Arkadaşımın nikah sonrası eğlence masrafı

Altın takamayacağınızı çok masraf ettiğinizi söyleyin. Samimi arkadaşıma ben bu seçeneği sunarım. Ya altın takar merasime katılırım eğlenceye gelemem. Senin ihtiyacın görünsün. Ama eğlencede biz de olalım illa istiyorsan altın takamam ama gelirim diyin. O neyi tercih ederse onu yapın. Hem de nedenini anlar. Anlamıyorsa da ikisini de yapmazsınız keyfi bilir

Çok yakın hatta can ciğer diyeceğim bir arkadaşım evleniyor. Nikah sonrası yemekli eğlence yapacağını söyledi. Biz de zamanında aynı şekilde kendi nikahımız sonrası eşimle 20 kişilik bir eğlence düzenleyip hepberaber yiyip içmiştik. Hesabı da eşim ödemişti.
Arkadaşım önce bekarlığı veda yaptı geçen gün kişi başı 400tl verip bir villa tuttuk kızkıza eğlendik. Ben de katıldım. Bunun dışında nikahı için takısı, elbisesi, kuaförü derken zaten bi ton masraf ettim etmeye de devam edeceğim.
Dün de kendisi geldi bana bu nikah sonrası eğlencesinden bahsetti. Yemekli yapacakmış. 80-90 civarı davetli olacakmış ve kişi başı 320tl dedi. Alkol hariç. Alkolü de kendimiz ödeyeceğiz içersek. Eşimle benim toplam 640tl yapıyor. Alkol alacağı için araba kullanamayacak taksi parası da gitgel 700tl yapıyor mekan biraz uzak doğa içinde bi yerde. Etti bize 1340tl. E alkol de içtik diyelim etti 1500-2000tl. Eşim çok sinirlendi. Davetli sayısını duyunca resmen düğün yapıp misafirlere ödetiyorlar gibi olmuş dedi. 2000 eğlence, 1600 küsür takı, kıyafette aldın, üstüne bekarlığa vedasına da gittin bu iş bize 5bini geçti dedi. Ben kendi eğlencemde düğün sahibi olarak tek kuruş ödetmedim şimdi utanmayacaklar mı bizden para istemeye dedi.
Arkadaşım da gelmezsek darılacağını söylüyor.
Sizde kim haklı? Gitsem ayrı, gitmesem ayrı dert. Gerçekten üzüldüm.
Yakın arkadasınız için 1 gramlok altın zaten fazla değil. 400 vejarlığa vedayı siz düşünmüşsünüz o da sorun değil. Eğkenceye de ya gidin içneyin aracınızla gidin dönün ya da eşiniz olmadan gidin bi arkadas grubuyla takılın. Sonucta tek gelen de olacaktır. Ekonomik sokıntılar burayı da avrupadaki davranış biçimine soktu. Beyse ki arkadasınız bastan söylemiş gelenin ödeyeceğini. Ben böyle emrivakileri sevmiyorum. Gelmeyince küsülnesi de çok anşamsız. Ben mesela böyle gürüktülü eğlence ortamlarında asırı sıkılıyorum. Davet sahibi ödese bile gitmiyorum çoğunlukla. Siz de nikaha katıldınızsa eğlenceye gitmeseniz bile olur. Ama işte gidesiniz varsa bu dediğim yöntemler de fikir olsun.

Bahar nerelerdesin bahar bak bu da bir seçenek 😁😁 dugun isteyip masraflarını kendim ödemek istemiyorum dugunumun diyordun gel bul bu konuyu 😁😁

Benim bildiğim bekarlığa veda da özellikle gelenlere hesap odetilmez ki. Yakın arkadaşlarla eğlenir tüm masrafı gelin öder. Eşiniz haklı bencede. 80-90 kişi yemekli düğün olur o. Düğün yapıyor parasınıda davetlilere odetiyor. Bir uyanık kendisi. Çok yakınsiniz mecbur gidersiniz belki bilemiyorum ama bu çevreyi zor durumda bırakmaktan başka bişey değil.

Son zamanlarda bu moda oldu
Benim arkadaşım da böyle yaptı
Bizleri davet etti
Mekan parasını falan da biz ödedik.
Çok yakın arkadaş ise giderdim sanırım.
Eşin haklı ama yapacakta pek bir şey yok gibi.

Ben olsam açık açık söylerim bütçemizi aştığını eğer ki gerçek arkadaşım ise kendisi teklif eder siz gelin yeter ki ben öderim der ona göre bende tavrımı alırım
Eşim onu da kabul etmiyor. Ben düşkün müyüm benim derdim zaten para değil ki ben çıkarır 5 binde veririm ama burada yapılan bana saygısızlık diyor onu kabul etmiyor. Ben onun her şeyini yapacağım kendi nikahı eğlencemde yedirip içireceğim, onunkine kıyafet alacağım, takısını alacağım masrafa gireceğim ama o bana bi tane içecek ısmarlamayı çok görecek ha diyor. O gün seni de alır çıkarım dışarda karımla oraya vereceğim para kadar yerim içerim ama yine onların eğlencesine gitmicem çakal bunlar diyor.

İlk kez böyle bir şey duyuyorum. Bu zamana kadar katıldığım bekarlığa vedalar dahil hepsini düğün sahipleri karşıladı aksi halde bana ne ki kendilerine anı bırakacaklar diye parasını niye ben vereyim, bir de tanımadığım onlarca insanla ne kadar eğleneceğim belli değilken.

Çok yakınımdır belki diğer yakın arkadaşlarla ona hesap ödetmeden sürpriz bir bekarlığa veda yaparım ancak bu kadar çok şey için para harcamam ben de şahsen.

İlk kez duydum bekarlığa vedasını ve düğününü davetlilere ödeten birini. Ben ödemem şahsen takısını yollarım. Arkadaşımın da kınası olacak gelmiş diyoki arkadaşlarım aynı renk elbise giysin ee ver o zaman kıyafetleri gitsinler🤣 belki ayarladı millet ne giyeceğini senin alt tarafı kınan icin özel kıyafet mi alacağız bir de.

Eşim onu da kabul etmiyor. Ben düşkün müyüm benim derdim zaten para değil ki ben çıkarır 5 binde veririm ama burada yapılan bana saygısızlık diyor onu kabul etmiyor. Ben onun her şeyini yapacağım kendi nikahı eğlencemde yedirip içireceğim, onunkine kıyafet alacağım, takısını alacağım masrafa gireceğim ama o bana bi tane içecek ısmarlamayı çok görecek ha diyor. O gün seni de alır çıkarım dışarda karımla oraya vereceğim para kadar yerim içerim ama yine onların eğlencesine gitmicem çakal bunlar diyor.
Ama adam çok haklı ya. Arkadaşınızın yaptığı gerçekten çok itici. Ben bi kere böyle bi düğüne gitmiştim, kızın abisinin mi ne mekanında yaptılar nikahı, bir de gelenlere içkiyi sattılar festival gibi. Herkes aşırı sinir olmuştu. Biz bir de bilmiyorduk böyle olacağını, barda ücret isteyince aydık duruma. Yani muhtemelen davetli herkes sizin gibi düşünüyor bu konuda. Çok yakınsam da yaptıkları şeyi dokundururdum bir şekil bu arada.

On sene önce falan parasını sizinki gibi kendimiz ödediğimiz bir düğüne katılmıştım.
Yapıyorlar bu şekilde ama ben de hoş karşılamıyorum.
O para cebimden çıkacaksa istediğim yerde istediğim şekilde eğlenirim eşiniz haklı.
Şimdi olsa gitmem.

X