olabilecekken İstanbul' da kaldım hemşirelik okudum. Şimdi bu şartlarda kız kardeşimi bu şehirlere göndermeye hiç karşı çıkmaz mesela. Ya benim gibi biri olduğunu düşünüyor burs ile kendi kendine çalışarak kendi kendine yeter diyor o da ablası gibi. Ya da çok sevdiği kızları için iş hayatına atılır belki. Yani benim yaşayamadığım ne varsa onlar yaşıyor ve biliyorum ki yaşamaya da devam edecekler lanet olsun ki. Bu canımı ayrı yakıyor. Bunu dile getirince herkes kardeşinin iyiliğini başarılı olmasını ister sen çekemiyorsun durumu ortaya çıkıyor. Ben yaşadığım bunca haksızlığın hangi birini çekeyim şimdi?

Aslında ikinci üniversite de çok istiyorum. Bu yıl geç kaldım çalışmaya acaba seneye girmek için şimdiden başlasam mı diyorum sonra vakit kaybı mı olur diyorum...

İkametim onun yanında değil.
Annenizin e devletine erisiminiz var ise basvurusuna bir bakın, alip yalan soyluyordur demek istemiyorum ama belki boyle birsey vardir, ya da basvuru yenilemeyi unutmustur...

Dediğin gibi o abilerden her yerde mutlaka olur. Mesela ben ilk başladığımda öyle bir abi vardı yani tam öyle bir abiydi, arabadan çok iyi anlıyordu. O tayin oldu gitti mesela. Şu anda da gerçekten hiç yok. Bir abla var mesela, otuz yıldır araba kullanıyor aktif. Abla anlar mısın, dedim. Az biraz anlarım, dedi. Gösterir göstermez özelliklerine bile bakmadan çok güzel olduğunu söyledi. Boyutuna ve rengine göre yorum yapmış mesela asdhaj Bir de araba alacağım diye altın hesabımı kullanmıyorum kısa vadede zarar olur diye. Üç kuruş biriktirdim o da değer kaybediyor bu şekilde yani arabaya falan yatırabildiğim de yok. Param değer kaybediyor yerinde.

Bunun yanında kardeşim İzmir 'de Antalya' da okuma hayalleri kuruyor mesela. Annem de destekliyor. Benim İstanbul 'dan ayrılmama müsaade etmemişlerdi. Gerçi onun söz hakkı yoktu kocası öyle istedi ama o da sesini çıkartmadı. Mühendis olabilecekken İstanbul' da kaldım hemşirelik okudum. Şimdi bu şartlarda kız kardeşimi bu şehirlere göndermeye hiç karşı çıkmaz mesela. Ya benim gibi biri olduğunu düşünüyor burs ile kendi kendine çalışarak kendi kendine yeter diyor o da ablası gibi. Ya da çok sevdiği kızları için iş hayatına atılır belki. Yani benim yaşayamadığım ne varsa onlar yaşıyor ve biliyorum ki yaşamaya da devam edecekler lanet olsun ki. Bu canımı ayrı yakıyor. Bunu dile getirince herkes kardeşinin iyiliğini başarılı olmasını ister sen çekemiyorsun durumu ortaya çıkıyor. Ben yaşadığım bunca haksızlığın hangi birini çekeyim şimdi?

Aslında ikinci üniversite de çok istiyorum. Bu yıl geç kaldım çalışmaya acaba seneye girmek için şimdiden başlasam mı diyorum sonra vakit kaybı mı olur diyorum...
Kardeşlerin annen kendine yetsinde nerde ne yaparsa yapsınlar onları hiç kafaya bile takma bence okumak istiyorsan oku ama memuriyetten asla vazgecme ben yerinde olsam sürekli mesai alır hem kafamı dolu tutardım hemde para biriktirirdim altın döviz yada farklı bankalardan hoşgeldin kredileri var onları çeker sepet yapardım şuan seçim öncesi tam vakti. Arabadan hiç anlayan bulamazsan ilanı buraya siteye at bir sürü kadın var kadınlardan anlayan çıkmasa biri kocasına sevgilisine gösterir yine yorum yapar😄 sen olumsuza bakma hedef koy kendine annende anlasınki senden para pul yok çok meşgulsün vs tabi kötü dilde kullanma politik olmayı öğrenmen lazım

X